Google'dan Aysel Gürel Sürprizi! Usta Sanatçı'nın Doğum Gününe Özel Doodle Yaptılar

Google'dan Aysel Gürel Sürprizi! Usta Sanatçı'nın Doğum Gününe Özel Doodle Yaptılar

Google'dan Aysel Gürel Sürprizi! Usta Sanatçı'nın Doğum Gününe Özel Doodle Yaptılar
Haberler.com - Haberler | Magazin

Google ana sayfasında usta sanatçı Aysel Gürel'in doğum gününe özel doodle yaptı. Google'ın logosunu tıklayanlar usta sanatçıya dair pek çok bilgiye ulaştı. Dillere pelesenk olan şarkıların sahibi Aysel Gürel kimdir? İşte Gürel'in hayatı ve eserleri...

Özel günleri unutmayan Google, bugün usta sanatçı Aysel Gürel'i doodle yaparak büyük bir sürpriz yaptı. Unutulmaz şarkılara imza atan Gürel'in hayatı merak konusu oldu. "İşte Aysel Gürel kimdir?" sorusunun cevabı...

AYSEL GÜREL KİMDİR?

Türk sanat tarihinin duayelerinden Aysel Gürel; Denizli'de, 7 Şubat 1928'de dünyaya geldi. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar'ın annesidir. Aysel Gürel, lise eğitimini Eren Kız Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde tamamlayarak mezun oldu. Şarkı sözü yazarlığıyla birlikte Türkolog, edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi.

AYSEL GÜREL'İN UNUTULMAZ ŞARKILARI

Aysel Gürel'in unutulmaz şarkıları arasında; Firuze, Ünzile, Yalnızca Sitem, 1945, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Değer mi?, Sır, Yolun Başı, Sarıl Bana, Zor Kadın, Aşk, Yanarım, Vur Yüreğim, Abone, Zorba Aşk, Dönmeyeceğim, Ayrıldık İşte, Son Dua, Gençlik Başımda Duman (Ateş Böceğim), Bilmem Hatırladın Mı?, Deli Balım, Yörük Yaylası, Arabesk bulunmaktadır.

ŞİİR KİTABI DA VAR

Bunların yanı sıra Aysel Gürel'in Şiir Şimdi ve Senin İçin Sana Değil isimli iki de kitabı bulunuyor.

ÖZEL HAYATI

Aysel Gürel ilerleyen yıllarda gazeteci Vedat Ebrem'le evlilik gerçekleştirdi. 21 Haziran 1954'te ilk çocukları Müjde Ar, gerçek adıyla Kâmile Suat Ebrem dünyaya geldi. 1957 yılında Gürel ikinci çocuğuna yedi aylık hamileyken eşinden boşandı. Mehtap Ar'ın doğmasıyla birlikte iki kızıyla birlikte kendisini zorlu bir yaşam mücadelesi geçirdi. Aysel Gürel marjnal ve renkli tavırlarının aksine annelik konusunda son derece disiplinliydi.

ÖLÜMÜNDEN SONRA 20 BİNİN ÜZERİNDE ŞARKISI ÇIKTI

Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürel'in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel'in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan'a iletilip albümde çıkış şarkısı olan "Sevdanın Son Vuruşu" isimli şiirdir.

ŞARKILARINI BİR ÇOK SANATÇI YORUMLADI

Aysel Gürel "Firuze", "Değer mi", "Sarışınım" gibi birçok şarkıya söz yazarlığı yapmıştır. Aysel Gürel'in söz yazdığı şarkılar; Sezen Aksu, Tarkan, Yonca Lodi, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nilüfer ve Burcu Güneş başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.

"80 YAŞIMA KADAR ÇALIŞTIM"

Ünlü sanatçının yine sanatçı olan kızları Müjde Ar ve Mehtap Ar annelerinin hayata gözlerini yummasının ardından vasiyetini dile getirdi. Mehtap Ar, Aysel Gürel'in vasiyetini şöyle sundu, "Annemin vasiyeti şuydu, tüm kadınlara söyle; bilsinler ki ben 80 yaşıma kadar çalıştım ve dimdik ayaktayım. Çalışmak ve ayakta kalmak güç ama ben başardım, tüm kadınlar da başarabilir."

AYSEL GÜREL'İN ROL ALDIĞI FİLMLER

Meyhane Köşeleri, Tek Kollu Canavar, Yurda Dönüş, Mıstık, Gümüş Gerdanlık, Silemezler Gönlümden, Hop Dedik Kazım, Öyle Olsun, Tantana Kardeşler, Kaybolan Saadet, Arzu, Yansın Bu Dünya, Fosforlu Cevriye

AYSEL GÜREL NE ZAMAN VEFAT ETTİ?

Usta sanatçı Aysel Gürel, 17 Şubat 2008'de tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Gürel, akciğer rahatsızlığından muzdaripti.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title