Haberler

Yüzlerce kişinin can verdiği Ebrar Siteleri'nin kurucusu: Suçum nedir anlamıyorum

Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'taki depremde bin 400 kişinin hayatını kaybettiği Ebrar Siteleri'nin davası başladı. Sitelerin kurucusu Tevfik Tepebaşı ve diğer sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Tepebaşı'nın savunmasında hiç inşaattan anlamadığını belirterek "Suçum nedir onu anlamıyorum." sözleri ise duruşmaya damga vurdu. Mahkemede Tepebaşı'nın tutuklanması ve dosyanın kusur durumu için yeni bir bilirkişiye gönderilmesi kararı verildi.

6 Şubat'taki depremlerdeyıkılan ve yaklaşık bin 400 kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş'taki Ebrar Siteleri'nin davası başlandı. Sitelerin kurucusu Tevfik Tepebaşı ve diğer sanıklar suçlamaları kabul etmezken mahkemeden Tepebaşı'nın tutuklanması ve dosyanın kusur durumu için yeni bir bilirkişiye gönderilmesi kararı çıktı.

3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1'i tutuklu, 1'i firari, 6 sanığın 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı Ebrar Siteleri davası,yıkılan B blok ile başladı.

Duruşmada Ebrar Siteleri'nin kurucusu Tevfik Tepebaşı (81) suçlamaları kabul etmeyerek, "İnşaattan anlamadığım halde bana suç isnat etmek yasal değildir. Bundan dolayı beraatimi talep ediyorum" dedi.

6 Şubat depremlerinin sembol sitelerinden olan ve bin 400 kişiye yakın vatandaşın hayatını kaybettiği Ebrar Siteleri'nin B blokuna ilişkin davanın ilk duruşmasında 109 kişinin yaşamını yitirdiği, 3 kişinin de yaralandığı blokun yıkılmasıyla ilgili görülen duruşmaya tutuksuz sanıklardan Salih Tepebaşılı (54) ile ölenlerin yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Tutuklu Atilla Öz (62) ile başka dosyalardan tutuklu olan Tevfik Tepebaşı ve damadı Ahmet Doğan kaldıkları cezaevlerinden, tutuksuz Meliha Teker (63) bulunduğu şehrin adliyesinden SEGBİS sistemiyle duruşmaya katılırken, tutuksuz Mehmet Akif Özgüler (73) ile hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan Tevfik Tepebaşı'nın diğer damadı Mustafa Timurbanga (55) ise duruşmaya katılmadı.

"İNŞAATTAN ANLAMAM AMA HERKES SORUMLU GÖSTERDİ"

Ebrar Siteleri'nin ilk temellerini atan Tevfik Tepebaşı, savunma öncesi yapılan kimlik kontrolünde hakimin aylık geliri ve üzerinde mal varlığı olup olmadığı sorusuna emekli öğretmen olduğunu, 1 araba, 20 daire ve aylık bin lira geliri olduğunu söyledi.

Tepebaşı, savunmasında sitede yakınlarını, öğretmen arkadaşları ile öğrencilerini de kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Ebrar Siteleri'ni kuran benim. Ebrar, içi ve dışı temiz inşalar demektir. Sitenin bir bölümünü müteahhitler, bir bölümü de kooperatiflerce yapılmıştır. Ebrar Sitesinin oluşumu için herkesi teşvik ettim. 15 sene sülalece biz de burada oturduk. Ara sıra inşaatı dolaşıyordum, ben inşaattan anlamam ancak herkesi beni sorumlu gösterdi. İddianameyi okudum ve 'Her ne kadar B blok inşaatı Lalezar Konut Yapı Kooperatifi tarafından yapılmış ise de' denilmiş ama beni sorumlu göstermişler."

