Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Balıkesir’in Ayvalık Belediye Başkanlığı’na talip olan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçe merkezindeki seçim çalışmalarına, lokal açılış töreniyle başladı.

Balıkesir'in Ayvalık Belediye Başkanlığı'na talip olan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçe merkezindeki seçim çalışmalarına, lokal açılış töreniyle başladı.

DSP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin'in seçim lokalinin açılışına, DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder İnce, DSP Balıkesir İl Başkanı Ümit Ayhan, Merkez İlçe Başkanı Nihat Akman, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Damla, DSP Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Atmaca, DSP Edremit İlçe Başkanı Mehmet Kök, DSP Burhaniye İlçe Başkanı Ali Bayraktar, DSP Gömeç Belediye Başkan Adayı Mehmet Pehlivan'ın yanı sıra Ayvalık'a bağlı Mutluköy Muhtarı Erdin Tügen'in öncülüğünde; Beşiktepe, Kırcalar, Bulutçeşme, Çakmak, Üçkabaağaç, Karaayıt, Türközü, Yeniköy, Çamoba ve Akçapınar köylerinin muhtarları da katıldı. Mesut Ergin'in CHP Ayvalık Belediye Başkan aday adaylığı için yarıştığı Mesut Nail Akın'ın yanı sıra köklü CHP'li olarak tanınan siyasi simalarıyla, CHP İl Genel Meclisi Başkan vekili Hasan Uslu, Halil İbrahim Öneş ve Mutluköy'ün muhtarı Erdinç Tügen'in de Ergin'e tam destek verdiği gözlenilen açılış, ellerinde bayrak ve flamalarla katılan dev kalabalığın da katılımıyla adeta tam bir karnavala dönüştü.

Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'in çelenk gönderdiği açılışta konuşan DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder İnce, DSP'nin merhum Genel Başkanları ve eski Başbakan Bülent Ecevit'in dürüstlük çizgisinden taviz vermeden yoluna devam ettiğini ve 30 Mart'ta ülke genelinde yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının yanı sıra belediye meclis üyelerinin aday belirlenmesi sırasında son derece hassas davrandıklarının altını çizdi. Bu kapsamda, yurt genelinde olduğu gibi Ayvalık'ta da partilerinden aday olacakları hassasiyetle belirlediklerini kaydeden İnci, yerel seçimlerde Ayvalık'ta Mesut Ergin gibi adı şimdiye kadar hiç bir şaibeye karışmamış, pırıl pırıl ve deneyimli bir belediye başkan adayı ile yola çıkmış olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ayvalık'ın yanı sıra, Balıkesir ve çevresinde yerel seçimlerden tam bir başarıyla çıktıktan sonra yapılacak olan genel seçimlerde DSP'nin iktidara aday olduğunu vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Önder İnce, partisinin tüm adaylarına da yerel seçimlerde başarılar dilemeyi ihmal etmedi. DSP Genel Başkan Yardımcısı İnce'nin ardından dev kalabalığın sevgi gösterileriyle kürsüye gelen Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin lehine dakikalarca tezahüratlar yapıldı.

'Halkın Başkanı Mesut Ergin', 'Ayvalık seninle gurur duyuyor' ve 'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganlarıyla sık sık sözü kesilen Ergin yaptığı konuşmada, Bütünşehir Yasası sonrasında önlerinde sosyo-coğrafik olarak yepyeni bir Ayvalık'ın olduğunu belirterek, "16 köyü, Altınovası, Küçükköyü, Sarımsaklı, Cundası bir bütün artık. İlk günden bu yana; bir ucu Gömeç'ten, bir ucu Dikili'ye uzanan bu coğrafyanın adına ben, 'Büyük Ayvalık' dedim. Ayvalık coğrafyası hem alan olarak büyüdüğü için, hem de tarihten gelen ve bence dünya kenti olmayı hak eden birikimleri nedeniyle 'Büyük' sıfatını fazlasıyla hak ediyor. İşte en çok da bu nedenle yola çıkmaya karar verdik. Büyük Ayvalık'ı bir dünya kenti yapmak, geçmişten günümüze kadar gelen değerleri koruyarak geleceğe taşımak, bir Ayvalık sevdalısı olarak kaçamayacağımız bir görevdi" dedi.

