Haberler

Dha Yurt Bülteni -2

1)PÜLÜMÜR ÇAYI'NDA BULUNAN CESET, PKK'NIN KAÇIRDIĞI ÖĞRETMENE AİT ÇIKTI (1)TUNCELİ Valisi Tuncay Sonel, 3 gün önce Tunceli Pülümür çayında bulunan erkek cesedinin İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA eşleşmesinde 19 Haziranda PKK' lı teröristlerce kaçırılan öğretmen Necmettin Yılmaz' a...

1)PÜLÜMÜR ÇAYI'NDA BULUNAN CESET, PKK'NIN KAÇIRDIĞI ÖĞRETMENE AİT ÇIKTI (1)

TUNCELİ Valisi Tuncay Sonel, 3 gün önce Tunceli Pülümür çayında bulunan erkek cesedinin  İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA eşleşmesinde 19 Haziranda PKK' lı teröristlerce kaçırılan öğretmen Necmettin Yılmaz' a ait olduğunun kesinleştini bildirdi..

Görüntü Dökümü

----------------------------(ARŞİV)

-Operasyondan görüntüler

-Kayıp öğretmenin babasının açıklamaları

Haber-Kamera: TUNCELİ,

======================================================

2)ERMENEK'TEKİ MADEN FACİASINDA, RUHSAT SAHİBİNE YENİDEN TUTUKLAMA KARARI

KARAMAN'ın Ermenek İlçesi'nde 2014 yılı Ekim ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili yerel mahkemenin verdiği cezaları az bulan madenci aileleri, karara itiraz etti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12'nci Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada,  olayın ardından tutuklanıp, geçen yıl tahliye olan ve tutuksuz yargılanırken yerel mahkeme tarafından 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesinin o dönemki müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey, hakkında  tutuklanması yönünde karar verildi.

KARAR VERİLDİ

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'nde  2'si tutuklu 16 sanığın 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan yargılandığı dava 19 Temmuz 2016 tarihinde karar duruşmasıyla sona ermişti. Karar duruşmasında; tutuklu sanıklardan Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar 13 yıl 9 ay, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi teknik nezaretçisi tutuklu Ali Kurt 13 yıl 9 ay, 'resmi belgede sahtecilik' suçundan da 2 yıl 1 ay ceza aldı.

GEÇEN YIL TAHLİYE OLMUŞTU

Olayın ardından tutuklanan ve geçen yıl 4 Mayıs günü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesinin o dönemki müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey de, 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer tutuksuz sanıklar Has Şekerler Madencilik şirketinin maden mühendisleri Cemile Karaca 6 yıl 8 ay,  yaklaşık 3 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan ve hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılan ancak halen yakalanamayan Yavuz Özsoy 18 yıl 9 ay, aynı şirketin iş güvenlik uzmanı Engin Yetim 5 yıl 6 ay, barut biriminde görevli işçi Naci Özsoy, 'Evrakta sahtecilik' suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası aldı.

BERAAT EDENLER

Has Şekerler Madencilik şirketinin maden mühendisi Nuray Yetiş, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmeleri Müdürü Mehmet Zeybek ile eski yönetici ve çalışanlar Hayrettin Kirazcı, Hüseyin Hüsnü Özbey, Ojen Ünlü, Cemal Demircioğlu, Şerafettin Zeybek, Ahmet Dağdeviren, Mustafa Ayan beraat etti.

MADEN SAHİBİNE YENİDEN TUTUKLAMA KARARI

Karar duruşmasının ardından mahkemenin verdiği cezaları az bulan madenci aileleri itirazda bulundu. İtiraz üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12'nci Ceza Dairesi'nden geçen 13 Temmuz 2017 tarihinde görülen duruşmada,  tutuklu sanıklar Saffet Uyar ve Ali Kurt'un tutukluluk hallerinin devamına, hakkında yakalama kararı olmasına rağmen halen yakalanamayan  Yavuz Özsoy'un  yakalanmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, geçen yıl mayıs ayında tahliye olan ve 11 yıl 3 ay hapis cezası alan Abdullah Özbey hakkında ise 'kaçma şüphesinin giderilmemiş oluşu, atılı suçla ilgili olarak kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması ve devam etmesi, bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı konusunda oluşan kanaat' sonucu tutuklanmasına karar verdi.

