Haberler

"Bombacı Mülayim" rumuzlu polise, emniyet müdürünün eşiyle ilgili ortaya attığı iddia sonrası gözaltı

Güncelleme:

Bir polis memurunun Bitlis İl Emniyet Müdürü ve eşi hakkında sosyal medya üzerinden ortaya attığı iddia gündem oldu. Emniyet Müdürü'nün eşinin kamuya ait aracı özel işlerinde kullanıldığını öne süren "Bombacı Mülayim" rumuzlu polis memuru, olay sonrası görev yaptığı Trabzon'da gözaltına alınarak Bitlis'e getirildi. Bitlis Valiliği, gözaltına alınan polisin evinde çok sayıda "gizli ibareli" evrakın arşivlendiğini belirterek soruşturma işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.

Trabzon'da görev yapan bir polis memurunun sosyal medya üzerinden "Bombacı Mülayim01" rumuzuyla yaptığı paylaşım Bitlis'i karıştırdı. Bitlis Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu'nun eşinin kamunun aracını özel işleri için kullandığı yönünde bir iddia ortaya atan polis memuru, savcılık soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Olayla ilgili Bitlis Valiliği'nden de bir açıklama geldi.

BİTLİS VALİLİĞİ: HEDEF HALİNE GETİREN PAYLAŞIMLAR

V.K. isimli polisin, Bitlis Emniyet Müdürlüğü'ndeki görevli polislerden gelen mesajı sosyal medyada paylaşmasıyla büyüyen olay sonrası Bitlis Valiliği açıklamasında "Bombacı Mülayim" rumuzlu polisin paylaşımıyla terörle mücadele eden personelin hedef gösterildiği belirtilirken söz konusu kişiye görüntüleri ulaştırdığı tespit edilen iki polis memurunun da gözaltına alındığı bildirildi.

"3 BİN EVRAKIN ARŞİVLENDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR"

Valilik açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"13.04.2024 tarihinde sosyal medya platformu X (twitter) üzerinden 'BombacıMülayim01' isimli kullanıcı tarafından; 'Bitlis İl Emniyet Müdürünün terörle mücadele kapsamında yürüttüğü faaliyetleri, emniyet hizmetlerine tahsis edilen sivil aracı ve polis memuru olan eşinin görev yerini bildirerek hedef haline getiren paylaşımlarda bulunduğu' tespit edilmiştir.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar neticesinde, hesabın kullanıcısının, Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde görevli Polis Memuru V. K. olduğu belirlenmiştir.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen talimat doğrultusunda adı geçen şahıs, 15.04.2024 tarihinde ikamet ettiği Trabzon ilinde yakalanmıştır. Şahıs; Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. maddesi (terörle mücadele eden personeli hedef göstermek) ve Türk Ceza Kanunu'nun 136. maddesi (kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkasına vermek, yaymak ve ele geçirmek) kapsamında gözaltına alınmıştır.

Şahsın üzerinde ve ikametinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzemeye el konulmuş; şahıs gerekli adli işlemler için görevli memurların nezaretinde ilimize getirilmiştir.

Şahsın el konulan dijital materyalleri üzerinde yapılan incelemelerde, kişiye özel, gizli ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakın arşivlendiği görülmüştür. Yürütülen soruşturmada şahsın hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği, kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdur olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca yapılan incelemelerde adı geçen şahsa ilimizle ilgili asılsız bilgi aktardıkları tespit edilen Bitlis ilinde görevli polis memurları S. B. ve O. Z. 16.04.2024 tarihinde gözaltına alınarak soruşturma işlemleri adli makamlarca devam etmektedir."

'Bombacı Mülayim' rumuzlu polise Bitlis Emniyet Müdürü'nün eşiyle ilgili skandal iddia sonrası gözaltı

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: YARDIM ADI ALTINDA MENFAAT TEMİN ETTİ

Olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise "Yürütülen soruşturmada şahsın hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği tespit edilmiş, kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdur olduğu tespit edilmiştir." denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu şahısla ilgili yapılan incelemelerde; 21 Mayıs 2022 tarihinde E.F.O. isimli şahıs tarafından Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne ihbar yapıldığı; yapılan ihbarda V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kendisine ait yöneticilik yaptığı sayfayı şantaj yoluyla almaya çalıştığı, ayrıca B.M. isimli şahıs tarafından CİMER'e yapılan ihbarda, V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kişisel bilgilerini, fotoğraf ve telefon numarasını paylaştığı, sosyal medya üzerinden küfür ederek siyaset yaptığı iddia edilmiş; iddialar üzerine söz konusu şahısla ilgili disiplin soruşturması başlatıldığı, ayrıca V.K. isimli şahıs ile ilgili devam eden 6 adet soruşturma dosyası bulunmaktadır.

