Dha Yurt Bülteni-6

Dha Yurt Bülteni-6

1)HSYK BAŞKANVEKİLİ YILMAZ: FETÖ YARGIYI SİLAH HALİNE GETİRDİHSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, FETÖ'nün 2007 yılına gelindiğinde Türk yargısının büyük çoğunluğunu ele geçirdiğini, bu tarihten itibaren yargıyı silah haline getirdiğini söyledi.

Dha Yurt Bülteni-6

1)HSYK BAŞKANVEKİLİ YILMAZ: FETÖ YARGIYI SİLAH HALİNE GETİRDİ


HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, FETÖ'nün 2007 yılına gelindiğinde Türk yargısının büyük çoğunluğunu ele geçirdiğini, bu tarihten itibaren yargıyı silah haline getirdiğini söyledi. Yılmaz, "Yüksek yargıda bugün kurul üyesi olup da kurul üyeliği düşen bir arkadaş beyanında, 'Dairemizdeki dosya Pensilvanya'ya götürüldü. Pensilvanya'da çete lideri Fethullah Gülen'in talimatı gereği sonuçlandırıldı. Bir çok dosya da bu şekilde yapılırdı' diyor. Hani nerede o batının çok önem verdiği, hepimizin baş tacı olan adalet kavramı?" dedi. Bolu Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Büyük Abant Oteli'nde 3 gün sürecek, 'Yargı Etiğinin Güçlendirilmesi Projesi' toplantısı başladı. Toplantıya HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSYK 1'inci Daire Başkanı Halil Koç, HSYK 3'üncü Daire Başkanı Metin Yandırmaz, HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Michael Ingledow ve akademisyenler katıldı.


'YARGIYI KENDİ ÖRGÜTLERİNİN SALİHI YAPTILAR'


Toplantının açılışında konuşan Yılmaz, 93 yıllık Cumhuriyet tarihinde başarı destanı yazan Türk yargısının 2007'den itibaren tartışıl hale geldiğini söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:  "Yargı tarihine baktığımızda 2007'ye kadar Türk yargısı tüm eksikliklere rağmen çok onurlu, güvenilir yargı hizmeti verdi. O tarihe kadar da kamuoyu yoklamalarında güvenilirlik oranımız hiç yüzde 80'in altına düşmedi. Ne olduysa 2007 yılından itibaren başladı. İleride Türk yargısının tarihi yazılırken bu döneme işaret edilecek. Bütün imkansızlıklara rağmen 2007 yılına kadar yüzde 80 güvenirliliği tutturan, Türk toplumunun nezdinde çok saygın yeri olan Türk yargısı, bu tarihten itibaren yavaş yavaş tartışılır hale gelmeye başladı. Hakim ve savcıların arasına 40 yıldır sürdürülen bir sinsi teşkilat, 40 yıldır sıza sıza 2007 yılına ulaşıldığında teşkilatın büyük çoğunluğunu oluşturur hale geldi. Yargıda en kilit noktaları bu grup ele geçirdi. O örgütün çete liderinin direktifleri doğrultusunda gizli gizli örgütlenerek, saklanarak yargıda da personel ve teftiş gibi önemli yerleri elde edip yargıda örgütlendiler. Yargının en kilit makamlarını ele geçirerek 2007 yılından itibaren yargıyı kendi örgütlerinin silahı haline getirdiler."


'YARGITAY ÜYELERİ PENSİLVANYA'NIN DAYATMASINA GÖRE SEÇİLDİ'


