Fazıl Küçük Haberleri

Fazıl Küçük haber, Fazıl Küçük son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Fazıl Küçük - 07.02.2021
Haftanın tarihine bakış
Zürih'teki görüşmelerin ardından ilki 1955'te yapılan Londra Konferansı'nın ikincisi toplandı. İngiltere Başbakanı Harold Macmillan, Menderes ve Karamanlis'in yanı sıra Kıbrıs'taki toplum liderleri Dr. Fazıl Küçük ile Makarios'un da katıldığı görüşmelerde, Zürih'te varılan anlaşmalar, İngiltere'yi ilgilendiren bazı hükümlerin eklenmesiyle 19 Şubat'ta kabul edildi.
Fazıl Küçük - 31.01.2021
Haftanın tarihine bakış
Zürih'ten sonra ilki 1955'te yapılan Londra Konferansı, ikinci kez toplandı. İngiltere Başbakanı Harold Macmillan, Menderes ve Karamanlis'in yanı sıra Kıbrıs'taki toplum liderleri Dr. Fazıl Küçük ile Makarios'un da katıldığı görüşmelerde Zürih'te varılan anlaşmalar, İngiltere'yi ilgilendiren bazı hükümlerin eklenmesiyle 19 Şubat 1959'da kabul edildi.
Fazıl Küçük - 15.01.2021
Son dakika: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Dr. Fazıl Küçük'ü andı
Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün vefatının 37'nci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Fazıl Küçük - 13.01.2021
Son dakika haberi... KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Muratpaşa'da anıldı
Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde şehit olanlar için edilen duaların ardından tören sona erdi.
Fazıl Küçük - 12.01.2021
Son dakika! Dava arkadaşları, vefatının 9. yılında Rauf Denktaş'ı anlattı (1)
Olgun, Denktaş'ın 1948-1973'te Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ile çalıştığını, ondan aldığı bayrakla 2005'e kadar Kıbrıs Türkü'nün siyasi mücadelesini götürdüğünü anlattı.
Fazıl Küçük - 11.01.2021
KKTC'nin efsane lideri Denktaş vefatının 9'uncu yılında: Çalışma ofisinin kapıları DHA'ya açıldı
EŞİ AYDIN DENKTAŞ 2019'DA VEFAT ETMİŞTİ  KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş 4 Şubat 2019  yılında Lefkoşa'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetmişti.Rauf Denktaş'la 16 yaşında evlenen Aydın Denktaş anılarını anlatırken, "Ben aslında doğar doğmaz Rauf'la evlendim. İsmet ninem ben doğduğum zaman, 9 yaşında olan Rauf'un eline 'İşte nişanlın' diye vermiş. Rauf amcamın oğluydu, ama aynı zamanda beşik kertmemdi, yani kendimi bildim bileli Rauf'la evliydim" diyordu.   RAUF DEKTAŞ'IN MÜCADELE DOLU HAYATI Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazar Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924'de doğdu. 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey'dir.[ Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi. Arnavutköy'de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi'nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve 1941 yılında Lefkoşa İngiliz Okulu'ndan mezun oldu. Mezun olmasının ardından Fazıl Küçük'ün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı.
Fazıl Küçük - 10.01.2021
Haftanın tarihine bakış
Kıbrıs Türklerinin kahraman ismi ve lideri Rauf Denktaş, 27 Kasım 1948'de Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitinginde Kıbrıs Türk halkının mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük ile hatiplik yaptı.
Fazıl Küçük - 27.12.2020
Haftanın tarihine bakış
Komitenin başkanı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük'tü.
Fazıl Küçük - 20.12.2020
Son dakika haberleri | KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan Milli Mücadele ve Şehitler Haftası mesajı
"Türkiye'nin koruyucu kanatları altında ve güvencesinde özgürlüğüne, bağımsızlığına ve kendi devletine kavuşmuştur" Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti: "Ama ne var ki garantör Türkiye'nin ve Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) öncülüğünde başlayan direniş ve mücadele ile halkımız Rum'a boyun eğmemiş ve teslim olmamıştır. Bunun bedeli olarak birçok insanımız canlarını feda ederek şehit olmuştur. Bu büyük mücadele ve direniş ile halkımız 20 Temmuz 1974 sabahına ulaşırken, garantör Türkiye'nin koruyucu kanatları altında ve güvencesinde özgürlüğüne bağımsızlığına ve kendi devletine kavuşmuştur." "Bugün özgür ve bağımsız devlet olarak yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimiz ve gazilerimize borçluyuz" diyen Tatar, şunları kaydetti: "1963 yılından bu yana Rum zihniyeti değişmemiş ve aynen devam etmektedir. Bu zihniyete göre Kıbrıs Türk halkı azınlıktır. Bu zihniyete göre Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve egemenlik hakları yoktur. Bu zihniyete göre Türkiye'nin garantörlüğü kalkmalı, Türk askeri çekilmelidir. Biz bugün aziz şehitlerimizin huzurunda bir kez daha diyoruz ki egemenliğimizden, özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, anavatan Türkiye'nin garantörlüğünden ve Türk askerinden vazgeçmeyeceğiz. Tarihimizden, anavatan Türkiye'den ve aziz şehitlerimizden aldığımız görevle mücadeleye ve direnişe devam edeceğiz." "Kıbrıslı Türkleri tehlikeli maceralardan korumanın zamanı gelmiştir" Cumhurbaşkanı Tatar, "Bizler elbette bir anlaşma istiyoruz. Ama bu anlaşma iki ayrı egemen devlete dayalı bir anlaşma olmalıdır. İki devletlilik dışındaki tüm formüller on yıllardır görüşülmüş ve bir sonuca varılamamıştır. Geçmişimizi bilerek davranmanın, özgürlük ve güven içinde geleceğe bakmanın, Kıbrıslı Türkleri tehlikeli maceralardan korumanın zamanı gelmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta toplum lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anarken, gazilerimizi de saygıyla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.
