Haberler

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü, Filistinliler sahillere akın etti

Güncelleme:

Ürdün'ün Gazze Şeridi'ne havadan indirdiği yardımların denize düşmesi nedeniyle İsrail'in zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi halkı, sahile akın etti, bazıları yardımları alabilmek için denize girdi.

DENİZE DÜŞEN YARDIMLARI ALABİLMEK İÇİN SAHİLE AKIN ETTİLER

Basına ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Ürdün'ün havadan 4 uçakla indirdiği yardımların denize düştüğü görüldü. Uçaklardan paraşütle indirilen yardımların denize düşmesi nedeniyle Gazze'nin güneyinde binlerce Filistinli sahillere akın etti. İsrail'in dayattığı açlık ve imkansızlıkların pençesindeki bazı Filistinliler ufak balıkçı tekneleriyle bazıları ise yüzerek yardımlara ulaşmaya çalıştı.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

GAZZE'DE İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR

İsrail ordusunun 143 gündür saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani bir felaket yaşanıyor. Başta Birleşmiş Milletler'e (BM) ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, şubat ayında Gazze'ye giren insani yardımın önceki aya göre yüzde 50 oranında azaldığını belirterek, "Çaresiz yaşam koşullarındaki 2 milyon Filistinlinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için yardımların azalması değil artması gerekiyordu." açıklamasını yapmıştı.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

Ürdün Silahlı Kuvvetleri, Gazze Şeridi'ne 4 uçakla havadan gıda ve insani yardım malzemesi indirildiğini açıklamış, yardımların havadan aktarılmasındaki başlıca sebebin, "doğrudan Gazze halkına ulaştırılması ve kuzeyden güneye sahil boyunca Gazze'ye indirilmesi" olduğu vurgulanmıştı.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

GAZZE'DEKİ CAN KAYBI 30 BİNE YAKLAŞTI

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660'ı çocuk, 8 bin 570'i kadın olmak üzere 29 bin 782 Filistinli öldürüldü, 70 bin 43 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 406 Filistinli hayatını kaybetti.

580 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 240'ı karadan işgal sürecinde olmak üzere 580 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Ürdün'ün Gazze'ye indirdiği yardımlar denize düştü

ÇATIŞMALARA İNSANİ ARA

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

LÜBNAN SINIRI DA HAREKETLİ

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 212 Hizbullah mensubu, 11 Emel mensubu, 12 Filistin İslami Cihad Hareketi ve 12 Hamas Hareketi mensubunun yanı sıra 43 Lübnanlı sivil, 1'i asker 2 Lübnan güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Kaynak: AA / Güncel

İsrail Ürdün Gazze Uluslararası Dünya Güncel Haberler

500

Yorumlar (17)

Abdullah Deyerli:

Tek bildiğim sonu felaketın olaciğinı bile bile bir eyleme kalkışmayacan kimsenin sana faydası olmaz

112
104
yanıtYanıtla
Export 86:

70 senedir yaşlısı genci kadını erkeği çocuk bebek demeden katlediliyorlar toprakları evleri gasp edildi bu yüzden kin öfke birikti ellerinden daha fazlası gelse daha fazlasını yapacaklardı gerisi de islam dünyasının ayıbı

yanıt223
yanıt13
Abdullah Deyerli:

O yönden bakarsan sende haklısın kardeşim

yanıt35
yanıt11
Mehmet Yarba:

Hamas bu savaşı bir şekilde sonlandırdırmalıdır; çünkü Filistin halkının durumu hiç de iyi değildir !

29
42
yanıtYanıtla
Erkan ŞENER:

Hamas dediğiniz Teröristler. İsraili maşası

yanıt3
yanıt13
Erkan ŞENER:

2 Milyar Müslüman nerede?????

53
3
yanıtYanıtla
Anonim:

2 Milyardan Az Müslüman Var, Her Anne Babası Müslüman Olanı Müslüman Saydığınız İçin Öyle Saçma Bir Sayı Çıkıyor Ortaya, Eski Kimlikte Bile Din Kısmında İslam Yazıp Müslüman Olmayan Çok Kişi Vardı Uğraşmaya Değmez Olarak Gördükleri İçin

yanıt4
yanıt1
Samarpan Bhav:

Biz niye yardımcı olmuyoruz kos koca türkiye olarak... ama amerikada top mermin fabrikasını kurup israile arka kapıdan destekliyoruz. AKP iki yüzlü parti işte

16
8
yanıtYanıtla
DODOK DODOK:

Bu insanlık ayıbını tarihe nasıl not düşecekler acaba...

16
1
yanıtYanıtla
tepkili vatandaş:

not almazlar olur biter. olanları da yakarlar. tıpkı geçmişimizde osmanlı arşivini yaktıkları gibi.

yanıt9
yanıt1
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title