Haber : Didim, Vegan Yaz Festivaline Katıldı - Haberler

Haberi Paylaş

Didim, Vegan Yaz Festivaline Katıldı

Didim, Vegan Yaz Festivaline Katıldı

Dünyada Barcelona’dan sonra ikinci Vegan Kenti olmaya hazırlanan ve 2017 yılının Nisan ayında Didim’de düzenlenmesi planlanan Vegan Vejetaryen Festivali öncesinde Didim’den bir heyet Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Vegan Yaz Festivali’ne katıldı.

Dünyada Barcelona'dan sonra ikinci Vegan Kenti olmaya hazırlanan ve 2017 yılının Nisan ayında Didim'de düzenlenmesi planlanan Vegan Vejetaryen Festivali öncesinde Didim'den bir heyet Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Vegan Yaz Festivali'ne katıldı.

2017 yılının Nisan ayında Didim'de düzenlenecek Vegan Vejetaryen Festivali öncesinde aralarında Didim Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilen turizmci Hüseyin Baraner, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş ve Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Yurt Dışı Komisyonu üyesi ve Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizmci Hikmet Atilla'da oluşan heyet 19-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleşen Berlin'deki Vegan Yaz Festivali'ne katıldı.

"NİSAN'DA YAPMAMIZIN NEDENİ İLÇEMİZDE SEZONU UZATMAK"

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Yurt Dışı Komisyonu ve Didim Ticaret Odası Meclisi üyesi Hikmet Atilla, Almanya Berlin'de 116 firma ve derneğin katıldığı Vegan Yaz Festivali'nde Vegan soru ve sorunlarını çözmeye yönelik toplantı ile sunumların yapıldığını belirterek "Bu festivale katılımı Mersin'de karar verdik. Kardeş Şehirler Birliği toplantısında bu konu ele alındı. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve Hüseyin Baraner ile birlikte 'Didim'e başka ne sunabiliriz' derken bu festivale katılma fikrine karar verildi. Bizde bu konuyla ilgili yurt içi ve yurt dışında bu işi yapan var mı diye araştırdık ve Berlin'de olduğunu öğrendik. 3 gün sürdür festival vardı ve orada tur operatörleriyle görüştük. Bu yıl 9. Kez bu festival düzenlenmiş. İlk festivale 500 kişi ile başlamışlar ve bu yıl 75 bin ziyaretçi gelmiş. Nisan'da yapmamızın nedeni ilçemizde sezonu uzatmak ve Nisan ayı sezonu uzatmak amacımız Seyahat acenteleri, Milletvekili ve işadamlarıyla görüştük. Festivale dışarıdan 116 katılımcı vardı. İleri de ortaklaşa iş birliğimiz sürecek. Festival çok verimliydi. Seyirci çoktu; sunumlar vardı, başarılıydı." dedi.

Almanya Berlin'de Türk-Alman İşadamları Birliği'nin (TDU) temsilcileri ile de bir araya geldiklerini kaydeden Hikmet Atilla, kendilerinden Didim'de yapacakları bir proje için destek sözü aldıklarını söyledi.

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş ise Festivalle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede "Almanya'daki festivale katıldık. Türk Vegan Derneği koordinesiyle yapıldı ve bize yardımcı olundu. Bir çok firma katıldı ve üretim yapan ve fabrikasyon malzemeler de yer aldı. Sadece yiyecek değil ev aletleri de sergilendi. Çok yönlü festivaldi. Kendileri vegan olan gruplar vardı. 116 temsilci vardı. Tüm Avrupa'daki vegan derneklerinin temsilcileri vardı; aşçılar ve yazarlarda vardı. Veganların sağlık konusunda yardımcı olacak sunumlarda yapıldı." dedi.

"ALTERNATİF TURİZM İÇİN ÖNEMLİ"

Didim'de Alternatif turizmin gelişmesi noktasında bu festivalin gelecek yıllarda daha önem kazanacağını düşündüklerini belirten Karataş "Geçmişteki turizm faaliyetleri deniz kum güneş ile yapılıyordu. Alternatif turizm çeşitlilikleri ortaya çıktı. Bizde bu alternatif çeşitler içerisinde gastronomi turizmi öne çıktı. Biz bir şeyler yapmak istiyorduk ve Hüseyin Baraner fikri verdi. Emin Çapa ile ot yemeklerini sunumu yaptık ve kendisi de Vegan festivalinin Didim'de yapılması noktasında biz heyecanlandırdı. Türk mutfağı bu anlamda dünyanın sayılı mutfaklardn; yapacağımız bu festival ilk etapta ulusal düzeyde olabilir ama sonrasında bu festivali dünyaya taşımak istiyoruz. Bizim burada sadece fabrikasyon yemekler olmayacak. Burada yöresel lezzetler ortaya çıkarmaya çalışacağız, Çok kapsamlı bir iş olacak" dedi. - AYDIN

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Barcelona Almanya Berlin Didim Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title