MEVLANA CELALEDDİN RUMİ HABERLERİ

Mevlana Celaleddin Rumi haber, Mevlana Celaleddin Rumi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mevlana Celaleddin Rumi

Mevlana Celaleddin Rumi

Doğum Yeri Afganistan
Doğum Tarihi 30.9.1207

Mevlana Celaleddin Rumi Kimdir ?

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna'nın babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olup sağlığında 'Bilginlerin Sultanı' ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahaeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur.
Biyografinin devamı için tıklayın
Mevlana Celaleddin Rumi - 16.11.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Lübnan'daki El-Cumhuriye gazetesine makale yazdı Açıklaması
Makalesinde, Mevlana Celaleddin Rumi'nin "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var" sözüyle birlikte "Yanındayız Lübnan!" başlığını kullanan Çavuşoğlu, 4 Ağustos 2020'de meydana gelen dehşet verici Beyrut Liman patlamasından sonraki ziyaretinde yıkık bir binanın üzerinde gördüğü, "Beyrut bin defa ölmüş, bin defa dirilmiştir" ifadelerini hatırlattı.
Mevlana Celaleddin Rumi - 23.10.2021
Şanlıurfa'da kamyonetle çarpışan motosikletin sürücüsü yaralandı
Halef Karalök (35) idaresindeki 72 BD 865 plakalı kamyonet, Mevlana Celaleddin Rumi Bulvarı'nda Eyyüp Boğum'un (23) kullandığı 63 ABE 244 plakalı motosikletle çarpıştı.
Mevlana Celaleddin Rumi - 09.07.2021
Nurettin Topçu'nun vefatının üzerinden 46. yıl geçti
Mevlana Celaleddin Rumi ve Yunus Emre'nin düşüncelerinden de etkilenen Topçu, doçent unvanına rağmen İstanbul Üniversitesi'nde iki yıl "eylemsiz doçent" olarak çalıştı fakat üniversitede kadro verilmedi.
Mevlana Celaleddin Rumi - 02.06.2021
Efsanevi kitap koleksiyoncusu olarak tanınan Beşir Ağa'nın hayatı kitaplaştırıldı
Açıklamada görüşlerine yer verilen ve çalışmalarını Ohio State Üniversitesi'nde sürdüren Osmanlı tarihçisi Prof. Jane Hathaway, Beşir Ağa'nın imparatorluk genelinde vakfettiği camiler, okullar, kütüphaneler ile devletin entelektüel profilini şekillendiren simalardan biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Darüssaade ağaları, efsanevi kitap koleksiyoncularıydı ve Beşir Ağa herhalde bunların en efsanevi olanıydı. Hayattayken kurduğu kütüphaneler, dudak uçuklatan sayıda Kur'an, hadis ve hadis şerhi derlemelerinin yanı sıra, kelam ve fıkıh kitaplarıyla ünlüydü. Kütüphanelerin ve medreselerin kurulmasında oynadığı aktif rolden ötürü bu kitaplar Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli bölgelerine dağıtılıp, Hanefi mezhebinin ve genel olarak Osmanlı tarzı Sünniliğin varlığı güçlendirildi. Aynı zamanda kurduğu okullar, en ücra Osmanlı vilayetlerinde çocukların ve gençlerin İslam'ın resmi Osmanlı anlayışına uygun yetişmelerini sağlamaya yardımcı oldu." Kitapta ayrıca Aristoteles'ten İbn Sina!ya, İbnü'l-Arabi'den Mevlana Celaleddin Rumi'ye, Katip Çelebi'den Evliya Çelebi'ye kadar zengin bir kitap koleksiyonuna sahip olan Beşir Ağa'nın, 30 yılı aşkın Darüssaade ağalığı boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun dört bir yanında vakıflar kurup hayratlar yaptırarak saygın bir konuma ulaştığı anlatılıyor.
Mevlana Celaleddin Rumi - 11.04.2021
VakıfBank Kültür Yayınları Anadolu fikir önderlerinin eserlerini okurla buluşturuyor
"Yayıncılıkta da ülkemiz sınırlarını aşacağız" Bu yılın yayın takviminde Doğu ve Batı kültürüne ait edebiyat eserlerinin yanı sıra Anadolu klasikleri serisinin de yer aldığı bilgisini veren Üstünsalih, şunların kaydetti: "Bankacılıktaki sınırları aşan ilişkilerimizi yayıncılık alanına da taşıyarak Mevlana Celaleddin Rumi'nin tasavvufi fikir ve düşüncelerinin yer aldığı Mesnevi eserini İngilizce olarak basacağız.
Mevlana Celaleddin Rumi - 27.01.2021
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, NEVÜ'yü ziyaret etti
Aktekin, görüşmenin ardından Yalçın'a Mevlana Celaleddin Rumi'nin "Mesnevi" ile Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından Hacı Bektaş Veli'nin "Makalat" kitaplarını hediye etti.
Mevlana Celaleddin Rumi - 21.09.2020
İran'ın milliyetçi önyargıları Türkiye'yle kültürel ilişkilerini de zedeliyor
Burada dikkate değer olan ise milliyetçi entelektüellerin tarihteki ortak yaşam alanında tebellür eden kültür değerlerine karşı Pehlevi rejiminden miras aldıkları tekelci bakış açısıdır. Bu bakış açısıyla hem İran'daki hem halihazırda diasporadaki İranlı aydınlar tıpkı "Fars Körfezi" isminde olduğu gibi birleşmektedir. Mevlana Celaleddin Rumi'den Genceli Nizami'ye İbn-i Sina'dan Birüni'ye kadar birçok tarihi şahsiyeti İran'ın inhisarına alma eğilimi, bu şahsiyetlerle iftihar etmek isteyen bölge ülkelerine karşı itiraz ve dahası suçlamalara zemin teşkil etmektedir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Mevlana Celaleddin Rumi Haberleri | Mevlana Celaleddin Rumi Kimdir - Haberler - Mevlana Celaleddin Rumi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Mevlana Celaleddin Rumi kimdir, hayatı ve biyografisi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Lübnan'daki El-Cumhuriye gazetesine mak
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 1.12.2021 13:41:10. #1.15#

title