Haberler

Orta Doğu'da Refah krizi! ABD ve Mısır'dan Netanyahu'ya peş peşe uyarılar

Güncelleme:

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş insanların sığındığı Refah kentine kara operasyonuna hazırlanmak için İsrail ordusuna emir vermişti. Mısır, 1,4 milyondan fazla kişinin sığındığı kente yönelik muhtemel bir kara saldırısının vahim sonuçları olacağı konusunda İsrail'i uyardı. Öte yandan Netanyahu ile telefonda görüşen ABD Başkanı Biden, inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmaksızın askeri operasyona devam edilmemesi uyarısında bulundu.

İsrail, 1,4 milyondan fazla Gazzelinin sığındığı Refah kentine kara operasyonu hazırlıklarını sürdürüyor. İsrail'in Refah kentine askeri operasyon yapılacağı yönündeki açıklamalarının kesin bir şekilde reddedildiği kaydeden Mısır, kente yönelik muhtemel bir kara saldırısının vahim sonuçları olacağı konusunda uyardı. ABD Başkanı Biden ise İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Refah operasyonunu "ciddi bir planlama yapılmadan" desteklemeyeceklerini söyledi.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

BIDEN VE NETANYAHU TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Biden'ın görüşmede ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik verdiği desteği bir kez teyit ettiği aktarılarak, görüşmede Gazze Şeridi'ndeki esirlerin serbest bırakılmasına yönelik devam eden çabaların ele alındığı ifade edildi.

Biden'ın Netanyahu'ya mümkün olan en kısa sürede tüm esirlerin serbest bırakılması için müzakerelerde kaydedilen ilerlemeden faydalanılması gerektiğini aktardığı belirtilen açıklamada, "Başkan ayrıca masum Filistinli sivillere yönelik insani yardımın artırılması ve sürekliliğinin sağlanması için acil ve spesifik adımlar atılması çağrısında bulundu" denildi.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

BIDEN: REFAH OPERASYONUNU 'CİDDİ BİR PLANLAMA YAPILMADAN' DESTEKLEMEYECEĞİZ

Biden'ın görüşmede Netanyahu'ya ABD'nin İsrail'in Refah operasyonunu "ciddi bir planlama yapılmadan" desteklemeyeceğini yinelediği belirtilen açıklamada, "Başkan, Refah'ta barınan 1 milyondan fazla insanın güvenliğinin sağlanmasına yönelik inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmaksızın askeri operasyona devam edilmemesi gerektiği yönündeki görüşünü yineledi. İki lider yakın temas halinde kalma konusunda mutabık kaldılar" denildi.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

MISIR: REFAH'A KARA SALDIRISININ VAHİM SONUÇLARI OLUR

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail hükümetindeki üst düzey yetkililerin Gazze'nin güneyindeki Refah kentine askeri operasyon yapılacağı yönündeki açıklamalarının kesin bir şekilde reddedildiği kaydedildi. Açıklamada, İsrail, kente yönelik muhtemel bir kara saldırısının vahim sonuçları olacağı konusunda uyarılarak, Gazze'deki son güvenli bölge olması hasebiyle 1,4 milyondan fazla kişinin sığındığı kentin hedef alınmasının engellenmesi için tüm bölgesel ve uluslararası çabaların birleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

Refah kentinin hedef alınması, insani yardımların engellenmesi ve Filistin halkının göç ettirilmesinin, uluslararası insan hakları ve Birleşmiş Milletler'in (BM) ilgili kararlarının apaçık ihlali olduğu kaydedilen açıklamada, Mısır'ın, ateşkese varılması ve esir takası için tüm taraflarla temaslarını sürdüreceği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca uluslararası camiadan İsrail'e, harcanan çabalara olumlu yanıt vermesi ve gerilimi daha fazla tırmandırmaması için baskı yapması istendi.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

İSRAİL'DEN REFAH KENTİNE SALDIRI SİNYALLERİ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 1 Şubat'ta Gazze Şeridi'nin Han Yunus bölgesindeki İsrail birliklerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, kara saldırılarını, Mısır sınırındaki Refah kentine taşıyacaklarını söylemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 4 Şubat'taki açıklamasında, Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini vermişti.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

İsrail devlet televizyonu KAN'ın 6 Şubat'ta siyasi kaynaklara dayandırdığı haberde, Refah kentinde operasyonlara başlamadan önce kentin tahliye edileceği belirtilmişti.

