Haberler

Saldırıya Uğrayan Gazeteci Sinan Aygül: "Tatvan Belediyesi Söz Konusu İhaleyi İptal Etti"

Abone Ol

Bitlis’te Tatvan Belediye Başkanı’nın korumaları tarafından saldırıya uğrayan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Aygül, saldırıya uğramasına neden olan ihalenin bugün iptal edildiğini belirterek, "Bahsettiğimiz taşınmazın ihalesi yapılmıştı ve satılmıştı, bir firma bunu almıştı. Bugün, tek taraflı bir şekilde belediye kararıyla bu ihale iptal edildi. Bu, tam olarak şunu gösteriyor aslında; ben bu şartları eleştiriyordum, böyle olmaması gerektiğini söylüyordum, ama ısrarla bu ihale yapılmıştı. Mademki doğruysa o halde neden iptal etiniz diye sormak gerekiyor kendilerine. Buradan alabileceğimiz tek cevap da şudur; demek ki yaptığımız haberler ve ortaya atılan iddialar ve savunduğumuz şeyler doğruymuş" dedi.

MEHMET MUCAHİT CEYLAN

Bitlis'te Tatvan Belediye Başkanı'nın korumaları tarafından saldırıya uğrayan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, ANKA Haber Ajansı'na konuştu. Aygül, saldırıya uğramasına neden olan ihalenin bugün iptal edildiğini belirterek, "Bahsettiğimiz taşınmazın ihalesi yapılmıştı ve satılmıştı, bir firma bunu almıştı. Bugün, tek taraflı bir şekilde belediye kararıyla bu ihale iptal edildi. Bu, tam olarak şunu gösteriyor aslında; ben bu şartları eleştiriyordum, böyle olmaması gerektiğini söylüyordum, ama ısrarla bu ihale yapılmıştı. Mademki doğruysa o halde neden iptal etiniz diye sormak gerekiyor kendilerine. Buradan alabileceğimiz tek cevap da şudur; demek ki yaptığımız Haber'>haberler ve ortaya atılan iddialar ve savunduğumuz şeyler doğruymuş" dedi.

Tatvan Belediyesi'nin bazı taşınmaz malların satışında usulsüzlükler yaptığını gündeme getiren Yeşil Sol Parti Bitlis Milletvekili Semra Çağlar Gökalp'ın 15 Haziran'da attığı tweeti alıntılayarak ihalenin iptal edilmesi gerektiğini paylaşmasının ardından önceki gün Tatvan Belediye Başkanı'nın korumaları tarafından saldırıya uğrayan gazeteci Sinan Aygül, söz konusu ihalenin bugün iptal edildiğini açıkladı.

"ELMACIK KEMİĞİM 4 YERDEN KIRILDI"

Sinan Aygül, ANKA Haber Ajansı'na şunları söyledi:

"Bahsettiğimiz taşınmazın ihalesi yapılmıştı ve satılmıştı, bir firma bunu almıştı. Bugün, tek taraflı bir şekilde belediye kararıyla bu ihale iptal edildi. Bu, tam olarak şunu gösteriyor aslında; ben bu şartları eleştiriyordum, böyle olmaması gerektiğini söylüyordum, ama ısrarla bu ihale yapılmıştı. Mademki doğruysa o halde neden iptal etiniz diye sormak gerekiyor kendilerine. Buradan alabileceğimiz tek cevap da şudur; demek ki yaptığımız haberler ve ortaya atılan iddialar ve savunduğumuz şeyler doğruymuş. Kamu zararı söz konusu olmuş orada. En hafif haliyle rekabet ortamı oluşmamış ki muhtemelen ret gerekçesi de rekabet ortamının oluşmamış olmasıdır. Bu durum, yaptığımız haberlerin doğru olduğunun bir göstergesidir. İdare, kendi kararıyla kendisi iptal etmiş. Şu an itibariyle ciddi bir sağlık sıkıntım yok. Ancak yüzümde elmacık kemiği kırıldığı için dört-beş yerden, plastik cerrahın ciddi bir operasyon yapması gerekiyor, bunun için de şişliğin kısmen inmesini bekliyoruz. Bitlis'te olmadığı için Diyarbakır ya da Van'a plastik cerrahi operasyonu için gitmem gerekiyor.

"TATVAN BELEDİYE BAŞKANI AZMETTİRİCİCİR"

Birincisi ben, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani'nin azmettirici olduğunu düşünüyorum ve bu konuda suç duyurusunda bulundum. En hafif haliyle azmettiricidir ve arkasında başka güçler de olabilir. Yoksa biri devletin polisi, iki koruma memuruyla silahla güpegündüz bir gazeteciye yönelik bu öldürmeye yönelik teşebbüsleri basit bir eylem değil, hayatın olağan akışına aykırı ve kendi iradeleriyle verebilecekleri bir karar değil. Kaldı ki kendileriyle hiçbir tanışıklığım ve husumetim de yok. Bu durumda gelip bana saldırmaları mantıklı değil, birinin bunları azmettirmiş olması gerekiyor. Doğal olarak, düşündüğümde, bu işin başında belediye başkanı var, yakın korumaları ve yakın akrabaları var. Bundan haberinin olmaması ihtimali çok çok düşük. Kendisiyle alakası yoksa o zaman perde arkasındaki isimleri kendisi çıkarsın ortaya. Desin ki 'Ben değil benim yardımcım, ben değil filan ortağım ya da şu rant çetesinin şu işinden dolayı yapılmıştır' diye çıksın kendisi teşhir etsin. Böyle bir durum, başkanın talimatı olmadan mümkün değil. Mümkünse eğer çıksın perde arkasını kendi anlatsın, inanalım.

