Aşiret lideri düğünler için limit koydu, uygulamaya kızından başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Aşiret lideri düğünler için limit koydu, uygulamaya kızından başladı

Demirören Haber Ajansı - Emin Bal - Güncel
 - Güncelleme:

Şırnak'ta, Goyan Aşireti lideri ve Uzungeçit beldesi Belediye Başkanı Cemil Yıldız, düğünlerin masrafları, takılacak takı ve para miktarıyla ilgili limit koydu. Damadın ailesinden istenen altın 70 gramı geçmeyecek, yemek servisi sadece il dışından gelen misafirlere 30 kilo eti geçmeyecek şekilde yapılacak. Uygulamaya kendi kızının düğününde başlayan Yıldız, "Damat tarafını borç altında bırakamam" dedi.

Aşiret lideri ve belediye başkanı Cemil Yıldız, muhtarlar ve aşiret üyeleriyle bir araya gelip, ekonomik krizle birlikte evlenmekte güçlük çeken ve evlendikten sonra borç yükü altına giren gençlerin durumunu göz önünde bulundurarak, düğün masraflarıyla ilgili kararlar aldı.

Buna göre, damadın ailesinden istenen 200 gram altın miktarı, 70 gramı geçmeyecek şekilde düşürüldü. Davetlilere verilen ve yaklaşık 500 kilo etin kullanıldığı yemek servisi de kaldırıldı. Yemeğin sadece il dışından gelen misafirlere 30 kilo eti geçmeyecek şekilde verilmesi kararlaştırıldı. Bunun yanında düğünde yapılacak masrafın da 100 bin TL'yi geçmemesine karar verildi.

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Cemil Yıldız alınan kararları ilk kez, dünyaevine giren kızının düğününde uyguladı. Yıldız, kızı Halime'yi (20) oğulları Erkan Aydemir (24) için isteyen ailenin 1 kiloya varan altın teklifini reddetti. Yıldız, damadı borç yükü altında bırakmamak için 70 gram altında karar kıldı. Damat tarafının geline aldığı altın miktarı 60 bin TL'yi bulurken, 30 bin TL'ye mal olan düğünde gelin ve damada toplamda yaklaşık 204 bin TL takıldı. 2 gün 2 gece süren düğüne siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle civar ilçelerin belediye başkanları ve diğer bölge aşiret liderleri de katıldı. Davetliler, Türkçe ve Kürtçe şarkılarla halay çekti.

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladıBine yakın davetlinin aynı anda çektiği halay da havadan görüntülendi

Yıldız, "Şu zamana kadar yaptığımız normal düğünlerde altınlarla beraber damat tarafının masrafı 400 bin TL'yi buluyordu. 200 gram altın almak zorundaymışız gibi hissediyorduk. Öncelikle kendi kızımla bu uygulamaya başlamak istedim. Altın miktarını 70 grama indirdik. Yemek masrafının da fuzuli olduğunu düşündük. Daha önce beldede damat tarafı yemeklerde kullanmak için 500 kilo et alıyordu. Bunu da kaldırdık. Bu vesileyle şu an düğün masrafları 100 bini bulmayacak. Kızıma mutluluklar diliyorum. Tüm gençlerimizin mutlu olmasını istiyorum" diye konuştu.

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Damat Erkan Aydemir, düğüne katılanlara teşekkür ederek, "Belediye başkanının kızıyla evlenmenin çok zor olacağını düşünüyordum. Kilolarca altın almam lazımdı. Evlenince borçlar altında mutluluğum, mutsuzluğa dönecekti. Aşiretimizin aldığı bu karar, beni çok mutlu etti" dedi.

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Halime Yıldız da altın miktarının kendisi için önemli olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Benim için önemli olan mutluluğum. Bu kararın alınmasına çok mutlu oldum. Damat için de çok düşünüyordum. Babamın bu kararı alması beni mutlu etti."

Düğüne katılan Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ve Beytüşşebap Belediye Başkanı Habip Aşan da alınan kararların Uzungeçit ile sınırlı kalmayacağını dile getirerek, düğün masraflarını en aza indirmenin herkesin görevi olduğunu söyledi.

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Aşiret lideri düğünler için limit koydu; uygulamaya kızından başladı

Demirören Haber Ajansı / Emin Bal - Güncel

Cemil Yıldız Uzungeçit Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Eğrioturdoğrukonuş:

Dinimiz de ne diyor. Evlenirken yeyin için zıbarın şov yapın kepaze olun demiyor değil mi? Yol belli de illa sıkıntıları yaşaya yaşaya öğrenecez.

ciziri :

iyi de ağam düğünlerde göğsünüzü kabarta kabarta gelin damatlara taktıgınız trilyonluk tl ve altının şovunu nereye koyacagız,,,

Cool Black:

e adam da bu şov olmasın bundan sonra diye icraat yapmış işte

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title