Haberler

Sokak köpeklerinin saldırısında yaralanan çocuk, psikolojik sorunlar yaşıyor

Güncelleme:

Ankara'da, geçen yıl aralık ayında okula giderken başıboş sokak köpeklerinin saldırısıyla ağır yaralanan 10 yaşındaki Tunahan, irili ufaklı toplam 25 ameliyat sonrası hastaneden taburcu edildi. Yaraları iyileşen ve yürüyüp konuşabilen Tunahan yaşadığı travma nedeniyle eve kapandı. Olayın psikolojik etkisiyle mücadele eden küçük çocuk evden dışarı çıkmak istemiyor, arkadaşları ve komşularından kaçıyor.

Başkent Ankara'da yaşayan 4'üncü sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz, geçen yıl 7 Aralık'ta, Keçiören ilçesi Kafkaslar Mahallesi'nde okula giderken sokak köpeklerinin saldırısında ağır yaralandı. Tunahan, 3 ay Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde art arda yapılan ameliyatlardan sonra, mart ayında taburcu edildi ancak tedavi süreci devam etti. Tunahan'a, 26 Haziran'da aynı hastanede geçirdiği 15'inci büyük operasyonda deri nakli yapıldı. Yaklaşık 13 saat süren ameliyatın ardından tedavisi tamamlanan Tunahan, tekrar taburcu edildi. Yaraları büyük oranda iyileşen, yeniden yürüyüp konuşabilen Tunahan, şimdi yaşadığı olayın psikolojik etkisiyle mücadele ediyor. Dışarıya çıkmak istemeyen ve kendisini eve kapatan Tunahan, ziyaretine gelen arkadaşları ve komşularından da kaçıyor.

"EN BÜYÜK AMELİYATINI GEÇİRDİ"

Baba Halil Yılmaz , Tunahan'ın son ameliyatının 12 saat 45 dakika sürdüğünü söyleyerek, "Şu anda gayet durumu iyi. 3 ay sonra bir ameliyatı daha var. En büyük ameliyatı, en risklisi buydu. Daha zor süreçleri atlattı ama bu ameliyatımız çok zordu. Uzun süre kan aradık. Biz hayvan karşıtı değiliz. Herkes istediği gibi hayvanlarına sokakta baksın, evinde baksın, istediği yerde baksın. Tasmasıyla sokakta gezdirebilir. Biz de hayvanseveriz ama bizim 8 ayda çektiğimizi Allah hiçbir anne babaya hiçbir zaman yaşatmasın. Burada herkes bir sorumluluk alsın. Çocuklar bizim geleceğimiz. Bizim tek isteğimiz, sokaklarda başıboş köpek olmasın. Dün yine buradan 4 köpek geçti. Çocuklarımız artık bakkaldan ekmek almaya bile tek gidemez halde bu köpekler yüzünden. Çocuklarımızı ne okula ne parka artık tek başına gönderemiyorum" dedi.

Sokak köpeklerinin saldırısında yaralanan çocuk, psikolojik sorunlar yaşıyor

"BÜYÜK KÜÇÜK DEDİĞİN ZAMAN 20-25 AMELİYAT GEÇİRDİ"

Tunahan'a 3 ay boyunca deri beslemesi yapıldığını anlatan Yılmaz, "Tunahan'ın vücudunda kas yoktu. Sırtına bir tane balonlu besleme yaptılar, etini büyüttüler. Oradan alınan deriyi, kafasına enjekte ederek deri nakli yaptılar. Çok ağır bir süreçti. Tunahan'ın epikriz raporları bile kaç yerinden ısırıldığının tam sayısını yazamaz. Bütün kas bölgeleri, kemiğe kadar sıyrılmıştı saldırı sonrası. Tunahan'ın yaşaması bile bir mucize. Allah onu bize bağışladı. Şu ana kadar büyük ameliyat olarak 15 tane ameliyat geçirdi. Büyük küçük dediğin zaman yaklaşık 20-25 ameliyat geçirdi" diye konuştu.

