Dha Adana Bürosu Bölge Haberlerı (1)
Haberler » Güncel » Dha Adana Bürosu Bölge Haberlerı (1) - Haber

Dha Adana Bürosu Bölge Haberlerı (1)

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) yayınladığı Bölgesel Kalkınma ve İkinci Tuzaktan Çıkış Stratejileri Raporu'na göre Adana ve Mersin, son yıllarda gelişmişlik sıralamasında gerilerde kalıyor.

Dha Adana Bürosu Bölge Haberlerı (1)

ve geriliyor

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) yayınladığı Bölgesel Kalkınma ve İkinci Tuzaktan Çıkış Stratejileri Raporu'na göre Adana ve Mersin, son yıllarda gelişmişlik sıralamasında gerilerde kalıyor. Bu gerilemenin sonucunda ise her iki il de göç veren iller arasına girdi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 'kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GYSH) bakımında orta gelir seviyesine gelmiş ülkelerin ya da bölgelerin belirli bir gelir bandında sıkışıp üst gelir seviyesine geçememe durumu' olarak tanımlanan 'Orta Gelir Tuzağı'ndan Türkiye'nin nasıl kurtulacağına dair bir çalışma yaptı ve çalışmanın sonuçlarını 'Orta Gelir Tuzağından Çıkış: Hangi Türkiye? Bölgesel Kalkınma ve İkili Tuzaktan Çıkış Stratejileri' adlı raporda topladı.

SANAYİ VE LİMAN BAĞLANTILI DEMİRYOLU GÜÇLENDİRİLMELİ

Raporun 'Adana-Mersin'in Sosyo Ekonomik Sorunlarının Çözümü İçin Yapılması Gerekenler' bölümünde her iki ilin sosyo ve ekonomik yapılarındaki sorunlar ve bu sorunların çözümü için yapılması gerekenler sıralandı. Çukurova Bölgesi'nin Türkiye'de ilk imalat sanayi üretiminin yapıldığı bölge olduğuna vurgu yapılan raporda Adana'nın, organize sanayi bölgelerinin oluşturulmasıyla birçok sektörde faaliyet gösteren ve önemli ihracat hacimlerine işletmelere ev sahipliği yaptığı ve ihracat ürünleri çeşitliliği sıralamasında da 5'inci sırada yer aldığı kaydedildi, enerji üretim ve dağıtım merkezi olma potansiyeline de sahip olduğu belirtildi. Adana'da; otomotiv yan sanayi, mobilya, plastik, tekstil ve hazır giyim, tarım makinaları, gıda sanayi alanlarında kümelenmelerinin desteklenmesinin yerinde olacağının ifade edildiği raporda Mersin'in ülkedeki sanayi işletmelerinin yüzde 2'sine ev sahipliği yaptığı belirtilerek; şu değerlendirme yapıldı:

TARIM ÜRÜNLERİ VE LOJİSTİĞE AĞIRLIK VERİLMELİ

"Liman avantajı sayesinde de ticaret hizmetleri de oldukça gelişmiştir. Gıda sanayi, metal, petrokimya ürünleri, tekstil, inşaat malzemeleri ve 3 milyar dolara yakın ticaret hacmine ulaşan serbest bölgesiyle ticaret hizmetleri ilinin önde gelen en büyük sektörleridir. Ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı yaklaşık 30 bin işletmenin bulunduğu Mersin'de Tarım Ürünleri İhtisas Sanayi Bölgesi ile Lojistik İhtisas Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kentsel atık su konusunda da eksiklikler bulunmaktadır. Mersin-Tarsus-Adana ekonomik aksı üzerinde sanayinin hizmetinde olacak ve liman bağlantılı olacak şekilde demiryolu hatları güçlendirilmelidir. Orta Asya-Ukrayna-Samsun Limanı ile demiryolu bağlantısı sağlanması durumunda Mersin'in liman şehri olarak bölgesindeki Akdeniz lojistik konumu güçlenecektir. Bölgeye yapılacak her türlü yatırım, master plan, teşvik-destek ve politika uygulamalarında Mersin-Tarsus-Adana birlikte değerlendirilmelidir."

