SADDAM HÜSEYİN HABERLERİ

Saddam Hüseyin haber, Saddam Hüseyin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin

Doğum Yeri Irak
Doğum Tarihi 28.4.1937 - 30.12.2006

Saddam Hüseyin Kimdir ?

28 Nisan 1937'de Irak'ın Tikrit kasabasında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Saddam Hüseyin, babasının ölümü nedeniyle annesi ve akrabaları tarafından büyütüldü. Saddam'ın siyasetle tanışıklığı ilk gençlik günlerine kadar uzanıyor.
Biyografinin devamı için tıklayın
Saddam Hüseyin - 14.04.2021
TBMM Genel Kurulu
"Pazarlık usulüyle ihale uygulaması artık rutine dönüştü" HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde Kürt halkına yönelik "Enfal Katliamı" yapıldığını hatırlatarak, seneyi devriyesinde bu insanlık suçunu lanetlediğini söyledi.
Saddam Hüseyin - 07.04.2021
Irak Başbakanı Kazımi'nin Körfez diplomasisi ne anlatıyor?
Kazımi göreve geldikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini yapmak istediği ancak kralın rahatsızlığı nedeniyle ertelendiği belirtilen Suudi Arabistan ziyaretini geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Ziyaretinin amacını "kardeş iki ülke arasındaki çok iyi düzeyde süren ilişkileri güçlendirmek ve bölgede dostluk ve işbirliğini inşa etmek" olarak açıklayan Kazımi, ziyareti sırasında, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile de bir araya geldi. Bu ziyarette ekonomi temelli görüşmeler gerçekleştirip beş farklı mutabakat zaptı imzaladı ve Umre ziyaretini gerçekleştirdi. Kazımi'nin, ülkesinin Suudi Arabistan'a yönelik hiçbir saldırının başlangıç noktası olmayacağının altını çizmesi; 23 Ocak'ta Suudi Kraliyet Sarayını hedef alan ve Irak içinden İran destekli bir grup tarafından gerçekleştirildiği belirtilen İHA saldırısını hatırlattı. Kazımi'nin bu açıklamaları İran ve İran yanlısı Iraklı milisler konusunda Riyad'a teminat şeklinde değerlendirilebilir. Öte yandan, Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etmesinin ardından Bağdat ile diplomatik ilişkilerini tamamen kesen Suudi Arabistan'ın 2015'ten sonra Irak'a dönüş sinyalleri vermesi, yakın dönemde Irak'la yaklaşık 30 yıldır kapalı olan Arar sınır kapısını açması ve son yatırım vaatleri dikkate alındığında Riyad yönetiminin de Kazımi'ye ciddi kredi açtığı söylenebilir.
Saddam Hüseyin - 04.04.2021
Son dakika: Kazımi ile Al Nahyan, Abu Dabi'de "küresel ve bölgesel" gelişmeleri görüştü
BAE, 2007'de Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminden kalan 7 milyar dolarlık borcunun tamamını silen ilk Körfez ülkesi olmuştu.
Saddam Hüseyin - 03.04.2021
Son dakika gündem: Saddam davasının Hakimi El Halife, Covid-19'dan hayatını kaybetti
Son dakika habere göre Irak Yüksek Yargı Konseyi, ülkenin eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in davasına bakan hakimlerden Muhammed El Ureybi El Halife'nin, korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
Saddam Hüseyin - 30.03.2021
Irak, Körfez Savaşı sırasında kaybolan bir askerinin kemiklerini Kuveyt'ten teslim aldı
Irak'ın Kuveyt'i işgali Irak ordusu, 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek iki gün içinde ülke yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 29.03.2021
Irak, işgal sırasında el konulan arşivlerden 3'üncü partiyi Kuveyt'e iade etti
Irak'ın Saddam Hüseyin dönemindeki Kuveyt'i işgali sırasında el konulan arşivlerden 3'üncü partinin de Kuveyt'e teslim edildiği belirtildi.
Saddam Hüseyin - 21.03.2021
Haftanın tarihine bakış
2017- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan eski CIA Ajanı John Nixon, iki aydan fazla süren sorgulamalardan sonra bu ülkede kimyasal silah olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.
Saddam Hüseyin - 19.03.2021
