Haberi Paylaş

Durum vahim! Türkiye'nin en büyük ikinci gölüydü, flamingoların yerini otomobiller aldı

Güncel Haberler

Aksaray, Konya ve Ankara arasında yer alan, başta flamingolar olmak üzere binlerce kuşa ev sahipliği yapan Tuz Gölü kuraklığın etkisiyle her geçen gün biraz daha küçülüyor. Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nde su dolu alanın yüzde 10 seviyelerine kadar düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Hatim Elhatip, "9 bin hektar civarında sulu bir alan kaldı. Bu seviye hem kuraklık hem de yer altı sularının çekilmesiyle ilgili bizlere bilgi veriyor" dedi.

Göl ile ilgili araştırmalar yapan Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, İç Anadolu Bölgesi'nin Türkiye'nin en az yağış alan yeri olduğunu söyledi.

Aksaray'ın da bu bölgenin içerisinde olduğunu belirten Elhatip, şöyle konuştu: "2021'de bölgemiz bol yağış almıştı. Bu yağışlar hem yer altı hem de yer üstü sularına olumlu etkiler yaptı. Yer altı sularında 30-50 santimetre civarında bir yükselme söz konusu oldu. Küresel ısınmadan dolayı bu yıl tamamen kurak bir mevsim geçiriyoruz. Kuraklık analizlerini yaparken 50-60 yılları baz alıyoruz. Aksaray şu anda kuraklığın şiddetli bir şekilde etkisi altında. Ülkemizin birçok bölgesi bu dönemlerde karla dolardı ancak bu yıl yağış çok az. Kayak merkezlerini bile suni karla doldurabiliyoruz."

Türkiye'nin ikinci büyük gölüydü, su seviyesi yüzde 10'a kadar düştü

Elhatip, Türkiye'nin küresel ısınma ve kuraklıkla birlikte su kaynakları kıtlığı yaşanan ülkeler arasına girebileceğine dikkati çekti. Başta Tuz Gölü olmak üzere kentteki birçok su havzasında ciddi anlamda kuraklık görüldüğünü vurgulayan Elhatip, şöyle devam etti: "Tuz Gölü'nün 30-40 yıl önceki değerlerinde yüzey doluluk alanı 92 bin 652 hektardı. Yani neredeyse alanın hepsi su ile doluydu. Bu alan 2-3 ay öncesine kadar 32 bin 500 hektar alana kadar gerilemişti. Son yaptığımız araştırmalarda Tuz Gölü'nün su dolu alanı yüzde 10 seviyelerine kadar düştü. Yani 9 bin hektar civarında sulu bir alan kaldı. Bu seviye hem kuraklık hem de yer altı sularının çekilmesiyle ilgili bizlere bilgi veriyor."

Türkiye'nin ikinci büyük gölüydü, su seviyesi yüzde 10'a kadar düştü

Elhatip, küresel ısınmanın etkilerini çok ciddi anlamda yaşadıklarını, Suudi Arabistan bölgesini sel götürmesinin buna örnek teşkil ettiğini dile getirdi. Suudi Arabistan'da çöl bölgesi olmasına rağmen taşkınlar ve seller görülmeye başlandığını aktaran Elhatip, "Buzul bölgelerindeki buzların erimesi de bunlara örnektir. Elimizdeki su kaynaklarını artık çok dikkatli kullanmamız gerekiyor. Tarım arazilerini vahşi sulama şeklinde sulamaya devam edersek çok zarar verecek. Şu anda orta derecede kuraklık dönemi yaşıyoruz. 2024-2029 döneminde şiddetli kuraklık göreceğiz. Yani kırmızı alarm vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ikinci büyük gölüydü, su seviyesi yüzde 10'a kadar düştü

Tuz Gölü'nü besleyen Akgöl'de suların çekilmesiyle küçükbaş hayvanlarını otlatan çoban Hasan Hüseyin Sanşav ise çocukluğunda göl çevresinde birçok su kaynağının olduğunu söyledi. 2000 yılından bu yana kademe kademe Akgöl'deki su miktarında azalma meydana geldiğini ve gölün kuruduğunu belirten Sanşav, "Şu anda meralarda hayvanlarımıza su bulamıyoruz. Hayvanlarımızı bu mevsimde bile otlatmaya çıkartıyoruz. 2022'nin Ocak ve Şubat dönemini bol karlı ve yağışlı geçirmiştik. Neredeyse şubat ayına girdik ancak ne yağmur var ne kar." diye konuştu.

Türkiye'nin ikinci büyük gölüydü, su seviyesi yüzde 10'a kadar düştü

Kaynak: AA / Güncel

İç Anadolu Bölgesi Tuz Gölü Aksaray Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Selim Adanalı:

milyar yıl önce de o dönemin hayvanları yaşıyordu belki de öyle bir yer bile yoktu.

Cevap Yaz12Yayından Kaldır
zübükzade:

herkes ikliö icin önlem alıyor bizimkide secim kazanacam önlem alıyor

Cevap Yaz34Yayından Kaldır
Alkurt:

BÜTÜN DÜNYA LIDERLERI KENDI ÜLKELERINE, GELECEK OLAN IKLIM DEGISIKLIKLERINE KARSI ACIL ÖNLEM ALMALILAR.

Cevap Yaz235Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title