"İNŞAAT TAMAMEN DENETİMLE YAPILDI"

Yönetimin inşaatla ilgili görevinin inşaat ekibini oluşturmak ve kendilerinden istenilen malzemeyi temin etmek olduğunu söyleyen Tepebaşı, savunmasına şöyle devam etti:

"B blok inşaatı yasalara uygun olarak yapılmıştır. O zaman yapı denetim firmaları yoktu, projeleri mimarlar ve inşaat mühendisleri odaları incelemiş, belediyece de kontrol edilip, tasdik edilerek inşaat ruhsatı verilmiştir. Bu safhada benim hiçbir müdahalem olmamıştır. Bundan dolayı da herhangi bir suçum yoktur. İnşaat tamamen denetimle yapılmıştır. Kaba inşaatı 2001'in 2'nci ayında tamamlanmıştır ve kullanma izni verilmiştir. Kullanma izni, inşaatın ruhsatla beraber 15 defa denetlendiğinin belgesidir. Bu safhada benim hiçbir müdahalem olmamıştır, bundan dolayı da herhangi bir suçum da yoktur. 6,5- 7 şiddetinde bir deprem tahmin edilmiş ve projeler de buna göre hazırlanmıştır. Fakat tahmin edilenin 3 katı, asrın depremi denilen art arda deprem oldu. Zemini n de çürük olması sebebiyle bu bölgede hem müteahhitlerin hem de kooperatiflerin yaptırdığı 40'a yakın bina yıkılmıştır. İnşaattan anlamadığım halde bana suç isnat etmek yasal değildir. Bundan dolayı beraatimi talep ediyorum."

"SUÇUM NEDİR ANLAYAMADIM"

Hakimin kooperatifte denetçi olarak göründüğünü belirtmesi üzerine Tevfik Tepebaşı denetçi olup olmadığını hatırlamadığını belirterek, "Burası bittikten sonra belediye tarafından incelenmiş, 'Uygundur' diyerek kullanma iznini vermiştir. Kullanma izni verilmeden önce bu bina 15 defa denetimden geçmiştir. Nasıl oluyor da hiç inşaattan anlamayan ben bundan sorumlu olabiliyorum, suçum nedir onu anlamıyorum. Ben inşaattan anlamam, yöneticiyim, kesinlikle ne proje safhasında ne de yapım safhasında ne bir çizgi çizmişimdir ne de inşaatın bir çivisine müdahale etmişimdir. Yani benim suçum nedir, onu anlayamadım. Ben kesinlikle suçlu değilim, kesinlikle yönetim suçlu değildir. Ben beraatimi istiyorum" dedi.

"AFAD'IN RAPORUNA RAĞMEN NEDEN ÖNLEM ALINMADI"

Binayı yapan Lalezar Konut Yapı Kooperatifi Başkanı olan Atilla Öz ise emekli öğretmen olduğunu belirtip, suçlamaları kabul etmedi. Kooperatifin 1987'de kurulduğunu, kendisinin 1995'te yönetim kurulu başkanlığına seçildiğini ve inşaattan anlamadığını söyleyen Atilla Öz, bilirkişi raporunda ne kendisinin ne de yönetim kurulu üyelerinin sorumlu tutulmadığını ve kusur verilmediğini belirtti. Binanın yıkılmasının ana nedenlerinin depremin büyüklüğü, şiddeti, süresi ve yer ivmeleri olduğunu, binanın o günkü yönetmeliklere uygun yapıldığını söyleyen Öz, "AFAD'ın 2020 tarihli raporuna rağmen neden önlem alınmadı, binalar neden depreme karşı güçlendirme yapılmadı? Yine AFAD bu raporunda bütün birimleri uyarmış, 'Önlem alın' demiş, hiçbir önlem alınmamıştır. Depremden sonra yapılan zemin etüdünün ardından Ebrar Siteleri'nin olduğu alan uygun olmayan alan olarak belirlenip imara kapatılmıştır. Yani daha önce buraya 15 kata kadar iz verenler imara kapatmışlardır zeminin kötü olmasından dolayı" ifadelerini kullandı.

Tevfik Tepebaşı'nın damadı Ahmet Doğan da suçlamaları kabul etmeyip binanın yapıldığı tarihte Kahramanmaraş'ta dahi olmadığını söyledi.