Yılmaz, bu yapının ergenekon, askeri casusluk, oda tv, Fenerbahçe şike, selam tevhid ve 17-25 Aralık soruşturmalarında adalet ülküsünden uzaklaştığını söyleyerek şöyle devam etti:  "Sadece kendi örgüt menfaatleriyle hareket edip, kendi rakiplerini yargı yöntemiyle tasfiye yöntemini seçtiler. Nereden mi biliyoruz? Bugün artık elimize ulaşan bir çok itirafta gerçek bir hukukçunun tüylerini ürpertecek beyanlarının yer almasından biliyoruz. Ben hukukçu olarak çok utanıyorum, utanmayanlar düşünsün. Öyle beyanlar var ki orada, gazeteye yansıdığı için söylüyorum. Benden önceki başkanvekilinin kendi beyanı. Çeteye ne zaman girdiğini, ne zaman örgüt üyesi olduğunu ve örgüt çalışmalarını nasıl yaptıklarını açıkça anlatıyor. Hele öyle bir bölüm var ki Yargıtay'a üye seçimlerinin belirlendiği bölüm. Açıkça o güçlenen ve şımaran örgüt, 'Liderimizden talimat aldık. Pensilvanya'daki liderimiz 140 üyeden aşağı Yargıtay üyeliği kabul etmiyor' diyor. Şuna bakar mısınız. Yargıtay üyeliği liyakat ve ehliyete göre seçilmiyor. Pensilvanya'daki bir liderin dayattığı bir listeye göre Yargıtay üyesi seçiliyor. Bu tüyleri ürpertmiyor mu?" Yüksek yargıda kurul üyeliği düşen eski bir üyenin ifadesine de dikkat çeken Yılmaz, "Diyor ki 'Dosya Pensilvanya'ya götürüldü. Pensilvanya'da çete lideri Fetullah Gülen'in talimatı gereği sonuçlandırıldı. Birçok dosya da bu şekilde yapılırdı. Önemli dosyaların fotokopisi çekilir, ilgili kişiye iletilir.' Niçin yapıyorsun bunu? O ilgili kişiden nemalanmak adına. Hani nerede o adalet kavramı? Batının çok önem verdiği, bizim baştacı ettiğimiz adalet kavramı nerede? Delillere göre değil, Pensilvanya'daki örgüt liderinin talimatıyla sonuçlandırılan dosya. Bunu duyunca her hakimin tüylerinin diken diken olması lazım" dedi.


'TÜRK YARGISINI TEKRAR AYAĞA KALDIRMA ÇABASINDAYIZ'


İş başına geldikleri 2014'ten itibaren Türk yargısını tekrar ayağa kaldırma çabası içinde olduklarını belirten Yılmaz, "Türk yargısını, tekrar o tarafsız konumuna, adalet dağıtan, huzur veren, birleştiren o konumuna yükseltmek istiyoruz. O nedenle de her türlü çeteden arındıralım yargıyı ki gerçek hakim ve savcıların görev yaptığı yer haline gelsin. Hiç başka bir kaygımız olmadığını defeaten söyledik. Bu masa etrafında oturan birçok hakim ve savcının farklı yaşam biçimlerine sahip kişilerden oluştuğunu 21 yıllık müfettişlik görevim sebebiyle biliyorum. Yargıdaki bu çeşitlilik sürsün ve yargı sadece ve sadece başlangıçta işaret ettiğimiz Türk halkının mutluluğunu, birliğini, huzurunu ve barışı sağlayan, kollayan, adalet hizmetkarı olsun istiyoruz. Bu şiarla yola çıktık 2014'te hep birlikte. Toplantı, Yılmaz'ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.


Görüntü Dökümü


------------------------------------


-Toplantıdan detay görüntüler


-Mehmet Yılmaz'ın kornuşmaları


Haber-Kamera: Mutlu YUCA/BOLU,


==========================================================


DOMATES ÜRETİCİSİ SERADA DON NÖBETİ TUTTU (ek)


2)KAŞ VE DEMRE'DE ÜRETİCİLER NÖBET TUTTU


Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Ova, Yeşilköy, Kınık, Çavdır, Karadağ, Kasaba ve Dirgenler mahallelerinde sera üreticileri dün geceyi serada soba başında geçirdi. Hava sıcaklığı düşerken ürünlerinin donmaması için nöbet tutan üreticiler sabaha kadar seradaki sıcaklığın düşmemesi için çaba gösterdi. Bölgede sıcaklığın sabaha karşı yer yer eksi 7 dereceye kadar düştüğü belirtildi. Demre'de de üreticiler don nöbeti tuttu. İlçe merkezi, Gürses, Yavu, Çevreli, Beymelek ve Köşkerler mahallelerinde üreticiler sabaha kadar serada soba yaktı.


