Çocuk Haberleri

Çocuk haber, Çocuk son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çocuk - 19.10.2021
18 Ekim 2021 Haberleri
18 Ekim 2021 Manşet Haberleri.
Çocuk - 18.10.2021
17 Ekim 2021 Haberleri
17 Ekim 2021 Manşet Haberleri.
Çocuk - 17.10.2021
16 Ekim 2021 Haberleri
16 Ekim 2021 Manşet Haberleri.
Çocuk - 30.05.2006
Kayseri: Kayseri'de Kültür Sanat Etkinliklerine Yaklaşık 5 Bin Genç Katıldı
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın ilk beş ayında gençlere yönelik olarak hazırlanan programlara 5 bin kişi katıldı. Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediyesi İştirakler ve İşletmeler Daire Başkanı Oktay Durukan, çeşitli programlar adı altında gençlere yönelik önemli aktiviteler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Her geçen gün hızla büyüyen, gelişen ve diğer şehirlere model olan Kayseri'nin, geleceğimiz olan gençlerimize daha iyi tanıtılabilmesi ve gençlerimizin içinde yaşadıkları şehir hakkında köklü bilgilere sahip olabilmesi için çeşitli programlar düzenledik. Kayseri'nin tarihini, kültürünü, coğrafi özelliklerini, turizmini ve şehre mal olmuş insanlarını anlatan bu tür programlara gençlerimiz de büyük ilgi gösterdiler. Yaklaşık 5 bin gencimizin katıldığı "Yaşadığımız Kent Kayseri" ve "Kayseri'nin Örnek Simaları" adlı programlar çerçevesinde Mustafa Boydak, Mustafa Özhamurkar, Ali Rıza Özderici gibi iş adamlarımız ile Prof. Dr. Hulusi Köker, Süleyman Sağlam, Emir Kalkan, Prof. Dr Nevzat Özkan ve Prof. Dr. Ali Kaya gibi edebiyatçı ve akademisyenlerimizi gençlerimizle buluşturduk. Bunların yanı sıra Kayseri'nin önde gelen kültür ve turizm bölgelerine geziler düzenledik, Hava İkmal Bakım Merkezi'ni tanıttık. Bunları yaparken amacımız, gençlerimizin bu şehri en iyi şekilde tanımasını sağlamaktı. Çünkü onlar bu şehri ne kadar yakından tanırlarsa o kadar severler, ne kadar severlerse o kadar sahiplenirler ve bu şehir için çalışmalar yaparlar, projeler üretirler. Bu nedenle bu tür programlara büyük önem veriyoruz" dedi. Yaşadığımız Kent Kayseri ve Kayseri'nin Örnek Simaları adlı programlara 5 bin gencin katıldığını ifade eden Daire Başkanı Durukan, bu yıl ilki gerçekleştirilen Liselerarası Tiyatro Festivali'ni de 12 bin kişinin izlediğini kaydederek, "Yaşadığımız Kent Kayseri ve Kayseri'nin Örnek Simaları programlarının yanı sıra bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Liselerarası Tiyatro Festivali ile de tiyatroya gönül vermiş gençlerimize yeteneklerini sergileme imkanı sağladık. Yaklaşık 12 bin kişinin izlediği ve 400 öğrencinin gerek oyuncu gerekse teknik eleman olarak yer aldığı festivali önümüzdeki yıllarda ulusal çapta düzenlemeyi hedefliyoruz" diye konuştu. İştirakler ve İşletmeler Daire Başkanı Oktay Durukan, gurbetçi çocuklarına yönelik olarak geçtiğimiz yıl başlatılan ve büyük takdir toplayan bilgilendirme programlarına bu yıl da devam edileceğini sözlerine ekleyerek, "Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarına yönelik olarak geçtiğimiz yıl Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirdiğimiz ve Kayseri'nin tarihi-turistik yerlerini gezdirdiğimiz programlara bu yıl da devam edilecek.
Çocuk - 30.05.2006
Adıyaman: Evlilik Öncesi Sağlık Raporunun Önemi
Adıyaman'ın Kahta İlçesi Sağlık Grup Başkanı Dr. Hüseyin Ağaoğlu, çiftlerin nikah öncesi sağlık raporu almalarının önemli olduğunu bildirdi. Sağlık raporunun önemi hakkında bilgi veren Sağlık Gurup Başkanı Hüseyin Ağaoğlu, "Evlenecek çiftlerin sağlık ve genetik riskler açısından değerlendirilmesi, mutlu bir evlilik ve sağlıklı çocukların dünya gelmesi için sağlık raporu önemsenmesi gereken bir konudur.
Çocuk - 30.05.2006
Konya: Tıp Tarihinde Yeni Bir Hastalık Bulundu
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Reisli tarafından bulunarak tıp dünyasının görüşüne sunulan 'CD 19 eksikliği' isimli hastalık, tıp dünyası tarafından kabul gördü.
Çocuk - 30.05.2006
Samsun: Aynur Asan, Hayatını Kaybetti
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden 42 yıllık hizmetinin ardından 2003 yılında Encümen Müdürü olarak emekliye ayrılan 73 yaşındaki Aynur Asan hayatını kaybetti.