Bu soruşturma dosyalarının 4'ünün içerik olarak benzer mahiyette, 'Mesleğin onur ve saygınlığını zedeleyici ek görevleri, idareyi ve amirlerini eleştiri sınırlarını aşan' paylaşımlar olduğu, bu nedenle dosyaların İl Polis Disiplin Kurulunca Meslekten Çıkarma kanaati belirtilerek EGM Hukuk Müşavirliğine onaylanmak üzere gönderildiği, diğer 2 dosyanın ise halen polis başmüfettişlerince soruşturma aşamasının devam ettiği anlaşılmıştır.

Şahsın el konulan dijital materyalleri üzerinde yapılan incelemelerde gizli, kişiye özel ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakın arşivlendiği, ayrıca birçok iletişim uygulamalarında oluşturulmuş olan gruplar üzerinden kendisine ülke genelinde birçok yer hakkında aslı bulunmayan bilgilerin gönderildiği ve kendisinin de gönderilen bu bilgilerin doğruluğunu araştırmadan sosyal medya hesaplarında paylaştığı tespit edilmiştir.

Yürütülen soruşturmada şahsın hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği tespit edilmiş, kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdur olduğu tespit edilmiştir. 29 Mart 2024 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu'nca V.K. hakkında; 'Mesleğin onur ve saygınlığını zedeleyici veya amir ya da üstlerinin eylem ve işlemlerini olumsuz yönde eleştirici nitelikte tek başına veya topluca bildiri dağıtmak ya da basın, haber ajansları, radyo ve televizyon kurumları ve diğer iletişim kanalları vasıtasıyla kamuoyuna yönelik bilgi, yazı ve demeç vermek' suçundan 'Meslekten Çıkarma' disiplin cezası ile; ayrıca yapmış olduğu diğer paylaşımlar nedeniyle 'Göreve çıkılmaması için propaganda yapmak, kışkırtmak, zorlamak, karar alınmasını sağlamak, alınan bu karara katılmak veya karar uyarınca göreve çıkmamak' fiilini işlediği sübuta erdiğinden 2. kez 'Meslekten Çıkarma' disiplin cezası kararı verilmiştir.

Emniyet Teşkilatımızda görevli 350 bin personelimiz, yılın 365 günü gece gündüz demeden görev sorumluluğu bilinciyle canla başla çalışmaya devam etmektedir. 179. yıllık şanlı bir maziye sahip Emniyet Teşkilatımızda, hukuk ve disiplin kurallarımız işlemeye devam edecektir."

CHP'Lİ VEKİL POLİS MEMURUNU SAVUNDU

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da gelişme üzerine sosyal medya üzerinden bir açıklamada bulunarak gözaltına alınan "Bombacı Mülayim" rumuzlu polis memurunu savundu. V.K. isimli polisle ilgili "Hayatı suçla ve suçluyla mücadele etmekle geçmiştir." ifadelerini kullanan Bakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Bitlis İl Emniyet Müdürü'ne seslendi. Bakan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Polis kardeşlerim Bombacı Mülayim'i iyi tanırlar.

Bombacı, halen görevde olan, hem kendi hakkını hem de polis ve şimdilerde asker haklarını da savunan, koruyan bir polis kardeşimizdir. Sosyal medyada en etkili hesaplardan biridir. Hayatı suçla ve suçluyla mücadele etmekle geçmiştir. "Hayatında CHP'ye oy vermiş midir? bilemem önemi var mı? zerre kadar yok!"

Biz bu yola çıkarken şerefli Türk polisinin ve askerinin siyasi düşüncesine bakmadan hakkını hukukunu koruyacağımızı söyleyerek yola çıktık. Soylu döneminde ve sonrasında şimdiki İçişleri Bakanı @AliYerlikaya nın da Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız'ın da Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın da ve daha bir çok kişinin de hukukunu koruduk ama en önemlisi polis memurlarının hakkını hukukunu koruduk. Şimdi kendisi de bir polis hakları savunucusu olan polis memuru Bombacı Mülayim'in hakkını hukukunu koruyacağız.

