Süleymaniye Haberleri

Süleymaniye haber, Süleymaniye son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Süleymaniye - 18.04.2021
TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Ayasofya dünyaya örnek olabilecek bir modelle restore ediliyor (3)
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin en gelişmiş teknikler kullanılarak, dünyaya örnek bir model olacak şekilde restorasyon ve bakımlardan geçtiğini belirtti. Yılmaz, Ayasofya-i Kebir Camisi'ndeki restorasyon çalışmaları hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi yapının Roma İmparatorluğu döneminde taç giyme törenleri, Osmanlı döneminde ise önemli merasimlerin düzenlendiği protokol mabedi olduğunu söyledi. Ayasofya'nın 1500 yıllık bir geçmişi olduğunu, bu süreçte yaşanan siyasi, sosyal, kültürel ve doğal afetlerin de yapıyı etkilediğini ve izler bıraktığını belirten Yılmaz, "Ayasofya, Nika İsyanı'nda yakılmış, Latin istilasını yaşamış, büyük depremlerde yıkımlara maruz kalmış, yangın ve diğer afetlerden etkilenmiştir. Tarihi boyunca pek çok zorluğu aşarak günümüze ulaşmış ve insanlık tarihinin en önemli mabetlerinden birisi olarak yaşamaya devam etmektedir." dedi. Yılmaz, İstanbul'u 1453'te fetheden Osmanlı'nın Ayasofya'ya büyük önem verdiğini, Fatih Sultan Mehmet'in ilk işlerinden birisinin de burayı korumaya almak olduğunu dile getirdi. "Mimar Sinan'ı, Ayasofya'nın mimarları arasında zikretmek mümkün" Sultan 2. Selim ile 3. Murad döneminde Ayasofya'nın büyük bir bakım ve restorasyondan geçirildiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Minareler ekleniyor, istinat duvarları, payanda ilaveleri yapılıyor. Aslında Ayasofya'yı 16. yüzyıldan bugüne taşıyan hatta gelecek asırlara taşıyan destek, bakım ve onarım çalışması Mimar Sinan'ın eliyle gerçekleştirilmiştir. Bütün mimarlar, 'Eğer Mimar Sinan'ın eliyle onarım ve destek çalışmaları olmasaydı bugün harap olmuş bir Ayasofya'yı konuşurduk' der. Bu sebeple Mimar Sinan'ı, Ayasofya'nın mimarları arasında zikretmek mümkün." İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, Mimar Sinan'dan sonra en büyük bakımın önemli bir bütçe ayrılarak, Sultan Abdülmecid tarafından mimar Fossati eliyle yaptırıldığını söyledi. Ayasofya tarihinde Osmanlı katkılarının sadece bakım ve onarımla kalmadığına dikkati çeken Yılmaz, Osmanlı'da külliye geleneği olduğunu söyledi. Yılmaz, Fatih, Sultanahmet ile Süleymaniye külliyelerini örnek vererek, "Osmanlılar fetihten sonra yapmış oldukları ilavelerle Ayasofya'yı bir Osmanlı külliyesine dönüştürmüşlerdir.
Süleymaniye - 09.04.2021
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Mimarların Piri Sinan" belgesel filminin galasında konuştu Açıklaması
Mimar Sinan'ın yapacağı eseri, binanın bulunduğu yerin fiziki ve kültürel bağlamına uygun olarak inşa ettiğini aktaran Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü: "Onun her eseri bulunduğu şehrin dokusuyla uyumlu olarak şehircilik anlayışıyla ortaya konmuştur. Malumunuz UNESCO, üstün evrensel yapıları insanlığın ortak mirası olarak kabul eder. Mimar Sinan'ın son eseri Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO listesine dahil edilmiştir. Selimiye Camii tüm dünya insanlarının ortak mirasıdır. Beş padişah dönemi yaşamış, üç Osmanlı sultanına mimarbaşılık yapmış ve 50 yıl boyunca sürekli çalışmış Koca Sinan, aynı zamanda sayısız öğrenci yetiştirmiş tek kişilik bir okuldur. Eserleri teknik anlamda kusursuz olup her türlü mühendislik inceliğine sahiptir; aynı zamanda estetik olarak yüksek bir zevki temsil etmektedir. Hikayesini hepimiz biliriz, Süleymaniye'nin yapıldığı dönemlerde aydınlatma yüzlerce kandille sağlanıyordu.
