Haberler

Kastamonu'da 1855'te çekilen fotoğrafı gösterip "İlk döneri biz kestik" dediler

Güncelleme:

"Döner hangi kente ait?" sorusu Bursa ile Kastamonu'daki dönercileri karşı karşıya getirdi. Kastamonu'daki döner ustaları, dönerin ilk olarak Kastamonu'da yapılıp kesildiğini 1855 yılında çekilen bir fotoğrafı göstererek öne sürdü. Ustalar ayrıca yemek eleştirmeni Vedat Milör'ün de dönere "Bu bambaşka bir şey" yorumu yaptığını söylediler.

Kastamonu'daki döner ustaları, dönerin ilk olarak Kastamonu'da yapılmaya başlandığını iddia etti. 1855 yılında fotoğrafı çekilen dönerci ustasının Kastamonulu Hamdi usta olduğunu söyleyen döner ustaları, o tarihten itibaren dönerin tüm Türkiye'ye yayıldığını söyledi.

SOSYAL MEDYADA BURSA-KASTAMONU TARTIŞMASI

1855 yılında İstanbul'da çekilen Kastamonulu dönerci Hamdi Usta'nın fotoğrafı, sosyal medyada 'döner nerenin' tartışmasını beraberinde getirdi. Birçok sosyal medya kullanıcısı döner kebabın Bursa'ya ait olduğunu söylerken, Kastamonu'daki döner ustaları tartışmaya tarihi bilgilerle cevap vererek, dönerin Kastamonu'ya ait bir yemek olduğunu söyledi. 1800'lü yıllardan beri süren gelenekle, kuzu, dana eti ve kuyruk yağını karıştırarak hazırladıkları döneri tırpan ile kesen Kastamonu'daki döner ustaları, dönerin ilk Kastamonu'da yapıldığını ve daha sonra tüm Türkiye'ye yayıldığını söyledi.

Kastamonu'da 1855'te çekilen fotoğrafı gösterip 'İlk döneri biz kestik' dediler

"HAYVANIN SADECE 4 BÖLGESİNDEKİ ETİ KULLANIYORUZ"

12 yaşından beri dönercilik yaptığını söyleyen Necati Topçuoğlu, "Bu döner dana eti ve kuzu eti karışık, yüzde 5 de kuyruk yağı var. Çok eskiden beri bu şekilde yapılır. Tarihine bakarsak da sadece kuzu eti kullanılır. Kuzu eti ağır olduğu için kırmızı et ile karıştırıyoruz. Büyükbaş hayvanın sadece 4 bölgesindeki eti kullanıyoruz. Döneri de tırpan ile keseriz. Yaprak döner olduğu için esnememesi gerekiyor. Bıçağa göre daha keskin oluyor. Döner ilk olarak Kastamonu'da yapılıyor. Kastamonulu bir usta yapıyor. Kastamonu döneri o dönem nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapılmaya devam ediyor" dedi.

Kastamonu'da 1855'te çekilen fotoğrafı gösterip 'İlk döneri biz kestik' dediler

"BURSALILAR DÖNERİ İSKENDER USULÜ YAPIYOR"

Kastamonu dönerinin özelliklerinden bahseden Abdullah Taşmancı ise "Eski ustaların verdiği tarif ile dananın sırt eti, koyun etinin her tarafını kullanıyoruz ve aralara kuyruk eti kullanıyoruz. Bizim dönerimizde kesinlikle kıyma yok. Bursalılar, Bursa dönerinin meşhur olduğunu, ilk döner olduğunu söylüyor. Onlar döneri, kıyma döneri, İskender usulü yapıyorlar. Bizim dönerimiz eski dönemden beri kullanılan döner" diye konuştu.

3 nesildir dönercilik yapan Nail Altınöz ise, "Dededen toruna 3'üncü kuşak olarak dönercilik yapıyoruz. Benden önce babam 1944'de işletmeye başlamış. Ondan önce dedem başlamış. İlk dükkanımız, Kastamonu Nasrullah Meydanı'ndaydı. Çadır usulü bir dükkanda başlamışlar. Kış mevsiminde çalışmazlarmış" şeklinde konuştu.

"İSKENDER DE KASTAMONU'DAKİ TİRİT EKMEĞİNDEN DOĞMUŞTUR"

Bursa'da yapılan İskender dönerin, Kastamonu'da yapılan tirit yemeğinden doğduğunu ifade eden Altınöz, "Kastamonu'ya orta Asya'dan gelmiş ve ismi lüle kebap olarak geçerken ilk olarak yatay olarak pişirilirmiş. Kastamonu önemli bir şehir olduğu için Candaroğulları tarafından burası tercih ediliyor. Burada da ustalarımız 'nasıl yapalım' derken, döneri dikey şekle dönüştürmüşler, çam kömürü ateşi ile pişirmişler. Şimdi Bursalılar, 'kuzu etinden dönerimizi yaparız, iskender bize ait' derler. İskenderin çıkışı da Kastamonu'da yapılan tirit yemeğinden doğmuştur. Kastamonu tiridi meşhurdur. Kastamonu simidi ile yapılır. Bu şekilde sunum yapılır. Onlarda da simit olmadığı için 'pide üzerinde yapalım' demişler. Bizimkiler farklı bir döner" ifadelerini kullandı.

