Dha Yurt Bülteni-8

Dha Yurt Bülteni-8

Adalet Bakan Yardımcısı: Cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde ADALET Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Denizli'de yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki hükümlü sayısının kapasitenin çok üzerinde olduğunu, yüksek güvenlikli cezaevi inşaatlarının hızla sürdüğünü söyledi.

Dha Yurt Bülteni-8

Adalet Bakan Yardımcısı: Cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde

 

ADALET Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Denizli'de yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki hükümlü sayısının kapasitenin çok üzerinde olduğunu, yüksek güvenlikli cezaevi inşaatlarının hızla sürdüğünü söyledi.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından Denizli'de düzenlenen 'İşyurtları Kurumu Ürün ve El Sanatları Fuarı' yarın açılacak. Fuarda 34 farklı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar yüzlerce çeşit ürün sergilenecek ve satışı yapılacak.

Açılış öncesi fuar alanında tanıtım toplantısı düzenlendi. Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadir Kamer ve Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz fuarla ilgili bilgiler verdi.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, ceza infaz kurumları ve tutukevleri işyurtlarında verilen kurslar ve yapılan üretimle, hükümlülerin topluma yararlı hale getirildiğini ifade ederek, "Eskiden cezaevinde kibrit çöpünden gemi yapılırdı. Tespih, halı yapılırdı. Her insan elinde olan ya da olmayan sebeplerle suç işleyebilir. Maksat bu insanları ıslah etmek ve topluma kazandırmak. İşyurtları sistemi çok başarılı ve bu başarısını arttırarak devam ettiriyor. Planlamadaki yatırımlarımıza yetişebilmemiz bile çok güç. Cezaevindeki hükümlülerimiz bu sistemle üretime alışıyor. Bozkurt Kadın Açık Cezaevi'nden çıkan bir kadın, kendi işyerini kurdu, yanında 12 kişi çalıştırıyor. Esas amacımız, gelen hükümlülerin ıslah edilip tekrar topluma kazandırıp toplum güvenliğini sağlamak" dedi.

"FİYATLAR YARI YARIYA"

İşyurtları sistemini başarıyla bugünlere getiren bürokratlara teşekkür eden Uçar, ülkedeki 280 işyurdunun adeta fabrika gibi çalıştığını söyledi. Uçar, üretilen ürünlerin ihraç edilebilecek kalitede olduğunu belirterek, "Tekstilden gıdaya, ayakkabıya, deriye, zücaciyeye kadar üretim anlamında aklımıza ne geliyorsa cezaevlerinde ve işyurtlarında her şey üretilebiliyor. Türkiye'de bu fuar organizasyonu 8 farklı kentte yapılacak. Denizli'de açılan fuar, 5 gün boyunca hizmete açık olacak. Bizim buradaki ürünlerimiz birinci sınıf kaliteye sahip ve piyasa fiyatlarıyla yarı yarıya. Piyasayı bozmak istemeyiz ama böyle bir tüyoyu da vermek istiyorum" dedi.

"KAPASİTEMİZİN ÇOK ÜZERİNDEYİZ"

Cezaevlerindeki hükümlü sayısının kapasitenin üzerinde olduğunu ifade eden Uçar, "Cezaevlerindeki yoğunluk, her yerde bizim için problem şu anda. Kapasitemizin çok üzerindeyiz. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Yüksek güvenlikli cezaevi inşaatlarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Bitmek üzere olan ve inşaatı devam eden cezaevlerimiz var. Biz de istemeyiz bu kadar tutuklu insan orada o şartlarda kalmasını. Ama bu durum geçici, oradaki insanların da hak ve özgürlükleri var. Onlar devlete emanet. Ne kadar yargılanıyor olsalar da biz de iyi şartlar için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

"50 BİN HÜKÜMLÜ MESLEK SAHİBİ OLDU"

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadir Kamer, Türkiye'de işyurtları sisteminin 1997 yılında kurulduğunu ve yıllar içerisinde büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi. Kamer, Birleşmiş Milletler'in bu yıl yayınlanan kitabında, Türk İşyurtları ve Cezaevleri'nde yürütülen topluma kazandırma çalışmalarının örnek bir model olarak benimsenip dünyaya tavsiye edildiğini vurguladı. Kamer, sistemin temel amacının, hükümlülere mesleki eğitim vererek topluma kazandırılması, iş ve meslek sahibi olmasını sağlamak olduğunu ifade ederek, "Geçen yıl 50 bin hükümlü işyurtlarında sigortalı olarak çalışıp meslek sahibi olmuştur. 50 bin sayısı çok önemli bir rakam. Dünyada bu rakama ulaşan başka bir ülke daha yok. 2.5 milyon hükümlü sayısı bulunan ABD'nin cezaevinde çalışan sayısı 50 bine ulaşamamıştır. Denizli'de bulunan Bozkurt Ceza İnfaz Kurumu'nda kadın hükümlülerin mesleki eğitim aldığı muazzam bir tekstil tesisimiz var. Geçen yıl bu tesisten Mogadişu ve Somali'ye ihracat yapıldı. Yapılan ihracatın ardından gönderilen ürünler büyük bir beğeni kazandı" dedi.

