Haberler

OMÜ Bağımlılıkla Mücadelede Dinî Liderler Eğitimi Kapanış Programı

Güncelleme:

Bağımlılıkla Mücadelede Dini Liderler Eğitimi Kapanış Programı, Çakırlar Korusu Kır Düğün Alanı'nda gerçekleştirildi.

Bağımlılıkla Mücadelede Dini Liderler Eğitimi Kapanış Programı, Çakırlar Korusu Kır Düğün Alanı'nda gerçekleştirildi.

Program, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Camii imam hatibi Recep Çaylan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlarken ardından açılış konuşmalarına geçildi.

"Bağımlılıkla mücadele önleyici bir tedbirdir"

Bağımlılıkla Mücadelede Dini Liderler Eğitimi Kapanış Programı'na katılan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, "Din görevlileri toplumun birer önemli parçasıdır. Bağımlılıkla mücadele denildiğinde aklımıza sadece kolluk kuvvetleri gelmemeli, bu görev sadece onların görevi değil, bu konu; tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, yerel ve genel yönetimlerimiz olmak üzere hepimizin görevidir. Çocuklarımızda bağımlılık oluşturacak hiçbir araç gereci önlerine sunmamalıyız, bunun yerine çocuklarımızı spor ve sanat faaliyetlerine yönlendirmeliyiz" dedi.

"Bağımlı olma durumları değişti"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi (OMÜBAM) ve ekibine teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektör Ünal, "Böylesine güzel gelecek açısından ümit veren, bizi cesaretlendiren bir etkinlikte olmaktan gerçekten mutluyum. Öncelikle süreç boyunca yardımlarıyla bize destek olan Sayın Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı'ya, OMÜBAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu ve ekibine, siz değerli katılımcılarımıza bu programa göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. Bağımlı olma durumu eskiden uyuşturucu madde içeren nesneleri kapsarken artık bu durumun değiştiğini, birçok noktada bağımlı yetiştiğimizi düşünüyorum. Bağımlılık durumu, kullanılan maddelerle birlikte artık teknoloji bağımlılığı olarak da karşımıza çıkıyor. Bağımlılıkla mücadele ise toplumun her kesimini ve kurumunu ilgilendiren bir konu durumuna geldi. Dolayısıyla biz Üniversite olarak topluma hizmet bağlamında akademik ve sosyal olarak ne yapılması ve nerede durulması gerekiyorsa her zaman orda olmaya ve bunu şartsız yerine getirmeye talibiz. Aynı şekilde bu konuyu bizim gibi hassasiyetle ele alan, yardımda bulunan ve sadece vaaz, nasihat vererek değil de hayatımızın içinde olan bu konuyu hevesle takip eden saygıdeğer din mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Bağımlılık küresel bir tehdit"

Program kapsamında söz alan Samsun İl Müftüsü Seyfullah Çakır, "Küresel dünyada bütün ülkeleri tehdit eden en büyük düşman, bağımlılık içeren maddelerdir. Bu etmenlerle nasıl mücadele edip bunların önüne geçebiliriz diye çıktığımız bu yolda yaklaşık 300 kişinin katılımıyla 17 ilçemizden gelen din mensubu arkadaşlarımıza yönelik 5 bölgemizde seminerler düzenlendi. Bu projede bize en büyük desteği veren Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı'ya, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal'a, OMÜBAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu'na ve programın hazırlanmasında ev sahipliği yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve değerli siz katılımcılarına teşekkür ediyorum" diyerek cümlelerini noktaladı.

"Amacımız koruyucu yaklaşımlarda bulunmak"

OMÜBAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu, kurum olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsederek "OMÜBAM ailesi olarak amacımız ilk olarak toplumda bağımlılıkla mücadelede koruyucu yaklaşımlarda bulunmaktır. Bağımlılıkla mücadele kapsamında toplumda önde gelen ve lider konumunda olan meslek mensuplarını bu anlamda güçlendirmek, farklılıklarını ve yetkinliklerini artırmak için birçok alanda faaliyet gerçekleştirdik. İlk olarak bağımlılıkla mücadelede komisyon kurul üyelerinin eğitimi ile başladığımız bu programda basın mensuplarına basında ortak bir dil oluşturabilmeleri için eğitim programı verdik" sözlerine yer verdi.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise bağımlılıkla mücadele kapsamında programa katılıp destek veren herkese teşekkür ederek, bu alanda belediye olarak ellerinden gelen tüm yardımları yapacaklarını söyledi.

Programa OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, Müftü Yardımcısı Özlem Kalyoncu Şirin, OMÜBAM Ekibi, din görevlileri ve aileleri katıldı.

Program sonunda eğitimleri gerçekleştiren OMÜBAM ekibine teşekkür belgeleri takdim edilirken eğitim alan din görevlilerine de katılım belgeleri verildi. - SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Zülkif Dağlı Rektör Samsun Yerel Haberler

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi?
BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title