Ahmet ACAR/KAŞ (Antalya),


=====================================================


3)GÖL KENARINDAKİ GÜLLER BUZ TUTTU


ISPARTA'nın Eğirdir İlçesi'nde gece sıfırın altına düşen hava sıcaklığı nedeniyle Eğirdir Gölü kıyısındaki güller buz tuttu.


Eğirdir'de dün gece soğuk hava etkisini gösterdi. Hava sıcaklığının gündüz eksi 1- 3 derecede seyrettiği ilçede, gece ise sıcaklık sıfırın altında 8 dereceye kadar düştü. İlçenin en önemli turizm merkezi Eğirdir Gölü kıyısındaki yapılar ve bitkiler de soğuktan etkilendi.  Gece şiddetli rüzgarın etkisiyle kıyıya vuran dalgaların getirdiği damlacıklar kıyıdaki yürüyüş yolları ve ağaçlarda buzlanmaya neden oldu. Göl kıyısında belediye tarafından bir süre önce dikilen güz gülleri ise tamamen buz tuttu. Dalları ve çiçekleri buzla kaplanan güller soğuğun etkisini ortaya koydu.


Görüntü Dökümü


------------------


Gölden detay


Donan güllerden detay


Haber- Kamera: Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA,


=====================================================


4)FAZLA KİLOSU YÜZÜNDEN EVLENEMEYİNCE AMELİYAT MASASINA YATTI


Adana'da yaşayan 145 kilo ağırlığında 31 yaşındaki Cem Güleryüz', sağlık problemlerine evlenememe sorunu da eklenince çareyi ameliyat masasına yatıp mide küçültme ameliyatında buldu.Beğendiği bütün kızlar ve ailelerin kendisine aşırı kilosu yüzünden olumsuz yanıt vermesi üzerine zayıflamaya karar veren Güleryüz, spor ve diyet yapsa da bundan da sonuç alamadı. Girişimleri sonuçsuz kalan Güleryüz, Medical Park Tarsus Hastanesi'nde mide küçültme ameliyatı (tüp mide – sleeve gastrektomi) olmaya karar verip ameliyat masasına yattı. Midesinin yüzde 85'i alınan Güleryüz'ün hedefi 85 kiloya düşmek.


GÜNDE 4 EKMEK YERDİM


Ameliyattan önce günde en az 4 ekmek tükettiğini ve çok yemek yediğini, sürekli açlık hissettiğini anlatan Güleryüz, "Midem alındıktan sonra canım yemek istemedi. Ameliyatın üzerinden bir gün geçti ama acıkmadım. Hızla zayıflayıp 85-90 kiloya düşmeyi hedefliyorum" diye konuştu.Op.Dr.Cücük, hastanın bundan sonra az miktarda yiyerek doyacağını ve böylece fazla kilolarından kurtulacağını belirtti.


Görüntü Dökümü


-------------


Hasta yatağındaki Cem Güleryüz'ün yeniden doğmuş gibi oldum demesi


Cem Güleryüz hastane koridorsunda yürümesi ve odasına girişi


-Doktor'un Cem Güleryüz'e kendini nasıl hissettiğini sorması


Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük'ün hastanın şikayetlerini ve ameliyat sürecini anlatması


Cem Güleryüz'ün evlilik girişimlerinin şişmanlık yüzünden sonuçsuz kalmasını anlatması


