Karbon Haberleri

Karbon haber, Karbon son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Karbon - 28.11.2020
Çin'in ilk yerli nükleer reaktörü "Hualong One" ulusal enerji şebekesine bağlandı
Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC), yerli nükleer reaktörün her yıl 10 milyar kilovat saat elektrik üretebileceğini ve karbon emisyonlarını 8,16 milyon ton azaltabileceğini bildirdi.
Karbon - 27.11.2020
Seyhan'da küçük üreticiye organik gübre desteği
Açıklamada görüşlerine yer verilen Akay, üretilen organik gübrenin Çukurova Üniversitesi'nde yapılan besin maddesi içerik analizinde özellikle karbon ve azot miktarının zengin olmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti.
Karbon - 27.11.2020
Albaraka Türk, bu yıl da Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde
Katılım bankasından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 35 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Albaraka Türk, sürdürülebilirlik alanında da sektörünün lider bankası olmaya devam ediyor. Başta iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri olmak üzere evrensel birçok sorunun çözümüne ilişkin önemli adımlar atan Albaraka Türk, gerçekleştirdiği çalışmalara ve gelecek stratejilerine sürdürülebilirlik raporunda yer veriyor.
Karbon - 27.11.2020
Tayland'da binlerce yıllık balina iskeleti bulundu
Şu ana dek yüzde 80'i ortaya çıkarılan iskeletin yaşını belirlemek üzere gelecek ay karbon testi yapılacak.
Karbon - 27.11.2020
Temsa, ilk elektrikli otobüs ihracını İsveç'e yaptı
Bu ihracat sadece Temsa için değil aynı zamanda ülkemiz ekonomisi ve Türk sanayisi için de çok önemli bir adım, bir dönüm noktası. Hepimizin bildiği gibi İsveç, dünyada karbon emisyonunun azaltılması konusunda en aktif çalışan, elektrikli araçlar konusunda da en fazla bilgi birikimine sahip ülkelerden bir tanesi.
Karbon - 26.11.2020
"Yaban Gölge" sergisi 16 Aralık'a kadar ziyarete açık olacak
Çalışmalarımın oluşma sürecinde "kurgu ve doğaçlama" yöntemini kullandığına işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti: "Genel olarak soyut dışa vurumcu bir yöntemle çalışıyorum. Ancak yer yer figür, fotoğraf gibi farklı yöntemler ve medyumlar kullanırım. Atölyede belirgin bir üslubun ötesinde deneysel ucu açık bir bakış açısıyla ilerlemenin yeni çözümler üretmeye katkısı olur her zaman. 1990'lardan itibaren geriye dönük bir yol haritası belirtmem gerekirse mezunu olduğum Mimar Sinan Üniversitesi'ndeki sanatta yeterlik yaptığım zamanlardan itibaren tez konumla da ilişkili olarak fotoğraf- fotokopi ile ilişkili işler üretmeye başladım. Siyah beyaz fotoğrafın, fotokopilerdeki karbon etkileri ile soyutlanmış izleri, fotografik imgenin kısıtlı iki boyutlu lekeleriyle uzunca bir süre uğraşmama neden oldu.
Karbon - 26.11.2020
İş Bankası'ndan sürdürülebilir gelecek için imza
Banka olarak ekonomiye, sürdürülebilir kalkınmaya ve topluma desteklerini daimi kılmak için, sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerini önemli bir unsur olarak gördüklerini belirten Bali, "Köklü kurumsal kültürümüze dayanan sorumlu bankacılık anlayışımızı, finansal büyüklüğümüzün ve tecrübemizin verdiği güvenle her geçen yıl daha da ileriye taşıyoruz. Bu çerçevede, 2012 yılından bu yana imzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin taahhütlerini yerine getiriyoruz. Yine 2012 yılından itibaren belirli kredilendirme süreçlerinde kullanmaya başladığımız Çevresel ve Sosyal Risk Değerlendirme Modeli aracılığıyla fizibilitesi uygun, toplumsal faydayı gözeten projelere finansman sağlayarak sürdürülebilir kalkınmayı destekliyoruz. Düşük karbon ekonomisine geçişte bankacılık sektörüne düşen önemli rolün bilinciyle yenilenebilir enerji projelerine finansman desteğimizi artırıyor, bu alandaki ürün çeşitliliğimizi genişletiyoruz.
