Hıdrellez

Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdırellez, Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Hıdırellez bayramı her yıl 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanır.,

HIDRELLEZ HABERLERİ

Hıdrellez - 13.01.2021
Hıdrellez yolunun ilk etabı hizmete açıldı
Kayseri'de Yamula Barajı'na kıyısı bulunan 12 mahalleye hizmet verecek Hıdrellez yolunun ilk etabı Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç tarafından hizmete açıldı.
Hıdrellez - 17.08.2020
Edirne'den kısa kısa
Orada var olan huzuru bozmak isteyen arkadaşımıza kibarca ifade edilmiştir. Kendisi dikkate almamış ve içeri geçmiştir. Yine görevlimiz de uyarmıştır. Kendisi 'bu emri size kim verdiyse o gelsin' demiştir." -Keşan'da belediyenin yol çalışmaları Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilçede yol ve kaldırım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Helvacıoğlu, Ahmet Gücüyener Caddesi'ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Helvacıoğlu, "Yürüttüğümüz çalışmalar hakkında vatandaşlarımızla istişarelerde bulunduk istek ve önerilerini dinledik. Çalışmalarımızı hızlı şekilde sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı. İpsala'daki mesire alanları düzenli olarak temizleniyor İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, ilçedeki mesire alanlarının düzenli olarak temizlendiğini bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Ünsal, Hıdrellez Bayırı mevkisindeki çalışmaları yerinde takip etti.
Hıdrellez - 26.05.2020
Osmanlı döneminde Rumeli'de bayram sofraları bademli baklavayla tatlanıyordu
Bu bademli baklava 70-80 yufkadan oluşan ve her katına kavrulmuş Edirne bademi konularak yapılan tereyağlı ve gevrek bir bayram tatlısıdır. Kesimi de özeldir ve yıldız şeklindedir. Yine Edirne'de bayramlarda cevizli olarak yapılan bir tatlı olan oturtma yapılır. Bu gelenek evlerde devam ediyor. Ancak son yıllarda baklavalarda da ceviz kullanılıyor, badem pahalı olduğundan dolayı." Bayramlarda boğça böreği, yaprak sarma ve etli dolma gibi geleneksel lezzetlerin sofraları şenlendirdiğini de belirten Gizerler, Hıdrellez günü başta olmak üzere şenliklerde kuzu çevirme gibi et yemeklerinin yapıldığını sözlerine ekledi.
Hıdrellez - 05.05.2020
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Soytürk, Hıdrellez Günü'nü kutladı
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, baharın müjdecisi Hıdrellez Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Hıdrellez - 27.02.2020
Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği haçı muhafaza eden taş sandık bulundu
'11 BİN ESER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI? Sinop'un bir liman kenti olduğunu ve insanlığın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu belirten Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, hem kent tarihi hem de dünya tarihinin aydınlatılması bakımından Balatlar Yapı Topluluğu kazısının önemine vurgu yaptı. 9 yıldır kazı çalışmasının devam ettiğini belirten Tosun, "Müzemizin zenginleşmesinde buradaki kazı çalışmaları çok etkili oldu. Müzede şu an 2 bin eser sergiliyoruz, depomuzdaki eser sayısı ise 11 bin ve bu eserlerin hepsi de bu kazı alanından çıktı. Çok önemli bulgular da ortaya çıktı, bu kazı çalışmasını Yunanistan ve İtalya'da takip ediyor. Burada yer alan kilise ayrıca bir Aziz Fokas Kilisesi'dir. Aziz Fokas'ın bizim inancımızdaki karşılığı Hıdrellez zaviyesidir.
Hıdrellez - 29.01.2020
Hıdrellez Süleymanpaşaya erken geldi
Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 7'den 70'e her kesime hitap eden aktivitelerle dolu olan Ocak Ayı Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Hıdrellez isimli tiyatro oyunu sahnelendi.
Hıdrellez - 22.01.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 15
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ ------------------------------ -Valiz içinden çıkan esrar  -Valizin aranması Haber: İbrahim EMÜL-Kamera:  OSMANİYE, ================================ Hıdırellez'de beklenen 'Babafingo' adıyla tatlı yaptı, tescil ettirdi   EDİRNELİ şekerlemeci Arif Meriç, kendi ürettikleri tatlıya Hıdrellez Şenlikleri'yle bütünleşen mitolojik karakter 'Babafingo' ismini vererek Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan tescilletti.
Hıdrellez - 09.10.2019
13 yıl önce bir kadını öldürdüğünü itiraf eden sanık mahkemede 'Ben öldürmedim' dedi
Emniyet'te 'boğarak öldürüp, cesedin etrafına taş dizdim' demişti Şüpheli Hasan B. yapılan sorgusunda Saliha Toker'i tanıdığını, kendisinden hamile olduğunu iddia ettiğini ve bu nedenle görüşmek için Kayseri'ye çağırdığını itiraf etti. Otomobil ile Erkilet bölgesi Hıdrellez tepesinden Kuşçu Mahallesine doğru boş bir araziye götürdüğünü söyleyen Hasan B.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hıdrellez Haberleri | Hıdrellez Haber - Haberler - Hıdrellez haberleri, son dakika hıdrellez haber ve gelişmeleri burada. Hıdırellez ne zaman? Hıdırıllez bayramı nedir, ne zaman kutlanır?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.4.2021 05:17:47. #1.15#

title