Çocuk - 30.05.2006
Adana: Adana'da Yerel Yönetimler
AK Parti İstanbul Milletvekili görme engelli Lokman Ayva, engellilerin, "Bu benim kaderim" diyerek hayata küsmemesi gerektiğini ifade ederek, "Meslek sahibi olup kendi ayaklarımızın üzerinde durmalıyız" dedi. Seyhan Belediyesi tarafından Huzurevleri Engelliler Meslek Edindirme Merkezi'nin açılışına katılan Lokman Ayva, engellilerin topluma karışması ve hayatın içine girebilmesi için 4 hedefi yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, "Engelliler kendi kendine yetmeli, başkasından yardım istememeli. Engelliler bilgi birikimini ve kültürünü arttırmalı. Engelli, topluma kendini kabul ettirmesi ve ayaklarının üzerinde durabilmesi için meslek sahibi olmalı. İnsanlarla sağlıklı iletişim kurmalı, toplumdan kendini dışlamamalı. Engelliler bu 4 hedefi yerine getirdiğinde başarıya mutlaka ulaşacaktır" dedi. Engellilerin, "Bu benim kaderim" diyerek hayata küsmemesi gerektiğini ifade eden Ayva şunları söyledi: "Bizim kaderimiz engelli olduğumuz için evde oturup beklemek değil. Çoğu engellinin yaptığı en büyük yanlışlık bu. Biz engelliler meslek sahibi olup kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmeliyiz. Herkes gibi biz de yuvamızı kurmalıyız, herkes gibi biz de çocuk sahibi olmalıyız, herkes gibi biz de parkta, sokakta, herhangi bir yerde rahatça dolaşmalıyız.
Çocuk - 30.05.2006
Ankara: Bakan Çelik, Mev Seçimleriyle İlgili İddiaları Cevaplandırdı
Mili Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hafta sonu yapılan Milli Eğitim Vakfı (MEV) Genel Kurulu seçimleriyle ilgili eleştiriler konusunda, "Yenilen taraf güreşe doymazmış, olayın rant kavgasıymış gibi sunulması ise beni üzmüştür" dedi. Çelik, yaklaşan ÖSS Sınavı konusunda da anne-babalara çağrıda bulunarak, sınav sonucuna göre "seni cezalandıracağım" gibi yaklaşımların yanlış olacağını söyledi. Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Gölbaşı'nda bulunan ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Test Merkezi'nin açılışını yaptı. Çelik, burada gazetecilerin Milli Eğitim Vakfı Genel Kurulu seçimleri ile ilgili soruları üzerine, iddiaları kabul etmediğini ve bu iddiaların kendisini üzdüğünü kaydetti. Çelik, MEV'in 1981 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından kurulduğunu hatırlatarak, amacının Türk çocuklarının daha iyi eğitilmesi ve Türk eğitim sistemine yeni kaynaklar elde etmek olduğunu söyledi.
Çocuk - 30.05.2006
Konya: Konya Devlet Tiyatrosu En İyi Sezonunu Geçirdi
Konya Devlet Tiyatrosu (KDT), 2005-2006 sezonunda 54 bin 426 seyirci ve yüzde 75.29'luk doluluk oranıyla en iyi sezonu geçirdi. Sezon hakkında bir değerlendirme yapan KDT Müdürü Yıldırım Gücük, devlet tiyatrolarının Atatürk'ün emriyle kurulmuş Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından olduğunu belirterek, tiyatro sanatını tanıtmak ve Türkçe'nin doğru kullanımını özendirme görevlerini üstlendiğini söyledi. Konya Devlet Tiyatrosu'nun 1997 yılında hizmete girdiğini de dile getiren Yıldırım Gücük, "Bu tiyatro 19 sanatçıyla göreve başladı. Konya ile birlikte Erzurum, Van ve Sivas illerinde de devlet tiyatrolarının birer sahnesi oluşturuldu. Sadece 12 ilde bulunan devlet tiyatrosu bölgelerinin içine Konya da katılmış oldu. Böylece Konya, ülkemizin 12 özel ilinden biri haline geldi" dedi. KDT'nin ilk olarak "Tamirci" adlı oyunla perdelerini açtığını ifade eden Gücük, "O günden bugüne kadar onlarca eser sahneye konuldu ve Konyalılar'dan büyük ilgi gördü. Bu sezon ise tiyatromuz, kuruluşundan bu yana en iyi sezonunu geçirdi. Bu sezon 'Definename, Şahane Düğün, Sevgili Doktor, Buzlar Çözülmeden ve Hiçbir Şey' adlı büyük oyunları ve 'Kuyudaki Aslan ile Sevdalı Bulut' adlı çocuk oyunlarını sahneledik.
Çocuk - 30.05.2006
Çanakkale: Ayvacık Panayırı Sona Erdi
Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde kurulan panayır sona erdi. Her yıl geleneksel olarak kurulan panayırın bu yıl da büyük ilgi gördüğünü belirten yetkililer, 60 dönümlük arazi üzerine kurulan panayırı bu yıl 30 bine yakın kişinin gezdiğini ifade etti. Bu yıl panayırın son kez kurulacağı ve seneye kurulmayacağı şeklindeki söylentilerin gerçeğini yansıtmadığını belirten yetkililer, gelecek yıllarda panayırın daha geniş kapsamlı olarak kurulacağını belirtti. 4 gün süren panayırda en fazla ilgiyi ise lunapark çekti. Çocukların büyük ilgi gösterdiği lunapark hiç boş kalmadı.