"FAALİYET RAPORLARINDA İMZAM BULUNMUYOR"

Tutuksuz sanıklardan Meliha Teker de suçlamaları kabul etmeyerek ev sahibi olmak için kooperatife üye olduğunu ve A bloktan ev aldığını, üye olduktan bir süre sonra da Tevfik Tepebaşı'nın kendisini arayarak "Seni yönetime aldım" dediğini söyledi. Teker ayrıca, kooperatifin hiçbir yönetim kuruluna katılmadığını, faaliyet raporlarında da imzası bulunmadığını ifade etti.

Salih Tepebaşılı ise kooperatife üye olmasının sebebinin ev sahibi olmak olduğunu, üye olduğunda ise binanın kaba inşaatının tamamen bitik, sıvasının da bitmek üzere olduğunu bu nedenle de binanın yapımıyla ilgili hiçbir sorumluluğunun olmadığını, binayla Atilla Öz ile Tevfik Tepebaşı'nın ilgilendiğini ifade ederek suçlamaları kabul etmedi.

Ölenlerin yakınlarının avukatları, 109 kişinin depremden değil, bina ve rant nedeniyle öldüğünü belirtip, nihai bilirkişi raporunun da hukuka aykırı olduğunu, bu nedenle de yeni bir bilirkişi raporu alınmasını ve tutuksuz sanıkların tutuklanmalarını talep etti. Sanıkların avukatları da bilirkişi raporunun yenilenmesini talep etti.

TEVFİK TEPEBAŞI'NA TUTUKLAMA, 2 SANIĞA ADLİ KONTROL

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, 4 ayrı deprem dosyasından tutuklu olan Tevfik Tepebaşı'nın davası görülen dosyadan da tutuklanmasına, tutuksuz sanıklar Salih Tepebaşılı ve Meliha Teker hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbirinin uygulanmasına, dosyanın kusur durumu konusunda yeniden rapor aldırılması için yeni bir bilirkişiye heyetine tevdiine karar verilip, duruşmayı erteledi.

DEPREMZEDELERİN AVUKATI: "OLASI KASTLA DEĞERLENDİRİLMELİ"

Duruşmanın ardından değerlendirme yapan ölenlerin yakınlarının avukatlarından Arda Arı, adalete güvendiklerini belirterek, "Tevfik Tepebaşı hakkında tekrar tutuklama kararı verildi mahkeme tarafından. Bu kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca dosyada adli kontrol kararı olmayan birtakım sanıklar hakkında yurt dışına çıkmama şeklinde, adli kontrol karar verildi. Kararların doğru olduğunu düşünüyoruz. Biz sanıkların her türlü cezalarının sabit olduğunu, hatta bilinçli taksir değil de bunların olası kastla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Tepebaşı Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

500

Yorumlar (4)

SeyYah Saruhanli:

hükümet suclu ben baska kimseyi suclamam sen denetlemezsen herkez herşeyi yapar tugla satıyorlar kagıttan kolon yapıyor ince yeri kazmıyorlar kos koca bina dikiyorlar bunun denetimini ben mi yapcam hükümet yapcak tabi.4 kere denetim yapması lazım kazı kolon duvarlar malzeme

13
3
yanıtYanıtla
Hikmet Cakir:

belediyenin görevi ne oluyor.! her seyi hükümet yapacak belediye neden var.!

10
2
yanıtYanıtla
MELTEM ÇAĞLAYAN:

Neden sadece bir kişi günah keicisi ilan ediliyor o binalari denetleyenlerin hepsi belediyede suçlu bir Allah'ın kulu istifa etmedi binlerce insanımız öldü yeter artık yüksek katlı binalara çürük zeminlere evyapimina izin verilmesin

6
0
yanıtYanıtla
Eclipse Moon34:

Suçun nedir hımmmm bir düşünelim ,ok şey yazarımda burada yayınlanmaz maalesef suçu neymiş anlamıyormuş anlatırlar merak etme sen

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title