Hipertansiyon Haberleri

Hipertansiyon haber, Hipertansiyon son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hipertansiyon - Dün
Aile hekimliklerinde kronik hastalıklarla etkin mücadele dönemi
Türkiye genelindeki tüm aile hekimliği birimlerinin, hedef nüfusundaki vatandaşları, hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları ile kanser ve yaşlı izlem taramalarına alarak, sonuçlarını Hastalık Yönetim Platformu'na (HYP) işlemesi zorunlu hale getirildi.
Hipertansiyon - Dün
GÜNDEM / 23 Temmuz 2021
6 Nisan 1920YASAMA YÜRÜTME SİYASET1- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İtalya'nın Napoli kentinde G20 İklim/Enerji Bakanları Toplantısı'na katılacak, ikili görüşmelerde bulunacak.
Hipertansiyon - 20.07.2021
Kovid-19'u atlatanların devam eden sıkıntılarına ilişkin ilk veriler ortaya çıktı
Kovid-19'un atlatılmasının ardından ilk 3 aylık periyotta en sık gördüğümüz şikayetler nefes darlığı, kas ağrıları ile unutkanlık. 6 aya kadar uzayan yorgunluk ve halsizlik şikayetlerini görüyoruz, beraberinde öksürük de olabiliyor." Kronik hastalarda şikayetler daha fazla Kronik hastalarda, Kovid-19'un atlatılmasından sonra devam eden şikayetlerle daha sık karşılaşıldığını belirten Aypak, "Özellikle bağışıklık sistemi yetmezliğine yol açan hastalıklarda, hipertansiyon, diyabet, KOAH olanlarda Kovid-19'a bağlı komplikasyonları daha sık görüyoruz.
Hipertansiyon - 14.07.2021
Bayramda kilo ve bağışıklığınızı doğru beslenme ile koruyun
Kurban Bayramı'nda et ve tatlı tüketimi artmakta. Özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler dikkatli olması gerekiyor. Kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, böbrek hastaları ve hipertansiyon sıkıntısı yaşayanların sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen göstermesi için uyarıda bulunan uzmanlar yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, yüksek Omega 3'e sahip kolay açılabilen zeytinyağlı ton balıklı salata, sebze ve meyve tüketme konusuna dikkat etmeli.
Hipertansiyon - 13.07.2021
Endonezya'da Kovid-19 görülen en az 451 kişinin karantinada hayatını kaybettiği bildirildi
Saminarsih, karantinadaki ölümlerin çoğunun hipertansiyon ve diyabeti olan yaşlı hastalarda meydana gelen oksijen satürasyonundaki ani düşüş nedeniyle görüldüğünü ifade etti.
Hipertansiyon - 09.07.2021
Aile hekimlerinde 'Hastalık Yönetim Platformu' ile hasta takibi
SAĞLIK Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce, aile hekimlerinin hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıklarına yönelik risk değerlendirmesi ile hastaların takibinin Hastalık Yönetim Platformu ile yapılacağı açıklandı.
Hipertansiyon - 07.07.2021
Konya'da karaciğer nakli listesindeki hasta, damarına yerleştirilen stent sayesinde hayata tutundu
Portal ven adı verilen damarda, kanın bağırsaklardan karaciğere taşınamamasına bağlı olarak artan basıncın bağırsak duvarlarında varis oluşumuna neden olduğunu aktaran Doç. Dr. Nayman, şunları kaydetti: "Bu varisler de yüksek basınç nedeniyle zamanla kanamalara neden olabilir ve bu kanamalar hayatı tehdit edecek düzeyde karşımıza çıkabilir. Hastamızda da bu şekilde sirotik karaciğer zemininde portal hipertansiyon mevcuttu.
Hipertansiyon - 07.07.2021
Kontrol edilmeyen diyabet hastalığı gözleri etkiliyor
Medicana'dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Apa, hamilelik, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve anemi varlığının şeker hastalarında göz tutulumunu kötü yönde etkileyebildiğini kaydetti.
