MEVLANA CELALEDDİN RUMİ HABERLERİ

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ HABERLERİ

Mevlana Celaleddin Rumi haber, Mevlana Celaleddin Rumi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mevlana Celaleddin Rumi

Mevlana Celaleddin Rumi

Doğum Yeri Afganistan
Doğum Tarihi 30.9.1207 - ...

Mevlana Celaleddin Rumi Kimdir ?

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna'nın babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olup sağlığında 'Bilginlerin Sultanı' ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahaeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur.
Biyografinin devamı için tıklayın
Mevlana Celaleddin Rumi - 21.9.2020
İran'ın milliyetçi önyargıları Türkiye'yle kültürel ilişkilerini de zedeliyor
Burada dikkate değer olan ise milliyetçi entelektüellerin tarihteki ortak yaşam alanında tebellür eden kültür değerlerine karşı Pehlevi rejiminden miras aldıkları tekelci bakış açısıdır. Bu bakış açısıyla hem İran'daki hem halihazırda diasporadaki İranlı aydınlar tıpkı "Fars Körfezi" isminde olduğu gibi birleşmektedir. Mevlana Celaleddin Rumi'den Genceli Nizami'ye İbn-i Sina'dan Birüni'ye kadar birçok tarihi şahsiyeti İran'ın inhisarına alma eğilimi, bu şahsiyetlerle iftihar etmek isteyen bölge ülkelerine karşı itiraz ve dahası suçlamalara zemin teşkil etmektedir.
Mevlana Celaleddin Rumi - 4.7.2020
Türkiye'den, Sırbistan'a tıbbi malzeme yardımı
Türkiye, koronavirüs salgını ile mücadele eden ülkelere yardım eli uzatmaya devam ediyor. Şimdiye kadar bir çok ülkeye tıbbi malzeme yardımında bulunan Türkiye, salgın ile mücadele eden Balkan ülkesi Sırbistan'a da tıbbi malzeme ve ekipman yardımında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan yardım paketleri, sabah saatlerinde Ankara Etimesgut'daki 11'inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait  'Koca Yusuf' adlı A-400M tipi askeri kargo uçağına yüklendi. Tıbbi maske, tulum, eldiven, yüz koruyucu siperlik ve solunum cihazlarının bulunduğu paketlerin üzerinde Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsu yer aldı. Paketlerin üzerinde ayrıca Mevlana Celaleddin Rumi'ye ait 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var' sözü ve hemen altında da 'Türkiye'den Sırbistan halkına sevgilerle' notu bulundu.
Mevlana Celaleddin Rumi - 1.7.2020
Türkiye'den, Irak'a tıbbi malzeme yardımı
Türkiye, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele eden Irak Cumhuriyeti'ne tıbbi malzeme ve ekipman yardımında bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yardım malzemeleri, sabah saatlerinde TSK'ya ait A-400M tipi askeri kargo uçağına yüklenerek Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan yola çıkarıldı. Gönderilen yardım malzemeleri arasında, tıbbi maske, eldiven, tulum, yüz koruyucu siperlik ve solunum cihazları yer alıyor. Malzemelerin yer aldığı paketlerin üzerinde Mevlana Celaleddin Rumi'ye ait 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var' sözü ve hemen altında da 'Türkiye'den Irak Cumhuriyeti halkına sevgilerle' notu yer aldı.
Mevlana Celaleddin Rumi - 24.4.2020
Türkiye turizm tanıtım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor
İnsanların evde vakit geçirdiği bu dönemde içerik trendlerini tüm dünyada yakından takip ederek, "doğal zenginlikler", "wellness", "gastronomi" değerlerini ön plana çıkaran içerik çalışmalarına öncelik verildiğini aktaran Yağcı, şöyle devam etti: "Bu kapsamda, dünyada büyük ilgi gören Türk mutfağını ön plana çıkarmak adına farklı iş birlikleriyle video içerikler hazırladık. Ünlü şeflerimiz Refika Birgül ve Fatih Tutak ile hazırladığımız videolar milyonlarca kez izlendi. Marka takip raporlarında 'Turkish Food' etiketi twitter mentionları arasına girdi. Gastronomi dışında bu dönemde insanların kendi iç dünyalarına ve pozitife yönlenme arayışları içerisinde meditasyon içeriklerine yoğun bir ilgi oluştuğunu yaptığımız trend araştırmalarında gözlemledik. Ülkemizin doğal güzelliklerini, Türkiye'nin büyüleyici maviliklerinin kapılarını dünyaya Mercan Dede'nin özel olarak hazırladığı müziği ile 'Turkish Therapy' filmimizle açtık." Mevlana'nın sözlerinden oluşan özel film Tüm dünyanın sevgi felsefesini yakından takip ettiği Mevlana Celaleddin Rumi'nin sözlerinden oluşan özel bir filmin de "togethertoday" çatısı altında "goturkey" hesaplarından tüm dünyayla paylaşıldığını belirten Yağcı, her hafta, yayınlanan Türkiye'nin doğal güzellikleri ile Mevlana'nın ilham veren sözleri bütünleştirilerek, insanlara bu zorlu dönemde umut aşılandığını ifade etti.
Mevlana Celaleddin Rumi - 23.4.2020
Yunus Emre Enstitüsü, video konferans yoluyla dünyanın dört bir yanında 23 Nisan'ı kutladı