BÖLGE İLLERİ GÖÇ VERMEYE BAŞLADI

Tarsus ve Adana'nın daha çok üretim, Mersin'in ise uluslararası pazarlara açılım için ticari üs olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizilen raporda enerji konusunda da Mersin'de Gülnar, Mut ve Silifke hattının rüzgar enerji santralleri için uygun olduğu, Akkuyu Nükleer Santrali'nin devreye alınmasının ekonomik olarak bölgeye olumlu etkilerde bulunacağı vurgulandı. Bölgenin gelişme performanslarının da ele alındığı raporun devamında şu ifadeler yer verildi:

"Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan illerin ve bölgelerin gelişmişlik sıralaması araştırmasına göre her iki ilde de gerileme görülmektedir. 2003 yılı çalışmasında en gelişmiş 8'inci il olan Adana 2011 yılında 16'ıncı sıraya, Mersin de 17'inci sıradan 24'üncü sıraya gerilemiştir. 2004-2008 döneminde Adana-Mersin Bölgesi'nin kişi başında düşen Gayri Safi Katma Değer (GSKD) verilerine göre bölgenin ülke toplam GSKD içerisindeki payı yüzde 4 düzeyinde seyretmektedir. Bölgenin kişi başına düşen GSKD miktarı ise beş yıllık dönemde ülke ortalamasının yüzde 80'i, İstanbul'un 51'i düzeyinde kalmıştır. Nitekim bölgenin gelişme temposunun yavaşlaması cazibesini de azalttığından bölge illeri son yıllarda göç veren iller konumuna düşmüştür."

İŞSİZLİĞE YANSIDI

Adana ve Mersin'in sosyal gelişmişlik göstergelerinde yaşanan sıkıntıNIN bölgenin gelişme performansını da olumsuz yönde etkilediği ifade edilen raporda şu değerlendirme yapıldı: "2010 yılı verilerine göre Adana'nın işsizlik oranı yüzde 19.1 ile 81 il içerisinde ilk sırada gelmektedir. Mersin'in işsizlik oranı yüzde 14.1 ile 10'uncu sırada bulunmaktadır. Bölgede işgücüne katılma oranı ülke ortalamasının gerisinde kalmıştır. 2011 verilerine göre Adana'da işgücüne katılma oranı yüzde 43.7, Mersin'de yüzde 46 iken ülke ortalaması yüzde 50 olmuştur. Adana'da hem genel hem de kadın okuryazar nüfus oranı ülkenin gerisindedir. Ülke genelinin gerisindedir. Ülke genelinde okuryazar nüfus oranı yüzde 95, kadınlarda yüzde 92 iken bu oranlar Adana'da sırasıyla yüzde 94 ve 90 seviyesindedir. Adana ve Mersin'de sosyal gelişme sorunlarının ciddiyetini gösteren verilerden bir tanesi de bölgede yeşil kart sahipliğinin yüksek olmasıdır. Adana'da her 100 kişiden 16'sı, Mersin'de ise 14'ü yeşil kart sahibi iken bu iki ilin ekonomik gelişmişlik seviyesinin altında yer alan pek çok ilde bu oran yüzde 5'ler düzeyinde seyretmektedir."

Raporun 'Adana-Mersin'in Sosyo Ekonomik Sorunlarının Çözümü İçin Yapılması Gerekenler' bölümünde, 13 Mart 2013'te TÜRKONFED&ÇUKUROVASİFED işbirliğiyle Mersin'de düzenlenen "Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış: Hangi Türkiye?" çalıştayındaki öneri ve değerlendirmeler yer alıyor.

