Haberler

Dha İstanbul Bülteni - 3

Güncel Haberler

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HASTA ZİYARETİHaber: Özgür ALTUNCU - Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ - Güven USTA / İstanbul DHACumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'ya hareketinden önce hasta ziyareti yaptı.

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HASTA ZİYARETİ

Haber: Özgür ALTUNCU - Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ - Güven USTA / İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'ya hareketinden önce hasta ziyareti yaptı.

Kısıklı'daki konutundan Atatürk Havalimanı'na giderken Bağcılar'da özel bir hastaneye uğrayan Erdoğan tedavi gören bir tanıdığını ziyaret etti.

ANKARA'YA GİTTİ

Hastanede yaklaşık 30 dakika kalan Erdoğan çıkışta bazı vatandaşlarla sohbet etti. Erdoğan Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi'ne geçerek Ankara'ya hareket etti.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Erdoğan'ın makam aracının Kısıklı'dan çıkışı

-Erdoğan'ın aracının hastaneye girişi

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hastaneden çıkışı

-Makam aracı içinden vatandaşlarla sohbet etmesi

-Detaylar

=======================================

2- BEYOĞLU'NDA YANGIN PANİĞİ. İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ İŞ MERKEZİNE DE SIÇRADI

ALEVLERİ DURDURAN İTFAİYECİLER, 2 KİŞİYİ DE DUMANLARIN İÇİNDEN ALDI

Tadilat yapılan binan çatısında başladı. İçinde sinema salonu, restoranlar ve bowling salonunun bulunduğu İstiklal caddesi'ndeki binaya sıçrayan yangının İtfaiye ekipleri daha fazla büyümeden söndürdü..

Zeki GÜNAL, İstanbulDHA

Beyoğlu'nda tadilat yapılan bir binanın çatısında çıkan yangın İstiklal Caddesi'nde sinema salonu, restoranlar ve bowling salonunun bulunduğu bir binaya sıçradı. Yangının büyümemesi için caba gösteren 2 kişi dumandan etkilenip baygınlık geçirdi. İtfaiye ekipleri tarafından bulundukları yerden çıkarılan 2 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

TADİLAT YAPILAN BİNADA BAŞLADI

Şehit Muhtar Mahallesi Kurabiye sokak üzerinde tadilat halindeki bir binanın çatısında başlayan yangın büyüdü. İstiklal Caddesi üzerinde içinde sinema salonu, restoranları ve bir bowling salonunun bulunduğu binaya sirayet eden yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.

İTFAİYE 2 KİŞİYİ DUMANLARIN İÇİNDEN ALDI

Bu sırada kendi çabalarıyla alevleri durdurmaya çalışan 2 kişi dumandan etkilendi ve baygınlık geçirdi. Bu kişileri itfaiye ekipleri kurtardı ve binadan çıkardı. Ambulansa konulan yaralılar hastaneye götürüldü.

İTFAİYECİLER BİTKİN DÜŞTÜ AMA YANGINI SÖNDÜRDÜ

3 itfaiye takımının müdahale ettiği yangın yoğun çabalar sonucu söndürüldü. Soğutma çalışmalarının ardından dışarıya çıkan itfaiye erlerinin bitkin düştükleri görüldü. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Görüntü dökümü

-Tadilat halindeki binanın çatısında çıkan yangın

-İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi

-Yangının İstiklal Caddesi'ndeki binaya sıçraması

-Yangına müdahale derken dumandan etkilenenlerin itfaiye ekiplerince dışarıya çıkarılmaları

-Baygın halde ambulansa taşınan kişiler

-Sağlık ekiplerinin müdahalesi

-Yangına müdahale edip dışarıya çıkan itfaiyecilerin yerde bitkin halde oturmaları

-Genel ve detay görüntüler

dhafeed

=======================================

3- (GENİŞ HABER) CHP PM ÜYESİ SALİHA SERA KADIGİL GÖZALTINA ALINDI

"Bilal Erdoğan'a Hakaret" davasında ifade vermek için geldiği adliyede, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yürütülen bir başka soruşturmada gözaltına alındı.

Özden ATİK - Ümit TÜRK / İstanbul DHA

CHP Parti Meclisi üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgil sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında adliyede gözaltına alındı. Kadıgil, başka bir davada ifadesini verdikten sonra polisler tarafından gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI

CHP PM üyesi Saliha Sera Kadıgil hakkında sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında yakalanmasına yönelik gözaltı kararı çıkarıldı.