Süleymaniye - 09.04.2021
Osmanlı mimarlık sanatının muhteşem yüzyılını inşa etmiş bir dahi: Mimar Sinan
Selimiye, Osmanlı mimarisinin şahikasıdır. Koca Sinan da bilgeliğinin birikimini burada ispat etmiştir. Sinan'ın Süleymaniye Külliyesi'ndeki türbesinde hazirenin mezar anıtının başucundaki dua penceresi üzerinde hattat Karahisari tarafından yazılan kitabedeki mısrada 'Gicti bu demde cihandan pir-i Mimaran Sinan' yazar.
Süleymaniye - 13.03.2021
Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki "Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi" ziyarete açıldı
"Milletimizin beklentilerine, ihtiyaçlarına ve arayışlarına cevaplar yazmıştır" Bakan Ersoy, şöyle devam etti: "Çanakkale Şehitleri'ne seslenişinden 'Birlik' mısralarına, 'Süleymaniye Kürsüsünde' satırlarından 'Asım'a, Mehmet Akif Ersoy şiir yahut nesir değil adeta milletimizin beklentilerine, ihtiyaçlarına ve arayışlarına cevaplar yazmıştır.
Süleymaniye - 18.02.2021
Prof. Dr. Uğur Derman, hattat Şeyh Hamdullah'ı anlattı
"Şeyh Hamdullah ortaya yeni bir tavır çıkartır" Derman, Fatih Sultan Mehmet'in kendi kütüphanesine bazı eserleri temin etmek için oğlu 2. Bayezid'den istekte bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti: "O eserler Şeyh Hamdullah tarafından Amasya'da yazılıp İstanbul'a gönderiliyor. Böyle 3, 4 tane eser vardır ve Topkapı Sarayı'nda, Süleymaniye Kütüphanesi'nde hala duruyor.
Süleymaniye - 15.02.2021
Kar yağışının etkili olduğu İstanbul havadan görüntülendi
İstanbul'da cumartesi akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıklarla sürüyor.
Süleymaniye - 14.02.2021
Tarihçi-yazar Dursun Gürlek "İstanbul Efendileri"ni anlattı
Dursun Gürlek, İstanbul'un efendilerinin ikincisi olarak nitelendirdiği Eyüp Sultan'ı ise şöyle anlattı: "İstanbul'un fethinin müjdesi üzerine kenti fethetmeye gelen, İstanbul'u fethetmek için yola çıkan Emevi ordusuna katılan, 'Ben de İstanbul'u fethedecek Müslüman askerlerinin arasında bulunayım, peygamberimizin bu müjdesine ben de mazhar olayım, gerekirse ben de Konstantiniyye'nin fethinde şehit olayım.' diyerek 80 yaşının üzerinde yola düşen, o uzun yolu bin bir meşakkatle katedip Konstantiniyye surlarının dibinde şehit olan Eyüp Sultan Hazretleri de bana göre İstanbul'un ikinci efendisidir." "Fatih Sultan Mehmet, tam manasıyla İstanbul'un efendisidir" Konuşmasına İstanbul'un üçüncü efendisi ile devam eden Gürlek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Konstantiniyye şehrini bir an önce alması için Fatih Sultan Mehmet'i durmadan teşvik eden hatta ifade yerindeyse sıkıştıran Akşemsettin Hazretleri'dir bana göre İstanbul'un üçüncü efendisi. Dördüncü efendisine gelince onu hepiniz biliyorsunuz, Fatih Sultan Mehmet. Fatih Sultan Mehmet, 29 Mayıs 1453'te kendisinden önceki hükümdarlar gibi İstanbul'u alamasaydı biz bugün bu programı burada yapamayacaktık. İstanbul bizim olmayacaktı muhtemelen. Aradan 560 seneden fazla zaman geçti, her şeyimizi Fatih'e borçluyuz. Eğer Fatih İstanbul'u alamasaydı, Kanuni Süleymaniye Camisi'ni yaptıramayacaktı.
Süleymaniye - 31.01.2021
İstanbul'a aşkını 14 yıldır minyatürlere nakşediyor
Farklı ülkelere de tasarımlar yaptığını kaydeden Yıldırım, "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Süleymaniye Camii ve Kız Kulesi'nin bulunduğu 3 farklı eserimden oluşan minyatür resimlerim Fransız bir iş insanı tarafından satın alındı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Süleymaniye Haberleri | Süleymaniye Haber - Haberler - Süleymaniye haberleri, son dakika süleymaniye haber ve gelişmeleri burada. TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Ayasofya dünyaya örnek olabilecek bir modelle restore ediliyor (3).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.4.2021 07:37:45. #1.15#

title