Uzaya Gidecek 4 Türk Vatandaşı Belli Oldu

Uzaya Gidecek 4 Türk Vatandaşı Belli Oldu

26.02.2015 11:47 | Son Güncelleme: 26.02.2015 11:47
Uzaya Gidecek 4 Türk Vatandaşı Belli Oldu

Binlerce kişinin başvurduğu uzay seyahati için Türkiye'den 4 isim de sırada.

-

Turizm sektöründe faaliyet gösteren VIP Turizm, 2015'te gerçekleştireceği projeleri tanıttı.Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu, uzay seyahatinde artık geri sayımın başladığını, projenin deneme uçuşlarının bu yıl Haziran ayında başlayacağı söyledi. İlk uçuşun da 2015'in sonunda yapılacağı belirten Pirinçcioğlu, gelecek 4-5 yıl içinde uzay turizminin daha hızlı büyüyeceği bilgisini verdi.


Ceylan Pirinçcioğlu, "Hilton ve bir başka grup daha uzayda otel açmayı planlıyor. Oraya giden turistler, yörüngede gezme imkanı bulacak. Biliyorsunuz, dünyada oteller 4-5 yıldız diye nitelendiriliyor. Uzayda nasıl bir yıldız statüsü belirlenir bilmiyorum ama uzayda yapılacak oteller milyonlarca yıldız arasında olacağı için 'milyon yıldızlı' otel olarak düşünülebilir" ifadelerini kullandı.


7 dakikalık bekleyiş


VIP Turizm'in, uzay seyahatinden, Hollywood starlarıyla düzenlenen turlara, Toscana'da İtalyan sürüş pilotları ile Maserati'nin hız dünyasının keşfine kadar birçok seyahat seçeneği sunduğunun altını çizen Pirinçcioğlu, "SCX şirketinin X-Cor Lynx Uzay Roketi'nin Türkiye temsilciliğini üstlendik. X-Cor şirketinin bu hayali gerçekleştirmek için yaptığı yatırım yaklaşık 250 milyon Euro civarında. Dünyada bu alana yapılan toplam yatırım 500 milyon dolar. 2015 yılının sonunda gerçekleşecek ilk uçuşta, X-Cor Lynx Uzay Roketi, kalkıştan 4 dakika sonra saniyede 3 bin 564 kilometre hıza ulaşacak. 58'inci kilometrede motorlar kapanacak ve itme gücü ile 100 kilometre yükseğe tırmanacak. 100 kilometre yükseklik aşıldığında seyahate katılanlar resmi olarak astronot kabul edilelcekler. Yer çekimsiz ortamda yaklaşık 7 dakika kalındıktan sonra geriye dönüş başlayacak ve bu süreçte 4G sürati ile adrenalin seviyesi maksimuma çıkacak" diye konuştu.


Lynx Uzay Roketi'nin kalkış ve inişi için Karayipler'in Curaçao Adası'na özel olarak inşa edilen bir Uzay Limanı'nın kullanılacağı bilgisini veren Pirinçcioğlu, seyahatin yerküreden hareket ve dönüş olmak üzere toplam bir saat süreceğini dile getirdi.


Türkiye'den 4 kişi


Uzay turizmi için dünyada bin kişinin başvuruda bulunduğuna değinen Pirinçcioğlu, "Uzaya yolculuk yapmak isteyen on binlerce kişinin olduğu bildiriliyor. Türkiye'den de 4 kişinin kayıt olduğu 8 kişinin de sırada ilk gidenleri beklediği seyahatin bedeli 100 bin dolar. Aralarında Leonardo DiCaprio, Stephen Hawking, Justin Bieber ve Lady Gaga gibi isimlerin yer aldığı, 57 ülkeden 1000 kişinin başvuruda bulunduğu uzay seyahatine Türkiye'den Ahu Aysal, Ercan Kaygısız ve Timur Özkan katılacak. Gelecek yıl katılacaklar arasında Ali Şen de bulunuyor" dedi.


Hollywood yıldızlarıyla akşam yemeği


Hollywood starları ile beraber organizasyonlar düzenleyeceklerinin bilgisini veren Ceylan Pirinçcioğlu, "California'da yıldızların evlerinde yemekler vereceğiz. Toplam 4 günlük bir seyahat oluyor. Bu yıl boyunca birkaç kez yapacağız bu organizasyonu. ABD'li Daphne Barak ile bu organizasyonu yapıyoruz. Dünyadan birçok kişi bu seyahatlere katılacak. Yıldızların bazı vakıfları var. Bu vakıflara para yatırıyoruz. Kendileri hiçbir ücret almıyor. Vakıf yararına yapılan bir etkinlik oluyor. Bu isimler arasında Sylvester Stallone ve Robert De Niro gibi isimler bu etkinliklerde olacak" dedi.


Kaynak: SabahTeknokulis : http://www.teknokulis.com
Uzaya Gidecek 4 Türk Vatandaşı Belli Oldu

Kaynak: Teknokulis

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title