Bombacı Mülayim kendisine Bitlis'ten bir polis memurundan gelen mesajı sosyal medyadan paylaşıyor içerikte Bitlis İl Emniyet Müdürü ve yine polis memuru olan eşi eleştiriliyor ve olay bundan sonra başlıyor. Pazar günü Bitlis İl Emniyet Müdürü Bitlis'ten esas numarası alıyor, Tem den bir komiser ve polis arkadaşları Bombacı'nın polis olarak görev yaptığı Trabzon'a gidiyor, Trabzon'dan arama kararı alıp Bitlis'e geliyorlar, dün akşam da ek gözaltı süresi alınıyor, yarın sabah ifadesi alınacak.

Şimdi Bitlis İl Emniyet Müdürü'ne buradan sesleniyorum, eğer bu anlattıklarımdan başka bir mevzu yoksa ve sen talimat ile ifadesini aldırabilecekken şerefli bir polis memurunu terör suçlusu muamelesi ile sadece bu sebeple Trabzon'dan alıp Bitlis'e getiriyorsan sana bunun hesabını sorarım. İçişleri Bakanı @AliYerlikaya sen de sadece yukarıdaki anlattığım sebeple bir polis hakları savunucusu bir polis memuruna bu zulmün yapılmasına izin verirsen senden de bunun hesabını sorarım.

Yargı sürecini takip ediyorum. Karıncanın kardeşi var. Polisin kardeşi var o da CHP'dir bu böyle biline!"

Kaynak: Haberler.com / Selahattin Demirel - 3.Sayfa

Emniyet Müdürlüğü Bitlis Valiliği Sosyal Medya Trabzon Bitlis Memur Güvenlik Hukuk 3.Sayfa Yaşam Haberler

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Dolar için Morgan Stanley'den korkutan tahmin: 39 TL'yi görebilir

Dolar için Morgan Stanley'den korkutan tahmin: 39 TL'yi görebilir

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

500

Yorumlar (30)

Doğuş:

Herzamanki gibi ihbar eden haklı olan tutuklandı.Otelde Kızılay etlerinin satıldığını haber yapan gazeteci aklıma geldi

565
60
yanıtYanıtla
Git Bi Bak:

Vol 2. Doğuşa yarın gözaltı :))))

yanıt23
yanıt12
Hayrullah Karakuş:

Odak noktası emniyet müdürünün ve eşinin yaptıkları değil de polis olmuş Milletin parasını böyle keyifle yiyorsunuz ya yazıklar olsun sizin gibilere

485
32
yanıtYanıtla
Ferhat Uras:

Devletin, kamunun araçlarını, gereçlerini keyfi kullanmak suçtur, bundan da önemlisi etik de değil vicdani de değildir.

402
16
yanıtYanıtla
CENGAVER:

Haberden anlayamadım, suç nedir suçlu kimdir. İhbar edenmi suçlu, suçu işleyenmi. Yakında birde sakar şakir çıkarsa şaşırmam.

238
13
yanıtYanıtla
Bay Metin:

Ey hükumet israfı önlem emekli kuru ekmek bulamıyor. Kurum Müdürlerinin makam araçlarını alın yetwr artık bu saltanat firavunda yok

212
23
yanıtYanıtla
Tırpan:

Boş yapmayın Emniyet Müdürünün ailesi bu. yer güneydoğu ne çabuk unuttunuz orada sokakta bile emniyet mensuplarına saldırı yapıldığını

yanıt60
yanıt170
Name:

Ankara'da da kullanıyorlar, buna ne diyeceksiniz

yanıt26
yanıt3
Özkan Bulut:

Tasarruf yapacaklarya güya

211
15
yanıtYanıtla
reşit bağcı:

Sanki ilk defamı kullanıyorlar emniyet müdürlerinin eşleri ,çocuğunun okulu eşinin kuaförü alışverişi hata polis kantinlerinde emniyet müdürlerinin eşlerinin önceliği yıllardan beri var bu

158
7
yanıtYanıtla
Tüm 30 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title