Haberler

"Türkiye Tek Yürek" kampanyasında toplanan deprem bağışlarına ne oldu? Bakan Yerlikaya yanıtladı

Güncelleme:

CHP'li Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depremleri sonrasında başlatılan "Türkiye Tek Yürek" kampanyası kapsamında bağışlandığı açıklanan 115 milyar liranın akıbetini sordu. Kampanya kapsamında 85 milyar TL toplandığını açıklayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bunun 56 milyar TL'sinin deprem bölgesindeki afetzedelerin ihtiyaçları için kullanıldığını belirtti. Öte yandan Yerlikaya, bağışların kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde 50 binden fazla can kaybı ve büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyalarından toplanan paralarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP'Lİ VEKİLDEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SORU ÖNERGESİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, büyük depremin ardından bölgeye yardım için başlatılan 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasının 15 Şubat akşamı hemen hemen tüm TV kanallarından canlı olarak yayınlandığını anımsattı. Yardım kampanyasıyla ilgili olarak kamuoyunda farklı söylentilerin ortaya atıldığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Aşağıdaki soruların şeffaf bir şekilde bilgi paylaşılması amacıyla cevaplanması kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlayacaktır. Toplumsal yardım kampanyalarının etkinliği ve güvenilirliği açısından verilecek cevaplar yaşanan bilgi kirliliğinin önüne geçmek açısından da oldukça kıymetlidir" ifadelerini kullardı.

115 MİLYAR LİRA TOPLANDIĞI AÇIKLANMIŞTI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi şu sorulardan oluştu;

  • "Kampanya hakkında yapılan canlı yayın sonrası taahhüt edilen bağış miktarı 115 milyar 146 milyon 528 bin lira olarak belirtilmiştir. Kampanya sonrası bağış toplamıyla ilgili belirtilen taahhüt miktarına ulaşılmış mıdır?
  • Kampanya sürecinde söz verilen bağış miktarı toplanıp nerede değerlendirilmiştir?
  • 11 ili kapsayan depremle ilgili kişi, şirket, kurum, kuruluş bağışları ile toplam bugüne kadar ne kadar tutar yardım toplanmıştır? Tutarlar tek elde mi, (AFAD) yoksa birden çok hesapta mı toplanmaktadır? Dağılım nasıl sağlanmaktadır?
  • Kampanya boyunca taahhütte bulunan ancak bağış yapmayan kişi veya kuruluşların tespiti yapılmış mıdır? Eğer tespit edildiyse, bu kişi veya kuruluşlar hakkında neden ödeme yapmadıklarına ilişkin açıklama yapılacak mıdır?
  • Kampanya sürecinde elde edilen bağışların nasıl ve hangi alanlarda kullanılacağı hakkında kamuoyuna bilgi verilecek midir?
  • Deprem bölgesinde sürecinin özellikle nakdi yardımlar konusunda şeffaflık ve hesap verebilirlik boyutunda gereken denetim, kontrol ve teftiş yapılmakta mıdır?"

BAKAN YERLİKAYA: 85 MİLYAR 697 MİLYON LİRA TOPLANDI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden sonra depremden etkilenen vatandaşların iaşe ve ibate ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 15 Şubat tarihinde TV Kanalları Ortak Yayını aracılığı ile 'Türkiye Tek Yürek" kampanyası başlatıldığını hatırlatarak, kampanya kapsamında 85 milyar 697 milyon 129 bin 344 TL bağış toplandığını açıkladı.

'Türkiye Tek Yürek Kampanyası'nda toplanan deprem bağışlarına ne oldu? Bakan Yerlikaya yanıtladıCHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer.

"TOPLANAN PARALAR AFAD'IN HESAPLARINDA"

Bakan Yerlikaya,bağış yatırma işlemlerinin devam ettiğini ifade ederek, kampanya kapsamında bağışçılar tarafından yatırılan tutarların, kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini açıkladı.

"BAĞIŞ SÖZÜ VERİP PARAYI YATIRMAYANLARLA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

Bakan Yerlikaya, taahhütte bulunmuş olmakla birlikte bağışını henüz yapmayan kişi ve kuruluşların tespiti yapıldığını da ifade ederek bağışların tamamlanması için iletişim sürecinin devam ettiğini vurguladı.