Fazıl Küçük - 29.11.2020
Haftanın tarihine bakış
1959- Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.
Fazıl Küçük - 19.11.2020
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması
"Maraş plajlarını açmak marifet değil" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP'nin Kıbrıs ile ilgili durumunu sorgulayamayacağını savunan Altay, "Sen, 2004'te Annan Planı'ndaki tavrını bir millete izah et. Annan Planı'nda Rauf Denktaş'a rağmen Erdoğan'ın tavrı bellidir. Ayrıca Erdoğan şunu bilmelidir ki; Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit olmadan Kıbrıs davası olmaz, olamaz.
Fazıl Küçük - 15.11.2020
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü töreninde konuştu Açıklaması
Tatar, KKTC'nin kuruluşunun 37. yıl dönümü dolayısıyla Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende konuştu.
Fazıl Küçük - 15.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü töreninde konuştu: (1)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 37'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa'daki Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda gerçekleştirilen geçit törenine katıldı.
Fazıl Küçük - 15.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü töreninde konuştu: (2)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 37. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda gerçekleştirilen geçit töreninde yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı ve KKTC hükümetini 46 yıldır kapalı olan Maraş'ın kullanıma açılması yönünde aldıkları cesur karardan dolayı şahsı ve milletin adına tebrik etti.
Fazıl Küçük - 15.11.2020
DSP Genel Başkanı Aksakal, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümünü kutladı Açıklaması
1974'te "Ayşe'nin tatile çıkması" ile başlayan yaşam ve özgürlük mücadelesinin, 15 Kasım 1983'deki bağımsızlık ilanıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne evrildiğini hatırlatan Aksakal, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bülent Ecevit'in boş duvarlara değil, Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'na yazdığı Türk milliyetçiliğinin bugün geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyeti ile kader birliği yapabilen bir KKTC ile taçlanması uluslararası egemen güçlerin bütün hesaplarını altüst etmeye yetmiştir. Türkiye ve Kıbrıs Türkleri, birlik ve beraberliklerini sonsuza kadar güçlendirerek sürdürecekler, tüm dünyanın tanıyacağı bir KKTC mutlaka yaratılacaktır. KKTC'nin kuruluşunun 37'nci yılını gururla ve coşkuyla kutluyor, bu vesileyle başta Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve Bülent Ecevit olmak üzere, vatan mücadelesinde canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.
Fazıl Küçük - 15.11.2020
İzmir'de KKTC'nin kuruluşunun 37. yıl dönümü kutlandı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu olarak Cumhuriyet'imizin 37. yıl dönümünü coşkuyla kutladığımız bu önemli günde, güçlü ve azimli halkımızın aydınlık geleceğe umutla bakmasında her zaman en büyük desteği aldığımız Türkiye Cumhuriyeti'ne, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Kıbrıs Türk mücahidine ve gazilerimize sonsuz saygı ve minnetlerimizi sunar, vatan toprağını asil kanıyla sulamış, canlarını bu kutsal amaç uğruna gözlerini kırpmadan feda etmiş tüm şehitlerimizi, merhum Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş'ı rahmetle anarız.
Fazıl Küçük - 14.11.2020
BBP Genel Başkanı Destici, KKTC'nin 37'nci kuruluş yıl dönümünü kutladı
Koronavirüs tedbirleri nedeniyle davete katılamayacağını belirten Destici, şunları kaydetti: "Kıbrıs Türklüğünün, büyük Türk dünyasının en önemli parçalarından biri olduğu düşüncesi, Kıbrıs Türklüğünün varlığını sonsuza dek hür ve güven içinde sürdürmesi dileği ve birliğimizin ebediyete kadar devam edeceğine olan inancımla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 37. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, şahsınızda Kıbrıs Türk halkına saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Enosis rüyası gören Rum katliamcılara karşı verilen mücadelede şehit olan tüm Mehmetçiklerimizi, mücahitlerimizi, masum sivillerimizi rahmetle anıyor, başta Dr. Fazıl Küçük ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarını saygıyla ve rahmetle yad ediyorum.
Fazıl Küçük - 14.11.2020
Destici: "KKTC'nin kuruluşunun 37. yıldönümü kutlu olsun"
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 37. Kuruluş Yıl Dönümü kutlamaları ile ilgili nazik davetine teşekkür eden Destici, "Ülkemiz ve tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi şartları ile Şahsımın soğuk algınlığı rahatsızlığı nedeniyle, çok arzu etmeme rağmen, davetinize icabet edemiyorum. Kıbrıs Türklüğünün, büyük Türk dünyasının en önemli parçalarından biri olduğu düşüncesi; Kıbrıs Türklüğünün varlığını sonsuza dek hür ve güven içinde sürdürmesi dileği ve birliğimizin ebediyete kadar devam edeceğine olan inancımla; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 37. Kuruluş Yıl Dönümünü kutluyor, şahsınızda Kıbrıs Türk Halkına saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Enosis rüyası gören Rum katliamcılara karşı verilen mücadelede şehit olan tüm Mehmetçiklerimizi, Mücahitlerimizi, masum sivillerimizi rahmetle anıyor, başta Dr.Fazıl Küçük ve KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarını saygıyla ve rahmetle yad ediyorum" ifadelerini kullandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Fazıl Küçük Haberleri | Fazıl Küçük Kimdir - Haberler - Fazıl Küçük haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Fazıl Küçük kimdir, hayatı ve biyografisi. BİR ZAMANLAR KIBRIS OYUNCULARINDAN ANLAMLI ZİYARET.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.05.2021 13:10:42. #1.13#

title