Haberler

Aydın haber... Didim'de yılın ahisi seçildi

Güncelleme:

Aydın haberi... Aydının Didim ilçesinde Ahilik Haftası kutlamalarında odaya kayıtlı en eski kadın üyelere teşekkür plaketi verilirken ilçede yılın ahisi ise otel işletmecisi Zinet İğneci seçildi.

Aydının Didim ilçesinde Ahilik Haftası kutlamalarında odaya kayıtlı en eski kadın üyelere teşekkür plaketi verilirken ilçede yılın ahisi ise otel işletmecisi Zinet İğneci seçildi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Didim Mesleki Eğitim Merkezi işbirliğiyle Mesleki Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamalarına Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Deveci, AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkçü, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Savaş Cengiz, Hikmet Atilla, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ş.Sait Üstündağ, Okul Müdürü Hüseyin Şap ile siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenin açılışı konuşmasını Didim MEM Müdürü Hüseyin Şap gerçekleştirdi. Şap konuşmasında Ahilik kültürünün yüzyıldır sürdüğünü ve esnaflığın temelinin buradan atıldığını ifade ederek "Ahilik kültürü yüzyıllar boyu Anadolu'da hüküm sürmüş sadece esnafı örgütlemekle kalmamış geleceğin zanaatkarlarını da yetiştirme görevini yürütmüştür. Bizler de mesleki eğitim veren kurumlar olarak kendimizi Ahi kültürünün mirasçıları olarak görmekte ve Ahi Evran'ın telkinleri çerçevesinde çıraklar, kalfalar ve ustalar yetiştirmeye gayret etmekteyiz." dedi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul ise konuşmasında pandemi sebebiyle iki yıldır Ahilik Haftasını kutlayamadıklarını ifade ederek "Oda olarak 3100 üyemiz var. 2 yıldır haftayı kutlayamadık. Eski üyelerimize veriyorduk; bu sene en eski kadın üyelerimize plaket vermek istedik. Şu an odamızda 800 kadın üyemiz var. Kadın üyelerimiz çoğalmaya başladı. Böyle olunca da bu sene bu şekilde olsun istedik. Ahi Evran Kültürünü anlattık. Bu kültür yardımlaşmaya ve dayanışmayı anlatır. Bu kültürü yaşatmamız lazım. İçimizde bu kültürü yaşatan esnaflarımız var. Bizde bunu yaşatmaya gayret ediyoruz." dedi.

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muhammet Ali Künkçü Ahiliğin ayrı bir kültür olduğunu belirterek "Ahi Evren bu yana ahilik üç temel üzerine kuruludur. Bunlar akıl, ahlak ve cesaret yani kahramanlıktır. Bu anlamda ahiliğin sürdürülmesi noktasında esnaflarımıza büyük görevler düşüyor." dedi. Künkçü konuşmasında tüm Didimlilere yerel esnaftan alış veriş yapılması çağrısında bulundu.

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca konuşmasında ahiliğin dünyanın en eski teşkilatlanması olduğunu ifade ederek, dönemin en eski iktisatçısı ve felsefecisi olan Ahi Evren'in, bu meslek örgütüne mükemmel bir şekilde olarak kurduğunu belirtti. Osmanlı'dan bu teşkilatın lonca düzeni olarak devam ettiğini belirten Kaymakam Kuruca "Bu yalnızca bir iktisatça bir oluşum değil aynı zamanda felsefik bir oluşumdur. Ahi dediğimiz iyi huylu cömerttir, samimidir, hukuku uygular yalnızca iktisadi değil hak yolunda kurulan bir teşkilattır. Bugün Ahi Evran'ın kurduğu bu teşkilatı odalarla bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken şey bu kültürü dünyaya ihraç etmek ve buna öncü olmaktır" dedi.

Konuşmaların ardından yöresel halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Ardından İlçe Kaymakamı Kuruca ve AYESOB Başkanı Künkçü tarafından ilçede yılın ahisi seçilen otel işletmecisi Zinet İğneci'ye ahilik kıyafeti giydirildi ve teşekkür plaketi verildi. Ardından ilçede yılın ahisi olarak seçilen kadın esnaflar Türkan Bilgin Kavak (Bayan Kuaför) Yadigar Demirci (Çay Ocağı) ve Makbule Çakıcı (Bayan Kuaför) ilçe protokolünce teşekkür plaketleri verildi. Ardından hatıra fotoğrafı çektirildi. Kutlamanın sonunda davetlilere tavuklu pilav ile helva ikram edildi. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hisarcık Aydın Didim Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Bakmadan Geçme

Deprem riski olan bölgeler neresi? Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki açıkladı! 28 MAYIS GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Bugün burçları neler bekliyor? AŞK, KARİYER, PARA... İspanya, Filistin'i resmen tanıdı mı? İspanya Başbakanı Pedro Sanchez açıklama yaptı mı, ne dedi? İsrail'i destekleyen markalar hangileri? Türkiye'de satılan İsrail markaları tam liste İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 28 Mayıs | Baraj doluluk oranı yüzde kaç? İstanbul baraj doluluk oranı! 29 Mayıs Çarşamba günü toplu taşıma ücretsiz mi? 29 Mayıs'ta okullar tatil mi? Süleymaniye Camii Mimar Sinan'ın hangi eseri? Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı, özellikleri neler? Süleymaniye Camii hakkında bilgiler… Mersin tavuğa tecavüz olayı ne, ne oldu? Tavuğa tecavüz eden kim, tutuklandı mı? ALMANYA-TÜRKİYE Milletler Ligi maçı ne zaman? Filenin Sultanlarının 2. Hafta maçları başladı mı? #127952 3 günde öldüren EBOLA VİRÜSÜ ne, nasıl bulaşır? Çinli bilim insanları geliştirdi! #129440 Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? Tavuğa tecavüz etti! Olay nerede oldu? Şahıs tutuklandı mı? TYT AYT 2024 DENEME SINAVI SONUÇLARI! #9997 YKS deneme sınavı sonuçları açıklandı mı, nereden öğrenilir? İşte sorgulama ekranı! Merdiven boşluğunda ipe asılı halde ölü bulundu! Olay ne, nerede oldu? FETÖ firarisi AKIN İPEK'İN YALISI satışa çıktı mı, ne kadar? Koza-İpek Holding'e ait BEYAZ KÖŞK ne kadara satılıyor, kaç TL?
Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title