BİOGAZ'DAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

İşyurtlarının ekonominin her alanında ve sosyal hayatın her aşamasında faaliyet gösteren bir sistem olduğundan bahseden Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadir Kamer, "286 ayrı yerde işyurtları var. Bu çalışma sahalarında binlerce ürün üretilmektedir. Bunun yanında son üç yıldır sosyal sorumluluk projesi olarak Türkiye'de kullanılmayan 3 milyon metrekare alanı maliyeden alarak tarıma açtık. Orada hükümlüler hem meslek sahibi oluyor hem de kullanılmayan araziler işlenerek ekonomiye kazandırılıyor. Bunun yanı sıra biogazdan yani hayvan atıklarından elektrik elde edilmesi konusunda çalışmalara başladık. Bu yılsonunda İzmir Foça'da biogaz tesisimiz hizmete girecek. Güneş enerjisinden de elektrik üretim çalışmalarımız da başladı" diye konuştu. Konuşmaların ardından Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadir Kamer ve Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz stantları gezdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Fuarda sergilenecek ürünlerden detay

Basın toplantısından detaylar

Adalet bakan Yardımcısı Bilal Uçar konuşması

Daire Başkanı Vehbi Kadir Kamer konuşması

Haber- Kamera: Deniz TOKAT/ DENİZLİ,

===============================================

İZDENİZ'de anlaşma sağlandı, grev bitti (3)

İZMİRLİLER VAPURUNA KAVUŞTU

Türkiye Denizciler Sendikası'nın 23 gün süren grevi bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sendika arasında toplu sözleşme imzalanmasıyla son buldu. Grevin sonlanmasının ardından vapur seferleri saat 15.00'da yeniden başladı. Konak'tan kalkan Gezi vapuru Karşıyaka, Dokuz Eylül vapuru ise Bostanlı seferini gerçekleştirdi. Gezi vapurunun kaptanı Cansen Günbaş, deniz şehri İzmir'de denizden uzak kalmanın hiç hoş olmadığını belirterek, "Biz deniz aşığı insanlarız. Denizden uzak kaldığımız her gün bizim için çok zor geçiyor. Dönmeyi dört gözle bekliyorduk. Hem İzmir için hem de kendimiz için hayırlı olsun" diye konuştu.

Yolcular, seferlerin tekrar başlamasından dolayı mutlu olduklarını grev süresince ulaşımlarını sağlamakta güçlük çektiklerini söyledi. İşçilerin haklarını aramasının doğru olduğunu ancak böyle bir mağduriyetin de yaşanmaması gerektiğini belirten bir yolcu, "Üçkuyular, Bostanlı ya da Karşıyaka'da oturanlar ulaşımda büyük zorluklar yaşadılar. Seferlerin yeniden başlaması sevindirici" dedi. Konak İskelesi'ne gelen vatandaşlar Karşıyaka ve Bostanlı seferlerini yapan vapurlara binerek deniz keyfi yaptı. Geminin kıç güvertesine çıkanlar martılara simit attı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Vapur seferlerinden genel ve detay

Vapura binenlerden genel ve detay 

Gezi vapurunun kaptanı Cansen Günbaş

Yolcularla röp.

Haber: Timur TARLIĞ - Mücahit BEKTAŞ/ İZMİR,  

====================================

Hırsıza sosyal medyadan çağrı yaptı motosikletine kavuştu

Güvenlik kamerası görüntüleri

BURDUR'da işyerinin önünden çalınan motosikleti için hırsızlık şüphelisine sosyal medyadan çağrı yapan esnaf, 22 saat sonra motosikletine kavuştu.

Kalekapı Caddesi'nde büfecilik yapan Mehmet Karabey Sönmez'in işyerinin karşısında park halindeki motosikleti 2 Ağustos günü saat 03.30 sıralarında kimliği belirsiz kişi tarafından çalındı. İşyerindeki güvenlik kameralarını inceleyen Sönmez, polise haber verdi.

Polis hırsızlık şüphelisinin yakalanması için çalışmasını sürdürürken, Mehmet Karabey Sönmez güvenlik kamerası kayıtlarını Facebook'a yükleyip hırsıza çağrı yaptı. Hırsızlık şüphelisinin çevredeki diğer işyerlerinin kameraları tarafından da kaydedildiğini söyleyen Sönmez 'Çaldığın motorumuzu geri getir. 28 kamerada çam yarması gibi besbellisin, kendini ifşa ettirme' diye mesaj gönderdi. Sönmez'in sosyal medyadaki bu çağrısının ardından motosikleti bugün sabaha karşı bulundu.