Duruşma ileri tarihe ertelendi.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Olay ile ilgili ARŞİV görüntüler

-Davalarla ilgili ARŞİV görüntü

(Haber-Kamera:  Ali Rıza ETCİ/ ERMENEK,(Karaman))

==================================================

3)100 METREDEN UÇTU, TAVANI EZİLEN OTOMOBİLİN İÇİNDE SIKIŞTI

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde otomobiliyle 100 metre yükseklikten dere yatağına uçan 29 yaşındaki Burhan Tunca, tavan kısmı ezilen aracın içinde feci şekilde can verdi. Tavan kısmı kesilerek otomobilden güçlükle çıkarılan Tunca'nın cesedi bir süre elle taşındıktan sonra 50 metrelik dik yamaçtan iple çekildi.

Kaza, Ölüdeniz Mahallesi Fethiye-Ölüdeniz Yolu üzerindeki seyir terası yanında bugün saat 03.00 sıralarında meydana geldi. Fethiye'den Ölüdeniz yönüne giden Burhan Tunca'nın kullandığı 48 PA 259 plakalı otomobil, yoldan çıkarak uçurum kenarındaki çelik bariyerlere yöneldi. Yüksek hızla çarptığı bariyerleri aşan otomobil, 100 metre yükseklikten dere yatağına uçtu. Direksiyon başında uyuduğu tahmin edilen sürücü Tunca, tavan kısmı tamamen ezilen otomobilin sürücü koltuğunda sıkıştı. O sırada yoldan geçen bir sürücünün ihbarı üzerine 112 Acil Servis, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), itfaiye ve jandarma ekipleri kaza yerine geldi.

ÇEVREDE KAZAZEDE ARANDI

Ekipler iple iniş istasyonu kurarak otomobilin bulunduğu dere yatağına indi. Sağlık görevlileri Tunca'nın yaşamını yitirdiğini tespit etti. UMKE, AKUT ve AFAD ekipleri ise otomobilden fırlayan başka birinin olabileceği şüphesiyle çevrede arama yaptı ancak başka kazazedeye rastlanmadı. Sıkışan Tunca'nın çıkarılması için, itfaiye ekipleri otomobilin tavan kısmını kesti. Baş kısmı parçalanan ve yüzü tanınmaz hale gelen Tunca'nın kimliği yakınları tarafından kolundaki dövmeden teşhis edildi.

CESET 50 METRELİK UÇURUMDAN İPLE ÇEKİLDİ

Sedyeye bağlanan Tunca'nın cesedi elle taşınarak dere yatağından çıkarıldı. Daha sonra iple iniş istasyonuna bağlanan ceset vinç yardımıyla 50 metrelik uçurumdan yukarı çekildi. Ambulansa alınan ceset, ön inceleme için Fethiye Devlet Hastanesi Morgu'na götürüldü. Jandarma olaya ilişkin soruşturma başlatırken Tunca'nın evli, 2 çocuk babası ve Hisarönü Mevkii'nde bir restoranda çalıştığı öğrenildi. Kaza yerinde fren izine rastlanmazken, Tunca'nın direksiyon başında uyuduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

"3 SAAT SÜRDÜ"

AKUT Fethiye Ekip Lideri Fatih Işık, 3 saat süren çalışma sonunda otomobilde sıkışan cesedin yola çıkarılarak ambulansa teslim edildiğini söyledi. Cesedin 50 metrelik uçurumdan iple çekildiğini anlatan Işık, çevrede başka kazazedeye rastlanmadığını belirtti.

