Kırka Haberleri

Kırka haber, Kırka son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kırka - 09.04.2021
Bor madeni yüklü ikinci tren, Çin'e yola çıktı
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün Çin'e demir yoluyla ikinci bor ihracatı yapıldığını belirterek, "Kırka'daki bor işletmemizde üretilen rafine bor ürünleri, yaklaşık 50 konteyner blok vagonlarda Çin'in Xi'an istasyonuna doğru yeniden yola çıktı" dedi.
Kırka - 09.04.2021
Bor madeni yüklü ikinci tren, Çin'e yola çıktı
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün Çin'e demir yoluyla ikinci bor ihracatı yapıldığını belirterek, "Kırka'daki bor işletmemizde üretilen rafine bor ürünleri, yaklaşık 50 konteyner blok vagonlarda Çin'in Xi'an istasyonuna doğru yeniden yola çıktı" dedi.
Kırka - 09.04.2021
Çin'e yapılan bor ihracatında ikinci tren yola çıkıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çin'e demiryoluyla ilk ihracatı ocak ayında yaptıklarını ve Eskişehir Kırka'dan yüklenen 42 konteynerlik boraks pentahidratı 800 metre uzunluğundaki blok trenle Çin'e gönderdiklerini hatırlattı.
Kırka - 10.02.2021
Eskişehir'de tarihi eser operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı
Takibe alınan ve Seyitgazi-Kırka yolunda yakalanan şüphelilerin aracında yapılan aramalarda Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 21 santimetre boyunda kadın figürlü heykel ele geçirildi.
Kırka - 29.01.2021
Enerjide lityum devrimi ve Türkiye'nin potansiyeli
Yerli lityum üretiminin Türkiye ekonomisine etkisi Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye'de bor yatakları Balıkesir Bigadiç, Kütahya Emet ve Eskişehir Kırka'da bulunuyor ve bunlar belli oranlarda lityum içeriyor.
Kırka - 29.01.2021
Borun Çin'e yolculuğu başladı
Dönmez, bugün Türkiye'den Çin'e demir yoluyla ilk bor ihracatının gerçekleştiğine değinerek, şöyle devam etti: "754 metre uzunluğunda, 42 konteyner yüklü trenimiz, Eskişehir Kırka'dan yola çıkan rafine bor ürünlerini Çin'in Xiyan şehrine 2 haftalık bir zaman diliminde ulaştıracak.
Kırka - 27.12.2020
Bakan Dönmez: "Yerli teknolojilerde güzel haberler almaya devam edeceğiz"
ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi'nde yüzde 100 yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üretilecek.
Kırka - 27.12.2020
Bakan Dönmez: "Önümüzdeki 5 yılda altın üretimini 100 tonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında lityum üretimi ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Eskişehir Kırka Tesisleri'nin dünyanın en büyük bor madeni üreten tesisi olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, "Dünyadaki bor rezervlerinin yaklaşık yüzde 72'si Türkiye'de.
Kırka - 26.12.2020
Son dakika haberi! "TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu da yine buradan temin etmeyi planlıyoruz"
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka'da bulunan ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi düzenlenen törende kurdele kesimiyle açıldı.
Kırka - 26.12.2020
Son dakika haber: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması
Zorlu bir süreçten geçildiğini ifade eden Dönmez, şöyle konuştu: "Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye sizin liderliğinizle bu süreçte başarılı bir sınav vererek diğer ülkelerden pozitif yönde ayrıştı. Pek çok zorluğa rağmen, 2020 yılı enerji sektörümüz için milletimize müjdeler verdiğimiz, rekorlarımızı tazelediğimiz, Mavi Vatan'daki egemenlik haklarımızı pekiştirdiğimiz ve enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına büyük adımlar attığımız bir yıl oldu. Bugün yerlileştirme adımlarımıza bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yüzde yüz yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üreteceğiz. Bu yöntemle lityum üretimi Eti Maden'e özgü ve dünyada bir ilk. Üretim yönteminin patentini almak için başvuruda bulunduk. İnşallah onaylanmasıyla birlikte Türkiye, bu alanda örnek alınan bir ülke olacak." "Yıllık 20 milyon dolara denk gelen lityum ithalatının önüne geçmiş olacağız" Bakan Dönmez, Balıkesir Bigadiç, Kütahya Emet ve Eskişehir Kırka'daki bor yataklarının belli oranlarda lityum içerdiğini ancak geleneksel üretim metodu ekonomik olmadığı için bugüne kadar bor atıklarındaki lityumun değerlendirilemediğini bildirdi.
Kırka - 25.12.2020
Yıllık 600 ton üretim kapasiteli lityum karbonat tesisi yarın açılıyor
Paylaşılan videoda, tesisin 26 Aralık saat 14.00'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Eskişehir Kırka'da açılacağı ve yıllık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi.
Kırka - 16.12.2020
Enerjide 2020 böyle geçti (2)
9 Aralık Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri'nde lityum karbonat üretimine başlandı.
Kırka - 04.12.2020
Son dakika haberleri | Bakan Dönmez: Bu ay içerisinde 'Lityum Karbonat' üretimine başlıyoruz (2)- Yeniden
Son dakika gündem haberine göre ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Lityum Karbonat üretimi ile aralık ayı içerisinde Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde pilot üretime başlıyoruz.
Kırka - 04.12.2020
"Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz" dedi.
Kırka - 04.12.2020
Bakan Dönmez: "Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz" dedi.
Kırka - 04.12.2020
Bakan Dönmez: Pazartesi günü Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz
Bakan Dönmez: Pazartesi günü Lityum Karbonat üretimine başlıyoruzENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Pazartesi günü, Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri'nde Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz.
Kırka - 04.12.2020
Son dakika... Bakan Dönmez: Pazartesi günü Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz
Son dakika gündem haberi: ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Pazartesi günü, Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri'nde Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz.
Kırka - 04.12.2020
Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimi başlıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlanacağını belirterek, "Başlangıçta yıllık 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 bin tona çıkacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kırka Haberleri | Kırka Haber - Haberler - Kırka haberleri, son dakika kırka haber ve gelişmeleri burada. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Seyitgazi Belediyesinin iş birliği hizmete dönüşüyor!.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.4.2021 10:52:57. #1.14#

title