Çölleşme Haberleri

Çölleşme haber, Çölleşme son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çölleşme - 20.10.2020
Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Sanayi Komisyonunda
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, maden aramalarına karşı olmadıklarını ancak bunun hunharca yapılmasına itiraz ettiklerini belirtti. Budak, seçim bölgesi Antalya'da bütün dağların delik deşik edildiğini ve ormanlık alanlarda kontrolsüz maden arama çalışmalarının sürdüğünü, böyle devam etmesi halinde Anadolu'nun çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.
Çölleşme - 2.10.2020
FAO'dan çiftçilere arazi tahribatının önlenmesi için eğitim
Uygulamalı Çiftçi Okulları da halkın desteklenmesi için en önemli araçlardan biri olarak görülüyor. Bu okullarla online olarak verilen eğitime, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele, Tarım Reformu, Tarımsal Araştırmalar ve Orman genel müdürlüklerinden uzmanlar katıldı.
Çölleşme - 1.10.2020
Ereğli ve Polatlı'da ortaya çıkan toz fırtınasının nedeni çölleşme ve erozyon
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetim Merkezi ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Konya'nın Ereğli ve Ankara'nın Polatlı ilçelerinde görülen meteorolojik toz fırtınasının sebebinin çölleşme ve erozyon olduğunu söyledi.
Çölleşme - 22.9.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na seslendi: (2)
Bu kötü gidişatı durdurmak ve tersine çevirmek mecburiyetinde olduklarını kaydeden Erdoğan, "Türkiye olarak gelinen noktadaki tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına rağmen, bu mücadeleye samimiyetle destek veriyor ve yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Yakın geçmişte Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yaptık.
Çölleşme - 16.9.2020
Kum fırtınası farklı sağlık sorunlarına yol açabilir
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, dernekten yapılan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın, fosil yakıtların artması ve atmosfere salınan karbondioksit başta olmak üzere diğer sera gazlarının artışı nedeniyle sıcaklık artışı, buzulların erimesi, kuraklık, çölleşme, sıra dışı doğa olayları ve küresel iklim felaketleriyle karşı karşıya kaldığını ifade etti.
Çölleşme - 16.9.2020
Tarım vasfını kaybetmeye yüz tutmuş araziler üretime kazandırılıyor
Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Projesi"ne (SAY) ilişkin değerlendirmede bulundu.
Çölleşme - 11.9.2020
Karapınar'da ilk defa ekilen çerezlik kabak çekirdeği hasadı gerçekleşti
Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi sahasında ekilen çerezlik kabak çekirdeği hasadına başlanıldı.
Çölleşme - 4.9.2020
Ormancılardan mesaj: "Size hakkımızı helal etmiyoruz"
Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, yaptığı yazılı açıklamada ormanı sadece bir bölgeye sıkıştırmamak gerektiğini, Türkiye'de ormanın Karadeniz'den, Akdeniz'den, Ege'den ibaret olmadığını belirterek, "Türkiye mevsimsel özellikleri bakımından ve tabi kaynakları açısından her bölgesi için ormanlaştırma çalışmalarına uygundur. Bu açıdan ormanlaştırma, ağaçlandırma ve bu zenginliğimizi artırma çabasındayız. Sadece Avusturya'ya baktığımızda ülkenin gayri safi milli hasılasının yani ekonomik gelirlerinin büyük çoğunluğunun orman ve ormancılığa bağlı olduğu görülmektedir. Orman demek temiz hava demektir, oksijen demektir, sağlık demektir, ruh dinginliği, bereketli topraklar, yağmur demektir. Orman demek heyelan, erozyon, çölleşmeye dur demektir" dedi.
Çölleşme - 21.8.2020
Son dakika haber | Mali darbesi: Jeopolitik ve ekonomi-politik etkileşimler gölgesinde terörizm
Mali'de yaşananların Sahel jeopolitiğine yansımaları Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Sudan'a kadar uzanan Sahel kuşağının altındaki toprakların çölleşmesi göçebelerin güneyde yaşamlarını sürdüren Fur halkına sığınmasının da etkisiyle Darfur'da yaşananlara benzer çatışmaları doğurabilir.
Çölleşme - 13.8.2020
Karapınar'da sera alanlarında inceleme
Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mustafa Bağcı ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevlisi Süleyman Armağan, Karapınar'daki domates serasını yerinde inceledi.