(28.11.2013,)

////////////////

Mersin MHP yeni il yönetimi göreve başladı

MERSİN'de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi tarafından göreve atanan yeni il yönetim kurulu göreve başladı. MHP Mersin İl Başkanlığı'nda yapılan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Sebahattin Kılıç, MHP Genel Merkez yetkili organlarının, parti tüzüğünün kendilerine verdiği yetkiyle göreve başladıklarını söyledi. Kılıç "Kritik bir zamanda zor bir görev aldık, bunun bilincindeyiz. Bu görevi layıkıyla yerine getirebilmek için hep beraber, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde çalışmak durumundayız. Yönetim kurulu olarak, Milliyetçi Hareket Partisi'nin Mersin'deki faaliyetlerine daha önceden iştirak etmiş, yönetim kademelerinde bulunmuş, her türlü fedakarlığı göstermiş arkadaşlarımızdan, devraldığımız bu bayrağı daha yükseğe dikmek için canla başla çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bilindiği üzere yerel yönetim seçimlerine çok az bir zaman kalmış bulunmaktadır. Bu süreye çok iyi değerlendirmek zorundayız. Tüm partili, partisiz bize gönül veren arkadaşlarımızla birlikte önemizdeki seçimleri kazanıp, zafere ulaşmak için şimdiden canla başla çalışmak zorundayız" dedi.

Başkan Kılıç, kendilerinden önce görev yapmış tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettiğini, bundan sonra da çalışmalarında kendilerini yanlarından görmek istediklerini sözlerine ekledi.

(28.11.2013)

////////////

Çocuklarla balkabağı turtası yaptı

ABD Adana Konsolosluğu Kültür ve Basın Ataşesi Susan Wilson, Bahçeşehir Koleji Mutfak Akademisi'nde öğrencilerle birlikte ABD'de geleneksel olarak kutlanan Şükran Günü dolayısıyla balkabağı turtası yaptı. Bahçeşehir Koleji 5-A sınıfı öğrencileri ve İngilizce öğretmeni Semin Başaran ile birlikte mutfağa giren Susan Wilson, çocuklarla İngilizce veTürkçe olarak konuşup 'Şükran Günü' hakkında bilgi verdi. Şükran Günü'nün ABD'de her yıl kasım ayının son perşembe günleri kutlandığını söyleyen Wilson, o gün için geleneksel olarak balkabağı turtası yapıldığını aktardı. Öğrencilere balkabağı turtasının nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gösteren Wilson, çocuklarla birlikte yaptığı tatlıyı yedi.

YB (EŞ)(28.11.2013, )

//////

Akdeniz'de yapay resif atağı

Akdeniz Bölgesi'ndeki balık çeşidi ve sayısının artırılması ve yasa dışı troll avcılığının önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında, yapay resifler, denize bırakıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) 'Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı' kapsamında desteklediği projenin danışmanlığını yapan Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Gökçe, yapay resif projesinin zamana bağlı değişimini yakından izlediklerini söyledi. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Merkez Müdürü Doç. Dr. Gökhan Gökçe, projenin amacına ulaştığını belirtti. Gökçe, tür çeşitliliği Ç.Ü. Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından izlenen Yumurtalık yapay resif projesinin ilk meyvelerini vermeye başladığını duyurdu. Gökçe, şunları kaydetti:

"Yumurtalık İlçesi Yapay Resif Projesi, ilçe balıkçıları için bağlama limanına yakın yeni bir av sahası oluşturarak ilçe balıkçılarını desteklemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 380 adet resif bloğu kullanılıp, 23 adet resif kümesi oluşturuldu. Bu kümeler kıyıdan 1 mil açıkta, 20-27 m derinliklere yerleştirildi. Yapay resifler bölge için çok önemli lahos, orfoz, sargoz, karagöz, sarıkuyruk ve granyöz gibi yüksek ekonomik değerli türlere ev sahipliği yapıyor. Alan kıyı balıkçıları için ulaşması kolay ve güvenli bir av sahası olurken, sportif olta balıkçıları için ise yeni bir av sahası olmaya başladı. Yumurtalık ilçesi yapay resif projesinin zamana bağlı değişimini yakından takip ediyoruz."

Yapay Resif Nedir?

Canlı deniz kaynakları ile ilgili fiziksel, biyolojik ve sosyo-ekonomik süreçleri etkilemek için deniz tabanına belli amaç doğrultusunda yerleştirilen doğal veya insan yapımı bir veya birden fazla nesnedir.