2 İDDİA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılığı'nca sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatılan Saliha Sera Kadıgil, Necmeddin Bilal Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada ifade vermek için geldiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda hakkında gözaltı kararı olduğunu öğrendi. Ancak polisler, Kadıgil'in mahkemede ifade vermesini bekledi.

BABASI AVUKATLIĞINI YAPTI

Saliha Sera Kadıgil daha sonra CHP ve Murat Karayalçın'ın avukatı olarak İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'de verdiği cevap dilekçesinde Necmeddin Bilal Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle "Hakaret" suçundan hakim karşısına çıktı. İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunmasını yapan Saliha Sera Kadıgil'in avukatları arasında babası Engin Çelik Kadıgil de bulundu. Saliha Sera Kadıgil'e destek olmak için CHP'li milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Selina Doğan da duruşmaya izleyici olarak girdi.

SUÇLAMAYI REDDETTİ

"Hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapsi talep edilen Saliha Sera Kadıgil, hakaret suçlamasını reddetti. Kadıgil, CHP'nin davalı olduğu 3. Fikri Sınai Haklar Mahkemesi'nde verdiği savunma dilekçesinde hakaret içeren bir husus olmadığını belirtti. Kadıgil, "Müvekkilimi savunmak amacıyla dilekçe verdim. Mesleğimin gereğidir. Ben sadece savunma hakkını kullandım. Beraatimi isterim" dedi.

"ŞİKAYETÇİYİZ"

Necmeddin Bilal Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay ise sanığın savunmasının doğru olmadığını, şikayetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki dava dosyasının incelenmek üzere istenmesine karar verdi. Duruşma ertelendi. Saliha Sera Kadıgil ifadesini verdikten sonra polis eşliğinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

CHP'Lİ VEKİLLER AÇIKLAMA YAPTI

Kadılgil'in götürülmesinin ardından CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Barış Yarkadaş, Selina Doğan ve Onursal Adıgüzel adliye önünde basın açıklaması yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadıgil'in Bilal Erdoğan'ın açtığı davada ifade vermek üzere geldiği duruşma sonrası gözaltına alındığını söyledi. Yarkadaş, "Sera Kadıgil 2015'te attığı bazı tweetler'den dolayı birkaç gündür yandaş medyada hedef gösteriliyordu. Kadıgil'in 2015'ten bu yana üzerinde durulmayan tweetler ne kadar ilginç ki referandum tarihi yaklaşınca birden bire arşivlerden çıkarıldı ve üç dört gündür tartışılmaya başlandı" dedi.

"BASIN SAVCISI TALEBİMİZİ KABUL ETMEDİ"

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da Kadıgil hakkında gözaltı kararı veren basın savcısı ile avukatlar aracılığıyla görüştüğünü belirterek, "Kadıgil'in şu an 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdiğini, sizin huzurunuzda da ifade vermeye hazır olduğunu, neden emniyete gönderiyorsunuz dedik. Ancak sayın savcı talebi kabul etmedi. Israrla usul ekonomisine aykırı bir şekilde emniyete gidip ifade vermesi gerektiğini söyledi. Oysa bu tamamen hukukun temel ilkelerine aykırıdır. Bunların hepsi, referandum sürecini partimiz ve üyeleri üzerinden kriminalize etme çabasıdır" dedi.

Görüntü Dökümü:

-----------------------------

-Barış Yarkadaş'ın konuşması

-Selina Doğan'ın konuşması

-Genel ve detay görüntüler

=======================================

4- HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINDA

Hırsızlar önce güvenlik kameralarına sonra da polise yakalandı.

Haber-Kamera: Erhan TEKTEN - Özgür EREN / İstanbul DHA

Polisin hırsızlık operasyonu için girdiği evden yüklü miktarda uyuşturucu madde çıktı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, çok sayıda hırsızlık olayına karışan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Ekipler, teknik ve fiziki takibin ardından Eyüp Çırçır Mahallesi Necatibey Caddesi'nde tespit edilen adrese operasyon düzenledi. Operasyonda evde bulunan hırsızlık suçlarından 3 kesinleşmiş hapis cezası olduğu öğrenilen cezaevi firarisi ve 11 ayrı suçtan aranması olan Gürkan Obut ile hırsızlık ve uyuşturucu madde bulundurmadan 3 ayrı suç kaydı bulunan Mustafa Orak gözaltına alındı. Evde yapılan aramalarda, ruhsatsız tabanca ve 7 mermi, 3 bin 938 uyuşturucu hap ile 3 kilo 120 gram esrar ele geçirildi.