Görüntü Dökümü

--------------------------

-Kaza yerindeki kurtarma ekiplerinin görüntüsü,

-Kurtarma ekiplerinin iple kaza yerine inmesinden görüntü,

-Hurdaya dönen otomobilin görüntüsü,

-Otomobilin içinden çıkan Burhan Tunca'nın görüntüsü,

-Otomobilin uçtuğu nokta ile düştüğü noktayı belirten görüntü,

-Uçurumdan çıkarılan cesedin ambulansa taşınmasından görüntü,

-Kazanın yaşandığı noktan görüntüler,

-Ölüdeniz manzarasının görüntüsü,

-AKUT ekip lideri Fatih Işık ile röportaj,

-Burhan Tunca'nın sosyal paylaşım sitesinden alınmış fotoğraflarından görüntü.

Haber - Kamera: Ergün TOS / FETHİYE Muğla,

====================================================

4)BURSA'DA FUHUŞ OPERASYONUNDA SUÇ ÜSTÜ YAKALANDILAR

BURSA polisi yol kenarında fuhuş pazarlığı yaptığı iddia edilenlere yönelik operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 2 travesti, 23 kadın ve suçüstü yakalanan 2 erkek olmak üzere toplam 27 kişiyi gözaltına aldı. Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri Merinos Kavşağı, Beşyol Kavşağı ve Kükürtlü Kavşağında otostop yaparak fuhuş pazarlığı yaptığı iddia edilenlere yönelik operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonda, fuhuş pazarlığı yaptığı ileri sürülen 2 travesti, 23 kadın ve suçüstü yakalanan 2 erkek olmak üzere toplam 27 kişiyi gözaltına alındı. Ahlak Büro Amirliğine götürülen şüphelilere, Kabahatler Kanunu'ndan 227 lira cezai işlem uygulanırken, suçüstü yakalanan erkeklere de "Hayasızca hareketler"den adli işlem yapıldı.

Operasyon sırasında yakalanan bazı kadınların emniyet binasına giriş sırasında gazetecilere saldırı girişiminde bulunması kameralara yansıdı.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Operasyonda yakalanan kadınlar ve travestiler

-Suç üstü yakalanan adamlar

-Şüphelilerin emniyete getirilişi

-Bir kadının gazetecilere su dökmesi

-Detaylar

Mehmet İNAN/BURSA,-

Süre: 4 dakika 35 saniye Boyut: 280 MB

=====================================================

5)GÜREŞ SEVGİSİNDEN SOKAKTA YATIYORLAR

EDİRNE'de bu yıl 656'ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri nedeniyle kentteki tüm otel ve pansiyonlar dolunca, güreş izlemek için çeşitli illerden gelenler Selimiye Camii çevresindeki mezarlık ve bahçelerde kurdukları çadırlarda sabahladı. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 656'ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nde çayırda güreş heyecanı başladı. Pehlivanlar sıcak havaya rağmen güreş tutarken, onları izlemek Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen binlerce güreş sever de Edirne'ye akın etti. Yoğunluk nedeniyle şehirdeki otel ve pansiyonlarda yer kalmadı. Her yıl Kırkpınar güreşlerini izlemek için Edirne'ye gelenler yer bulamadığı yada otel fiyatları pahalı olduğu için geceyi sokaklarda, Selimiye Camii içerisinde, mezar taşları sergileme alanlarında yanlarında getirdikleri battaniye, yorgan ve çadırları kurarak geçirdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte güreşleri izlemek için hazırlık yapan güreş severler, güreş sevgiler için sokakta yatmaktan gocunmadıklarını söyledi.