EŞ(28.11.2013 )

////////////////

Kadınlar için mesleki eğitim

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koordinesinde yürütülen "Gönül Elçileri" projesinin ikinci alt bileşeni olan "Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi" 'de tanıtıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında, çeşitli nedenlerle eğitimi yarım kalan kadınlar, mesleki açık öğretim lisesinde okuyabilecek. Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu'nun eşi Dr. Nuray Oduncu, Polisevi'nde düzenlediği tanıtım programında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, toplum düzeyinde gönüllü çalışmanın yaygınlaşması ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını daha da güçlendirmek amacıyla bu projenin hayata geçirildiğini söyledi. Programa katılan kadınları "Gönül elçisi" olmaya davet eden Dr. Nuray Oduncu, "Bizi biz yapan insani değerleri yaşattıkça, sevgiyi, şefkati, merhameti paylaştıkça gücümüzün artacağına inanıyoruz. Biz tarih, kültür ve dini değerlerimiz doğrultusunda; insana hizmeti, kendimize düstur edinmiş bir milletin torunlarıyız. Geçmişimizden aldığımız güç ve enerjiyi geleceğe taşımak için bugün de sorumluluk almak düşüncesiyle sizleri 'Gönül Elçisi' olmaya davet ediyorum" dedi. Dr. Nuray Oduncu,

Osmaniye'de projenin koordinasyon görevini yerine getiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne başvurularak ilk desteğin verilmesini istedi.

Programda daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli "Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor" adlı sunum yapıldı.

İE (EŞ) 28.11.2013

//////////

Tarıma DOĞAKA desteği

OSMANİYE İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan iki proje, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Destek Programları kapsamında kabul gördü. "Tarımsal Alanlarda Hasar Sonrasında Yapılması Gereken Uygulamalar" ve "Yerfıstığında Aflatoksin Probleminin Çözümünde Römorklu Kurutma Sisteminin Uygulanabilirliğinin Araştırılması" adlı projelere göre; il ve ilçe müdürlükleri bünyesinde çalışan 30 personele, toplam 18 saatlik 3 iş günü eğitim verilecek. Eğitimlerde; mısır, buğday, kavun, karpuz, soya, ayçiçeği ve yerfıstığı gibi tarla bitkileri ile meyve bahçeleri için hasar sonrasında yapılması gereken uygulamalar ve hasar tespit teknikleri anlatılacak. Bu sayede personelin, doğal afetlerden sonra oluşan hasarları doğru, bilimsel bir yöntem ile değerlendirebilmesi ve hasar sonrasında çiftçilerin bu hasardan en az etkilenmesi hedefleniyor. Konuyu değerlendiren İl Müdürü İbrahim Sağlam, DOĞAKA teknik destek programı kapsamında kabul edilen projelerin, bölge tarımına olumlu etkileri olacağını söyledi.

İE (EŞ) 28.11.2013

///////////

Kazakistan Büyükelçisi MKÜ'de

Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ziyaret etti. Ziyarete Müsteşar Askhat Kessikbayev de katıldı. Kazakistan Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile kardeş ülke olduğunu ifade eden Büyükelçi Tüymebayev, Kazakistan ve Türkiye arasında sanayi, ticaret ve eğitim alanında işbirliğini geliştirmek üzere Hatay'ı ziyaret ettiklerini vurguladı. Bu kapsamda MKÜ'yü de yakından tanıma olanağı bulduklarını belirten Tüymanbayev, üniversiteler arası işbirliği arzusunda olduklarını da kaydetti. MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder ise Büyükelçi Canseyit Tüymebayev'in ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, Kazakistan'da bulunan üniversitelerle öğrenci ve personel değişimi, ortak araştırma konularında işbirliği için çalışma başlatılacağını belirtti.

RÇ (EŞ) (28.11.2013, )

///////////////

Üniversiteliler demiryollarını inceledi

NİĞDE Üniversitesi Bor Meslek Yüksekokulu Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi ile Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Programı öğrencileri TCDD Adana 6.Bölge Müdürlüğü'ne teknik gezi düzenledi. Yrd. Doç. Seyit Okan Kara, Öğr. Gör. Erhan Ersoy ve Öğr. Gör. Halit İlhan Sürücü eşliğinde gerçekleşen gezide TCDD Adana 6.Bölge Müdürü Mustafa Çopur üniversitelilere bilgi ve deneyimlerini aktardı. Konuk öğrenciler Loko Bakım Atölyesi, Servis Depo Müdürlüğü, Gar Sahası gibi alanlarda incelemelerde bulundu.