Ayrıca adreste 2 çalıntı otomobil de bulundu.

4 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Obut ve Orak'ın gözaltına alınamasından sonra, yardım ve yataklık yaptıkları öne sürülen Hakan Elma ile Mehmet Süleyman Acun gözaltına alındı. Emniyette işlemleri sona eren şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali'nden çok sayıda hırsızlık olayına da karıştıkları belirlendi.

KAZANÇLARINI KATLIYORLAR

Şüphelilerin, birçok hırsızlık olayına karıştığı ve hırsızlıktan kazandıkları paraları uyuşturucu alıp satarak kazançlarını katladığı öğrenildi. Uyuşturucuyu genellikle yakın çevrelerine sattığı öğrenilen hırsızların, eylemlerinden önce de uyuşturucu hap kullandığı belirtildi.

GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Polis tarafından dağıtılan güvenlik kamerası görüntülerinde hırsızların hırsızlık yapmak amacıyla geldikleri sebze ve meyve hali bölgesi göze çarpıyor. Halde işyerine giren hırsızların kasayı açması ve kaçışları görülüyor. Başka bir görüntüde ise hırsızların bir eve girerek evden aldıkları araç anahtarı ile aracı çalmaları görüntülere yansıyor.

Görüntü Dökümü:

------------------------

(Güvenlik Kamerası)

-Hırsızların gelişleri

-İşyerlerine girişleri

-Kaçışları

-Kasayı açmaları

-Eve girmeleri

-Evden çıkmaları

-Aracı çalmaları

-Genel ve detaylar

(Aktüel Görüntüler)

-Ele geçirilen uyuşturucular

-Silahın görüntüsü

-Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi

-Genel ve detaylar

=======================================

5- ALEVİ VAKFILARI VE İNANÇ ÖNDERLERİ ZORUNLU DİN DERSİ MÜFREDATIYLA İLGİLİ TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner,

"Ülke birliği beraberliği ve barışı sağlamak amacı ile gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse hükümetten AİHM kararlarını zaman geçirmeden uygulamasını talep ediyoruz"

İlahiyatçı-Yazar Mustafa Cemil Kılıç,

"Her Alevi'nin hayatında bismillah gibi bismişah'ın da yeri vardır. Çocuklara nasıl ki bismillah'ı öğretiyorsanız bismişah'ı da öğrenmeli"

"Alevilikte yer alan 'sabah' duası, 'akşam' ve 'sofra' duaları gibi Alevi gülbenklerini (Alevi duası) de müfredata koyduk"

Haber-Kamera Enver Alas / İstanbul DHA

Cem Vakfı önderliğinde biraraya gelen Alevi inanç önderleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlayacağı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağı ile ilgili önerilerini açıkladı. Yeni müfredatın AİHM kararları doğrultusunda dikkate alınarak hazırlanmasını talep eden Alevi temsilcileri, Aleviliğin 4. sınıftan itibaren anlatılmasını, ders kitaplarında Alevi dualarına yer verilmesini, 'bismillah'ın yanı sıra 'bismişah'ın da öğretilmesini istedi.

Cem Vakfı öncülüğünde çeşitli Alevi vakıfları ve inanç önderleri, zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi'nin 2017-18 eğitim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlayacağı müfredatla ilgili görüş ve önerilerini düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı. Taksim'de bir otelde düzenlenen toplantıya Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, İlahiyatçı-Yazar Mustafa Cemil Kılıç, Tarihçi-Yazar Ali Kaya katıldı.

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ( AİHM)'in 2014 yılında zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine yönelik aldığı 'Türkiye'de eğitim hakkına dair Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerinin ihlal edildiğine' yönelik kararı hatırlattı. AİHM'in kararları doğrultusunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin Türkiye'de inançsal çeşitliği yansıtacak biçimde yeniden düzenlenmesini istediğini vurgulayan Döner bu doğrultuda Alevilikle ilgili görüş, öneri ve düşüncelerini kendi taslak programlarında hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlıklarına gönderdiklerini belirtti.

