10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, Tepebaşı'nda Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, Tepebaşı'nda Başladı

ANKA - Yerel
 - Güncelleme:

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği 10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, Özdilek Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Tepebaşı Belediyesi'nin düzenlediği 10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, Özdilek Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması etkinliğinin 10'uncusu, açılış töreni ile başladı.

Özdilek Sanat Merkezi'nde düzenlenen törene, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç şehir dışı programı dolayısıyla katılamazken, Tepebaşı Belediye Başkan Vekili Nuray Akçasoy, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Çuhadar, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şairler ve Eskişehirli şiirseverler katıldı.

Etkinlik öncesinde 10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması'nın onur konuğu Lale Müldür, okurları için kitaplarını imzaladı.

Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Direktörü Haydar Ergülen, açılışta yaptığı konuşmada, "10. Buluşmamızda birlikte olmaktan çok sevinçliyiz. Eskişehir bildiğiniz gibi bir cumhuriyet kentidir. Cumhuriyetin aydınlığını, ışığını ve özgürlüğünü taşıyan bir kenttir. Bugüne kadar nasıl yaşadıysak, bundan böyle de o şekilde yaşamak istiyoruz. Türkiye'de ve Eskişehir'deki tüm yasakları, müzik yasaklarını kınıyorum" diye konuştu.

Ardından etkinliğe katılan yabancı şairler adına kürsüye gelen Macar şair Balazs Szollossy, "Ben dördüncü kez bu festivale katılıyorum. Dünyanın birçok yerinde çok fazla festival gördüm, bu kadar güzel bir ortam hiçbir yerde görmedim. Gerçekten evim gibi buraya geliyorum. Burada İskoçya'dan Almanya'ya, Danimarka'dan Türkiye'ye kadar birçok şair dost edindim. Bu başarılar için Belediye Başkanı Ahmet Ataç'a, Haydar Ergülen'e ve emeği geçenlere yabancı şairler adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Tepebaşı Belediye Başkan Vekili Nuray Akçasoy ise şöyle konuştu:

"Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç, şehir dışı programı dolayısıyla bugün aramızda olamadı ve hepinize saygılarını, selamlarını iletti. Eskişehir; çağdaş, aydın ve Atatürk'ün izinde bir kent olması ile birlikte, aynı zamanda bir sanat kenti. Tepebaşı Belediyemizin düzenlediği uluslararası düzeydeki 3 sanat etkinliğinden biri olan Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması'na, pandemi nedeniyle verdiğimiz zorunlu aranın ardından devam ettiğimiz için çok sevinçliyiz. 2 gün boyunca çok değerli isimleri Yunus Emre'nin diyarı kentimizde ağırlayacağız. Eskişehirliler bu yıl da şairlerimiz ve şiirleri ile buluşacak. Bu yılki onur konuğumuz ise usta şair Lale Müldür, bizleri varlığı ile şereflendirdi, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ahmet Başkanımızın da söylediği gibi; şiir Eskişehir'e çok yakışıyor. Hepinize şiirle dolu, güzel günler diliyorum; şiir Tepebaşı'nda."

Programda daha sonra etkinliğe katılan şairlere, katılım ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Ardından 10. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması'nın onur konuğu Lale Müldür, şiirlerini katılımcılar için seslendirdi.

Program, Mahmut Çınar'ın şarkıları ile sona erdi. Özdilek Sanat Merkezi'nde, Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması 10. Yıl Sergisi ile Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencilerinin Yunus Emre için hazırladıkları afiş çalışmalarından oluşan Bir Yaşam Sancısı / Öğrenci Çalışmaları Sergisi de beğeniye sunuldu.

Öte yandan, Eskişehir'in yerel sahafları da etkinlik süresince açacakları stantlar ile Eskişehirliler ile buluştu. Eskişehirli şiir ve kitapseverler, Don Kişot Sahaf, Fahrenheit 451 Sahaf, Monk Coffee & Books, Germinal Sahaf ve Uçurtma Kitap & Kafe'ye, Özdilek Kültür Merkezi bahçesinde ulaşabilecek.

ANKA / Yerel

Lale Müldür Ahmet Ataç Eskişehir Tepebaşı Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title