UM(EŞ)(28.11.2013 )

///////////

Ahşap yakma sanatını yaşatıyor

HATAYLI Naim Gülbol, eşi Zeynep Gülbol ile birlikte ahşap yakma sanatını yaşatıyor. Naim Gülbol, kendi atölyelerinde yaptıkları çalışmalarda, Osmanlı motiflerinden tarihi mozaiklere kadar farklı çalışmalar yaparak hoşgörü kenti Hatay'ın adını duyurmaya çalıştıklarını söyledi. 56 yaşındaki Naim Gülbol, yakma resim sanatına 38 yıl önce başladığını belirterek "Yurt içinde ve dışında çeşitli sergiler açtım. Çalışmalarımız beğeni topluyor. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı yaşatmak için eşimle birlikte büyük uğraş veriyoruz" dedi.

RÇ(EŞ)(28.11.2013 )

////////////

Kaymakamlıktan yoksullara ev desteği

Niğde'nin Altunhisar İlçe Kaymakamlığı, muhtaç vatandaşların evlerini onarıyor. İlçe merkezinde bir ve Yakacık kasabasında 2 olmak üzere toplam 3 evin onarımını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı finanse ediyor. Altunhisar Kaymakamı Mehmet Yeşiltaş, ihtiyaç sahibi aileleri düşünerek böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Kaymakam Yeşiltaş, "Yapılan yardımları kalıcı hale getiriyoruz. Aile bireylerinin yaşam boyu rahat ve mutlu şekilde hayatlarını sürdürmelerine katkı sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın mutluluğunu görmek bizleri de mutlu ediyor. Talep geldiği sürece projeye devam edeceğiz" dedi.

UM(EŞ)(28.11.2013 )

////////////

Başkan mahallenizde

OSMANİYE Belediye Başkanı Kadir Kara, "Başkan Mahallenizde" projesi kapsamında mahalleleri gezmeye devam ediyor. Fakıuşağı ve Karaboyunlu mahallelerini ziyaret eden Başkan Kara, vatandaşlarla görüştü. İlk olarak Fakıuşağı Mahallesine giden Başkan Kadir Kara, mahalle muhtarı Mustafa Çelik'ten bilgi aldı. Başkan Kara, mahallenin en büyük sorunu olan yol sıkıntısının büyük bölümünü çözdüklerini, 60 metrekare parke yol yapıldığını anlattı. Başkan Kadir Kara'nın ikinci durağı Karaboyunlu Mahallesi oldu. Karaboyunlu Mahalle Muhtarı Nuh Kaygısız ve mahalle sakinleri tarafından muhtarlık binasında karşılanan Başkan Kadir Kara, vatandaşların sorunlarını ve isteklerini tek tek dinledi.

İE (EŞ)(28.11.2013 )

//////////////

"Haydi gençler geleceğe"

OSMANİYE İl Emniyet Müdürlüğü'nün "Haydi gençler geleceğe" projesi ile dezavantajlı durumdaki 26 genç meslek sahibi oldu.

Proje kapsamında açılan Pastacılık, Hijyenik Gıda Ürünleri Üretimi Eğitimi ve Garson/Komi Yetiştirme kurslarına katılan gençler, Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren'i makamında ziyaret ederek teşekkür etti. Müdür Ceren, proje kapsamında gençlerin, nitelikli meslek öğrenmeleri ile istihdam gücüne nitelikli elemanların kazandırılmasının sağlanması, kötü çevre koşullarından, suç ve suç unsurlarından uzak durmalarının amaçlandığını söyledi.