Yunus Emre Enstitüsü, video konferans yoluyla dünyanın dört bir yanında 23 Nisan'ı kutladı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Türkçe ses bayrağımız ve her şeyden önce bir Barış Dili'dir" Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş: "TBMM, 100 yıldır ülkemizin egemenliğinin ve bağımsızlığının sembolü olmuştur" ANKARA - Yunus Emre Enstitüsü, sosyal medya hesapları üzerinden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle dijital bir kutlama programı gerçekleştirdi. Türkiye saati ile 16.00'da canlı olarak yayınlanan programda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam'ın yanı sıra yurt dışından Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov, Ürdün Prensi Asım bin Naif, Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Elvin Hasan, Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Hüsni İsmaili, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bosna Hersek Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Raşid Hadzovic, Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı ve 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Komitesi Başkanı Fikrim Damka, Arnavutluk Eğitim Bakanı Yardımcısı Nina Guga ve Kosova Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Enis Kervan da konuşmacı olarak yer aldı. Ünlü sunucu Pelin Çift'in sunuculuğunu gerçekleştirdiği etkinliğe Türk ve yabancı çok sayıda büyükelçi ile birlikte yabancı Türkologlar da iştirak etti. "Gönül birliğimiz olduğunu derinden hissediyorum" Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, katılımcılara 'Değerli konuklarımız' diye hitap etti. Bu hitabın sebebini de açıklayan Selçuk, "Ben öncelikle, bu ülkenin bir evladı olarak sonra da Türkiye'deki tüm eğitim camiasını temsilen, sizlere tüm öğretmenlerimiz ve bu güzel günün ev sahibi öğrencilerimizin selam ve sevgilerini iletmekle kendimi mükellef hissediyorum, bir ev sahibi olarak. Siz değerli konuklarımıza Türkiye'de yaşayan kardeşlerinizin selamlarını getirdim. Sizlerle şu an aynı çatı altında değiliz, uzaktan iletişim kurmaya çalışıyoruz ama gönül birliğimizin olduğunu, muhabbetimizin olduğunu derinden hissediyorum" ifadelerini kullandı. "Bir kültür mirası üzerinde durmaktayız" Anadolu coğrafyası üzerinde yaşamış birbirinden önemli isimleri anan Selçuk, "Yazının hakikati, sözün doğruyu söylediği Anadolu'nun kadim ve bereketli toprakları her daim sevgi ve hoşgörüyü içinde barındırmıştır. Bizler dertlinin derdiyle dertlenen, yaralara merhem olan, ihtiyacı olanın dün olduğu gibi bugün de yardımına koşan bir medeniyetin çocuklarıyız. Anadolu; mayasını Hoca Ahmet Yesevi'den alan, Mevlana Celaleddin Rumi ile Hacı Bektaşi Veli ile Taptuk Emre ile Yunus Emre ve Aşık Veysel gibi adını sayamadığım birçok erenle hamuru yoğrulan bir coğrafyadır.
Mevlana Celaleddin Rumi - 23.4.2020
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 23 Nisan Dijital Kutlama Etkinliği'ne katıldı Açıklaması
Yazının hakikati, sözün doğruyu söylediği Anadolu'nun kadim ve bereketli topraklarının her daim sevgi ve hoşgörüyü içinde barındırdığını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti: "Bizler, dertlinin derdiyle dertlenen, yaralara merhem olan, ihtiyacı olanın dün olduğu gibi bugün de yardımına koşan bir medeniyetin çocuklarıyız. Anadolu, mayasını Hoca Ahmet Yesevi'den alan, Mevlana Celaleddin Rumi ile Hacı Bektaşi Veli ile Taptuk Emre ile Yunus Emre ve Aşık Veysel gibi adını sayamadığımız birçok erenle hamuru yoğrulan bir coğrafyadır.
Mevlana Celaleddin Rumi - 25.2.2020
Mesnevi'nin Tartışmalı Yedinci Cildi ve El Yazmalarının Özgünlüğü Ele Alınıyor
Bu hikâye, Mevlana Celaleddin Rumi'nin ölümünün üzerinden üç buçuk asır geçtikten sonra, Şam'da Mesnevi'nin daha önce bilinmeyen bir cildinin bulunduğuna dair bir söylentinin ortaya çıkmasıyla başlar.
Mevlana Celaleddin Rumi - 13.2.2020
"Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"ne başvurular başladı
"Şiirden şuura" başlığı altındaki Tematik Senaryo kategorisine Fuzuli, Nesimi, Mevlana Celaleddin Rumi, Süleyman Çelebi, Yusuf Has Hacip, Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini konu alan senaryolarla katılım sağlanabilecek.
Mevlana Celaleddin Rumi - 24.1.2020
Erdoğan, Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni'nde konuştu: (2)
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin, Kırgızistan ve Kazakistan'da faaliyet gösteren, bulundukları ülkelerde saygı gören önemli ortak üniversiteler olduğunu vurgulayan Erdoğan, Afganistan'da Mevlana Celaleddin Rumi'nin adının verileceği Türk-Afgan Üniversitesinin kurulması için çalışmaların da devam ettiğini kaydetti.
Mevlana Celaleddin Rumi - 26.12.2019
Özbekistan'da Mevlid-i Nebi ve Şeb-i Arus etkinliği
Daha sonra öğrenciler Mevlana Celaleddin Rumi şiirleri okudu, semah gösterisi düzenledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Mevlana Celaleddin Rumi Haberleri | Mevlana Celaleddin Rumi Kimdir - Haberler - Mevlana Celaleddin Rumi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Mevlana Celaleddin Rumi kimdir, hayatı ve biyografisi. İran'ın milliyetçi önyargıları Türkiye'yle kültürel ilişkilerini d
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.10.2020 10:02:04. #1.15#
title