CEMİL MERİÇ HABERLERİ

Cemil Meriç haber, Cemil Meriç son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Cemil Meriç

Cemil Meriç

Doğum Yeri Hatay / Türkiye
Doğum Tarihi 12.6.1916 - 13.6.1987

Cemil Meriç Kimdir ?

12 Aralık 1916'da Hatay Reyhanlı'da doğdu. Hatay Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Öğrenimini tamamlayamadan Hatay'a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nâhiye müdürlüğü, Tercüme Kaleminde reis muâvinliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyât Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyâtı bölümünü bitirdi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Cemil Meriç - 15.02.2021
Kepez'den kısa kısa
Kitap bağış kampanyasına bağışlar sürüyor Cemil Meriç Kitaplığına kitap bağışları devam ediyor.
Cemil Meriç - 05.02.2021
TÜGVA'dan Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine tepki
Ulu Cami önünde bir araya gelen TÜGVA üyesi gençler ile vatandaşlar, Cemil Meriç'in "Kıyasıya bir savaştı bu, Haç'la Hilal'in/Batı'yla Doğu'nun, imanla inkarın savaşı" beytinin yazılı olduğu pankartlar açtı.
Cemil Meriç - 20.01.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı "2019-2020 Özel Ödülleri" Töreni'nde konuştu: (2)
"Ne Türkçeye ne de İngilizceye uyan tuhaf bir dil" Cumhurbaşkanı Erdoğan, çoğu insanın Yahya Kemal, Ömer Seyfettin, Fuat Köprülü, Ziya Gökalp'i, nispeten daha sade eserler bırakan Necip Fazıl, Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı dahi sözlük yardımı olmadan anlayamadığına işaret ederek, şunları söyledi: "Bu vahim tablo, son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan sosyal medya dili ve plaza dili ile daha da kötüleşmektedir. 'Forward etmek', 'down olmak', 'set etmek', 'aksiyon almak' gibi ne Türkçeye ne de İngilizceye uyan tuhaf bir dil ortaya çıkmıştır, ben de anlamıyorum. Aynı şekilde kısaltma bahanesiyle uydurulan ve ne olduğu anlaşılmayan harf yığınları sosyal medyayı istila etmiştir. Dilde müstevlilerin adeta mahkumu durumdayız." Erdoğan, başka dillerden kelime almanın bir kusur değil aksine bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Dilin sesi ve cümle yapısını yani Türkçenin mayasını bozmadığı müddetçe esasen bunda bir beis de yoktur. Halbuki burada Türkçe fiiller ve kelimeler yerine yabancı dildeki karşılıkları ikame edilmekle kalınmıyor, asıl Türkçemizde olmayan zaman ve cümle yapılarıyla dilimizin özü tahrip ediliyor. Bu tuhaf dilin toplumun belli kesimleri arasında bir saygınlık göstergesine dönüşmesi ise meselenin bir başka boyutudur. Merhum Cemil Meriç'ten ilhamla söyleyecek olursak, 'Bugün dilimiz perişan, mefhumlar kaypak, kelimeler ise köksüzdür.
Cemil Meriç - 17.01.2021
Cemil Meriç Kütüphanesine 50 bin kitap bağışlandı
Kepez ilçesinde Belediye tarafından oluşturulan Cemil Meriç Kütüphanesine 50 bin kitap bağışlandı.
Cemil Meriç - 13.01.2021
Lise öğrencisi, uluslararası felsefe yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek
Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Hatice Fatma Budak, Türkiye Felsefe Kurumunca bu yıl 25'incisi düzenlenen Türkiye Felsefe Olimpiyatları'nda dünya finaline katılacak ilk 10 öğrenci arasında yer aldı.
Cemil Meriç - 31.12.2020
Kepez'deki Cemil Meriç Kütüphanesine 20 bin 650 kitap bağışlandı
Kepez ilçesinde eski Dokuma Fabrikasına enerji sağlayan trafo binası restore edilerek oluşturulan ve Cemil Meriç'in adı verilen kütüphaneye 20 bin 650 kitap bağışlandı.
Cemil Meriç - 24.12.2020
Son dakika haberi... Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan'dan flaş çıkış Açıklaması
Gemlik Belediye Meclisi olağanüstü toplantısını Gemlik Cemil Meriç Kültür Merkezi bahçesinde sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun olarak gerçekleştirdi.
Cemil Meriç - 14.12.2020
Çınaraltı Sohbetleri'nde Ümit Meriç, babası Cemil Meriç'i anlattı
