Haberler

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Güncelleme:

Van'da gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Akış'a, "Silahlı terör örgütünü yönetmek", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlarından 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Başlatılan bir soruşturma kapsamında Van'da gözaltına alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış bugün hakim karşısına çıktı. "Silahlı terör örgütünü yönetmek", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlarından yargılanan Akış'a Hakkari 1. Ağır Ceza Mehkemesi 19 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA YÜRÜTÜYORDU

'31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM) Hakkari Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında pazartesi sabahı, Van'da bir yakınının evinde gözaltına alındı.

YERİNE HAKKARİ VALİSİ ÇELİK ATANDI

Hakkari Valisi Ali Çelik ise İçişleri Bakanlığı kararıyla Belediye Başkan Vekili olarak atandı. Akış'ın gözaltına alınması sonrası, kente gelen DBP Eş Genel başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tirkayi, milletvekilleri, Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanlarının da aralarında olduğu partililer, polisin belediye binası önüne yürüyüşe izin vermemesi üzerine oturma eylemi başlattı.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

KENTTE GERGİNLİK YAŞANDI

Oturma eylemi, dün sonlandırılırken, kayyım atamasına karşı DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç ile CHP Sözcüsü Deniz Yücel ve milletvekilleri de kente geldi. Yapılmak istenen yürüyüş sonrası da olaylar çıktı.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

2014'TE HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

Van'da gözaltına alındıktan sonra Hakkari'ye getirilen Akış ile 12 kişinin yargılandığı dava ise bugün görülüyor. Akış, hakkında 2014 yılında Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Silahlı terör örgütünü yönetmek', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Örgüt propagandası yapmak' suçlarından dava açılmıştı.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

22.5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Davanın en son görülen duruşmasında ise savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklayarak Akış'ın 'örgüt yöneticisi' suçlamasıyla 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

AKIŞ'IN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI BAŞLADI

Akış'ın yargılandığı davanın duruşması, saat 10.30 sıralarında başladı. Akış'la beraber 13 kişinin yargılandığı Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 6 avukat katıldı. Duruşmayı izlemek isteyen DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, DEM Parti milletvekilleri ve partililerin adliye bahçesine girişlerine izin verilmedi.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

ADLİYENİN DIŞINDA TARTIŞMA YAŞANDI

Polis, adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alırken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve eski DEP Milletvekili Leyla Zana'nın da bugün Hakkari'ye gelecekleri belirtildi. Adliye binasının dışında bekletilen DEM Parti'li milletvekilleri ile polis görevlileri arasında da zaman zaman tartışma yaşandı.

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

"ASLA KAÇMA GİRİŞİMİNDE BULUNMADIM"

Duruşmaya katılıp, savunma yapan Akış, "Benim kaçtığıma ilişkin haberleri duydum. Asla kaçma girişiminde bulunmadım. Yaptığım her şeyin arkasındayım. Siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa, onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Barış dedim, kardeşlik dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen de diyorum. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm.

"YENİDEN İDDİANAME HAZIRLANMASINI İSTİYORUM"

Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Yeniden iddianamenin hazırlanmasını talep ediyorum. Dönemin FETÖ'cü savcısı tarafından hazırlanan iddianame ile yargılanmak istemiyorum" dedi.

AKIŞ'A 19.5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış' a yargılandığı davanın bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen duruşmasında, 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

İçişleri Bakanlığı Mehmet Sıddık Akış Hakkari Kayyum Hakim Van Politika Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde muhalif vekiller, mağdur ailelerin üzerine yürüdü

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde muhalif vekiller, mağdur ailelerin üzerine yürüdü

500

Yorumlar (55)

cavit dogan:

İyi olmuş da lakin bunları belediye başkanı yaptıran YSK'ya da bi kayyum atansın, ordan nasıl nasıl geçiyorlar anlamış değilim.

409
42
yanıtYanıtla
MÜCAHİT:

amaç farklı dostum şimdi bu aday olmasa yerine başka bir terörist aday olacak o başkan seçilecek en azından seçildikten sonra kayyum atanırsa belediye devlet tarafından yönetilmiş olacak mantılı değilmi

yanıt94
yanıt147
Hsn:

Bu konuyu araştırdım TV de hukukçuları dinledim.Olayın YSK ile alakası yok.Bir kişi suçu kesinleşip ceza almadan önce temiz kağıdı alıp aday olabiliyor kanunlar buna müsait.Ancak ceza kesinleşince iç işleri bakanlığı müdahale edebiliyor.Burada yapılması gereken;bir kişi hakkında terör suçları isnadı varsa aklanana kadar o kişi seçime katılamamalı diye kanun çıkarılması gerekir.Demek ki O zaman dem kasıtlı olarak ceza alacak kişileri görevden alınacağını bilerek aday gösteriyor.

yanıt147
yanıt32
cavit dogan:

Hsn : Şimdi burada kesileşmiş cezadan dolayı değil daha önceki vukuatlarından dolayı göz altına alınıyor, kaçma şüphesi nedeni ile falan geçiyor haberlerde. Ysk üyelerinin tamamı Yargı mensubu ise kurumunun adını lekeleyen bu tür vakalara karşı önlem alsın. TCK'da "İyi hal indirimi" var ama sicili karman çorman bu ve bunun gibi suça meğilli olanların önünü kesen bir kanun yoksa kusura bakmasın bunu da onlar çözecek

yanıt25
yanıt8
bekir yapici:

aslina bakarsan sadece YSK´ya degil istanbul ve ankara eski belediye baskanlarini aglatarak niye görevden aldiklarini aciklamayan yerlerine kayyum atamayan yolsuzluklari götürdükleri vardiysa üstünü örtenlerede kayyum atanmasi gerekmezmi?

yanıt16
yanıt6
cavit dogan:

Bekir : İşte o dediğin yere kayyum atanması için Ülkeye adam gibi muhalefet partisi gerekiyor. Seçmenini "Cumhurbaşkanı diplomasız" yaygarası ile yıllarca oyalayan ama öte yandan teröristin olduğu ceza evi kapısında oturma eylemi yapan, militanın yakasına TBMM'de rozet takan, yine cezaevindeki hüküm giymiş terör yanlıları için özgürlük sloganı atan bir Ana muhalefet olursa o dediğin yere kayyum atayacak iradeyi sağlayamazsın kardeşim !

yanıt20
yanıt12
Hsn:

Cavit doğan,haberlerde ve TV de açıkça söylüyor dava 2014te açılıyor mahkeme sonuçlanmasıyla o suçlardan gözaltına alınıyor.Eğer seçimden sonra dava açılsaydı yine kayyum atanamayacaktı ama dava çok öncesinde açılmış.Kanuni açıkların olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini zaten yazmıştım.Ysk yargı mensuplarından oluşsada buna YSK değil hükümet yasa değişikliği ile çare bulabilir.

yanıt10
yanıt1
Malatyalı:

Bu şahıs suclu olmuş olabilir ancak ne olusa olsun kayyum olmamalı. Oranin meclisi yerine birini secmeli. Oda yapilmiyorsa demekki Siyasi bir karar verilmiştir. Kayyum kılıf yapılmıştır.

210
131
yanıtYanıtla
Umut Yağcı:

Bak işine boş yapma

yanıt110
yanıt152
AbdulMetin:

Amaç Halk'a hizmet ise o zaman oraya Suç'a karışmamış Aday koyarsın oda Halk'a hizmet eder... detaylarda boğulmazsın, ancak amaç ülkeyi karıştırmak kaos ise oraya Kayyumun atanacağı Aday'ı koyarsın...

yanıt1
yanıt0
Tüm 55 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title