Haberi Paylaş

Sosyal medyada koronavirüs refakatçi borsası oluştu! 24 saat için 500-800 TL talep ediyorlar

Türkiye'de son günlerde artışa geçen koronavirüs salgınıyla birlikte test sonucu pozitif çıkarak servise alınan hastalara parayla bakanlar ortaya çıkmaya başladı. Sosyal medyada refakatçi borsası oluşurken, "Kovid-19 hastasına bakılır" ilanlarıyla müşteri arayanlar 24 saatlik ücret olarak 500-800 lira talep ediyor.

Koronavirüs hastalarının bakıma muhtaç yakınlarına refakatçi olma izni veriliyor. Kiminin yakını risk almak istemiyor, kimi riskli grupta bulunuyor. Bakıcı firmalarında çalışan özel refakatçiler bu alanda önemli bir görev üstleniyor. Belirli bir ücret karşılığında özel kıyafetli, maskeli, siperlikli refakatçiler, koronavirüs hastalarına iyileşene kadar bakıyor, Ancak bu süreçte, sosyal medya üzerinde kurulan refakatçi gruplarında verilen 'Kovid-19 hastasına bakılır' ilanları da dikkat çekmeye başladı. Bazı kullanıcıların ise koronavirüs testi pozitif çıkan yakınına, günlüğü 250 liradan refakatçi aradığı da görüldü.

İlan veren kişilerden biri, hastanın bulunduğu servise girip 24 saatine 600 liraya refakatçi olduğunu belirtirken, "Hastamızın yanına girdiğimiz zaman, taburcu oluncaya kadar çıkmamız yasak. Hastalarımıza 24 saati 600 liradan bakıyoruz. Hastanın yanında işi bilen birisi olması gerekiyor. Hastaneler özellikle refakatçı istiyorlar. Hemşireler mi ilgilenecek sizin hastanızla. Bizim işimiz bu" ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada koronavirüs refakatçi borsası oluştu! 24 saat için 500-800 talep ediyorlar

Refakatçi ilanı veren kullanıcılardan birinin ise, "Özbek kadın bakıcı. Kovid-19 hasta bakımında tecrübeli. Kovid-19 hastası değil. 5 yıldır İzmir'de saygın ailelerde yaşlı/hasta bakımı üzerinde referanslı. Diyalog ve ödeme aracısız, komisyonsuz doğrudan kendisiyle. Tecrübeli ve özenli bakım" şeklinde ifadeler kullandığı görüldü.

İlan sahiplerinden bir diğeri ise koronavirüslü hastaya diğer bakıcıların 700-800 liraya baktığını kendisinin ise 600 liraya refakatçi olduğunu belirtirken, şunları kaydetti:

"Koronavirüs hastasına hastanede, evde bakıyorum. Kendi evinde bakıyorum. Hastaneye girdiğimizde herhangi bir problem olmuyor. Ben gerekli önlemimi alıyorum, giriyorum. Referansta verebilirim, daha dün taburcu oldu hastam. Ondan bir hafta önce de baktım. Tedavi saatlerinde tulumlarını giyip, maskelerini takıp, gözlüklerini takıp giriyorlar. Sonrasında tekrar serumu almak için tekrar giyinmek istemiyorlar. Bana 'çıkartabilir misin?' diyorlar. Ben çıkartıyorum, 15 yıldır yapıyorum bu işi. Ben koronavirüs geçirdim, antikorluyum. 24 saati için 600 lira alıyorum. Ben 700'e bakıyordum, 600 dedim. 700-800'e bakıyorlar, ben 600'e bakıyorum. Profesyonel hasta bakıcıyım. Hastana baktıracaksan baktır, riskini ben düşüneyim."

Sosyal medyada koronavirüs refakatçi borsası oluştu! 24 saat için 500-800 talep ediyorlar

Bu arada sosyal medya dışında, bakıcı firmalardan gelen özel refakatçiler de hastaları iyileşene kadar onların yanında kalıyor, hastane ya da ev hangi noktada ise gece gündüz onun ihtiyaçlarına koşuyor. Yemeklerini, ilaçlarını, kişisel bakımlarını karşılıyorlar. Hastalar iyileştikten sonra ise kendilerini evlerinde 14 gün karantina altına alıyor, bir semptom hissederlerse test yaptırıyorlar. 14 günlük kişisel karantinanın ardından refakatçiler koronavirüse yakalanmadıkları takdirde tekrar yeni bir hasta için çalışmaya başlıyorlar. Özel kıyafetli, maskeli, siperlikli bu bakıcılar, bütün risklere rağmen hastalarının bakımlarını üstleniyor. Doktorlarıyla konuşup ailesine bütün bilgileri veriyor. Refakatçilerin 24 saat çalışma ücreti 250 lira, ancak koronavirüs hastasına bakan refakatçiler için bu rakam 24 saat için 500 lirayı da aşıyor.