Çocuklara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilecek şekilde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ek binası üst katında bulunan Toplum Destekli Şube Müdürlüğü binasında proje ofisi düzenlendiğini belirten Müdür Ceren, şöyle devam etti:

"Kurumumuzda görevli bulunan psikolog yardımı ile çocuklarımızla proje süresince birebir görüşmelere başlanmıştır. Proje ortağımız İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen eğitmen ile 6 aylık eğitim sürecinde Vali Zübeyir Kemelek Kırsal Kalkınma ve Sosyal Gelişim Merkezinde Pastacılık, Hijyenik Gıda Ürünleri, Garson Komi Yetiştirme Kursu eğitimi verilecektir. Bölgemiz özellikleri itibariyle gençlerin meslek edinememesi ve sosyal etkinliklerden uzak kalması onları değişik davranışlara yönelmelerine sebep olmaktadır. Gençlerimiz kendilerine ve ailelerine zarar verir duruma gelmektedir. Özellikle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, suça sürüklenmelerini engellemek ve onlara iş istihdamı sağlamayı, ilgi alanı yaratmayı, programlı çalışmayı ve takım ruhunu vererek içlerindeki gizli kalmış yeteneği ortaya çıkartarak bu çalışmaları da sosyal ve kültürel etkinliklerle destekleyerek sağlıklı düşünen, toplumla barışık bireyler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz."

BAŞARILI OLANLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Projenin ilerleyen günlerinde sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler yapılacağını kaydeden Ceren, "Hafta sonları il içi ve il dışı piknik, sinema, tiyatro ve müze gezileri düzenlenecek çocukların fiziksel, sosyal ve kültürel olarak gelişimleri sağlanmaya çalışılacaktır. Projemizin sonunda ise proje kapsamındaki çocuklarımız arasında pastacılık hijyenik gıda üretimi, garson komi yetiştirme branşlarında kursiyerler arasında yarışma düzenlenecek başarılı olan 6 kursiyere kişi başı 250 TL olmak üzere para ödülü ve tüm kursiyerler sertifika ile ödüllendirileceklerdir" dedi.

İE (EŞ)(28.11.2013 )

//////////////

TAC'da kariyer günü

Tarsus Amerikan Koleji'nde (TAC) öğrencilerin, doğru meslek seçmesine destek olmak amacıyla Kariyer Günü düzenlendi. Etkinliğe katılan çeşitli meslek gruplarından 14 TAC mezunu, öğrencilerle mesleklerinin gerektirdiği kişilik özellikleri, eğitimler, mesleklerinin zorlukları, avantajları, iş olanakları gibi konularda bilgi verdi.

Milli Basketbolcu, Adli Tıp Uzmanı, Mühendis, Mimar, Tıp Doktoru, Üst Düzey Yönetici, Avukat, Yapımcı-Yönetmen ve İktisat Uzmanı gibi değişik mesleklere sahip 14 TAC mezunu, kendilerini yetiştiren okulun yeni nesil öğrencileriyle bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Tarsus Amerikan Koleji Direktörü Charles Hanna öğrencilere yönelik, şu konuşmayı yaptı: "Şimdi mesleklerinde önemli noktalara gelmiş bu kişiler, bir zamanlar sizler gibi bu sıralarda okuyan ve üniversite tercihlerini nasıl yapmaları gerektiği konusunda yönlendirmeye ihtiyaç duyan öğrencilerdi. Sizin de zamanı geldiğinde, okulunuza gelerek öğrenci kardeşlerinize aynı desteği göstereceğinizden eminiz. Eğer sevdiğiniz bir işi yaparsanız, seçerseniz, hayatta son derece başarılı olursunuz."

Okul Müdürü Tekin Baransel ise "Bugün aramızda bulunan konuklarımızın kişisel hikayelerinden gördüğünüz gibi, bazen mesleğinize karar verene kadar farklı yollardan geçmeniz gerekebilir. Önemli olan kişiliğinize uygun, sizi mutlu edecek bir meslek seçmeniz. Bu mesleği seçerken de ihtiyaç duyacağınız donanımları bilerek, gerekli eğitimleri almanız. Biz Tarsus Amerikan Koleji olarak öğrencilerimize yollarını seçmede her türlü desteği vermek için varız" diye konuştu.

