Uzak Doğu Haberleri

Uzak Doğu haber, Uzak Doğu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Uzak Doğu - 10.09.2021
ZurnaZen Festivali Datça ile devam etti
Zurna festivalinin Muğlalılar tarafından benimsendiğini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "7 sene önce zurna festivali yapalım diye fikir sunduğumda bana mütebessim bir tavırla 'zurnanın festivali mi olur?' demişlerdi. Bu projeyi hayata geçirdik ve şimdiye kadar nerede düzenlediysek de hemşehrilerimiz tarafından benimsendi ve çok büyük katılım sağlandı. Zurnayı düşündüğümüzde ve Uzak Doğu, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar hatta İspanya'yı ele aldığımızda ortak ses ve herkesin duyduğu zaman benim enstrümanım dediği bir enstrüman.
Uzak Doğu - 09.09.2021
Migiboy'dan 200 milyon dolarlık likra yatırımı
Kurduğumuz tesiste her ne kadar çıkan son ürün iplik olsa da tesis iplik tesisinden çok bir kimya rafinerisi. Temelini yıl sonuna kadar atmış olacağız. Tamamlanma süresi anlaşmamız içerisinde 18 ay ancak biz 14 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Günlük üretim hedefimiz ise 100 ton. Kurduğumuz fabrika tamamen yeşil ve sürdürülebilir bir fabrika. Az su kullanan sistemler, yağmur sularını toplama, kullanılan suları yeniden kullanma, güneş enerjisi gibi bütün teknolojileri içerecek bir fabrika hazırlıyoruz. Tüm sektör bu doğrultuda çalışmalarını yapıyor ancak üretimlerini bu seviyede sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştiren fabrikalara öncülük ediyoruz." Canpolat, küresel ticaretin iki önemli problemle uğraştığını vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Şu anda konteyner firmalarının ve ham madde üreticilerinin tekel oluşturması ile mücadele ediyoruz. 2 bin dolarlık konteyner ücretini 10-15 bin dolarlara yükseldi. Bu bizim için çok büyük bir problem çünkü ana ham maddeyi dışarıdan tedarik ediyoruz. Dünya ana hammadde ürünlerinin tamamını Uzak Doğu'ya yaptırıyor.
Uzak Doğu - 02.09.2021
Son dakika haber... Bakan Muş, ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı: (2)
Bakan Muş, ihracatçılar için bir müjdesi olduğunu da belirterek, şöyle konuştu: "İhracatçımızın Merkez Bankası kaynaklarıyla Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandığı reeskont kredilerinin miktarını 30 milyar dolara çıkarmış bulunmaktayız. Bu limit artırımıyla özellikle KOBİ'lere yönelik reeskont kredisi kullanımını yaygınlaştırmış olacağız. İhracatçılarımız için hayırlı uğurlu olsun." İhracatın menzilinin geliştirilmesine verdikleri öneme de değinen Muş, "Çalışmaları devam eden Uzak Ülke Strateji'miz ile, ihracatçılarımızı Uzak Doğu'ya, Latin Amerika'ya taşımak istiyoruz.
Uzak Doğu - 02.09.2021
Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı
Aralarında İspanya, İsrail, Belçika, Brezilya, Slovenya ve Fas'ın da bulunduğu 20 ülkede, aylık ihracat rekoruna imza attıklarını belirten Gülle, şöyle devam etti: "Bu ay ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,6 milyar dolarla Almanya, 1,3 milyar dolarla ABD ve 1,2 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler; 572 milyon dolarlık artışla ABD, 366 milyon dolarlık artışla Almanya ve 314 milyon dolarlık artışla İtalya şeklinde gerçekleşti. Ülke gruplarına göre ihracata baktığımızda ise en büyük pazarımız olan AB'ye ihracatımızın yüzde 51 artışla 7,8 milyar dolarlık hacme ulaşarak yüzde 41'lik pay aldığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda, Avrupa kıtasının, ağustos ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55 oldu." "Navlun fiyatlarındaki artışla beraber ihracattaki rekabet gücümüz daha da yükseldi" TİM Başkanı Gülle, navlun fiyatlarındaki artışla beraber ihracattaki rekabet güçlerinin daha da yükseldiğini belirterek, bugün, Uzak Doğu'dan Avrupa'ya nakliye fiyatlarının 14 bin dolarlara dayandığını, Türkiye'den Avrupa'ya aynı büyüklükteki bir sevkiyatın maliyetinin 3 bin dolar seviyelerinde olduğunu söyledi.