Sosyal medyada koronavirüs refakatçi borsası oluştu! 24 saat için 500-800 talep ediyorlar

Ekiplerini koronavirüs hastalarına giden refakatçiler ve koronavirüs hastalarına gitmeyen refakatçiler olarak 2 gruba ayırdıklarını söylen bakıcı firması sahibi Efe Aydoğan çalışma sistemlerini şöyle anlattı:

"Koronavirüs hastalarına giden refakatçiler riskli gruplar oluyor çünkü temaslı olmuş oluyor. Bu refakatçileri normal hastalara yönlendiremiyoruz. Normal hastalara giden refakatçileri de diğer hastalara göndermiyoruz. Refakatçilerimiz alt değiştirme, sonda takma, ilaç takibi varsa hastaların yaralarının bakımını yapıyorlar. Yemek yemesini sağlayıp, beslenme düzeninin takibini sağlıyorlar. Eğer yatakta yatıyorsa, pozisyonlarını takip edip hareket etmesini sağlıyorlar. İhtiyaç duyulduğu zamanda hastanın doktoru ile birebir görüşüp bunu yakınlarına rapor ediyorlar. Koronavirüs refakatçileri kendilerini korumaya çalışıyorlar. Bir odaya girdiği zaman hastanın yanına o odadan çıkamıyor, izolasyon süreci bittikten sonra çıkabiliyor ancak. Çıktıktan sonra da kendisini 14 gün boyunca koruma altına alıyor. Eğer 14 günün sonunda bir şeyi yoksa tekrar çalışmaya gidiyor. Şu anda refakatçi sektöründe koronavirüs için günde yüzlerce telefon alıyoruz. Normal hastalar içinde talep geliyor ama koronavirüs şu anda bayağı revaçta. Aile yakınlarının bazıları çekindiği için, bazıları kendi karantinada olduğu için, riskli grupta olduğu için gidip hastalarına bakamıyorlar. Hastaların yüzde 80'i yaşlı. Tabii genç olanlar da istiyorlar. Hastanenin inisiyatifine bağlı."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gülseli Kenarlı - Güncel

Koronavirüs PCR Testi Türkiye Medya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (17)

ENİS:

HAYATIMDA DUYDUĞUM EN SAÇMA KARAR. ''PARAYLA REFAKATÇI''. . . . O ZAMAN BİZİ NEDEN EVLERE HAPSEDİYORSUNUZ? BU NEYİN KAFASI?HASTANELER BU REFAKATÇI VE ZİYARETÇİ YAKINLARI YÜZÜNDEN ZATEN BİLDİĞİMİZ BİLELİ MİKROP YUVASI. DEVLET GÜYA MODERN HASTANELER YAPIYOR. YA BİZLER? SÜSLÜ MASADA ELLE YEMEK YEMEKTEN BİR TÜRLÜ VAZGEÇMİYORUZ MİSALİ HALİMİZE BAK!YAZIKLAR OLSUN BU FİKRİ VERENE.

Haci Dayi:

Birakin bakicilar baksin hemde para kazansin ihtiyaclari var iki tarafta memnunsa desdekleyin kostek olmayin

ENİS:

AİLECEK YAŞADIĞIMIZ SAYISIZ DENEYLERDEN YOLA ÇIKARAK SÖYLÜYORUM. ANNEANNEM ELİ AYAĞI TUTUYOR. HAFİF DEMANS(BUNAMA)VAR. YATALAK DEĞİL. SAYISIZ KADIN GELDİ GEÇTİ. ÇOĞU ÖZELLİKLE ÖZBEK OLMAK ÜZERE TÜRKİ CUMHURİYETLERDEN. HİÇBİRİSİNİN OTURMA İZİNLERİ YOK. ARACILAR EMLAKÇILAR GİBİ HER SEFERİNDE KADIN BULMA PARASI ALIYOR. ''YILLARCA KALIR''DİYORLAR. 3-4 AY SONRA''BANA EMNİYETTEN VİZE ALSANA'' DEMEYE GETİRİP TÜYÜYORLAR. MUTLAKA VE MUTLAKA EVİN HER TARAFINA ONLİNE İZLENECEK KAMERA SİSTEMİ TAKTIRIN.

Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title