Cem Güleryüz'ün zayıfladıktan sonra önümüzde engel kalmayacak demesi


Tolunay DUMAN/ TARSUS(Mersin),-


=====================================================


5)SOKAK KÖPEĞİ SOĞUK HAVADA AMFİDE UYUDU


ANTALYA'da, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) kampüsünde bir sokak köpeği, soğuk havada ikinci öğretim öğrencilerinin dersliğine girdi. Ders işlenirken köpek 3 saat boyunca uyudu. AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü ikinci öğretim 4'üncü sınıf öğrencilerinin dersliğine, dışardaki aşırı soğuktan kaçan köpek girdi. İİBF öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı ve öğrencilerinin saat 17.30'da başlayan İktisadi Düşünce Tarihi dersi başlarken, genellikle fakülte binası etrafında görülen sokak köpeği, aşırı soğukta öğrencilerle birlikte dersin yapıldığı amfiye girdi. Sınıfa giren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı, öğrencilerinden köpeği hiç rahatsız etmemelerini istedi. Amfinin ortasındaki merdivene yatan köpek, 3 saat süren ders boyunca uyudu.


Köpeğin sınıfa nasıl girdiğini bilmediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şanlı, arada teneffüslerle birlikte 3 saat süren ders boyunca köpeğin hiç rahatsızlık vermeden uyuduğunu kaydetti. Dışarda havanın aşırı soğuk olması nedeniyle içeri girmiş olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şanlı, "Öğrenciler çıkmadığını söyledi, 'Sakın çıkarmayın' dedim. Ortaya uzandı ve 3 saat uyudu. İlginç olan ders biter bitmez uyandı ve öğrencilerle birlikte amfiyi terk etti. Nereye gittiğini görmedim ama kendine sıcak bir yer buldu muhtemelen" diye konuştu.


Türkiye genelinde havanın çok soğuk olduğuna işaret eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı, sokak hayvanlarının donmaması, üşümemeleri için plastik veya kağıt kutularla sokaklarda uygun yerlere geçici yuvalar yapılabileceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Şanlı, "Dünyada birlikte yaşıyoruz. İnsana da hayvana da hiçbir canlıya zulmetmemek gerek, sevmek daha kolay. Sevmiyorsan bari nefret etme. Sevgimizi artırdıkça yüreğimiz daha çok ısınıyor, daha çok insan oluyoruz. Onlar da can taşıyor. Isınmaları için plastik, kağıt kutularla sokakta daha sıcak ortamlar oluşturulabilir" dedi.


LAR 


Mehmet ÇINAR/ANTALYA,


==========================================================


6)ÖĞRENCİLERDEN 15 TEMMUZ SERGİSİ


BURDUR'da Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından '15 Temmuz Ruhu' konulu resim sergisi açıldı. 


Burdur Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin 15 Temmuz Ruhu konulu resim sergisi İl Özel İdaresi'nde açıldı. Açılışa, Vali Şerif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Keziban Atagündüz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Vali Yılmaz, açılışını gerçekleştirdiği sergiyi gezerek, öğretmen ve eser sahibi öğrencilerden bilgi aldı. 45 öğrencinin akrilik, yağlı boya, kara kalem ve kolaj çalışmalarından oluşan 64 eserin yer aldığı sergi 3 gün açık olacak.


15 Temmuz'un tarih açısından önemli olduğunu söyleyen Vali Şerif Yılmaz, "Bunu unutmamamız, unutturmamamız gerekiyor. Gençlerimiz o gün yaşanan olayları, kendi hayal alemlerinde yaşadıkları ve gördüklerini resmetmiş. Bu gelecek kuşaklara aktarılması anlamında da çok anlamlı bir çalışma. Tüm gençlerimizi başta okul idarecilerimiz olmak üzere tüm arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. 15 Temmuz'un akıllarda taze tutulması ve unutturulmaması gerekiyor. Çünkü Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihi içerisinde önemli bir dönüm noktası da 15 Temmuz'dur. Belki bugün bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin devam etmediği günleri yaşayacaktık" diye konuştu.


Görüntü Dökümü


-----------------


Vali ve protokolün sergiyi gezmesi,


Sergiden detay,


Vali Yılmaz'ın açıklamaları


136 MB/// 4,17"


Haber-Kamera: Mesut MADAN/BURDUR,


=========================================================


7)GİTMEDİĞİ İSTANBUL'DAN TRAKTÖRÜNE KÖPRÜDEN KAÇAK GEÇİŞ CEZASI GELDİ


AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde oturan 58 yaşındaki Veli Sağış'ın traktörüne daha önce gitmediği İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle para cezası geldi. Cezaya itiraz eden Sağış, iptal edilmezse dava açacağını söyledi.