ABD'nin 18 yıl önce "demokrasi ve istikrar" vaadiyle başlattığı Irak işgalinden geriye yıkım, kan ve kaos kaldı
Irak'ın, ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince işgalinin üzerinden 18 yıl geçti. Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılan kanlı işgal, ülkeye sözü verilen "demokrasi" yerine sivillere büyük bedeller ödetecek siyasi ve güvenlik alanında kaos getirdi.
Saddam Hüseyin - 16.03.2021
AK Parti Bursa Milletvekili Aydın, Halepçe katliamı kurbanlarını andı
Aydın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak ordusuna ait savaş uçaklarının, 33 yıl önce Halepçe'yi bombaladığını, saldırının ardından ortalığa keskin bir koku yayıldığını, kokuya doğru koşan çocukların son sözlerinin, "Anne, elma kokusu geliyor.
Saddam Hüseyin - 16.03.2021
AK Partili Sami Çakır, Halepçe katliamının tesadüfi olmadığını dile getirdi
Çakır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın Halepçe kentinde 16 Mart 1988'de devrik lider Saddam Hüseyin tarafından düzenlenen kimyasal saldırıda insanların hayatını kaybettiğini ancak ondan önce insanlığın öldüğünü belirtti.
Saddam Hüseyin - 08.03.2021
Papa'nın Irak ziyaretinin teo-politiği
İki bin yıllık teo-politik tarihe sahip bir kurum olan Papalığın günümüzdeki temsilcisi, Cizvit mezhebi kökenli Papa Franciscus'un Kovid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana İtalya dışındaki ilk ziyaretgahı Irak oldu. İki bin yıllık bir bilinçle planlandığı anlaşılan ziyaret, Irak'taki Katolik cemaatinin 2019 yılında Papa'yı davetinin kabul edildiğinin ve 2020 yılında bunun gerçekleştirileceğinin bildirilmesiyle gündeme gelmişti. Böylece tarihte ilk kez bir Papa, toplam 250 bin Hıristiyan'ın yaşadığı söylenen Irak'ı ziyaret etmiş oldu. Hatırlanacağı üzere, 1999 yılında, dönemin Papası II. John Paul Irak'ı ziyaret etmek istemiş, fakat Saddam Hüseyin buna müsaade etmemişti.
Saddam Hüseyin - 03.03.2021
Irak'ın Kuveyt'i işgali sırasında kaybolan 8 kişinin kimliği naaş kalıntılarından tespit edildi
Irak'ın Kuveyt'i işgali Irak ordusu, 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek iki gün içinde ülke yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 23.02.2021
Irak Parlamentosu, Saddam'ın Baas Partisi mensuplarına tanınan istisnai hakları iptal etti
Irak Parlamentosu, idam edilen eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in lideri olduğu kapatılan Baas Partisi'nin mensuplarından memurlara tanınan tüm istisnai hakları ilga ederek, eski rejimin güvenlik çalışanlarının emekli maaşlarının durdurulması kararı aldı.
Saddam Hüseyin - 10.01.2021
Kuveyt, Irak işgali sırasında kaybolan 13 kişinin naaş kalıntılarından kimlik tespiti yaptı
Irak ordusu, 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek iki gün içinde ülke yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 31.12.2020
Ruhani, Trump'ı Saddam'a benzetti: "Tarihte onursuz bir kişi olarak anılacak"
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ı Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e benzeterek, "Saddam bize 8 yıl savaş dayattı ve yıkıldı gitti.
Saddam Hüseyin - 27.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2006- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, asılarak idam edildi.
Saddam Hüseyin - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2003- Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Saddam Hüseyin Haberleri | Saddam Hüseyin Kimdir - Haberler - Saddam Hüseyin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Saddam Hüseyin kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarihte bugün ne oldu? 21 Nisan tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.4.2021 18:30:27. #1.16#

title