CEM VAKFI BAŞKANI DÖNER: "AİHM KARARLARI UYGULANMALI"

Döner şunları söyledi:

"AİHM kararları söz konusu dersin Türkiye'de inançsal çeşitliliği yansıtacak ve ebeveynlerin felsefi görüşlerini dikkate alacak şekilde yeniden düzenlenmesini ve dersin zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini hükmetmiştir. AİHM Büyük Daire kararları yargısal olarak itiraza açık olmayan kararlardır. Aleviliğin inanç boyutu ve İslamiyet'teki yerine ilişkin kararları ancak Alevi inanç önderleri verir. Ülke birliği beraberliği ve barışı sağlamak amacı ile gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse hükümetten AİHM kararlarını zaman geçirmeden uygulamasını talep ediyoruz."

Cem Vakfı'nın Eğitim Komisyonu'nda yer alan İlahiyatçı-Yazar Mustafa Cemil Kılıç ise zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin 4. sınıftan 12. sınıfa kadar her sınıf seviyesinde hangi konuların yer alması gerektiğiyle ilgili detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Konuların bir kısmının metinleriyle birlikte hazırlığını ifade eden Kılıç, mevcut müfredatta Alevilikle ilgili bir takım bilgilerin olduğunu ancak bunların yeterli olmadığını, verilen bilgilerde de dil problemi olduğunu kaydetti.

"HER DERS YILI İÇİN ALEVİLİKLE İLGİLİ BİLGİLER KOYDUK"

Kılıç, "Sünni İslam ile ilgili bilgiler ilkokul 4. sınıftan itibaren başlarken Alevilikle ilgili bilgiler 7. sınıfta başlıyordu. Bazı sınıflarda hiç Alevilik ile ilgili bilgiler yoktu. Yoğunluk olarak 11 ve 12. sınıfta Alevilik ile ilgili bilgiler vardı. Şimdi biz, hazırladığımız kendi taslak programımıza her ders yılı için Alevilik ile ilgili bilgiler koyduk" diye konuştu.

ALEVİLİKLE İLGİLİ TALEPLERİ ÖRNEKLERLE ANLATTI

Alevi inancının ve ritüellerinin tanımlanmasında başvurulan terminolojideki sıkıntıları gündeme getirdiklerini kaydeden Mustafa Cemil Kılıç, hazırladıkları metinde ders kitaplarında Alevilikle ilgili talepleri örneklerle anlattı.

"BİSMİLLAH'IN YANINDA BİSMİŞAH DA ÖĞRETİLMELİ"

Kılıç, "Sünni İslam ile ilgili bir ibadet farz olarak nitelenirken Alevilikle ilgili bir ibadet ise gelenek ya da düşünce biçiminde niteleniyordu. Mesela sunni inançta oruç bir farziyetti ancak muharrem orucu bir gelenek olarak görülüyordu. İşte bu gibi örneklerin giderilmesine yönelik çalışma yaptık. İlkokul 4. sınıfta dersler 'bismillahirrahmanirrahim' sözüyle başlıyor. Biz de Kuran-ı Kerim ayetlerini okumaya "bismillahirrahmanirrahim" diyerek başlıyoruz. Ama aynı zamanda dedelerimiz gülbenk (Alevi duası) okurken, 'bismişah diyerek' başlarlar. Her Alevi'nin hayatında bismillah gibi bismişah'ın da yeri vardır. Çocuklara nasıl ki bismillah'ı öğretiyorsanız bismişah'ı da öğrenmeli. Alevilikte yer alan 'sabah' duası, 'akşam' ve 'sofra' duaları gibi Alevi gülbenklerini de müfredata koyduk" dedi.

SEÇMELİ DİN DERSLERİ

Mustafa Cemil Kıçıl, ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dışında Temel Dini Bilgiler ve Hazreti Muhammed'in Hayatı adlı seçmeli derslerde de bazı problemlerin olduğunu dile getirdi. Kılıç, "Temel Dini Bilgiler Dersi Türkiye'deki inançsal çeşitliliği dikkate alacak şekilde düzenlenmelidir. Alevi, Caferi yurttaşların hassasiyetleri ve inançları yeni bir müfredata kavuşturulmalıdır" ifadelerini kullandı.

EŞREF DOĞAN: ALEVİ DİN ÖNDERLERİ YETİŞTİRECEK KURUMLARA İHTİYAÇ VAR

Alevi İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan da Milli Eğitim Bakanlığına sunulan Alevilikle ilgili bu taleplerin müfredatta mutlaka yer alması gerektiğine vurguladı. Doğan, konuşmasında Alevi din önderlerini yetiştirecek çağdaş eğitim kurumlarına da ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Görüntü Dökümü

----------------

-Basın toplantısı

-Erdoğan Döner'in açıklamaları

-Mustafa Cemil Kılıç'ın konuşması

-Soru cevap

-Genel ve detaylar

=======================================

6- ÜNİVERSİTELİ ÖZGE'NİN CAN VERDİĞİ KAMYON KAZASI DAVASI...