Çölleşme - 10.8.2020
İzmir'de suya zam
"11.76'lık TÜFE zammı yaptık" Başkan Soyer ise, "Kiraz ile ilgili Özgür Bey fotoğraflar gösterdi. 47 kuyu açılmış bugüne kadar. 14 tanesi bizim zamanımızda açıldı. Jeolojik olarak bazı kuyular su varken sonra çekiliyor ve kayboluyor. Siz silaj üretimine devam ederseniz buna yetişecek su bulamazsınız. Suyun çok vahşice tüketildiği tarım ekonomisini sürdürürseniz sadece Kiraz'da değil Türkiye'de su üretecek yer bulamazsınız. Bizim çok ciddi düzenlemeler yapmamız lazım. Su sadece İzmir'in, Türkiye'nin değil dünyanın meselesidir. Dünya kuraklığa gidiyor. Aklımızı başımıza almalıyız. Küçük Menderes Havzası'nda su bitiyor. Belki 5 yıl sonra tarım yapılamayacak. Bunun sorumlusu kim? Tarım ekonomisini planlamamız lazım. Devletin bunu planlaması lazım. Eskiden böyleydi. Sorun bir küresel bir sorundur. Kuraklaşmayla, çölleşmeyle ilgili bir sorundur.
Çölleşme - 22.7.2020
Türkiye'de arazi tahribatına karşı "Karar Destek Sistemi" kurulacak
Sistemde, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünde mevcut Potansiyel Ağaçlandırma Sahalarının Belirlenmesi Modeli (POS), Türkiye Çölleşme Modeli (TÇM), Toprak Organik Karbon Modeli (TOK), arazi üretkenliğine yönelik Collect Earth yöntemi ve Ulusal Arazi Kullanım Arazi Örtüsü (UASİS) gibi izleme sistemi kullanılacak.
Çölleşme - 21.7.2020
Edirne'de "anız yakmayın" uyarısı
Anızın yanmasıyla hem toprağa hem de çevreye ciddi zararlar verildiğini belirten Açar, şunları kaydetti: "Özellikle biçerdöverlerin kullanıma girdiği yıllarda oluşan fazla sapların o yıllarda yok edilmesi anlamında anız alanlarının yakılması bir alışkanlık haline geldiği görülmektedir. Ancak anız yangınlarının topraklara verdiği zararların anlaşılması neticesinde devlet ciddi anlamda tedbirler alarak cezai müeyyideler uygulamaya başlamıştır. Burada durulması gereken husus, yangınların üretim alanlarına, ormanlara ve yerleşim alanlarına verdiği zararların boyutlarının anlaşılması olmalıdır. Kısacası çevreye verilen zararların boyutlar anlaşılmalıdır." Açar, anız yangınlarının zararlarının çok farklı boyutlara ulaştığını vurgulayarak, "Anızların yakılması demek toprağın yakılması demektir. Toprak içerisinde milyonlarca canlının yanması demektir. Özellikle pulluk tabakası olarak tarif edilen bitki gelişim bölgesi yanması demektir. Kısacası canlı toprak yok edilmektedir. Topraklarımız çölleşmeye yüz tutmaktadır.
Çölleşme - 3.7.2020
Sabancı Vakfı Beşinci Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı
Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, "İklim değişikliği, biyoçeşitliliğin azalması, deniz ve kıyı ekosistemlerinin bozulması, kuraklık ve çölleşme, gıda güvenliğinin tehlike altında olması ve kitlesel göçlerin artması gibi birçok çevresel ve sosyal soruna yol açıyor.
Çölleşme - 3.7.2020
Sabancı Vakfı Beşinci Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı
İklim değişikliğinin yol açtığı olumsuzluklardan bahseden Safkan, "Biyoçeşitliliğin azalması, deniz ve kıyı ekosistemlerinin bozulması, kuraklık ve çölleşme, gıda güvenliğinin tehlike altında olması ve kitlesel göçlerin artması gibi birçok çevresel ve sosyal soruna yol açıyor.
Çölleşme - 3.7.2020
Sabancı Vakfı Beşinci Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı
İnsan müdahalesi ile gerçekleşen iklim değişikliğinin medeniyetleri büyük bir bilinmezliğe sürüklediğine dikkat çeken Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, "İklim değişikliği biyoçeşitliliğin azalması, deniz ve kıyı ekosistemlerinin bozulması, kuraklık ve çölleşme, gıda güvenliğinin tehlike altında olması ve kitlesel göçlerin artması gibi birçok çevresel ve sosyal soruna yol açıyor.
Çölleşme - 29.6.2020
Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Türkeş, küresel iklim değişikliğinin Türkiye'ye etkilerini...