"BÜYÜK AYVALIK"

Yaklaşık 2 bin kişilik kalabalığa seslenen Mesut Ergin, "Biz; 'Büyük Ayvalık' derken, yaşadığımız yere olan sevgimiz nedeniyle acaba Ayvalık'ı gözümüzde fazla mı büyütüyoruz' diye yakın zamanda sordum kendime. Kendime bu soruyu sormamın nedeni; aday belirlenmesi sürecinde yaşanan bir olaydı. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, bir Parti Meclis Üyesi, Ayvalık Belediye Başkanlığı için desteklediği ve işlerini takip ettiği bir Zat'ın, çoktan bu işi bitirdiğini uluorta söyleyip, kendisine 'Bundan nasıl bu kadar eminsiniz?' diye soranlara da, 'Kıytırık Ayvalık'ın Adayını da biz belirleyemeyecek miyiz?' diyebilme cüretini gösterebilmiştir. Bulundukları yüksek mevkilerden (!) bakan bu pek mühim zat-ı muhteremlere (!) Ayvalık, 'kıytırık' bir yer olarak görülebilir. Fakat bize göre; tarihiyle, kültürüyle, Allah'ın bahşettiği muhteşem doğasıyla ve en fazla da Atatürk'e sevdalı, demokrasiyi özümsemiş Altınovalı, Cundalı, Küçükköylü, 16 köyün toplamı Ayvalıklı insanıyla bizim için dünyanın merkezi; Ayvalık'tır. Büyük Ayvalık Halkı, eminim ki bunlara gerekli cevabı en kısa zamanda verecektir. İşte o zaman göreceğiz, 'Büyük Ayvalık'ın adayını Ankara'da birileri mi(!) belirliyor; yoksa Halk mı? Herkes yaşayarak görecek, belli güç odaklarının istediği mi olacak, yoksa halkın dediği mi?" ifadelerini kullandı.

"BANA KİMSE 'YALANCI, BECERİKSİZ VEYA HIRSIZ' DİYEMEDİ"

İlk adaylık açıklamasında, 'Ayvalık'ın en önemli değerlerinden olan etnik çeşitliliğin, kültür kaynaşmasına ülkemizde örnek gösterilmesini hedefleyen bir düşünceyi taşıdığını vurguladığını kaydeden Mesut Ergin, "Midilli, Girit, Serez, Karadağ gibi göçle gelmiş, sonradan Anadolu'nun her yanından gelen Kürdü, Gürcüsü, Lazı, Çerkezi, kısacası ayırt etmeksizin her kökenden gelen insanlarla kaynaşmış, Roman kültürünü içselleştirmiş, Alevi inancını, İslam dininin diğer mezheplerini ayırt etmeksizin bir arada yaşandığı coğrafyamızın zenginliğini kabul ediyoruz' demiştim. Ancak bazıları bu düşünceleri hazmedememiş. Yukarıdan iş bitirmeye alışmış malum çevreler, Ayvalık adaylığımı açıkladığım ilk günlerden beri, etnik kökenim üzerinden saldırılarda bulundular. Ne yazık ki bugün bile bu durum artarak sürmekte. Ama ne mutlu bana. Bir kişi bile çıkıp bu adam 'yalancı' diyemedi. 'Beceriksiz' diyemedi. 'Hırsız' diyemedi. Bir tek dedikleri şu; Mesut Ergin Küçükköylü. Evet Küçükköylüyüm. Bu ayıp mı, suç mu?" diye sordu.

Kendisinin; en az Macaronlu, Sakaryalı, Cundalı, Altınovalı ve köylüsü kadar, Anadolu'nun dört bir yanından gelen ve Ayvalık'ı yurt edinen tüm hemşerileri kadar kökleriyle gurur duyduğunu vurgulayan Mesut Ergin, "Varsın bütün günahım bu olsun. Bu eğer günahsa" ifadelerini kullandı. Ayvalık'ta doğup, Ayvalık'ta büyüdüğünü belirten Mesut Ergin, "Ayvalık'ı sevmek, Ayvalıklıyım demek, bu coğrafyada yaşayan, burayı yurt edinen herkesin en doğal hakkıdır. Kimse, bir diğerinin sevgisini ölçmesin. Bana göre, bir yeri en çok seven, o topraklara ve üzerinde yaşayanlara en çok hizmet edendir. Bu güne kadar yaptığımız hizmetler herkesin malumu. Eksiğimiz, yanlışımız olmadı mı? Elbette vardır. Ama bir o kadar da yapacaklarımız var" açıklamasında bulundu.