İsrail Başbakanlık Ofisinden 9 Şubat'ta yapılan açıklamada, Netanyahu'nun, ordu ve güvenlik teşkilatına, Gazze Şeridi'nin güneyine saldırı düzenlenmesi ve buraya sığınmış yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yerinden edilmesi için gerekli planın hazırlanması talimatını verdiği kaydedilmişti.

Son olarak bugün İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin, İsrail'in Gazze'deki saldırılarından kaçan yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah kentine saldırıyı 3 kere onayladığı ve saldırı için hükümetten yeşil ışık beklediği bildirilmişti.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

REFAH KENTİ

Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin kente sığınmasıyla birlikte 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze'nin yaklaşık yarı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yerlerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu Telefonda Görüştü

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 28 bin 176 Filistinli öldürüldü, 67 bin 784 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

İsrail Mısır Gazze İnsan Hakları Güvenlik Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (17)

Ayhan Er:

Hep algı adam günlerdir aylardır Filistin'i vuruyor yok Amerika kızdı yok İran şöyle yaptı sonuç boş muhabbet. Başka bi şey yok

116
1
yanıtYanıtla
Mldhat Caglar:

Savastan kimse kazanmaz israil barbarligini hammas ise yigitligini yürekliligini gösterdi

97
19
yanıtYanıtla
Nurettin Şimşek:

Müslümanım diyen korkak liderlerun. burnu kızarırmi sanmam

71
3
yanıtYanıtla
Mark Kolçak:

İnsanlar savaş yapmamalı çünkü elimizde çok büyük bir problem vardır. Kainat şans eseri var olmuşdur hiçlikde ancak hiçliğe huzurluca dönüşün nasıl olacağı bilinmemektedir. Hiçliğe dönüş çok zor olabilir çünkü hiçlikde ilk nokta şans eseri var olurken hiç bir şey o noktayı durduramadı.. başka noktaları var yapmakdan yani oluşturmakdan. Demekki etrafda yeterlice MANA yokmuş ve o noktaya "DUR" diyememiş. Yani demekki hiçliğe dönüşümüzde ZOR olabilir çünkü etrafda yeterli MANA olmayabilir.

5
57
yanıtYanıtla
Sabahattin Polat :

Tamam bizde kınayalım, van minüt diyelim belki itrail korkar. Hatta öcü geliyor diyelim yada böööö yapalım.

38
1
yanıtYanıtla
Turan Şahin:

hamas kazandımı,

6
19
yanıtYanıtla
Heyy Heyyy:

Hamas kazandı mı bilmem ama Tüm müslümanlarr kaybetti Allahın huzuruna basıl çıkacaklar acaba . . Hele ki ülkemizi yöneten her fırsatta Osmanlı diyenler nerde

yanıt74
yanıt10
Demir:

hamas savaşı ilk gün kaybetti..Zaten hiç şansları yoktu.

yanıt9
yanıt44
Burhan Erden:

Savaş inanlarla kazanılır dünyada sadece 2.5 milyar tutsak müslüman varmış gazre şehadetleriyle özgür ebedi yurtlarında kurtuluşa erdiler asıl biz fehim hastalığına yakalanmışız mal mülk delisi olmuşuz bence biz pısırık müslümanlar mahşer günü bunun hesabını nasıl veririz YAŞASIN ÖZGÜR GAZRE

21
3
yanıtYanıtla
Ali Teke:

Dünya üzerinden İsrail silinmedikçe dünyaya rahat yok ????????

12
0
yanıtYanıtla
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title