Sokak köpeklerinin saldırısında yaralanan çocuk, psikolojik sorunlar yaşıyor

"PSİKOLOJİK SORUNLARI DEVAM EDİYOR"

Yılmaz, Tunahan'ın sağlık durumu hakkında doktorların genel olarak iyi olduğunu söylediğini belirterek, "8 aydır, ilk kez 3-4 gündür yemesi içmesi iyi. Önceden yemiyordu, sadece birkaç lokma yiyordu, yürüyemiyordu. Şu an gayet iyi. Sadece psikolojik sorunları var. Bazen günü gününü tutmuyor. Ağırlıklı olarak agresif, sinirli. Melek gibi çocuğum oldu asabi, agresif. Pencereden köpekleri gördüğünde, sayıyor köpekleri. Eğer ki o gece köpekleri gördüyse kesinlikle lambayı söndürmüyor. 'Lamba açık kalsın' baba diyor. Korkuyor, aydınlık olsun istiyor gece olduğunda. Çok ürperiyor. O kadar hayvan canlısı olan bir çocuk, 'Hayvan istemem' diyor. Yeni düzenlemeyle ilgili gereken neyse, sağlıklı bir şekilde düzenleme istiyoruz. Biz sadece sokakları güvenli hale getirsinler istiyoruz. İnşallah Tunahan son olur" ifadelerini kullandı.

Sokak köpeklerinin saldırısında yaralanan çocuk, psikolojik sorunlar yaşıyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ameliyat Ankara Aralık Çocuk Hayvan Hakları Sağlık Güncel Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Bakmadan Geçme

Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi!
Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

500

Yorumlar (21)

Basri Simsek:

Karınca da bir hayvan sinekte lavra değerli ama her gün katlediliyor sizce neden çünkü arkalarında mama fabrikaları yok hayvan severler ancak para toplayıp göstermelik yollara mal döksün hayvanlar trafik kazası yapsın

365
14
yanıtYanıtla
NAKRE:

Devletin sokak hayvanları ile ilgili kanunu desteklenmeli

341
11
yanıtYanıtla
Alp ALGAN:

Aynen, saldırgan tutumlu hayvanlar için bir çözüm üretilmeli. İllaki uyutulsun denmiyor, çözüm şart ama mecbur kalınırsa uyutulur. Bu haberler de artık yeter, gündemi fazla meşgul ediyor ve tepki çekiyor.

yanıt76
yanıt21
Mehmet Yarba:

Sokak hayvanlarının su ve yiyecek ihtiyacı karşılanmadığı sürece saldırmaya devam edeceklerdir; hayvanlar susuz ve aç saldırmayıp da ne yapsınlar ? Bu konuda belediyelere çok ömli görevler düşmektedir. Belediyeler bu konudaki görevlerini yerine getirirse insanların saldırıya ugramadıklarını görürüz.

28
298
yanıtYanıtla
lkma lkmaa:

Demekki saldırma potansiyeli mevcut. O zaman tehlike var, madem önce güvenlik o zaman tehlikeyi ortadan kaldırmak lazım. Hangi birini beslicen sulalenin parası yetermi. Ozaman ortadan kaldırmak lazım. Veya sen hepsini besle ama üçüncü gün kaçmak yok ha. Valla ben uğrasamam.

yanıt0
yanıt0
Nilgün Kedicigil:

Şimdi haber başlığından yola çıkarak bir kaç hususa değinmek istiyorum. Şöyle ki; sokak hayvanlarının bakımı, rehabilite edilmesi, kısırlaştırılması vb. süreçlerin hepsi devletin ve belediyelerin en temel görevlerindendir. Bu dünyada sadece insanlar yaşamıyor, yaşama hakkı sadece insanların değil. Eğer bu açıdan bakıyorsanız da başınıza gelen tüm kötülüklerin daha fazlasını yaşayın! Hayvanları hedef alan haberler yapmayı bırakın! Sorunun temeline bakın! Kafa yorun! Adil olun!

27
192
yanıtYanıtla
Mehmet ŞaFaK:

sizin gibi düşünenler birkaç taneşer alıp sahiplense sorun çözülür

yanıt81
yanıt8
lkma lkmaa:

Aslan ın, ayının da yaşamaya hakkı var Doberman ın, pitbul un da. Bunlar da senin mahallende çoğalsınlar ama aç bırakma ha yoksa sevemezsin. İnsanların bölgesinde potansiyel tehlikenin ne işi var bu ancak ahmaklık olur. Hepsinin mi karnını doyuracağini sanıyon 100 tane den 1 i mutlaka aç kalacak ve aç kaldı diye çocuğuma saldırma hakkı mı doğacak.

yanıt47
yanıt4
vatandaş:

devlet bunun sorumlusu. şimdiye kadar gerekli ceza ve uygulama yapılsaydı. sokaklar kedi ve köpekle dolmazdı. avrupa gibi

188
12
yanıtYanıtla
Abdullah Kanmaz:

bizlerinde çocukları var her gün okula bakkala tek gidiyorlar haberi okurken içim yandı nasıl zor bir süreçteler....Hayvan sevgisi başka bir boyuta aldı artık..

173
3
yanıtYanıtla
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title