Kırkpınar Güreşlerini izlemek için Edirne'ye gelerek çadırda sabahlayan Adapazarlı Metin Apak, "Güreş sevdamız çocukluktan geliyor, güreşleri çok seviyoruz. İzlemek hoşumuza gidiyor. Senede iki günde olsa bize macera gibi geliyor. Sokakta kalıyoruz, çevredekilerle tanışıyoruz. Edirne'deki güreşler için 2 sabahta güreşin yanı sıra Selimiye Camii'nde namaz kılma fırsatı oluyor. Recep Kara'yı destekliyoruz ama güreşte hak eden kazansın, iyi güreşler olsun istiyoruz" dedi.

Güreşleri izlemek için Antalya'dan gelen Mustafa Serbest ise 32 yıldır güreşleri izlemek için geldiğini belirterek, "Üç boyunca Edirne'de güreşleri izlemek için geliyoruz. 32 senedir ben her sene geliyorum. Daha hiç otele gitmedim, çayırda çadır içerisinde kalıyoruz. Güreş sevgisi olmasa bizi kimse sokakta yatıramaz. Bu seneki adayımız Recep Kara, onu destekliyoruz. İnşallah iki kez başpehlivan olur ve altın kemerin sahibi olur" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

-------------------

-Kurulan çadırlar

-Çadırda kalanlar

-Sokakta yatanlar

-Battaniye ile uyuyanlar

-Güreş severlerle röp.

-Selimiye Camii

-Cami çevresinde uyuyanlar

-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Mehmet YİRUN/EDİRNE,-

===================================================

6)GÜNÜBİRLİK TUR TEKNELERİNE MANGAL TEPKİSİ

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde çam ormanları ile kaplı cennet koylarda günübirlik ahşap tur teknelerinde mangal yapılması tepkilere neden oluyor. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz, acil tedbir alınmazsa olası bir facia yaşanabileceği belirtip, konuyu İlçe Koordinasyon Kurulu'nda gündeme getirip, yasaklanması için karar alınmasını sağlayacağını söyledi.

Bodrum'dan yeşil ile mavinin buluştuğu Kisebükü, Tavşan Burnu, Orak Adası, Karaada Adası, Kaçakçı, Akvaryum, Aspat, Cennet, Hurma, Hattat, Zeytinlikahve,  Çatalada, Çavuş Adası, Kargı ve Mazı ile Küdür Yarımadası'ndaki dört koya toplam 1250 tekne ile günübirlik turlar düzenleniyor. 10 ile 50 kişi kapasiteli bu teknelerde, tura katılanlara öğle yemeğinde tercihe göre mangalda yapılan balık, tavuk ve çeşitli ızgara çeşitleri servis ediliyor. Ancak, büyük bölümü ahşap olan bu tur teknelerinde, cennet koyları duman altı bırakan mangal keyfi, özel yat sahipleri, denizciler ve çevrecilerin tepkisine neden oluyor. Bazı turistler, mangal yakılan bu tekneleri büyük bir şaşkınlıkla izleyip, cep telefonlarıyla görüntülüyor.

"BİR AN ÖNCE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI"

Büyük bölümü çam ağaçlarıyla kaplı cennet koylardaki günübirlik tur teknelerinde yakılan bu mangalların olası bir yangına davetiye çıkardığını belirten 57 yaşındaki kaptan Süleyman Duran, "Denizin ortasında her yolcunun, turistin canı bizden yani kaptandan sorulur. Rüzgarlı havada mangaldan uçacak bir kıvılcım ahşap tekneyi alev topuna çevirir. Denizin ortasında yardım gelene kadar da iş işten geçmiş olur. Birçok kaptan mutlaka ki bunu biliyor ve tedbirini alıyordur. Ancak, bir anlık keyif uğruna hem kendi hem de başkalarının canını tehlikeye atmak niye? 34 yıldır denizlerdeyim, böyle bir şeyi aklım almıyor. Bir an önce gerekli önlemler alınmalı" dedi.