(28.11.2013)

//////////////////////////

Tarsus kardeş şehri ağırladı

Tarsus Belediyesi ile Kırgızistan'ın Celalabat kenti arasında 'Kardeş Şehir' protokolü çerçevesinde kente gelen Celalabatlılar bir ay süreyle konuk edildi. 6 kişiden oluşan konuk heyet, belediyenin çeşitli birimlerinde uygulamalı belediyecilik eğitimine katıldı.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a teşekkür ziyaretinde bulunan Celalabat Belediye Başkan Yardımcısı Talantbek İsmailov, bir aydır çok güzel günler geçirdiklerini belirterek, "Kardeş şehir Tarsus'ta olmaktan son derece mutluyuz. Şu an burukluk yaşıyoruz. Çünkü yüreğimiz burada kalarak ayrılıyoruz. Tarsuslulara ve belediye çalışanlarına bize gösterdikleri misafirperverliğe teşekkür ediyoruz. Sayın başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Yaklaşık bir aydır arkadaşlarımızla burada eğitim gördük. Türkiye'deki belediyecilik sistemini öğrendik. Bu bizim için çok önemli oldu, kendimizi geliştirdik. Buradan aldığımız eğitimi ülkemizde ve dolayısıyla kentimizde uygulayacağız" dedi.

Başkan Kocamaz ise, Tarsus'tan kardeş Şehir Celalabat'a selamlar gönderdiklerini dile getirirek, "Bu güzel ziyaretlerle birbirimizden öğreneceğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Tabi her iki ülkenin yasaları yönetim sistemleri bazı ayrıntılar içeriyor. Dolayısıyla bire bir her şeyin birbirini karşılaması mümkün değil. Celalabatlı kardeşlerimiz belediyemizde çeşitli birimlerde uygulamalı eğitimler aldılar. Bu tür ilişkilerin artarak devam etmesini diliyorum" diye konuştu.

Başkan Kocamaz, konuklara Tarsus'la ilgili çeşitli tanıtıcı kitaplar verdi.

(28.11.2013)

//////////////////////////

Protokol yemekte buluştu

HATAY'ın Kumlu İlçe Kaymakamı Ali Güner mülki, adli ve askeri yetkililerle dostluk ve kaynaşma yemeğinde bir araya geldi. Kaymakam Güner ve eşinin ev sahipliğinde düzenlenen yemeği, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Yıldız ve Kırıkhan 1'nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Ragıp Taygan ve eşlerinin yanı sıra Reyhanlı Adliyesi'nde görev yapan hakim ve savcılar, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Alper Salih Yılmaz, İlçe Emniyet Amiri V. Başkomiser Harun Altaş katıldı. Yemekte konuşan Kaymakam Güner

"Kumlu'ya tayinimin çıkmasının üzerinden yaklaşık olarak üç buçuk geçti. Bu zaman zarfı içerisinde hepinizle tanışma fırsatı buldum. Buraya teşrif eden tüm arkadaşlarımın gecesini gündüzüne katıp, mesai kavramı tanımadan devletimiz ve milletimiz için çaba sarf ettiğini çok iyi biliyorum. Bu yüzden sıcak ve samimi bir yemeğin hepimiz için değişik bir ortam yaratacağı düşüncesiyle böyle bir organizasyonu koordine ettik" dedi.

///////////////////

Kuşalanı'na lise

HATAY'ın Samandağ ilçesine bağlı Kuşaları beldesine Belediye tarafından yaptırılacak lisenin protokolu imzalandı. Samandağ İlçe Kaymakamlığı'ndaki protokol imza törenine Kaymakam Süleyman Özçakıcı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Necip Kafadar, İlçe Milli Eğitim Müdür V. Yusuf Aydoğan ve Kuşalanı Belediye Başkanı Süleyman Ray katıldı. Kaymakam Özçakıcı, yapılacak lisenin 18 derslikli olacağını belirterek "Kuşalanı Belediyemiz tarafından, yeni bir lisenin ilçemize kazandırılması için protokol imzaladık. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, çok daha iyi koşullarda eğitim görmelerine imkan yaratacak bu girişiminden dolayı değerli belediye başkanımıza, meclis üyelerine teşekkür ediyor, Kuşalanı beldesi ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

FB(EŞ)(28.11.2013 )