"TEHDİT İDDİASIYLA MAĞDUR DURUMU YARATMAK İSTİYOR"

Tehdit meselesine gelince de ne yazık ki 'Örgüt beni tehdit etti. Bu FETÖ'cü, PKK'lı. DHKP-C'nin ölüm listesindeyim' gibi aparatlar, ne yazık ki son zamanlarda çok sık kullanılan aparatlardır ve bu bir retorik bile değildir. Bunun üzerinden belki kendisini temize çekmek, mağdur edebiyatı yaratmak ki mağdur durumu yaratmak için böyle hareket ediyor. Onun sadece o açıklaması, elinde tehdit edildiğine dair hiçbir delil olmamasına rağmen salt o açıklaması yandaş medyada geniş bir yer buldu maalesef ki manşetlerde. Güya ben onu tehdit etmişim. Benim durumum ortada, yüz halim ve sağlık durumum ortadayken nerdeyse o mağdur, ben saldırganmışım pozisyonuna çekilmek istendim. Klasik bir algı operasyonudur, bu sefer bu tutmaz. Bu bildiğimiz bir taktik ve izaha da muhtaç değil bu durum.

"BU SALDIRI, BENİM ŞAHSIMDA BÜTÜN GAZETECİLEREDİR"

Bu saldırı, sadece bana, Sinan Aygül'e değil, benim şahsımda bütün gazetecilere, basın ve ifade özgürlüğü savunucularının tamamına yönelik bir saldırıdır. Aynı zamanda toplumun ve kamunun menfaatini koruma dürtüsüne yönelik bir saldırıdır, bunu baskılamaya yönelik bir saldırıdır. Şunu söylüyor saldırganlar; 'Biz her şeyi yaparız, çalarız, yakarız, ortalığı talan ederiz ama kimse bize hiçbir şey söylemeyecek. Biz, söyleyeni de böyle yaparız' diye gözdağı vermek istiyorlar. Dolayısıyla konu, Sinan Aygül ile ilgili bir konu değil aslında. Konu, toplumsal, hatta bir noktada evrensel bir konudur. Basın ve ifade özgürlüğüne, haber alma ve haber verme hakkına yönelik bir saldırıdır. Bu saldırının bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor."

NE OLMUŞTU

Gazeteci Aygül, Tatvan Belediyesi'nce taşınmaz mallarda ciddi usulsüzlükler yapıldığını gündeme getiren Yeşil Sol Parti Bitlis Milletvekili Semra Çağlar Gökalp'ın 15 Haziran'da attığı tweeti alıntılayarak aynı gün "Bazı satışlarda çok ciddi usulsüzlükler, ciddi suçlar var. Olası bir inceleme/soruşturma ve tarafsız bir yargı sürecinde çok kişinin canı yanar. Bitlis Belediyesi'nin ihalesi katılımcı olmadığı için iptal oldu. Tatvan Belediyesi'nin gerçekleşen satışının da rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmesini bekliyorum" paylaşımını yapmıştı.

Aygül, bu paylaşımdan iki gün sonra, yani 17 Haziran'da, Tatvan Kültür Mahallesi Şeyhmuz Zırhlı Sokak'ta yürürken Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani'nin sivil koruması Yücel B. tarafından saldırıya uğramış. Olaya müdahale etmek isteyen vatandaşlara ise polis memuru olduğu belirtilen koruma Engin K. tarafından engellenmişti. Elmacık kemikleri kırılan Aygül'ün kanlar içerisindeki fotoğraflarının sosyal medyada yayınlanmasının ardından gazeteci Ruşen Takva olay anına ait güvenlik kamerası kayıtlarını paylaşınca kamuoyunda büyük tepki oluşmuştu.

Kaynak: ANKA / Yerel

Tatvan Belediyesi Sinan Aygül Bitlis Tatvan Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Erkek Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 kim kazandı? Pantene Altın Kelebek oy vermek ücretli mi? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 saat kaçta başlıyor, CANLI izleme linki! Pantene Altın Kelebek Yıldızı Parlayanlar ödülü kim kazandı? TÜRK İŞ ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ 2024: Yeni asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç artacak? Asgari ücret 16000 mi, 17000 mi oldu? 4 Aralık OKULLAR TATİL Mİ? Yarın (4 Aralık Pazartesi) hangi illerde okullar tatil, hangi şehirlerde okul yok? Yargı YENİ BÖLÜM (74. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (157. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title