Karbon - 26.11.2020
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan: "TOGG, Türkiye'nin teknolojik birikimine katkı yapacak"
101 tedarikçinin yüzde 75'i TAYSAD üyesi Konuşmasında sektörde yaşanan gelişmeler ve TOGG'da gelinen durum ile ilgili bilgiler de veren Karakaş, şunları aktardı: "Tedarikçi seçimlerini tamamladık. Toplam 101 tedarikçinin yüzde 75'i yerli ve bunun da çoğunluğu TAYSAD üyesi kuruluşlardan, yüzde 25'i ise tüm dünyadan kuruluşlardan oluşuyor. Elektrikli aracın belki de en önemli parçası batarya için bu konuda kendini kanıtlayan Farasis ile anlaşma imzaladık. Yerli tedarikten sağlayamadığımızda, en iyisi neredeyse oradan almamız gerekiyor. Şimdiye dek 200 start-up inceledik ve 9'u ile çalışmaya başladık. Gemlik'te toplam 1,2 milyon metrekare arazide 175 bin metrekarelik bir tesisimiz olacak ve 4 bin 300 kişiye istihdam yaratacak. Tesislerimizi inşa ederken, deprem bölgesinde olduğumuz için, şu ana kadar iki tane 50 katlık gökdelenin inşasına yetecek kadar çimento kullanılarak 17 bin 500 adet zemin güçlendirme kolonu üretildi. Zemin altına inşa edilen bu kolonların sayısı 41 bin adete ulaşacak. Aynı zamanda düşük karbon ayak izine sahip ve uçucu organik bileşenler (VOC) salımı açısından Avrupa'nın en temiz tesisini kuruyoruz.
Karbon - 26.11.2020
'un "Bu Atıklar Kod Yazıyor" projesi Türkiye geneline yayılıyor
Vodafone, tüm dünyada 2025 yılına kadar elektronik atıkların yüzde 100'ünün geri dönüştürülmesini hedefliyor. Vodafone Türkiye de operasyonlarından kaynaklı çevresel etkisini daha az atık üretimi ve daha az doğal kaynak kullanımı ile azaltırken, ürettiği atığı geri dönüştürüyor. Döngüsel ekonomi yaklaşımını benimseyen şirket, bu sayede kaynak verimliliğini artırırken karbon salımlarının azaltılmasını sağlıyor.
Karbon - 26.11.2020
Tarım ve Orman Bakanlığından havzalarda kuraklıkla mücadele seferberliği
2018 yılı emisyonlarında karbondioksit eşdeğeri olarak en büyük payı yüzde 71,6 ile enerji kaynaklı emisyonlar alırken, bunu sırasıyla yüzde 12,5 ile tarımsal faaliyetler, yüzde 12,5 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, yüzde 3,4 ile atıklar takip etti.
Karbon - 25.11.2020
Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesince, kış mevsiminde yaşanan "karbonmonoksit zehirlenmeleri" konusunda vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulunuldu.
Karbon - 25.11.2020
Yeni Zelandalı bilim insanları, sönmüş bir yanardağı evleri ısıtmak için kullanmayı hedefliyor
"New Zealand Herald" gazetesinin haberine göre, Dunedin kentindeki Otago Üniversitesinden jeoloji uzmanları, yanardağın iç kısımlarındaki mevcut sıcaklıktan jeotermal enerji kaynağı elde edilmesi durumunda, karbon temelli yakıt tüketimi ve sera gazı emisyonunun azaltılabileceğini belirtti.
Karbon - 25.11.2020
Çin'de yaklaşık 4 bin yıllık tahıl ambarları bulundu
"Karbon 14" çalışması sonucunda, ambarların milattan önce 2070 ve 1600 yıllarında bölgede hüküm süren Şia Hanedanlığı döneminde inşa edildiği belirlendi.
Karbon - 24.11.2020
Abdi İbrahim, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi 10. İlerleme Raporu'nu yayımladı
Bülbül, Abdi İbrahim'in 2025 vizyonu doğrultusunda, önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlik çalışmalarını daha da hızlandıracaklarını belirterek, şunları kaydetti: "Abdi İbrahim'in stratejik hedeflerinden birisi olarak düşük karbonlu ekonomiye geçişini sağlamak, 2030 yılında karbon nötr şirket hedefine ulaşmak, faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan çevresel ve sosyal etkileri en aza indirmek ve uzun vadede tüm paydaşları için artı değer yaratmak.
Karbon - 23.11.2020
BM: Kovid-19 karantinalarına rağmen atmosferdeki karbondioksit oranı rekor seviyede
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2018'de 407,8 ppm (milyon parça başına) olan atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonun, yeni rekorla 2019'da 410,5 ppm'e çıktığını belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamındaki karantina uygulamalarına rağmen artışın bu yıl da devam...
Karbon - 23.11.2020
Niğde'de 3'ü çocuk 5 kişi sobadan zehirlendi
Niğde'de sobadan sızan karbonmonoksit gazından 3'ü çocuk 5 kişi zehirlendi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Karbon Haberleri | Karbon Haber - Haberler - Karbon haberleri, son dakika karbon haber ve gelişmeleri burada. Akbaba'dan 'kombi' uyarısı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.11.2020 14:32:31. #1.15#
title