Çocuk - 30.05.2006
Muğla: Muğla'da Yerel Yönetimler
Muğla'nın Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, Hasan İzzettin Dinamo'nun Kurtuluş Savaşı'nın anlatan kitaplarını İlçe Halk Kütüphanesi'ne bağışladı. Kişi, kurum ve kuruluşların kütüphane kurmaya teşvik edilmesi amacıyla "İster Bir Kitap, İster Bir Raf", "İster Onarın, İster Donatın" sloganlarıyla yurt çapında başlatılan "Kütüphaneler İçin" kampanyası çerçevesinde başta Hasan İzzet Dinamo'nun kitaplarını teslim eden Karakullukçu, daha önce de "Şu Çılgın Türkler" kitabının ilçedeki tüm ilköğretim öğrencilerine ulaşmasını sağlamıştı. Gençler tarafından fazla tanınmayan Hasan İzzettin Dinamo'nun Kurtuluş Savaşımızı en az Turgut Özakman kadar detaylı ve doğru anlattığını söyleyen Karakullukçu, siyasi görüşü nedeniyle eserleri uzun yıllar sansüre uğrayan bu yazarın değerini bilmek gerektiğini vurguladı. Karakullukçu, Datça İlçe Halk Kütüphanesi'ne ayrıca çocuk kitapları yazarı Ayşe Necla Kuglin'in kitaplarından oluşan bir set armağan etti.
Çocuk - 30.05.2006
Ankara: Veto Edilen Sosyal Güvenlik Yasası Genel Kurul'da
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 15 maddesi veto edilen Sosyal Güvenlik Reformu yasa tasarısı, bugün Meclis Genel Kurul toplantısında tartışılacak.
Çocuk - 30.05.2006
Şırnak: Şırnak'ta Çocuk Gelişimi Bölümü Açıldı
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ne bağlı Şırnak Meslek Yüksek Okulu (MYO) Sağlık Programları Bölümü bünyesinde Çocuk Gelişimi 2. Öğretim Programı açıldı.
Çocuk - 30.05.2006
Zabul: Amerikan Ordusu, Afganistan'da Savaş Kalıntılarını Temizliyor
Afganistan'da belki de en tehlikeli ve alışılmadık işi yapan Amerikan askerlerinden oluşan 'savaş mühimmat kalıntılarını temizleme takımı' (EOD) farklı birimlerden meydana gelen geniş bir takım. Amerika Maryland'de aynı askeri okulda eğitim gören takım, Afganistan'daki çalışmalarıyla başarılarını ispatlamış durumda. Burada profesyonellik, ortak dil ve ortak amaç için çalışma azmi önemli bir yer tutuyor. Ağırlıklı olarak hava kuvvetlerinden oluşan ve yoğun ateş altında olan bölgelerde aramalarına hız katan takım, kendi güvenliğini korurken aynı zamanda Afgan halkına da her anlamda destek sağlamayı amaçlıyor. Fakat EOD Takımı da sık sık saldırılara maruz kalıyor. Afganistan'da toplumun eğitimi için de çaba gösteren EOD Takımı üyeleri, Afgan çocuklarının savaş kalıntılarıyla oynadığını ve bu konuda çocukları yeterince bilgilendirmek için ellerinden geleni yaptığını söylüyor.
Çocuk - 30.05.2006
Bursa: Babalar Ve Çocukları Busiad'da Buluştu
Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (BUSİAD) toplantısında, sanayiciler ve çocukları biraraya geldi.
Çocuk - 30.05.2006
Çanakkale: Çanakkale'de Yerel Yönetimler
Çanakkale'de, Osnabrück Parkı'nda oynayan çocuklar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan oyun gruplarının yenilenmesini istedi.
Çocuk - 30.05.2006
İstanbul: Tarihte Bugün
Tarihte bugün meydana gelen önemli olayların kronolojik sıralaması şöyle: - 30 Mayıs 1740 Osmanlı Devleti, Fransa ile kapitülasyon antlaşması imzaladı. - 30 Mayıs 1913 I. Balkan Savaşı sona erdi. - 30 Mayıs 1956 Gima Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Şirketi kuruldu. - 30 Mayıs 1961 DP iktidarı döneminde yabancı bankalara rehin verilen altınlardan kurtarılan ilk parti yurda getirildi. THY'nin Seç Uçağı ile Londra'dan getirilen altının 4 ton olduğu açıklandı. Merkez Bankası altınlar için Bank Of England'a 40 milyon lira ödedi. Altınların 1955-56 yılları arasında rehin verildiği öğrenildi. - 30 Mayıs 1975 Türkiye İşçi Partisi eski Başkanlarından Mehmet Ali Aybar ve 49 kurucu üye "Sosyalist Parti"yi kurdu. - 30 Mayıs 1997 Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, ülkenin ilk uluslararası bankası Demirbank, IFC ve Avrupa Kalkınma Bankası ortaklığıyla açıldı. - 30 Mayıs 2002 Başbakan Bülent Ecevit, uzun süreli bir toplantıya katılması uygun görülmediği için Milli Güvenlik Kurulu'nun Mayıs ayı toplantısına katılmadı. - 30 Mayıs 2002 MGK, OHAL'in, Hakkari ve Tunceli'de 30 Temmuz 2002'den geçerli olmak üzere sona erdirilmesini, Diyarbakır ve Şırnak'ta ise son kez olmak üzere 4 ay uzatılmasının Bakanlar Kurulu'na tavsiye edilmesini kararlaştırdı. - 30 Mayıs 2002 Van'ın Çaldıran İlçesi yakınlarında, İran sınırından kaçak yollarla Türkiye'ye girmeye çalıştıkları sırada donarak ölen 9'u çocuk, 19 kişinin cesedi bulundu.