Sandıklı'ya bağlı Bekteş Köyü'nde oturan Veli Sağış'a önceki gün posta yoluyla 03 LF 243 plakalı traktörüne ilişkin ceza ihbarnamesi geldi. İhbarnameyi okuyan Sağış, 12 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden traktörüyle kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle 112 lira 75 kuruşluk ceza uygulandığını öğrendi. Sağış, ceza makbuzunun gönderildiği Karayolları Genel Müdürlüğü 1'inci Bölge Müdürlüğü'ne cezanın iptali için başvurdu.


"SANDIKLI DIŞINDA HİÇBİR YERE ÇIKMADIM"


Traktörü 24 yıldan bu yana kullandıklarını söyleyen Veli Sağış, aracın devrini 2 yıl önce babası Hüseyin Sağış'tan aldığını anlattı. Bugüne kadar aracıyla Sandıklı dışına çıkmadığını belirten Sağış, "1992 model traktörüm var. Tarlamdan evime, evimden tarlama gittim geldim. Sandıklı dışında hiçbir yere çıkmadım. 'Köprüden geçtin' diyerek ceza göndermişler. Ben de itiraz ettim. Cezayı iptal etmezlerse de şikayetçi olacağım. Hukuksal yoldan hakkımı sonuna kadar arayacağım" dedi.


Görüntü Dökümü


-----------------


RÖP: Veli Sağış


Veli Sağış'ın traktörünü çalıştırıp hareket ettirmesi


Veli Sağış ihbarname ile traktör önünde


95.2 MB/// 02.59"


Haber- Kamera: Ahmet DAĞLI/SANDIKLI (Afyonkarahisar),


===================================================


8)MİDYAT'TA ŞEHİTLER İÇİN MESİRE ALANININ ADI DEĞİŞTİRİLDİ, DEV TÜRK BAYRAĞI ASILDI


ARDİN'in Midyat ilçesinde Belediye, ilçedeki Şeyh Eles Mesire alanının adının Şehitler Tepesi olarak değiştirilerek, alana diktiği direğe dev bir Türk bayrağı astı.


Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu'nun talimatıyla şehrin en yüksek noktası olan tarihi Şeyh Eles Mesire alanı tepesinin adı "Şehitleri Tepesi" olarak değiştirilerek, İstanbul Beşiktaş'taki PKK terör saldırısı ile 15 Temmuz'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlar anısına 20 metre yükseklikteki direğe 24 metrekarelik dev Türk bayrağı düzenlenen törenle asıldı.


Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, törende yaptığı konuşmada, şehitler anısına Türk Bayrağı dikmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, "FETÖ, PKK terör örgütü ve diğer örgüt unsurları tarafından yurdumuzda muhtelif zamanlarda şehitlerimiz olmuştur. Biz bu vesile ile ilçemizin en kutsal yeri sayılan Şeyh Eles mevkiinin en güzel yerinde, her taraftan görünebilecek şekilde Şehitler Tepesi'nde 20 metre yüksekliğinde bayrak direği diktik. Terör örgütlerinden dolayı şehit düşen kahramanlarımıza ve demokrasi şehitlerimize halkım, kurumum, başkanım ve şahsım adına kendilerine Allah'tan rahmet, gazilerimize de Allah'tan acil şifalar diliyorum" dedi.


Konuşmaların ardından şehitler için okunan dualarla program son buldu.


Göhrüntü Dökümü


-------------------------


-Bayrağın asılması


-İstiklal marşı ve saygı duruşu


-Törene katılanlar


-Baysal'ın konuşması


-Genel ve detay görüntü


Haber-Kamera: Mehmet Halis İŞ/MİDYAT (Mardin),

Kaynak: DHA