Arkeoloji Haberleri

Arkeoloji haber, Arkeoloji son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arkeoloji - Dün
"YILLIK: Annual of Istanbul Studies"ten yeni sayıları için yazı çağrısı
Tarih, mimarlık, sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, şehir planlama, kent çalışmaları gibi çeşitli alanlardan araştırmacılara açık olan dergi, İstanbul'un geçmişine ve bugününe dair en yeni ve ileri araştırmalara yer vermeyi amaçlıyor.
Arkeoloji - 08.05.2021
Bodrum'da lahitte bulunan eserler Bodrum Kalesi'nde sergilenmeye başlandı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kapağını açtığı 2 bin 400 yıllık lahitten çıkartılan eserler, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilenmeye başlandı.
Arkeoloji - 07.05.2021
"Nişan Yaubyan Mimarlığı" adlı panel, çevrimiçi olarak gerçekleşecek
Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2020-2022 döneminde ise Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi NİŞAN YAUBYAN için düzenleniyor. 17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı Seçici Kurulu, Yaubyan'ı şu sözlerle gündeme taşımıştı: "Temas ettiği tüm kişilerin, meslektaşlarının, öğrencilerinin gözünde 'mimarlığa aşık', 'mimarlığa doymayan adam' tanımlarının tam olarak karşılık bulduğu bir meslek insanı Nişan Yaubyan, yaşamı ve meslek pratiği hakkında bilinenler, son birkaç yılın mimarlık platformlarında paylaşılanlarla sınırlı; mimarlık camiası ve akademik ortam, bu sınırlı bilgilerle tanıyor kendisini. Oysa kazıdıkça farklı katmanlara ulaştığınız zengin bir arkeolojik alan gibi Yaubyan mimarlığı.
Arkeoloji - 07.05.2021
Ordu'daki 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor
Ordu Valisi Tuncay Sonel, Karadeniz'in arkeolojik kazı alanlarından 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde incelemelerde bulundu.
Arkeoloji - 07.05.2021
ABD'de Büyük Kanyon'daki bufalo artışı nedeniyle düzenlenecek ava 45 binden fazla başvuru oldu
ABD Ulusal Park Servisi, Büyük Kanyon'da "arkeolojik alanlara ve su kaynaklarına zarar verdiği" gerekçesiyle bufalo sürülerindeki hayvan sayısının azaltılması için 12 "yetenekli gönüllü" arandığını duyurdu.
Arkeoloji - 05.05.2021
Arkeologlar Afrika kıtasının en eski insan mezarını keşfetti
Kemiklerin bulunduğu bölgeyi 40 santimetre çapında ve 13 santimetre derinliğinde bir blok halinde çıkartarak koruyucu malzemelerle kaplayan arkeoloji ekibi, bloku incelenmesi için Nairobi Ulusal Müzesi'ne gönderdi.
Arkeoloji - 05.05.2021
Mersin'de bir mağarada bulunan 8 bin yıllık kaya resimleri için ilk adım atılıyor
Mersin'de bir mağarada bulunan ve 8 bin yıllık olduğu tahmin edilen kaya resimleri için ilk adım atılıyor. Mersin'in merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, alanın koruma altına alınması ve arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesi için gerekli başvuruları yapacaklarını söyledi.
Arkeoloji - 05.05.2021
Son dakika haber! Kuşcenneti Milli Parkı baharda binlerce kanatlı ile görsel şölen sunuyor
Bandırma'daki Daskyleion ve Erdek ilçesindeki Kyzikos antik kentlerinde arkeolojik kazıların sürdüğünü ifade eden Şıldak, "Destinasyon açısından bölgeye gelen ziyaretçilerimiz Kuşcenneti Milli Parkı'nın yanı sıra bu güzel antik kentlerimizi ve Güney Marmara'nın doğal güzelliklerini de görme fırsatını bulacaklardır.
Arkeoloji - 04.05.2021
İslam Dünyası STK'ları Birliğinden, İsrail'in Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki ihlallerine ilişkin açıklama Açıklaması
İsrail'in her fırsatta Filistin halkına yaptırımlar uyguladığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Filistin halkını yok sayan İsrail, uluslararası payandalarının koruması ve kollaması altında barış anlaşmaları süsü verilmiş çeşitli paçavra anlaşmalar ile haremimiz, ilk kıblemiz olan Kudüs'ü ilhak etmek istemekte; sözde restorasyon ve arkeolojik kazılar adı altında Mescid-i Aksa'yı yok etme hayalleri kurmaktadır.
Arkeoloji - 04.05.2021
"Kilis zeytinyağı" coğrafi işaretle tescillendi
Kent halkının geçim kaynaklarından birini de zeytin yetiştiriciliğinin oluşturduğunu ifade eden Türk, şunları kaydetti: "İlimizde bulunan Oylum Höyük'te yapılan arkeolojik kazılar sırasında 4 bin 500 yıl öncesine ait zeytin çekirdekleri bulunmuş böylelikle zeytinin yöremizde çok uzun yıllar öncesinden beri hayatın içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Arkeoloji - 30.04.2021
Mersin'de mağara duvarlarına çizilmiş hayvan figürleri bulundu
İnsu Mahallesi'ndeki bir mağarada kaya resimlerini gören vatandaşlar, durumu Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.
Arkeoloji - 29.04.2021
Yunanistan'daki Memi Baba Tekkesi'ne devlet koruması talebi
Eserin özgün ahşap tavana ve süslemelere sahip olduğunu kaydeden Yılmaz, sözlerini, "Tekkenin acilen devlet koruması altına alınması gerekiyor. Türbe çevresinde yapılacak arkeolojik çalışmayla tekkenin yıkılan binalarının izleri ortaya çıkacaktır.
Arkeoloji - 28.04.2021
Pegai Kalesindeki arkeoloji çalışmaları tarihe ışık tutacak
Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde yer alan ve Priapos antik kenti olarak da bilinen Pegai Kalesi'nde, arkeolojik yüzey araştırmalarına Eylül ayında başlanacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arkeoloji Haberleri | Arkeoloji Haber - Haberler - Arkeoloji haberleri, son dakika arkeoloji haber ve gelişmeleri burada. Vezüv Yanardağı patlaması: '26 numaralı iskeletin' gizemi çözülmüş olabilir.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 12.5.2021 07:05:22. #1.16#

title