Haberler

Bursa'da Türk Uzay Kaşifleri Akademisi açıldı

Güncelleme:

Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM), 'Türk Uzay Kaşifleri Akademisi'nin açılışı yapıldı. Türk Uzay Kaşifleri Akademisi'ne, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Macaristan ve Türkiye'den katılan 9-15 yaş grubundaki çocuklar, 4 Eylül'e kadar gözlemsel astronomi, roket ve uzay bilimi, astrofizik, güneş sistemi gibi farklı konularda eğitim alacak.

Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM), "Türk Uzay Kaşifleri Akademisi"nin açılışı yapıldı.

Türk Uzay Kaşifleri Akademisi'ne, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Macaristan ve Türkiye'den katılan 9-15 yaş grubundaki çocuklar, 4 Eylül'e kadar gözlemsel astronomi, roket ve uzay bilimi, astrofizik, güneş sistemi gibi farklı konularda eğitim alacak.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çatısı altında, Türk Uzay Ajansı (TUA) ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa, 6 ülkeden 80'den fazla öğrenci katılıyor.

Açılış töreninde konuşan TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, teşkilat olarak Türk dünyasındaki işbirliğini derinleştirmek ve bağlarını kuvvetlendirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

Uzay alanındaki işbirliğinin her geçen gün çeşitlendiğini ve ilerlediğini belirten Ömüraliyev, şöyle konuştu:

"Günümüzde, uzay alanındaki çalışmalar giderek önem kazanmakta, bir nevi uzay üzerinden dünyadaki birçok alanda kontrol sağlamak mümkün olmaktadır. Uzayın faydalı şekilde kullanılması sayesinde haberleşme, altyapı ve afet yönetimi, çevre ve diğer konularda dünya üzerinde etki sağlanabilmektedir. Bizim de teşkilat olarak bu çalışmalara bigane kalmamız mümkün değildir. Bu gelişmelere paralel olarak, istikbalin uzay kaşiflerini yetiştirmek üzere Türkiye'nin ev sahipliğinde bu kampı düzenliyor olmanın yarınlara yönelik bir yatırım olduğunu düşünüyoruz."

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ise Türk dünyası içinde uzay alanında işbirliği yapmanın, ortak mirası geleceğe taşımak adına vazgeçilmez bir adım olduğunu vurguladı.

Yozgatlıgil, gençlerin Türk dünyasının gurur kaynağı olarak gelecekte uzaya gönderecekleri araçların ve uyduların tasarımını üstleneceklerini vurgulayarak, "Uzaydaki varlığımızı güçlendirmek ve Türk dünyasının uzay sahnesinde temsil etmek için sizlere olan güvenimiz tam. Uzay projelerindeki işbirliği sadece teknik ve bilimsel değil aynı zamanda insanlar arasındaki bağların da güçlenmesine yardımcı olacaktır." dedi.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ise gençlerin akademiye gelmelerinin, uzay konusunda çalışmalar yapmalarının, eğitim almalarının ve birbirlerini yakından tanımalarının önemli bir adım olduğunu anlattı.

TUA olarak TDT ile işbirliğini geliştirme adına bir proje daha sunduklarını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hep beraber bir uydu yapalım, küçük bir uydu yapmak adına bir proje sunduk. Bu da kabul gördü. Bununla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Güzel gelişmeler var. Uzayda artık elle tutulur adımlar atarak hep beraber uydu yapmak ve uydu fırlatmak noktasında da işte siz gençlerimizin ileride yapacağı işlerin zeminini oluşturma yolunda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz."

Açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Şener, TDT Proje Direktörü Ersin Aydoğan ile GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu katıldı.

Kaynak: AA / Eğitim

Kırgızistan Macaristan Kazakistan Azerbaycan Özbekistan Türkiye Güneş Bursa Eylül Eğitim Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title