Uzak Doğu - 01.09.2021
DEİK Başkanı Nail Olpak, büyüme rakamlarını değerlendirdi Açıklaması
"İş dünyamızın salgın döneminde yaşanan sıkıntıları fırsata çevirmeyi başardığını görüyoruz" Nail Olpak, bu büyümenin arkasında teknik olarak elbette geçen yıldan gelen bir baz etkisinin söz konusu olduğuna işaret ederek, "Ancak, tüm dünyada aynı tablonun var olduğunu hatırlarsak iş dünyamızın salgın döneminde yaşanan sıkıntıları fırsata çevirmeyi başardığını görüyoruz. Tüm dünyada tedarik zincirlerinde sıkıntılar yaşanırken özellikle sanayi sektörümüz 'İşlerimizi askıya almıyoruz' sloganıyla üretime ara vermeden devam etti. Böylece, en büyük ihracat pazarlarımızdan olan AB, Uzak Doğu'da yaşanan tedarik sıkıntısını ülkemizden karşılama yoluna gitti.
Uzak Doğu - 01.09.2021
Türkiye'nin fındık ihracatının yüzde 35'i Trabzon'dan gerçekleştirildi
Cirav, 2020-2021 sezonunda Türkiye'den 292 bin 83 ton fındık ihracı karşılığında 2 milyar 5 milyon 316 bin dolar gelir sağlandığını ifade ederek, "Geleneksel fındık ihraç pazarlarımız olan Avrupa ülkeleri yanında son yıllarda başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere Uzak Doğu ülke pazarlarına yönelik ihracatımızın artış göstermesi önemli bir gelişmedir.
Uzak Doğu - 30.08.2021
"Bursa siyahı" incirin bu sezonki ihracat yolculuğu başladı
Yazgan, Bursa siyahında en büyük ihracat hedefinin başta Çin olmak üzere Uzak Doğu'ya satış olduğuna dikkati çekti.
Uzak Doğu - 29.08.2021
Balıkçılar, bu sezon hamsi ve çinekopta bolluk yaşanmasını bekliyor
7 ayda ihracat yüzde 39,5 arttı TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı Sagun, su ürünleri ihracatının ocak-temmuz döneminde 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 39,5 artarak 763,6 milyon dolara ulaştığını belirterek, şunları kaydetti: "En fazla ihraç ettiğimiz çipura, levrek ve alabalıkta birinci pazarımız AB ülkeleri olurken, mavi yüzgeçli orkinosta ise Japon pazarında söz sahibiyiz. Hedefimiz, Çin başta olmak üzere diğer Uzak Doğu ülkelerinde de söz sahibi olabilmek.
Uzak Doğu - 24.08.2021
Güneydoğulu ihracatçılar pazarlarını arttırmayı hedefliyor
Bölgenin en çok ihracatının Orta Doğu'ya yaptığını ve dünya piyasalarında kalıcılığını sağlanması için yeni pazar arayışlarının yapıldığını aktaran Kileci, şunları kaydetti: "Güneydoğu olarak 2020'de 9,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu yıl için hedefimiz 12 milyar dolar. Ocak-temmuz dönemi ihracatımız 6,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dağılıma baktığımızda Orta Doğu yüzde 36,1 ile birinci sırada yer alıyor. Onu yüzde 19 ile Avrupa Birliği ülkeleri takip ediyor. Amerika ülkelerinin toplam ihracat içindeki oranı ise yüzde 15,2 seviyelerinde bulunuyor. Hedefimiz AB ve Amerika bölgeleri ile Afrika ve Uzak Doğu pazarında daha fazla derinleşmek, ihracattan daha fazla pay almak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Uzak Doğu Haberleri | Uzak Doğu Haber - Haberler - Uzak Doğu haberleri, son dakika uzak doğu haber ve gelişmeleri burada. Dışişleri: Türkiye-ABD siyasi istişarelerinin sürdürülmesinde mutabık kalındı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.9.2021 03:28:11. #1.14#

title