Haber-Kamera: Arzu KAYA / İstanbul DHA

Kadıköy'de 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in öldüğü kazada kamyon şoförünün yargılanmasına başlandı.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya tutuksuz sanık Aydın Yanık, olayda yaralanan Büşra Özsayın, Özge Kandemir'in babası Rıza Oktay Kandemir ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan sanık Aydın Yanık olay günü kamyonla Gebze'den Kadıköy'deki inşaata yük getireceğini belirterek, "Caferağa Mahallesi'nde inşaatın bulunduğu sokağa girecektim. Sokak dardı. Sağdan geniş viraj alarak kavşağa girdim. Bu sırada sağ ve sol tarafında kaldırımdan itibaren hemen hemen hiç yer kalmamıştı. Karşıdan gelen bir şahıs beni uyararak 'İleri al' dedi. İleri doğru arabayı götürdüm. Ben olay sırasında maktüle çarptığımı anlamadım, aracın altına girdiğini görmedim. Yaralanan Büşra'ya da nasıl vurduğumu bilmiyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: TEKERLERİN ARASINA ALDIĞINI HİSSETMEDİN Mİ?

Kandemir'e çarptığını farketmediğini söyleyen sanığa Mahkeme Başkanı Necdet Ufuk Alaybeyoğlu ise, "Olayı görmedin peki tekerlerin arasına aldığını hissetmedin mi?" diye sordu. Bunun üzerine sanık Yanık, "Yol hafif rampaydı, bu nedenle tekerin altına birini aldığımı hissetmedim" şeklinde yanıt verdi.

"ÖZGE TEKERİN ALTINDAYDI, ARAÇ İLERİ DOĞRU HAREKET ETTİ"

Duruşmada olay anını anlatan ve Özge Kandemir ile çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen Büşra Özsayın, "Özge il dışından gelmişti. Moda'ya gidecektik. Nereden gideceğimizi bilmediğimiz için bir kişiye sormak üzere kaldırımdan inip karşı kaldırıma doğru hareket ettiğimiz esnada bir şeyin bana arkadan vurduğunu hissettim. Yere düştüm. Kalktığımda Özge aracın tekerinin altındaydı. Daha sonra araç ileri doğru hareket etti" dedi. Kandemir ailesinin avukatı ise sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanığın tutuklama talebinin reddine karar vererek, olaya ilişkin tanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

"KOCA KAMYONU YASAK BÖLGEDE CİRİT ATTIRIYORLAR"

Dava sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan olayda yaralanan Büşra Özsayın'ın avukatı aynı zamanda ablası Kübra Özsayın, "Maalesef sanık şuanda tutuksuz yargılanıyor. İnşallah adalet yerini bulur diyoruz" dedi. Özge Kandemir'in teyzesi Sultan Özer ise sanığın duruşmaya nüfus cüzdanı getirmediğini söyleyerek, "Onu bile beceremeyen bir kişiye koca kamyonu yasak bir bölgede cirit attırıyorlar. ve yeğenim gibi çok sayıda canlar orada gitti" diye konuştu.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Ekim 2016 tarihinde Özge Kandemir (22) ve arkadaşı Büşra Özsayın'ın (22) Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Eminbey Sokağı arasında yaya vaziyetteyken o sırada sola dönüş yapan Aydın Yanık (40) hakimiyetindeki kamyon kasasının Kandemir'in çantasına takıldığı ve tekerlerin altına sürüklendiği ifade edildi. Olay sonrası etrafta bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa Kandemir'in üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı. Büşra Özsayın'ın da yaralandığı olayda Aydın Yanık hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Görüntü Dökümü:

------------------

-Avukat Kübra Özsayın'ın açıklaması

-Sultan Özer'in açıklaması

-Olayda yaralanan Büşra Özsay'ından görüntü (Saçları açık olan)

-Genel ve detaylar

(ARŞİV)

-Kazanın güvenlik kamerasına yansıması

-Kaza yerinden görüntüler

-Görgü tanığı ile röportaj

-Özge Kandemir'in fotoğrafı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Cemil Kılıç Selina Doğan Politika Güncel Haberler

title