Teknelerde mangal yapılmaz diye bir kanun olmadığını belirten Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz ise "Ancak, kaptanların denizin ortasında tehlike yaratacak her faaliyetten uzakta durmaları gerekir. Örneğin turizm bölgelerinde nasıl gürültü nedeniyle müzik yayınlarında kısıtlama getiriliyorsa bu konuda da önleyici tedbirler alınması şart. 6 bin yatın bulunduğu bölgede bir veya iki teknede mangal yapılması önemli görülmesede yaşanacak bir facia herkesi üzer. Facia olmadan tedbir almak gerekir. Acil tedbir alınmaz ise her an bir facia yaşanabilir. Yolcu taşıyorsanız ve denizin ortasında ahşap bir teknedeyseniz facia her an, 'geliyorum' der. İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda gündeme getirip teknede mangal yapılmaması gerektiği yönünde karar alınmasını sağlayacağım" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------

Çam ormanları ile kaplı bölgede teknenin üzerinde mangal yapanlardan görüntü

-Cennet koydan görüntü

-Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Kaptan Arif Yılmaz ile röp.

-Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla),

==================================================

7)DENİZLİ'DE HUZUR OPERASYONU

DENİZLİ'de 120 polisin katılımıyla kent merkezindeki 3 noktada huzur operasyonu yapıldı. Operasyon kapsamında, Türkiye'ye kaçak giriş yapan 20 kişi gözaltına alındı.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü öncesi kentte huzur operasyonu yaptı. Denetimlere 120 polis katılırken, Pamukkale Üniversitesi kampüsü, otogar ve 15 Temmuz Delikliçınar Meydanı'nda arama çalışmaları yapıldı. 33 işyeri kontrol edildi. Kentte çeşitli noktalarda şüpheli araçlar arandı. Eğlence mekanları ve kafelerde, 788 kişi GBT taramasına tabi tutuldu.  Saat 21: 00'da başlayan denetimler yaklaşık 3 saat sonra sona erdi. Operasyon  kapsamında incelenen 189 kişiden 87'si üzerinde gerekli belgeler olmadığı için gözetim altına alınırken, bunlardan 50'si daa sonra belgelerinin ibrazını yaptığı için serbest bırakıldı. Toplamda 17 yabancının ise başka illerde ikamet etmesi gerekirken Denizli'de bulundukları belirlendi ve haklarında işlem yapıldı.

ÜLKEYE KAÇAK YOLLARDAN GİREN 20 KİŞİ YAKALANDI

Kentte yapılan operasyon kapsamında, Türkiye'ye kaçak yollardan girdiği tespit edilen 20 kişi de yakalanarak gözaltına alındı. Denetimlerde, uyuşturucudan hakkında arama kararı olan 1 kişi de yakalanarak gözaltına alındı.

Görüntü Dökümü

------------------------------

Kent merkezinde yapılan denetimlerden görüntü

Polislerin arama yapmasından görüntü

Yabancı uyruklu kişilerden görüntü

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Deniz TOKAT / DENİZLİ,

==================================

8)GEÇİRDİĞİ TRAFİK KAZASI SONRASI MUCİT OLDU

Erzurum Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 3'ncü sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Ömer Çay, geçirdiği trafik kazasından sonra motosikletini ATV'ye dönüştürdü. Hasta yatağında yaptığı tasarımı iyileşince hayata geçiren Ömer Çay,  kendine  arazide kullanabileceği bir ATV yaptı. Kaza yaptığı motosikletinden geride kalan motoru kullanarak ve 2 bin 500 liraya mal olan aracına henüz bir isim koymayan Ömer Çay, "Destek bulursam seni üretime geçerim" dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------------(ÖZEL)

-Kaza anı

-Ömer Çay ATV'yi yaparken

-Ömer Çay AT ile gezerken

-Ömer Çay vatandaşlarla konuşurken

-Ömer Çay ile röp

(Haber-Kamera: Turgay İPEK / ERZURUM,

(Süre: 7.54 / 477 MB)

====================================================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Arif Yılmaz Pülümür Tunca PKK Politika Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title