Mehmet Karabey Sönmez, "Sosyal medyadaki paylaşımın ardından bugün saat 01.00 sıralarında polisler beni arayarak motorumun bir alt sokağa bırakıldığını söylediler" dedi.

Aynı yerde bisikleti çalınan Ali Çelik de hırsızlık şüphelisine aynı yöntemle çağrı yaptı. Çelik, "Benim bisikletimi çalan da muhtemelen aynı kişi. Bisikletimi getirmesini bekliyorum" diye hırsıza mesaj gönderdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------

Ali Çelik'in anlatımı

Mehmet Karabey'in güvenlik kamerasından olayı anlatması

Güvenlik kamerası görüntüleri

Haber-Kamera: Mesut MADAN/BURDUR,

=========================================

19 yaşındaki kız tüfekle intihar etti

 

DÜZCE'nin Gümüşova İlçesi Adaköy Köyü'nde 19 yaşındaki Ceyda Uyar, av tüfeği ile göğsüne ateş ederek yaşamına son verdi.

Olay, öğle saatlerinde meydan geldi. Köyde ailesiyle yaşayan Ceyda Uyar, evde kimsenin olmadığı sırada babasına ait av tüfeğini göğsüne dayayıp ateşledi. Silah sesini duyan komşuları 112 Acil Servis'e haber verdi. Gelen sağlık ekipleri, Uyar'ı ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Uyar, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı. 

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber: Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, - 

============================================

Eski İçişleri Bakanı Gazioğlu'nun kardeşi yangında öldü (2)

 

ÖLÜMÜ ORHANELİ'Yİ ÜZÜNTÜYE BOĞDU

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun kardeşi Dr. Apti Gazioğlu'nun  Orhaneli İlçesi Sadağ Mahallesi'ndeki çiftlik evinde dün gece çıkan yangında yaşamını yitirmesi, Bursa ve Orhaneli'yi üzüntüye boğdu.

Orhaneli Belediye Başkanı Ak Parti'li İrfan Tatlıoğlu, Apti Gazioğlu'nun Orhaneli için büyük bir değer olduğunu ve kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyledi.  Evli ve 2 çocuk babası olan Gazioğlu'nun cenazesi bugün ikindi vakti Orhaneli'de düzenlenecek törenle toprağa verilecek.

Bu arada, dün gece saat 09.30'da meydana gelen yangın ve patlamanın da ayrıntıları ortaya çıktı. Gazioğlu'nun 4 arkadaşıyla bulunduğu çiftlik evinin mutfağındaki tüpte çay yapmak istediği, çaydanlıktan taşan suyun tüpü söndürmesi sonucu gazın odaya dolduğu ve Gazioğlu'nun tüpü yeniden yakmak için çakmak kullanması üzerine patlamanın meydana geldiği bildirildi.

Olayla ilgili soruşturma da sürdürülüyor.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR 

Haber-Kamera: BURSA  

===============================================

Erdek'te inanç turizmi ve çevre kirliliğine dikkat çeken festival 

BALIKESİR'in Erdek İlçesi Belediyesi'nin, 16 yıl aradan sonra  sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla düzenlediği  "Erdek Zamanı Festivali' 22 -27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. 

Erdek'in CHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, festival tanıtımı için Bursa'da basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Belediye Başkanı Sarı, dünyada turizmin, sadece deniz, kum, güneş anlayışından uzakta olduğunu, turistlerin daha fazla beklentisi olduğunu söyledi.  Marmara Bölgesinin bu beklentiyi karşılayacak en önemli nokta olduğuna dikkat çeken Sarı, "Türkiye'de turizmden en çok pay alan bölge Marmara. Çünkü Türkiye'ye gelen turistin tamamına yakını İstanbul'u tercih ediyor.  Turizmde, destinasyon dediğimiz günübirlik ulaşım ağı içerisinde birçok alternatif yaşayabilecek bir bölge oluşturmalayız. Bunu da dünyaya tanıtmak zorundayız. Biiz bu kapsamda uzun bir aradan sonra Erdek'te bir adım atmak istedi. Dünyanın en zengini destinasyonu olduğuna inandığım Marmara bölgesi bu iş için çok önemli. Bu coğrafyada trizm adına her şey bulunuyor" şeklinde konuştu.

Sarı, festival günlerinde Yunanistan'dan gelecek Ortadoksların da ayin yapacaklarını sözlerine ekledi. 

Basın toplantısında konuşan Festival Koordinatörü Arzu Kutucu Özenen,  inanç turizmine önem veren çevre kirlilğine dikkat çekecek festivalde Muazzez Ersoy ile Emre Kaya'nın ayrı tarihlerde konser vereceğini açıkladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:  

Toplantı salonundan detaylar, 

Arzu Kutucu Özenen ve Hüseyin Sarı'nın konuşmaları

Haber: Enver Fatih TIKIR/BURSA, - 

===================================