Çocuk - 30.05.2006
Hatay: Nüfus Cüzdanında 27, Sağlık Karnesinde 1 Yaşında Görünüyor
Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde, muayene olmak için hastaneye giden 27 yaşındaki kadın, sağlık karnesindeki "doğum tarihi" hanesinde 1 yaşında göründüğünü öğrenince şaşkına döndü. Evli ve 1 çocuk annesi Şenay Dağlıoğlu, rahatsızlanınca İskenderun Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne gitti.
Çocuk - 30.05.2006
Malatya: Darende'de Tarlalara Zarar Veren Yaban Domuzları İnsanları Korkutuyor
Malatya'nın Darende İlçesi Akçatoprak köyünde birkaç haftadır görülen yaban domuzları, bahçe ve tarlalara büyük zararlar veriyor. Tedirgin olan köy halkı tüfekle nöbet tutmaya başladı. Köylülerin çalışmalarına da engel olan domuzlar için Akçatoprak köyü sakinlerinden Atilla Berçin, Şaban Berçin, Nuri Turgut, Osman Güneş, İsmet Berçin ve Vural Kurnaz av tüfekleriyle yaptıkları sürek avında, 4' ü büyük 8'i de yavru olmak üzere toplam 12 adet yaban domuzunu vurdu. Köylüler, çocukların da karşılaştıklarında korktukları domuzları avlamak için her an hazır bekliyor.
Çocuk - 30.05.2006
Kahramanmaraş: Kimsesiz Çocuklara Sünnet
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü, yetiştirme yurdunda kalan 8 kimsesiz çocuğu sünnet ettirdi.
Çocuk - 30.05.2006
Adana: İş Veren Baskısı Sokak Çocuklarına İş Bıraktırdı
Adana Sokak Çocukları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, "Sokaktan Geleceğe Projesi" kapsamında meslek edinerek işe yerleştirilen 45 kişiden 11'inin iş verenin baskısına dayanamayarak işi bırakmak zorunda kaldığını söyledi.
Çocuk - 30.05.2006
Moskova: Rus Çocuklar, Türkiye İçin Yarıştı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim yarışmasının ödül töreni Moskova'da Tretyakov Galerisi'nin sergi salonunda yapıldı.
Çocuk - 30.05.2006
İzmir: Sandal Devrilince Boğuldu
İzmir'de bindikleri sandalın rüzgar nedeniyle alabora olması sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti.
Çocuk - 29.05.2006
Çankırı: Babanın Telefon Borcu Kızını Mahkum Etti
Birkaç ay önce vefat eden babanın telefon borcu, Çankırı'da oturan kızını mahkum etti. Edinilen bilgiye göre, Kastamonu'da ikamet eden baba Mehmet Çömen, birkaç önce vefat etti. Babanın vefatından sonra, baba Mehmet Çömen adına kayıtlı ev telefonunu oğlu Tahsin Çömen kullanmaya başladı. Oğul Çömen'in de vurularak ölmesi sonucu ödenmeyen telefon faturası, evli ve Çankırı'da oturan kızı Seher Çömen'e kaldı. İşsiz eşi ve 3 çocuğuyla harabe bir evde Çankırı'da oturan Seher Çömen, 1 milyar 200 milyon liralık faturayı ödeyemeyince cezaevine konuldu. Eşi 6 gündür cezaevinde bulunan İbrahim Semerci, "3 çocuğumla kala kaldım. Tek tük gündelik işlere gidip geliyordum. Ancak çocuklar küçük ve okula gidiyor.
Çocuk - 29.05.2006
Iğdır: Iğdır'da Mehmetçiğe Kermesli Destek
Iğdır'da 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenaral Tarık Özkut'un eşi Özlem Özkut ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Levent Çolak'ın eşi Leyla Çolak'ın himayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı yararına bir kermes düzenlendi. Iğdır Askeri Gazinosu'nda düzenlenen kermesin açılışına Iğdır Valisi Halil Ulusoy'un eşi Aysel Ulusoy, 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenaral Tarık Özkut' un eşi Özlem Özkut, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Cemal Dikmen'in eşi Melek Dikmen, Belediye Başkanı Nurettin Aras'ın eşi Nevin Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük'ün eşi Ayşe Küçük, 5. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Levent Çolak'ın eşi Leyla Çolak ve çok sayıda subay, astsubay, uzman erbaşların eşi ve Iğdırlı bayan katıldı. Kermeste, 5. Hudut Alay Komutanlığı'na mensup subay, astsubay ve uzman erbaş eşlerinin 2005-2006 dönemi sosyal etkinlikleri kapsamında açılan resim, ahşap boyama, dekoratif sabun ve alüminyum kabartma tablo kurslarında kazanılan el becerileri sonucunda ortaya çıkan çok özel eserleri sergilendi. Kermesin açılışında konuşan 5. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Levent Çolak'ın eşi Leyla Çolak, "Kermes, gece gündüz, sıcak soğuk demeden, en zor iklim ve arazi koşularında ülkenin sınırlarını büyük bir özveriyle koruyan 5. Hudut Alay Komutanlığı'nda görevli subay, astsubay ve uzman erbaşlarının eşleri olan bizlerin, tamamen kendi el emeğimiz olan malzemelerle düzenlenmiştir. Elde edilecek gelir, Alay Komutanlığı'ndan teşkil edilen bağımsız bir heyet tarafından Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacaktır. Kermesten satın alacağınız her bir ürüne ödediğiniz para, bu ülke için kendisini feda etmiş kahraman şehitlerimizin bizlere emanet ettiği eş ve çocukları ile vücudunun bir uzvunu hiç çekinmeden vatanına feda eden kahraman gazilerimize verilecektir.