/////////////

Deniz Yıldızı, kazaları önleyecek

HATAY'In Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Duygu Uzundurukan, motosiklet kazalarının önlenmesi amacıyla hazırladıkları 'Deniz Yıldızı' projesini hayat geçirdiklerini söyledi. Emniyet Müdürü Uzundurukan, Müdür Yardımcısı Mehmet Kar'ın da toplantıa proje hakkında bilgi verdi. Proje ile motosiklet kazalarının önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Uzundurukan "Motosikletle ilgili yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için başlattığımız proje 6 ay devam edecek. Hedefimiz motosiklet kazalarını en aza indirerek can ve mal kaybının önüne geçmek. Süratli ve akrobatik hareketlerle kullanımı, kullanıcıları bilinçlendirmek suretiyle önlemektir" dedi.

///////////

Korkut Ata'da şiir dinletisi

OSMANİYE'de Korkut Ata Üniversiteliler Derneği tarafından şiir dinletisi düzenlendi. Rektörlük Büyük Salonda düzenlenen etkinliğe katılan Reha Yeprem, okuduğu şiirlerle beğeni topladı. Etkinliğin açılışında konuşan Korkut Ata Üniversiteliler Derneği Başkanı Abdulkadir Akbulut "Derneğimiz henüz genç olmasına rağmen birçok etkinliğe imza atmıştır. Üniversitemizin ilgisini hep yanımızda hissettik. Osmaniye'de Üniversiteye hitap eden bir derneğin faaliyet gösteriyor olmasından dolayı çok mutluluk duyuyorum. Bu yolda bize rehberlik eden üniversite yönetimine teşekkür ediyorum" dedi. Etkinliğe katılan Reha Yeprem'e OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca plaket verdi.

İE (EŞ)(28.11.2013

///////////////

Sarılığı konuşacaklar

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, 30 Kasım'da Türkiye'de ortalama her 100 kişiden 5'inde görülen ve halk arasında 'sarılık' olarak bilinen Hepatit B ile ilgili toplantı düzenleyeceklerini söyledi. Hepatit B'nin tedavi edilmemesi halinde yaşamın herhangi bir döneminde siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine kadar ilerlediğini belirten Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, vatandaşları etkinliğe davet etti. Hepatit B'ye karşı dikkatli olunmasını isteyen Yüksel Gümürdülü, şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye'de yüzde 5 olarak hesaplansa 3.5 milyon Hepatit B taşıyıcısı var. Buna rağmen yaklaşık 60-70 bin hasta ilaç tedavisi görüyor. Ailesinde Hepatit B olan, risk taşıyan kişiler mutlaka doktor kontrolünden geçmeli. Gebe olanlar mutlaka dikkatli olmalı. Biz Adana'da 30 Kasım'da Seyhan Oteli'nde bir gün boyunca Hepatit B hakkında, deyim yerindeyse A'dan Z'ye kadar konuşacağız. Bu hastalığın nasıl başladığından aşılamasına, seyrinden karaciğer nakline kadar tüm boyutlarını irdeleyeceğiz. Bu kongreyi Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği organize ediyor. Bu kongreye, Adana, Mersin, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay gibi illerdeki aile hekimleri, dahiliye, enfeksiyon ve gastreenteroloji uzmanları katılacak. Toplam 30 konuşmacı, çok sayıda oturumda katılımcılara bu hastalık hakkında herşeyi anlatacaklar. Etkinlik 09.00'da başlayacak 17.00'de bitecek."

YB (EŞ)(28.11.2013, )

//////////////

Sarıçam'da vezneler hafta sonu açık

ADANA'nın merkez Sarıçam İlçe Belediyesi, Emlak Vergisi ile İşyeri Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) ikinci taksitini bugüne kadar ödemeyen vatandaşlar için cumartesi ve pazar günleri de vezneleri açık tutacak. Sarıçam Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Emlak Vergisi son ödeme günü olan 30 Kasım'ın hafta sonuna denk gelmesi ve ÇTV son ödeme günü olan 2 Aralık'ta yoğunluk yaşanmaması için böyle bir uygulama yapıldı.

EŞ(28.11.2013 ) - Mersin

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler