SADDAM HÜSEYİN HABERLERİ

Saddam Hüseyin haber, Saddam Hüseyin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin

Doğum Yeri Irak
Doğum Tarihi 28.4.1937 - 30.12.2006

Saddam Hüseyin Kimdir ?

28 Nisan 1937'de Irak'ın Tikrit kasabasında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Saddam Hüseyin, babasının ölümü nedeniyle annesi ve akrabaları tarafından büyütüldü. Saddam'ın siyasetle tanışıklığı ilk gençlik günlerine kadar uzanıyor.
Biyografinin devamı için tıklayın
Saddam Hüseyin - 23.02.2021
Irak Parlamentosu, Saddam'ın Baas Partisi mensuplarına tanınan istisnai hakları iptal etti
Irak Parlamentosu, idam edilen eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in lideri olduğu kapatılan Baas Partisi'nin mensuplarından memurlara tanınan tüm istisnai hakları ilga ederek, eski rejimin güvenlik çalışanlarının emekli maaşlarının durdurulması kararı aldı.
Saddam Hüseyin - 10.01.2021
Kuveyt, Irak işgali sırasında kaybolan 13 kişinin naaş kalıntılarından kimlik tespiti yaptı
Irak ordusu, 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek iki gün içinde ülke yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 31.12.2020
Ruhani, Trump'ı Saddam'a benzetti: "Tarihte onursuz bir kişi olarak anılacak"
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ı Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e benzeterek, "Saddam bize 8 yıl savaş dayattı ve yıkıldı gitti.
Saddam Hüseyin - 27.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2006- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, asılarak idam edildi.
Saddam Hüseyin - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2003- Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.
Saddam Hüseyin - 30.11.2020
Kurgu ile gerçeklik arasında Pakistan'ın İsrail'i tanıması için baskı iddiaları
1979 Mısır-İsrail normalleşmesi örneğine dönersek; Mısır'ın Arap Birliği üyeliğinin dondurulduğu, İİT üyeliğinden de atıldığı süreçte, Mısır Dışişleri Bakanı Butros Butros Gali ABD'li muhataplarına, özellikle İsrail ve Mısır arasında karşılıklı elçilerin atanması döneminde gerginliği azaltmak ve "dikkatleri başka yöne çekmek için başka bir yerde mini bir kriz çıkarılmasını" bile önermişti. Aşırı anlam yüklemek için erken de olsa, BAE'nin son vize yasağı da bununla alakalı olabilir mi? İsrail'le normalleşme adımları atan BAE, Bahreyn, Umman gibi ülkeler Pakistanlı göçmen işçileri olası "iç güvenlik tehdidi" olarak mı görmeye başladılar? Nihayetinde Körfez'in göçmen işçi seçimlerinde siyasi dinamikleri gözettiğini biliyoruz. Cemal Abdünnasır dönemi Mısır-Suud soğuk savaşında Mısırlı öğretmenlerin siyasi söylem ve eylemleri Körfez'in Mısırlıları kabul etmemesine yol açmıştı. Mısırlı işçiler Körfez'e ancak önce Enver Sedat'ın sonra, Hüsnü Mübarek'in Mısırlı göçmen işçileri denetleme, siyasetten uzak tutma sözleri üzerine dönebilmişlerdi. 1979 Mısır-İsrail normalleşmesinin Körfez'in rüyalarını kaçırmasının bir başka nedeni, Körfez ülkelerinde yaşayan çok sayıda Filistinlinin olası istikrarsızlık unsuru olmasıydı. Yine Ürdün ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) I. Körfez savaşı sırasında Kuveyt'i işgal eden Saddam Hüseyin'i desteklemesi üzerine Ürdün ve Filistinliler Körfez'den kovulmuşlardı.
Saddam Hüseyin - 23.11.2020
Kuveyt, Irak işgali sırasında tutuklanan 7 kişinin kimlik tespitine ulaştı
Ne olmuştu? Irak ordusu, 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek iki gün içinde ülke yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 18.11.2020
Irak ile Suudi Arabistan arasında 30 yıldır kapalı olan sınır kapısı açıldı
Irak'ta Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra, 2017'de dönemin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in Bağdat'ı ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler düzelmeye başlamıştı.
Saddam Hüseyin - 26.10.2020
Saddam Hüseyin'in "sağ kolu" İzzet ed-Duri öldü
Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Yardımcısı İzzet İbrahim ed-Duri, 78 yaşında vefat etti.
Saddam Hüseyin - 26.10.2020
Son dakika haber: Saddam'ın Yardımcısı el-Duri öldü
Son dakika haberi... Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Yardımcısı İzzet İbrahim el-Duri'nin öldüğü açıklandı.
Saddam Hüseyin - 23.10.2020
Irak'ın yeni ortakları: Rusya ve Çin
2003'te Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) doğrudan nüfuzu altına giren Irak, 2011'de ABD'nin askeri birliklerinin çoğunluğunun çekilmesinin ardından İran'ın da doğrudan nüfuzu altında kalmaya başladı.
Saddam Hüseyin - 22.10.2020
ANALİZ – Saldırgan politikalar Ermenistan'ı Güney Kafkasya'da yalnızlaştırıyor
Bir zamanlar Saddam Hüseyin tarafından İran şehirlerini bombalamak için kullanılan Rus yapımı Elbrus ya da Scud füzeleri, savaş başlığının optimize edilmesiyle uzaktaki hedefleri de yok edebiliyor.
Saddam Hüseyin - 27.09.2020
İran'dan Irak'a "ABD güçleri ülkeyi terk etmeli" mesajı
"Yabancı güçler iki ülke arasındaki iyi ilişkileri etkileyemez" Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, Saddam Hüseyin'in 8 yıl süren savaşla dahi bu iki halkı ayıramadığını ifade etti.
Saddam Hüseyin - 23.09.2020
Ruhani: "ABD, İran ile ekonomik savaşa girdi"
Ruhani, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) silah ambargosunu yenilemede başarısız olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "ABD iki sene önce nükleer anlaşmayı yok ettiğini söyledi ancak anlaşma ona karşı koydu ve BMGK'da onları rezil etti. ABD, 13 ülkenin kendisine karşı duracağını düşünemedi. Bu, İran'ın başarısı ve zaferidir. İran, 40 sene önce olduğu gibi bugün de BM'de büyük bir hukuki, siyasi ve diplomatik zafer kazanmıştır." ABD'nin İran politikasına Saddam'lı benzetme 1980-1988'deki İran- Irak Savaşı'na da değinen Ruhani, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in o dönem "hesap hatası" yaptığını, bugün de ABD'nin İran'a karşı ekonomik savaş yürüterek aynı hataya düştüğünü savundu.
Saddam Hüseyin - 22.09.2020
IKBY Başbakanı Barzani'den "Kerkük Araplaştırılıyor" iddiası
Kürtler ise bu toprakların gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu, Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ü Araplaştırma politikası çerçevesinde göçe zorlandıklarını ve yerlerine Arapların yerleştirildiğini savunuyor.
Saddam Hüseyin - 21.09.2020
Son dakika haberleri... Hamaney: "İran-Irak Savaşı İran'ın en akıllıca yönettiği olaylardan biridir"
Savaşta ABD, Sovyetler Birliği, NATO ve Batı ile Doğu Avrupa ülkelerinin de kendilerine karşı olduğunu savunan Hamaney, bu ülkelerden gönderilen askeri malzemelerin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) limanları üzerinden Suudi Arabistan ile Kuveyt yoluyla Saddam Hüseyin'e teslim edildiğini ileri sürdü.
Saddam Hüseyin - 17.08.2020
Suudi Arabistan'ın İsrail ikilemi
Suudiler için en büyük tehdit askeri mi, ideolojik mi? Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri, Nasır'ın 1962 yılından itibaren Yemen'e Mısır ordusunu sevk etmesi ve Saddam Hüseyin'in 1990 yılında Kuveyt'i işgal etmesi dışında, tarihleri boyunca ciddi bir askeri tehditle karşı karşıya gelmediler.
Saddam Hüseyin - 14.08.2020
İsrail-BAE ittifakı: Perde arkası temaslardan aleni işbirliğine
İngilizlerin Filistin topraklarından çekilmesiyle birlikte Orta Doğu'nun en kronik problemi ortaya çıktı: İsrail işgali. İsrail'in işgalci bir aktör olarak uluslararası hukuka aykırı, insan haklarını yok sayan eylemleri 72 yıldır sürüyor. Yıllar boyunca, uluslararası toplumun işlevsizliği, güçlü aktörlerin kasıtlı sessizlikleri İsrail'in işgalini kolaylaştırdı. Fakat İsrail'e karşı en büyük direnişi Arap toplumları ve devlet liderleri veriyordu. Bu anlamda, Mısır Cemal Abdünnasır'la, Suudi Arabistan Kral Faysal'la, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'le ve diğer birçok ülke İsrail'in hukuksuzluklarına karşı birçok cephede mücadele ediyordu.
Saddam Hüseyin - 13.08.2020
Son dakika haber | Erbil ve Bağdat arasındaki bütçe anlaşmazlığı devam ediyor
Erbil yönetimi, 1991'de Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e karşı gerçekleştirilen başkaldırıda sınır kapılarının denetimini eline almıştı.
Saddam Hüseyin - 05.08.2020
21. yüzyılda yeni Orta Doğu düzeni
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, Irak'a "demokrasi getirmek" amacıyla, bir milyon kişinin ölümüne yol açarak önce Saddam Hüseyin ortadan kaldırıldı; ardından resmen olmasa da Irak fiilen üçe bölünmüş oldu.
Saddam Hüseyin - 21.07.2020
Hamaney: "İran'ın hiçbir zaman Irak'ın iç işlerine karışma gibi bir niyeti olmamıştır"
Hamaney, Irak'ın güçlü, bağımsız, toprak bütünlüğünü ve birliğini koruyan bir ülke olmasından yana olduklarını belirterek, şunları kaydetti: "İran'ın hiçbir zaman Irak'ın iç işlerine karışma gibi bir niyeti olmamıştır ve olmayacaktır. İran, Irak hükümetinin zayıflamasına yol açacak her şeye kesinlikle karşıdır. ABD'lilerin Irak'a bakışı ise bizimkinin tam tersidir. ABD, kelimenin tam anlamıyla düşmandır. Bağımsız, güçlü ve çoğunluğun desteklediği bir devlete muhaliftir." Hamaney, Irak Meclisi'nin "ABD askerlerinin çıkarılması kararını" hatırlattı ABD için Irak'ta Başbakan'ın kim olduğunun önemli olmadığını ve Saddam Hüseyin'in devrilmesi sonrası ilk yıllardaki Paul Bremer hükümeti gibi bir yönetimin bu ülkede hakim olmasını istediğini savunan Hamaney, şöyle devam etti: "İran, Irak ile ABD arasındaki ilişkilere karışmıyor ancak Iraklı dostlarından ABD'yi tanımalarını bekliyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Saddam Hüseyin Haberleri | Saddam Hüseyin Kimdir - Haberler - Saddam Hüseyin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Saddam Hüseyin kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarihte bugün ne oldu? 26 Şubat tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 21:32:02. #1.15#
title