Çocuk - 29.05.2006
Yozgat: Yozgat Emniyeti'nden Eğitime Katkı
Yozgat Emniyet Müdürlüğü, Yassıhöyük Köyü İlköğretim Okulu ve lojmanında tadilat ve tamirat yaparak, öğrencilerin daha rahat bir ortamda eğitim almalarını sağladı. Yozgat Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ve İl Emniyet Müdürü Cumhur Kuluy, onarım yapılan Yassıhöyük Köyü İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Milli Eğitim Müdürü Gülay, katkılarından dolayı Emniyet Müdürü Cumhur Kuluy ve Emniyet personeline teşekkür etti. Gülay, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Emniyet Müdürlüğü'nden bir okul onarımı için ricada bulunduklarını belirterek, "Emniyet Müdürü'müz de bizi kırmadı, personeliyle birlikte bize çok büyük destek sağladılar. Bugün çocuklarımız rahat bir ortamda eğitimlerini sürdürmektedirler" dedi.
Çocuk - 29.05.2006
Kars: Kars'ta Öğrencilerden Sergi
Kars Atatürk İlköğretim Okulu resim ve iş eğitimi öğrencileri tarafından açılan sergide konuşan Milli Eğitim Müdürü Burhan Baltacı, öğrencilerin el emeklerini bundan böyle Ani Harabeleri'nde sergileyeceklerini, öğrencilerin eserlerini yerli ve yabancı turistlere satarak okullara gelir sağlayacaklarını söyledi. Merkez Atatürk İlköğretim Okulu 6, 7 ve 8. sınıflar resim ve iş eğitimi öğrencilerinin 3 ay gibi bir zamanda hazırlanan ve 3 gün açık kalacak olan sergisi Gazi Ahmet Muhtar Paşa Sergi Salonu'nda açıldı. Resim dersinde hazırlanan pastel, suluboya, desen, kuru boya çalışmaları sergilenirken, iş eğitimi dersinde yapılan ahşap boyama, takı tasarımı, örgü çalışmaları, vitray, mozaik, çanta yapımı, seramik hamurlu boya, oyunca yapımı, ahşap ayna çeşitleri sergide yer aldı. Resim Öğretmeni Betül Altıntaş, İş Eğitimi Öğretmeni Övgü Keskin ve Yasemin Yıldız gözetiminde sergilenen ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Okul Müdürü İdayet Toptaş'ın da hazır bulunduğu sergide konuşan Milli Eğitim Müdürü Burhan Baltacı, "Ani Harabeleri turizme tam anlamıyla açıldığı zaman öğrencilerimizin bu tür el emeği sergilerini Ani Harabeleri'nde açmayı düşünüyoruz. Bu çalışmayla hem aile ekonomisine hem de okullarımızın ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Durumu valimize bildirdik, bu konuda iyi düşüncelerinin olduğunu söyledi. Yakında artık Ani'de bu tür sergiler görebileceğiz" dedi. Sergide incelemelerde bulunan Milli Eğitim Müdürü Burhan Baltacı, boya malzemelerin kanserojen madde içerip içermediğini de sordu. Resim Öğretmeni Betül Altuntaş'tan, kullanılan boyalarla ilgili bilgi alan Baltacı, boyaların çocukların sağlığı açısından tehlike arz etmediğini öğrendikten sonra, "Zaten en büyük korkumuz da bu.
Çocuk - 29.05.2006
Balıkesir: Kardeşlerin Silahla Oyunu Ölüm Getirdi
Balıkesir'de, iki kardeşin silahla oyunu ölümle sonuçlandı. Edinilen bilgiye göre, dün gerçekleşen olay merkeze bağlı Çiftçidere Köyü'nde meydana geldi. Selçuk Ç., 2 çocuğuyla beraber köyün muhtarı olan babasını ziyarete gitti. Sohbet sırasında çocuklar oynamak için evin avlusuna çıktı.
Çocuk - 29.05.2006
Çorum: Çorum'da Trafik Kazası: 2 Yaralı
Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde bir otomobilin çarptığı 2 ilköğretim okulu öğrencisi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, saat 18.40'da Taşköprü mevkiinde meydana gelen trafik kazasında, Yozgat'tan Ankara'ya gitmekte olan Yozgat Vali Yardımcısı İzzettin Sevgili (42) yönetimindeki 06 AH 3527 plakalı özel otomobil, yolun karşı tarafına geçmeye çalışan Haydar Öztaş İlköğretim Okulu öğrencileri Nihal K. (12) ve Kübra Nur K.'ya (11) çarptı. Yaralı öğrenciler, Vali Yardımcısı Sevgili ve çevrede bulunan vatandaşların yardımıyla Sungurlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Hayati tehlikeleri bulunmayan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Çocukların ailelerinin, kaza nedeniyle Yozgat Vali Yardımcısı İzzettin Sevgili'den şikayetçi olmadıkları bildirildi.