Büyük Ayvalık için hepsi somut, hepsi üzerinde detaylı çalışılmış pek çok projelerinin olduğunun altını çizen Mesut Ergin, "En kısa zamanda bunları sizlerle paylaşacağız. Biz bazıları gibi soyut hayali şeylerle çıkmacağız karşınıza. Bizi bilen biliyor zaten. Bu güne söyledik ve yaptık. Ben Büyük Ayvalık'ı büyük yapan Başkan olarak anılmak istiyorum. Bunun için çok çalışmak gerektiğini de biliyorum. Ancak bunu yapacak ekibi hep beraber oluşturup, bu zorlu işi hep beraber başaracağımıza olan inancım da tamdır. Yeter ki siz, Ayvalık Halkı koluma girin. Bana yüreğinizde bir yer verin. Omuz verin, güç verin. Bu zorluğu hep beraber kolaylaştıralım. Büyük Ayvalık, biz büyük Ayvalık sevdalılarının güç birliğiyle, ortaklaşan ellerinde yükselecek, bana el verin" dedi.

Kimilerinin kendilerindeki Ayvalık sevdasını, koltuk sevdasıyla karıştırdığını yada kasten böyle bir algı yaratmaya çalıştığını savunan Ergin, "Çizgimizin değiştiğini ima edenler varmış. Ben CHP'ye ilk üye olduğum gün neysem, bu günde O'yum. Değişen ben değilim, değişen Mustafa Kemal'in partisinin bugünkü yöneticileridir. Beni ilkesizlikle suçlayanlar, önce şuna cevap versinler. Bugünkü CHP Atatürk'ün ilkelerinin tamamının temsilcisi mi?" diye sordu.

Kamuoyu bildirisinde de ifade ettiği gibi Anadolu halkının kadirşinas olduğunu vurgulayan, DSP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin, "Bu yüzden de halkımız yapılan şeylerin değerini iyi bilir. Ancak, ne yazık ki bazıları bu erdemden hiç nasibini almamış. 'Halkın tercihi namusumuz' dediler, 'Bir oy bile fazla alan adayımız' dediler. Sonra bir baktık, birileri rica etmiş, bir diğeri bunlara söz vermiş. Meğerse adayları en baştan belliymiş" dedi. Mesut Ergin konuşmasında, "Biri de çıktı benim için; 'Karnesi zayıftı. Süresi doldu, işi bitti' dedi. Şu kıymet bilirliğe bakar mısınız? Hakkaniyet yok. Sözüne sadık olmak yok. Ah de vefa yok. Demokrasi yok. En önemlisi adalet yok adalet" dedi.

Haksızlığa karşı çıkmanın suçsa bu suçun kendisine ait suç hanesine yazılmasını dileyen Ergin, "İlkesizliğe karşı çıkmak suçsa bu da suç haneme yazılsın. İlkesizliğe karşı durmak suçsa, evet suçluyum. Kimse kusura bakmasın. Yalancılara, sözünün arkasında duramayanlara, ilke yoksullarına, halkı yok sayanlara, asla biat etmedim. Bugünden sonrada etmeyeceğim" diye konuştu.

ERGİN, KALABALIKTAN DESTEK SÖZÜ ALDI

Uzun ve yorucu bir yola çıktıklarını belirten Ergin, "Bu yolun sonunda zafer var. Zafer mücadeleyi, mücadele ise gücü gerektirir. Ama daha çok da inanca, aşka, adanmışlığa sahip olmak gerekir. Güç, bir olmaktır. El ele vermektir. Her biri başka olan bizlerin ellerini bir araya getiren ortak sevginin adıdır; Ayvalık. Omuz omuza veren bizleri, güçlü kılan bu sevgiyi içimizde büyüteceğiz. Bunun içindir ki, bu ilk davete, 'Yüreğinizi de Alın Gelin' dedik. Alın gelin ki, yüreklerimizde bu sevgiyi yeşertip, büyütelim. Zafere birlikte yürüyelim istedik. Ben Mesut Ergin; önce Allah'a sonra siz yol arkadaşlarıma, gönüldaşlarıma, Büyük Ayvalık Halkı'na inanıyor ve güveniyorum" diyerek, 'Sizde bu davaya, yolun sonundaki güzel günlere ve bana inanıyor musunuz?' sorusunu kendisine destek veren yüzlerce kişiye yöneltti. Destekçileri de kendisine; 'İnanıyoruz' yanıtını aldı.

Ergin'de sloganlar eşliğinde verilen bu yanıt üzerine; "O zaman yolumuz açık, Allah yardımcımız olsun" ifadeleriyle karşılık verdi. Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılış kurdelesini; DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder İnce ve DSP Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Atmaca ile birlikte kesen Mesut Ergin, açılış sonrasında seçim lokalinde; annesi Nazan Ergin, eşi Canan Ergin ve Burak ile Nazan adlı çocuklarının yanı sıra DSP'li kurmaylarla bir süre sohbet etti. - BALIKESİR

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

Mesut Ergin, Ayvalık'ta Çalışmalarına Başladı

İhlas Haber Ajansı - Yerel

Canan Ergin, Balıkesir, Küçükköy, Ayvalık, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title