Hipertansiyon - 07.07.2021
Sosyal sorumluluk projesi ile aşırı tuz tüketimine dikkat çektiler
"Önerilenden 3 kat fazla tuz tüketiyoruz" Proje ekibi adına konuşan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yasemin Yıldırım,"Fazla tuz tüketimi ülkemizde ve dünyada önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının en fazla 5 gram olması gerektiğini bildirmesine rağmen 2012 yılında Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 657 katılımcıyla yapılan 'Türkiye'de Tuz Tüketimi Çalışması'nda günlük tüketilen tuz miktarının DSÖ önerisinin 3 katı düzeyinde yani 15 gram olduğu saptanmıştır.
Hipertansiyon - 06.07.2021
Felçte erken tedavi hayati önem taşıyor
Katmerlikaya, inmenin risk faktörleri arasında hipertansiyon, obezite, diyabet, yüksek kolesterol, kalple ilgili rahatsızlıklar, ileri yaş, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz (sedanter) yaşam tarzı, beyin kanaması ya da anevrizma, travmatik beyin hasarları ile kalıtımsal faktörlerin sıralanabileceğini aktardı.
Hipertansiyon - 30.06.2021
Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılacak ödemelere ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de
HYP içerisinde yer alan hizmetler, "kardiyovasküler risk değerlendirmesi, çok yönlü yaşlı değerlendirmesi, hipertansiyon, diyabet, obezite hastalıklarının tarama, izlem ve sonuç durumları" olarak belirlendi.
Hipertansiyon - 28.06.2021
Covid kaynaklı kalp ve damar hasarına dikkat!
Covid- 19 vücuttaki tüm organ ve sistemleri ilgilendirebildiği gibi kalp- damar sağlığı üzerinde de pek çok olumsuz etkiye neden oluyor. Koronavirüs ile birlikte ve hastalık sonrasında kalp kasında hasar, pıhtı riski ve kalp krizine dönüşebilen ciddi tablolar görülebiliyor. Koronavirüs ilk ortaya çıktığı dönemde temelde bir akciğer hastalığı olarak tanımlanmış olsa da, rahatsızlığın zaman içinde tanınmasıyla birlikte başta damar tutulumu olmak üzere vücutta hemen tüm organ sistemlerini etkilediği artık bilinmektedir. Özellikle damar tutulumunun tanımlanmış olması ile bu virüse karşı savaşta daha etkili sonuçlar alınmaya başladığı görülmektedir. Covid-19'un ilk olarak akciğerlerde yoğun bulunan ACE2 reseptörleri ile vücuda giriş yaptığı biliniyordu. Bu nedenle ilk odak noktası akciğerler olmuştu. Ancak ACE2 reseptörlerinin yoğun bulunduğu diğer bir bölge de tüm kan damarlarının iç yüzeyini adeta teflon bir kaplama gibi saran endotel hücreleridir. Bu hücrelerin de virüs tarafından tutulumu sonucunda yaygın damar hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Covid-19'a bağlı pıhtılaşma olabilir Günümüzde Covid-19'u ölümcül hale getiren durumun damarlardaki endotel hasarı ve buna bağlı olarak kanda yoğun pıhtılaşma olduğu ortaya çıkmıştır. Tedavide pıhtılaşmaya karşı gelen heparin ve türevleri olarak bilinen ilaçların kullanılması hastalığa karşı mücadelede etkin bir rol oynamaktadır. Bunun sonucunda hastaların tedavisinde damar hasarına bağlı gelişebilecek ölümcül komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir. Ancak kimin bu hastalığı daha ağır, kimin daha hafif geçireceği bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre hipertansiyon, diyabet, kalp damar sistemi hastaları Covid-19'a yakalandıkları zaman hastalığı daha ağır geçirme riski yüksektir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hipertansiyon Haberleri | Hipertansiyon Haber - Haberler - Hipertansiyon haberleri, son dakika hipertansiyon haber ve gelişmeleri burada. Aile hekimliklerinde kronik hastalıklarla etkin mücadele dönemi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.7.2021 14:36:29. #1.14#

title