Çocuk - 29.05.2006
Diyarbakır: Diyarbakır'da Yerel Yönetimler
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, risk altında olan ve sokakta çalışan çocukların kayıt altına alınması ve yeniden topluma kazandırılmaları için çocuk koordinatörlüğü birimini kurdu. Çocuk koordinatörlüğü başkanlığına atanan Muharrem Erbey, çocukların sokaklardan kurtulmalarını sağlamak için kentin bütün dinamikleriyle biraraya geleceklerini söyledi.
Çocuk - 29.05.2006
Van: Erciş'te Kırgızlı Çocuklar Erkekliğe İlk Adımlarını Attı
Van'ın Erciş İlçe Kaymakamlığı tarafından 14 Kırgızlı çocuk, Erciş Devlet Hastanesi'nde sünnet ettirilerek erkekliğe ilk adımları attırıldı.
Çocuk - 29.05.2006
Tekirdağ: Çanakkale'de Kaçırılan Çocuğun Tekirdağ'da Görüldüğü İddiası
Çanakkale'de 7 Nisan 2006 tarihinde kaybolan 2.5 yaşındaki Şeref Can Engin'in, Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde görüldüğü iddia edildi. Görgü tanıklarının ifadeleri ve verdikleri eşkal doğrultusunda Şeref Can'ın yanında görüldüğü iddia edilen kadının robot resmi çizildi.
Çocuk - 29.05.2006
Adana: Adana'da Drenaj Kanalına Düşen Çocuk Boğularak Hayatını Kaybetti
Adana'da drenaj kanalına düşen bir çocuk, boğularak hayatını kaybetti.
Çocuk - 29.05.2006
Ankara: Şirket Haberleri
Koç Topluluğu'nun 80. yılında çocuklar için Türkiye'yi gezen müzikli oyun "Sizinkiler-Dünya Kaç Bucak", büyük ilgi ile yoluna devam ediyor. Turne kapsamında 28 ve 29 Mayıs'ta Ankara Anatolia Kültür Merkezi'nde toplam 4 gösteri gerçekleşti ve büyük beğeni ile izlendi.
Çocuk - 29.05.2006
Ramadi: Ramadi'deki Şiddetli Çatışmalar
Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısındaki Ramadi'de şiddet olayları dinmiyor. Halk, girdiği evlerdeki araçlara bomba yerleştirerek patlattığını iddia ettiği Amerikan askerlerine tepkili. Ramadi'de saldırılar ve Iraklı direnişçilerle Amerikan askerleri arasındaki çatışmalar yer yer sürerken, Amerikan askerlerinin girdiği evlerdeki araçları bomba koyarak patlattığı iddia edildi. Ramadililer evlerinin büyük hasar gördüğünü öne sürerken, Ramadi'nin El Dubbat Semti'nde Amerikan askerlerinin evlerinin garajlarına girdiğini ve araçlarını patlattığını söyleyen Iraklılar, işgale tepki gösterdi. Halil El Duleymi isimli Iraklı, "Ben öğretmenim ve ailemle burada yaşıyorum. Allah'tan başka kimsemiz yok. Neden böyle şeyler yapıyorlar anlamıyoruz. Biz sadece hayatımızı istiyoruz" dedi. Evinin Amerikan askerleri tarafından aracıyla birlikte patlatıldığını söyleyen Umm Fehet (56) isimli Iraklı kadın da, "Amerikalılar'ın getirdiği demokrasiye bakın. Bakın elimde sadece kapının kolu kaldı. Bush bizim için demokrasiyi getirdi. Halk artık bu patlamalardan saldırılardan kaçıyor. Kaçanların arasında yaşlılar, hastalar da var" şeklinde konuştu. Mahmud Duleymi isimli çocuk da, Amerikalılar tarafından patlatıldığını söylediği aracı göstererek, "Bu otobüs, bu ailenin geçim kaynağıydı.
Çocuk - 29.05.2006
Afyonkarahisar: Afyonkarahisar'da Dilencilere Yönelik Önlemler Arttırıldı
Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yaz aylarıyla birlikte özellikle şehir merkezinde artan dilencilere yönelik önlemleri sıklaştırdı. Afyonkarahisar'ın çeşitli yerlerinde dilencilik yaptıkları tespit edilen, içlerinde küçük yaşta çocukların da olduğu şahıslar, zabıta ekipleri tarafından il dışına çıkarıldı.
Çocuk - 29.05.2006
Samsun: Samsun'dan Kısa Kısa
Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde üzerine televizyon devrilen bir çocuk hastanelik oldu.
Çocuk - 29.05.2006
Brüksel: Solingen Faciasının 13. Yıldönümü
Yeşiller AB Milletvekili Cem Özdemir, "Irkçılığın hiçbir zaman prim yapmaması ve çocuklarımızın barış ortamında büyümesi için Solingen'deki olay hepimize sorumluluk yüklüyor" dedi.
Çocuk - 29.05.2006
Ordu: Küçük Balerinler Büyüledi
Ordu Belediyesi ve TOBAV işbirliğiyle düzenlenen '2. Uluslararası Ordu Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali' kapsamında, Samsun TAB Sanat Tan Sağtürk Bale Okulu'na mensup küçük balerinlerin gösterisi büyük ilgi gördü.