Kastamonu'da 1855'te çekilen fotoğrafı gösterip 'İlk döneri biz kestik' dediler

"VEDAT MİLOR ÇOK BEĞENDİ"

Vedat Milor'un yıllar önce restoranlarını ziyaret ettiğini ve Kastamonu dönerini çok beğendiğini kaydeden Altınöz, "Vedat Milor ziyaret etti. Dönerini kesip ikram ettik. Genellikle ben orta yağlı döner sunarım, onun yağlı yediğini de bilmiyorum. Yediğinde 'Bu bambaşka bir şey. Bana biraz daha kes' dedi. Çok beğendi. Gittiği yerlerden bir çatal alır bırakırdı, o gün 4-5 porsiyona yakın ikram ettim. 'Ben bir daha geleceğim' dedi. Daha sonra televizyon programlarından da bizden bahsetti" dedi.

"BU LEZZETİ BAŞKA HİÇBİR YERDE GÖRMEDİM"

Çocukluğundan beri yediği Kastamonu dönerinin tadından vaz geçemediğini belirten Fatih Kaya isimli vatandaş ise "Dedelerimizden miras kalan bir döner. Çocukluğumuzdan beri yemeye devam ediyoruz. Bu lezzeti başka hiçbir yerde görmedim. Kesinlikle Kastamonu dönerini tercih ederim. Bursa'nın İskender'i meşhur olabilir ama et dönerde Kastamonu. Bunun içinde hem kırmızı et hem de koyun eti var. Biz Kastamonulular olarak bundan vazgeçemiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hamdi Usta Kastamonu Türkiye Bursa Yerel Yaşam Güncel Haberler

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Bakmadan Geçme

Yusuf Kavaklı kimdir? Yusuf Kavaklı öldü mü, neden öldü? Sandık Kokusu Bora Bozbeyli kimdir? Sandık Kokusu Bora Bozbeyli gerçek hayatta kimdir? Arefe günü kuyumcular açık mı? Arefe günü kuyumcular saat kaça kadar açık? Kurban Bayramı'nda kuyumcular çalışıyor mu? Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı! Hizbullah İsrail'i neden uyardı? Hizbullah İsrail'e saldırdı mı? Yarın kargolar açık mı? Yarın kargolar saat kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Arefe günü kargolar açık mı? Edin Dzeko Fenerbahçe'de kalacak mı? Dzeko gidiyor mu? Açıklama geldi! Yaz tatilinde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla tatilde ne yapılır? Ebeveynlere ve çocuklara aktivite önerileri! 2024 ORTAÖĞRETİM KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN? KPSS ortaöğretim (lise) başvuruları hangi tarihte başlıyor? Anderson Talisca Fenerbahçe'ye mi geliyor? Fenerbahçe Talisca ile anlaştı mı? Gram altın kaç TL? 14 Haziran Dolar, Euro, Sterlin ne kadar? Bugün yarım gün tatil mi? Bugün resmi tatil var mı, yarım gün tatil var mı? HAFTA SONU HAVA DURUMU 15-16 Haziran #127783 Hafta sonu yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 14 Haziran Cuma İstanbul cuma namaz saati! Ölüdeniz Plajı nerede, nasıl gidilir? Fethiye'deki en iyi plajlar hangileri? Fethiye'de en güzel nerede denize girilir? Rasim Ozan Kütahyalı, Nagehan Alçı'yı dövdü mü? Nagihan Alçı ne anlattı, olay ne?
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

500

Yorumlar (22)

murtaza candurak:

iyide foto nerde

47
8
yanıtYanıtla
Hasan Kastamonulu:

Dönerci Hamdi usta yazın Google. Web sitesinde resimleri var.

yanıt18
yanıt1
Mücahid Emre:

Sivas döneri yemeden karar vermeyin derim

23
9
yanıtYanıtla
Mehmet ŞaFaK:

aynen abicim, sadece döner mi, köfte, etli ekmegimizde süperdir

yanıt11
yanıt12
Goethegitme:

Tanidigim Sivaslilar kalp hastasi,az yiyin dayı

yanıt18
yanıt3
Tatminatör:

Meşhur Sivas dondurması, muzu ve pirincinide (pilavlık olanı) unutmayalım.

yanıt6
yanıt16
Yasin Duran:

Foto nerde görelim ona göre tarafımızı seçelim başka işimiz gücümüz kalmadı zaten

8
21
yanıtYanıtla
Ahmet Yazıcı:

Nelerle uğraşıyoruz saçma sapan. Ha sen kesmişsin ha başkası kesmiş neyin davası be

13
1
yanıtYanıtla
Hasan Kastamonulu:

Ben Kastamonuluyum ama Peçenek döner yiyince fikrim değişti. Gerçekten etin lezzetini hissediyorsunuz. Kızılcahamam meralarında yetişen dana etinden özel marina edilerek hazırlanıyor ve mekanda zor yer buluyorsunuz Ankara 'ya her gittiğimde uğruyorum.

10
3
yanıtYanıtla
Hasan Kastamonulu:

Hemşerilerim bana kızacak ama bizim Pastırma, Daday etli ekmek, çekme helva ve Taşköprü sarımsağı meşhur.

yanıt3
yanıt0
Tüm 22 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title