"56 MİLYAR LİRA HARCANDI"

Toplanan bağışlardan bugüne kadar 56 milyar 563 milyon 536 bin 392 liranın, deprem bölgesindeki afetzedelere hane başı ödeme, vefat yardım, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner, wc, gıda ve hijyen kolisi alımı için kullanıldığını belirten Bakan Yerlikaya, konteyner kent kurulumu ve sosyal donatı çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.

"SAYIŞTAY DENETİMİNDE"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kampanya kapsamında toplanan tüm bağışlar ve harcama işlemlerinin Sayıştay denetimine tabi olduğundan ilgili mevzuat uyarınca belirli aralıklarla gerekli denetim ve incelemelerin yapıldığını da açıkladı.

'Türkiye Tek Yürek' kampanyasında toplanan deprem bağışlarına ne oldu? Bakan Yerlikaya yanıtladı

30 MİLYAR LİRALIK FARK NEREDE?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bağışlandığı iddia edilen 115 milyar lira ile toplanan 85 milyar lira arasında 30 milyar liradan fazla fark olduğuna dikkat çekti.

10 AYDIR VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEYEN BAĞIŞÇI, PARAYI YATIRMALI

Kampanyanın yapıldığı tarihten bu yana 10 aydan fazla zaman geçtiğine de işaret eden CHP Milletvekili Gürer, taahhüt ettiği halde halen para yatırmayan kişi ve kurumların bundan sonraki süreçte yatırma olasılığının zayıf olduğuna vurgu yaptı.

4 BANKA 70 MİLYAR BAĞIŞLAMIŞTI

Kampanya kapsamında Merkez Bankası'nın 30 milyar lira, Ziraat Bankası'nın 20 milyar lira, Vakfıbank'ın 12 milyar lira, Halkbank'ın 7 milyar lira bağış sözü verdiğini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Zaten adı geçen 4 kamu bankasının verdiği bağış sözü yaklaşık 70 milyar lirayı buluyor. Ayrıca Cengiz Holding 2,5 milyar lira, Türkcell 3,5 miyar lira, Borsa İstanbul da 2 milyar lira bağış sözü vermişti. Bu 3 kurumun bağış miktarı da 8 milyar lirayı buluyor. Kamu bankalarının verdiği bağış miktarının üstüne bu üç kurumun verdiği 8 milyar lirayı eklediğimiz de zaten toplanan 85 milyara yakın bir rakam ortaya çıkıyor. Toplanan miktarın 85 milyar lira olduğu düşünüldüğünde demek ki bağış sözü veren çok sayıda kurum, kuruluş ve kişi verdiği bağış sözünü yerine getirmemiş" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi İçişleri Bakanı Türkiye Niğde Deprem Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (10)

Nazlı Muhip:

Ya deprem bölgesinde halk hala gida ve su sorunu yasiyo bi gidin Allah askina

133
82
yanıtYanıtla
Onur Yener:

Yürü git yalancı troll sende...

yanıt50
yanıt106
Haydar :

9 aydır giderlerini devlet karşılıyor, bir defa para toplanması yeterli değil.

yanıt11
yanıt10
sade vatandaş:

burada sorun yapılan yardımların suistimali değil vatandaşların yaptığı bağışlarla yapılan yardımları sanki kurumlar yapmış gibi algı yaratarak gösterilmesidir ahbap yapılan yardımların kimlerden nerden geldiğini kuruşu kuruşuna göstererek yaptı

142
40
yanıtYanıtla
tamer topaloglu:

Böyle yanıtlar duymaya alismadik biz. İnşallah şeffaflık daha da artar

104
23
yanıtYanıtla
Kemal Demirelli:

Yani buradan anlaşılan yapılma yardımı Türkiye cumhuriyeti vatandaşları yapmıştır . Kamu banları cebinden ödemedi sonuçta vergiler ile verilen bağış sözündür.

75
12
yanıtYanıtla
Tamer Çakır:

hatırlıyorum o gece parayla vatandaş paralanmıştı

61
13
yanıtYanıtla
BAHAR CANDAN DEĞİL:

Hak ettiğimiz gibi yaşıyoruz

38
6
yanıtYanıtla
ERKAN :

yol yaptık

20
18
yanıtYanıtla
TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Soylu fonunda herhalde paralar :)

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title