Bu durumun esas olarak sıcaklık ve yağış rejimleri ile değişkenliklerindeki değişiklikler gibi iklimsel değişikliklerle bağlantılı vektör kökenli salgınların (malarya, dang humması ve sarıhumma, lime hastalığı gibi) desenlerindeki değişikliklerle birlikte gıda kullanımını olumsuz yönde etkileyerek, kötü ya da yetersiz beslenme koşullarını şiddetlendirebileceğini belirten Prof. Dr. Türkeş, "Etkilerini küresel olarak şiddetle yaşamakta olduğumuz korona virüs (Kovid-19) pandemi olarak ilan edildikten sonra Kovid-19, çevresel bozulma (hava, su ve toprak kirliliği, ekosistemlerin ve biyoçeşitliliğin zayıflaması, ormanların yok edilmesi, tarım alanlarının amaç dışı kullanımı, her türlü arazi bozulumu, çölleşme gibi), iklim değişikliği ile savaşım (sera gazı salımlarının 2030 yılına kadar çok ciddi düzeyde, örneğin 2015'e oranla en az yüzde 50 ve daha fazla azaltılması gibi) ve iklim değişikliğinin bu pandemik olayın alansal yayılış ve şiddeti arasındaki rolü arasındaki bağlantılar hem sosyoekonomi hem de doğa bilimleri bağlamında tartışılmaya başlandı.
Çölleşme - 17.6.2020
Emine Erdoğan'dan "Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü" paylaşımı Açıklaması
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Çocuklarımız, kaynakları tükenmiş bir dünyayı değil, masmavi gökyüzünü, bereketli toprakları ve yemyeşil ormanları hak ediyor.
Çölleşme - 17.6.2020
Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü'nde anlamlı hareket
Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü'nde anlamlı hareketBurçak BOZKUŞ-Doğan GÜNDOĞDU/ - KAĞITHANE BELEDİYESİ YARINLARA DAHA YEŞİL, DAHA SAĞLIKLI ŞEHİRLER MİRAS BIRAKABİLMEK ADINA 17 HAZİRAN DÜNYA ÇÖLLEŞME GÜNÜ'NDE ANLAMLI BİR HAREKETE İMZA ATTI.
Çölleşme - 17.6.2020
Çölleşme, 10 yıl içinde 50 milyon insanı göçe zorlayabilir
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Şaylan, çölleşme ve kuraklığın dünyada 169 ülkede yaklaşık 1,5 milyar insanı ve dünya kara alanlarının yaklaşık yüzde 25'ini etkilediğini belirterek, "Çölleşme, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyada yaklaşık 50 milyon insanı...
Çölleşme - 17.6.2020
GÜNDEM / 17 Haziran 2020
(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) 2- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yöntemiyle "17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü" programına, yangın uçağı tanıtım toplantısına ve uçakla yapılacak yangın söndürme tatbikatına iştirak edecek.
Çölleşme - 16.6.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 17 Haziran 2020
(Ankara/10.00) 2- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yöntemiyle "17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü" programına, yangın uçağı tanıtım toplantısına ve uçakla yapılacak yangın söndürme tatbikatına katılacak.
Çölleşme - 16.6.2020
Edirne'den kısa kısa
17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü'ne doğru TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, çölleşmenin 168 ülkede 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkilediğini bildirdi.
Çölleşme - 16.6.2020
Çölleşme, dünyada 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkiliyor
TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, çölleşmenin, dünyada karasal alanın yüzde 25'ini oluşturan 4 milyar hektar alanı, 168 ülkede ise 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkilediğini belirterek, "Verimli tarım arazilerimizin çölleşmesi riskine karşı tedbir almak hem bugün için hem...
Çölleşme - 5.6.2020
HRÜ Ziraat Fakültesi'nden çiftçilere anız uyarısı
Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı. Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, yaptığı yazılı açıklamada, arpa ve buğday hasadının başladığı GAP'ta az da olsa çiftçiler sürüm kolaylığı olsun diye anız yakmaya başladığını belirtti. Anız yakmanın toprağı çölleştirdiğini ifade eden Çullu, sıcak olan bölgede anız yangınları toprağın var olan ve toprağın gücünü oluşturan organik madde ve canlıları da yok ettiğini ifade etti. Çiftçilere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Çullu, şunları kaydetti: "Toprak canlıları ve organik madde yok olunca toprakların su tutma kapasiteleri ve verimleri de azalmaktadır. Çöllerdeki toprakların verimsiz olmalarının nedeni ise toprakta organik madde ve dolayısıyla suyun olmayışından dolayı bitkiler gelişemiyor. Çöllerin olduğu bölgede yaşayan insanların ortalama ömürleri 40 yıldır. Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı çölleşme haritasına göre tedbirler alınmadığında ilk çölleşecek alan GAP alanı görünmektedir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Çölleşme Haberleri | Çölleşme Haber - Haberler - Çölleşme haberleri, son dakika çölleşme haber ve gelişmeleri burada. Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Sanayi Komisyonunda.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 03:44:24. #1.14#
title