Prof. Dr. Ümit Meriç, konuk olduğu Çınaraltı Sohbetleri'nde "Babam Cemil Meriç" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.
Cemil Meriç - 14.12.2020
Kocaeli'de engelli bireylerin eğitimi devam ediyor
Kocaeli'de Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, 17-35 yaş arası özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylere hizmet vermeye devam ediyor.
Cemil Meriç - 02.12.2020
Son dakika haberleri! Çarşamba Sohbetleri'nde Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı konuşuldu
Türk Edebiyatı Vakfı, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı gibi köklü vakıfların çok önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Sinan Uluant, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz nasipli insanlarmışız. Ben kendi hesabıma bu aileden gelmenin büyük bir nasip olduğunu düşünüyorum. Kubbealtı kurulmadan önce de sonra da bizim evimizde ben onlarca toplantıya iştirak ettim. O insanları bırakın dinlemeyi, onların elini öpmek, ceketlerini tutmak bile bir farklılıktı. Gelenler arasında Tahsin Banguoğlu, Cemil Meriç, Turan Yazgan, Nihat Çetin, Muharrem Ergin, Faruk Timurtaş, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı, Ergun Göze, Sabahattin Zaim ve Ekmeleddin İhsanoğlu gibi isimler vardı.
Cemil Meriç - 01.12.2020
Bahçeli, MHP Grup Toplantısında konuştu: (1)
"Fırsat ve şans verildiği takdirde her insanımızın ilgi alanında başarıdan başarıya koşacağını düşünüyorum. Çünkü insanımızın faziletine, ferasetine, kalp temizliğine, ahlak ve adamlık seviyesine sonuna kadar güveniyorum." diyen Bahçeli, özellikle Türk kadınının üstlendiği her sorumluluğun hakkını vererek öne çıkmasının, hayatın her kesitinde serpilip sivrilmesi takdir ve tebrik edilmesi gereken bir insanlık gerçeği olduğunu kaydetti. Bahçeli, şöyle konuştu: "Kadın hakkı bir insan hakkıdır, bir iman hakikatidir. Kadınları hedef alan kaba, kırıcı, her neviden kötü muamele hem insan hakları ihlali hem de insanlık onurunun inkarıdır. İnsani münasebetlerimizde, merhum Cemil Meriç'in de ifade ettiği gibi, muhtaç olduğumuz şey ölçüdür, dengedir, soğukkanlılıktır.
Cemil Meriç - 07.11.2020
Yazar Dursun Gürlek, "Kültür Nöbeti" programına konuk oldu Açıklaması
"Fikri iktidar, fikri gelişmiş insanlarla kurulur" Fikri iktidarın nasıl ve kimler tarafından kurulabileceği konusuna da değinen Gürlek, şunları kaydetti: "Fikri iktidar, fikri gelişmiş insanlarla kurulur. Bütün mesele insandır. Rol model olacak insanların olmasıdır. Fikri iktidar olmanın en önemli şartı sadece öğretmenlik mesleğine münhasır değildir, her teşekkülün başında olan insanları aynı minval üzere yetiştirmektir. Güzel insanların sayısını çoğaltmamız gerekiyor." Gürlek, Cemil Meriç'le olan dostluğunun kendisine çok geniş bir ufuk kazandırdığını belirterek, Cemil Meriç'ten birçok şey öğrendiğini dile getirdi.
Cemil Meriç - 03.11.2020
Özel öğrenciler Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na hazırlanıyor
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi'nde eğitim öğren öğrenciler, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) hazırlanıyor.
Cemil Meriç - 01.11.2020
Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 62. yılında anıldı
"Yahya Kemal medeniyet şairimizdir" Beyatlı'nın çağdaşlarını ve sonraki nesilleri medeniyet düşüncesiyle etkilemiş öncü bir şair odluğunu aktaran Şirin, şöyle devam etti: "Cemil Meriç'e göre 'Kuğunun son şarkısı", Beşir Ayvazoğlu'na göre ise 'Bozgunda Fatih rüyası' ve 'Eve dönen adam'dı.
Cemil Meriç - 30.10.2020
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Cemil Meriç Haberleri | Cemil Meriç Kimdir - Haberler - Cemil Meriç haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Cemil Meriç kimdir, hayatı ve biyografisi. İlk Türkçe Boşnakça sözlük 'makbul-i arif' yeniden basılarak Bosna-Hersek Tuzla Belediyesi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 22:00:51. #1.14#
title