Çocuk - 29.05.2006
Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Sosyal Riski Azaltma Projesi (SARP) çerçevesinde çocukların bilinçli kişiler tarafından bakılması ve ihtiyaç sahibi bayanların çocuk bakıcılığı konusunda eğitilmesi için proje başlattı.
Çocuk - 29.05.2006
Siirt: Siirt'te Kimsesiz Çocuklara Doğum Günü Partisi
Siirt Sağlık Müdürlüğü personelinin eşleri, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Saraçoğlu Çocuk Yuvası'nda kalan 11 çocuğa doğum günü partisi düzenledi.
Çocuk - 29.05.2006
Hakkari: Hakkari'de Zap Deresi İlkel Yöntemlerle Aşılıyor
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Erdal Mezrası halkı, köprüleri olmadığı için Zap Deresi'ni tehlikeli yöntemlerle geçiyor. Derenin karşı tarafındaki mezraya ulaşabilmek için erkek, kadın ve çocuklar, bellerine ip bağlayarak karşıya geçebiliyor.
Çocuk - 29.05.2006
Bursa: İnegöl'de Sünnet Şöleni
Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde, hayırsever bir işadamı tarafından 60 çocuk sünnet ettirildi.
Çocuk - 29.05.2006
Mersin: Çogem'li Kursiyerlerden Yıl Sonu Sergisi
Mersin'de, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde (ÇOGEM) eğitim gören kursiyerler yıl sonu sergisi açtı.
Çocuk - 29.05.2006
Kars: "pozitif Düşünce Ve İletişim Semineri"
Kars'ta düzenlenen 'Pozitif Düşünce ve İletişim Seminerleri'nin ilki muhtarlara verildi. Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda bugün ilki düzenlenen ve muhtarlar ile il genel meclis üyelerine yönelik yapılan eğitim seminerlerine, köy ve mahalle muhtarlarının tamamı katıldı. Kars Valiliği ile Kültür Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen seminerde Kars Valisi Yardımcısı Mehmet Öz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Salgar, genel meclis üyeleriyle köy ve mahalle muhtarları da hazır bulundu. Eğitimci-yazar Ali Şan Kapaklıkaya, muhtarlara ve il genel meclis üyelerine kendisinin de bir köy çocuğu olduğunu ifade ederek, herkesin zorlukla mücadele ettiğini vurguladı. Kapaklıkaya, zorlukların insanları daha çok başarılı ve olgun yaptığını dile getirerek, "Çocuklarınıza karşı ne kadar fazla imkan sağlarsanız, onları o kadar başarısız yetiştirirsiniz.
Çocuk - 29.05.2006
Bayburt: Bayburt'ta "teneke Şövalyeler" Adlı Oyun Sahnelendi
Bayburt'ta Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Turne Organizasyonları Birim Amiri ve Milli Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından "Teneke Şövalyeler" adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda sahnelenen oyunu, Bayburt Milli Eğitim Şube Müdürü Altan Kalkın ve 100 kişilik öğrenci grubu izledi. Organizasyon hakkında bilgi veren Milli Eğitim Şube Müdürü Altan Kalkın, "Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın boş zamanlarını değerlendirmek, sanat konusunda bilgi ve tecrübelerinin arttırmak amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Turne Organizasyonları Birim Amiri Hüsamettin Eraslan ve kurumumuz tarafından böyle faydalı etkinliği hazırladık" dedi.
Çocuk - 29.05.2006
Sakarya: Otokar'dan Arifiye Çocuk Yuvası'na Yardım
Otokar çalışanları, Adapazarı Arifiye Beldesi'ndeki çocuk yuvasının bahçesinde başlattıkları çevre düzenlemesi çalışmalarını tamamladı.
Çocuk - 29.05.2006
Ankara: Gül-livni Ortak Basın Toplantısı
Türkiye, İsrail'e sınırlarını yeniden belirleme yönündeki tek taraflı plan için aradığı desteği vermedi. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail ve Filistin'in bağımsız iki devlet olarak barış içinde yan yana ve işbirliği içinde yaşamasını sağlayacak bir planın peşinde olduklarını belirterek, "Bu da tabii ki müzakere ederek, karşılıklı görüşerek ve diyalog içinde olacaktır. Buna kılavuz olacak şey de Yol Haritası ve BM'nin dokümanlarıdır" dedi. Gül ve Livni, yaklaşık 2 saat süren baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Dışişleri Bakanlığı'nda biraraya geldi. Bakan Gül, Ortadoğu'ya barışın gelmesi ve Filistin ile İsrail arasında kalıcı bir barışın sağlanmasının herkesin arzusu olduğunu belirtti. Bu yönde BM'nin kararları ve Yol Haritası'nın çok önemli belgeler olduğunu kaydeden Gül, kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için Türkiye olarak ellerinden gelen her desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Livni'nin ziyaretinin çok faydalı olduğunu kaydeden Gül, iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha sıcak tutacaklarını ifade etti. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Gül, İsrail'in Batı Şeria'dan çekilme planına Türkiye'nin yaklaşımının ne olduğunun sorulması üzerine, "Bu konuda bizim görüşümüz gayet açıktır. Bunu Sayın Bakan ile de paylaştık. Biz bölgede İsrail ve Filistin'in, bağımsız iki devletin barış içinde yan yana ve işbirliği içinde yaşamasını sağlayacak bir planın peşindeyiz. Bunun ancak geçerli olduğuna inanıyoruz. Bu da tabii ki müzakere ederek, karşılıklı görüşerek ve diyalog içinde olacaktır. Buna kılavuz olacak şey de Yol Haritası ve BM'nin dokümanlarıdır. Dolayısıyla bunun dışında da başka bir çözüm yoktur" dedi. Gül, İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin olarak ise, Türkiye'nin bu konudaki fikirlerinin de çok açık olduğunu belirterek, "Türkiye, nükleer silahların yayılmasına tamamen karşıdır. Nükleer konular, bizim tarafımızdan sadece barışçı amaçla desteklenmektedir" diye konuştu. Türkiye'nin bu konuda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini de teşvik ettiğini ifade eden Gül, "Biz bölgemizdeki, komşumuzdaki tüm nükleer silahların, var demiyorum ama nükleer silahlardan tamamen arınmış bir bölge ve komşuluk anlayışına inanıyoruz" dedi. Gül, "Sadece İran değil İsrail'in de nükleer silahlar konusunda çalışmaları olduğu biliniyor. Sizin bu konudaki tavrınız ne?" yönündeki soruya ise, "Türkiye olarak, bütün bölgede, komşularımızda, her yerde nükleer silahlara karşıyız. Kimde ne var, kimde ne yok, bunu tabii ki ben bilemem ama nükleer silahlarla ilgili bakışımız budur" cevabını verdi. "DEMOKRATİK OLMAYAN SEÇİMLERİN ACILARINI BİZ ÇEKİYORUZ" Livni ile görüşmesinde, Filistin'deki insani durum, oraya yapılacak ve yapılması gereken yardımları, bölgenin ekonomik şartları, oraya bazı vergilerin serbest bırakılması gibi konuları konuştuklarını, yemekte de konuşmaya devam edeceklerini aktaran Gül, Türkiye'nin insani amaçlı yardımlar, gıda yardımları yaptığını, bunlarla ilgili bazı çalışmaları olduğunu hatırlattı. Gül, bu yardımların bölgeye ulaştırılmasıyla ilgili de İsrail'in işbirliğinin gerektiğini kaydetti. Livni ise, İsrail-Türkiye ilişkilerini mükemmel olarak tanımladı. Görüşmelerde ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğinin ele alındığını kaydeden Livni, liderlerin attıkları adımlarla halkların biraraya gelmesini kolaylaştırdığını belirterek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ikiye katlanmış olduğunu vurguladı. Livni, İsrail'in 'Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması' taraf olmayı düşünüp düşünmediği sorusuna cevap vermedi. Livni, İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmeye yönelik tek taraflı bir planın daha önce yaşanan örneklerin tekrarına yol açıp açmayacağının sorulması üzerine, tek taraflı adım atmanın İsrail'de benimsenen bir yöntem olmadığını söyledi. Ancak şu andaki sorunun çözümü için başka yol bulunamadığını savunan Livni, "En iyi yöntem iki devletli çözümdür. Ancak Filistin'deki terör örgütlerinin tahliyesi mümkün değil. Çünkü Filistin'de seçimleri bir terör örgütü kazandı" diye konuştu. İsrail olarak Filistinliler'in kendi kendilerini yönetmelerini ve sorumluluk almalarını istediklerini, ancak mümkün olamadığını dile getiren Livni, "İsrail, Filistinliler'in terör örgütüne karşı bir şey yapmamasından bıkmış durumda" ifadesini kullandı. Livni, ortaya bir çözüm koyup uluslararası toplumdan buna 'evet' ya da 'hayır' demesini beklemeyeceklerini söyledi. Livni, 'Hamas'ın halkın desteğiyle iktidara geldiğinin' hatırlatılması üzerine, seçim bittiğinden bu yana İsrail hükümetinin, Hamas hükümetiyle Filistin halkını birbirinden ayrı tuttuğunu savundu. Livni, "Hamas'ın yaptığı hatalar nedeniyle Filistin halkını suçlamak cezalandırmak gibi bir niyetimiz yok. Uluslararası camianın kriterlerini yerine getirmedikleri sürece Hamas hükümeti meşru sayılmayacaktır. Hamas, hiçbir şekilde bizim yaşama hakkımıza saygı göstermiyor" şeklinde konuştu. İnsani kriz durumuna neden olmak istemeyen İsrail'in eğitim, elektrik, su, sağlık yardımı gibi konularda Filistin halkına destek verdiğini belirten Livni, "Şimdi Filistinli çocukları Hamas'a ait öğretmenler mi eğitsin? Terörist mi olsunlar? Durum böyleyse çok daha karmaşık bir sorun var ve çözülmesi gerekiyor demektir" dedi.
Çocuk - 29.05.2006
Amasya: Akraba Evliliklerinin Sonucu Fenilketonüri
Türkiye'de akraba evliliklerinin çok olmasından dolayı sıkça görülen ve bebeklerde zihinsel özür oluşturan fenilketonüri hastalığının, erken teşhisle tedavi edilebildiği bildirildi. İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bebeklerin topuklarından kan alınması konusunda anne ve babaların duyarlı olmaları istendi. İl Sağlık Müdürlüğü Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de akraba evliliklerinin çok olmasından ötürü çokça görülen ve bebeklerde zihinsel özür oluşturan, kalıtsal metabolik bir hastalık olan Fenilketonüri hastalığı için erken teşhisin önemli olduğu bildirildi.
123
title