Sürmene Yeniay Tersanesi'ne Yabancı Yatırımcıya Çağrı

Sürmene Yeniay Tersanesi'ne Yabancı Yatırımcıya Çağrı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, Beraberindeki Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Turan Aytaş ile Birlikte Sürmene İlçesi Yeniay Beldesindeki Tersanede İncelemelerde Bulundu.

Sürmene Yeniay Tersanesi'ne Yabancı Yatırımcıya Çağrı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, beraberindeki Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Turan Aytaş ile birlikte Sürmene ilçesi Yeniay beldesindeki tersanede incelemelerde bulundu.

İncelemeleri sonrası AK Parti Trabzon İl Başkanı Muhammet Balta ile birlikte Denizcilik Müsteşarlığı Trabzon Bölge Müdürü Selim Semiz'i makamında ziyaret eden Erdöl ve Aytaş, tersanedeki incelemeleri ile ilgili birer açıklama yaptılar.

AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, tersane alanını gezdiklerini belirterek "Neler yapıldı, neler yapılabilir, bundan sonraki planlamalar ne olabilir diye yerinde gördük. Oradaki kooperatif temsilcileriyle görüştük. Daha sonra bu yapılan görüşmeleri sayın valimizle paylaştık. Yakın zaman içerisinde bu tersane alanının kaç tersaneye bölüneceğinin ve bunların tahsisinin nasıl yapılacağı konusunda bir fikir alış verişinde bulunduk. Orada şu anda tekne imalatı yapan kişilere bir kısmını vermek ve diğer alanları da büyük yatırımcılara açmak suretiyle Türkiye ve dünyada yarışabilen, dünyadaki teknolojiyle yarışabilen üst düzey bir tersanecilik hizmeti yapma arzusundayız. Bunun için buradan, ilgilenenlere açık bir davet yapmak istiyoruz. Yakın zamanda yapılacak olan ilanı takip ederek tersaneler için talipli olmalarını ve arzulu olmalarını, buraya yatırım için gelmelerini bekliyoruz. Bu ilimiz olursa bizi çok daha ziyadesiyle memnun eder. Ama ilimizden olmadığı takdirde diğer uluslararası yatırımcılar bile buraya gelirse biz memnuniyetimizi ifade ederiz. Yeter ki burada insanlar iş ve aş bulsunlar" dedi.

Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Turan Aytaş ise hem tersane bölgesini gördüklerini hem burada faaliyet gösteren tekne imalatçılarıyla görüşme imkanı bulduklarını ifade ederek "Amacımız projemizi sayın Valiyle görüşüp ve bir neticeye vararak ihaleye çıkma sürecini hızlandırmaktı. Burada limanlarda yapılacak ilave dolguların nasıl olacağını, nasıl yapacağımızı, bununla ilgili de değerlendirmelerde bulunduk. Ümit ediyorum ki kısa sürede buralar ihaleye çıkarılak taliplilerin hizmetlerine ve isteklerine cevap verir bir şekle gelecektir" diye konuştu.

Liman inşaatının Eylül ayına kadar bitirileceğini umduğunu kaydeden Aytaş "Aslında önümüzdeki yıl tamamlanacaktı. Ancak erken bitirilecek. Biz bir an önce tersane yerlerini ihaleye çıkarıp taliplilere verilmesini istiyoruz. Bugünkü gezi olumlu geçti. Memnuniyet verici bir durum var. Ardeşen'de 'tersanemizi istiyoruz' sloganları başladı. İnşallah onların da gerekli eksiklikleri tamamlanır. Ardeşen'e de Rize'ye de tersane kazandırılır. Böylece Trabzon ve Rize birleşerek bir gemi sanayi bölgesi oluşur. Ve burada ortaklaşa olarak gemi yan sanayi gelişir" şeklinde konuştu.

Genel Müdür Yaşar Turan Aytaş, Yeniay'daki tersanede şuan tekne inşası yapan kooperatif üyesi 8 grup bulunduğunu hatırlatarak "Onların dışında 2 büyük tersane olarak planlamayı düşünüyoruz. Biri 300-400, diğeri 100 dönümlük bir alan düşünüyor. Bir kısmına da yat yapan bir grubu sokabiliriz. Türkiye'nin en büyük tersanelerinden biri olacak, modern olacak. 5 bin civarında insan istihdam edilecek. Bedelsiz yer tahsisi yapılacak" açıklamasını yaptı.

TUZLA TERSANESİ'NDEKİ ÖLÜMLER TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Tuzla Tersanesi'nde yaşanan ölümlerle ilgili olarak sorulan bir soru üzerine ise şunları söyledi:

"Her yerde ölümler olabiliyor, hastanede bile ölümler oluyor ama vatandaş şunu soruyor, gerekli ihtimam gösterildi, gerekli tedbirler alındı ondan sonra mı oldu yoksa gerekli tedbirler alınmadı mı diye? Bununla ilgili Meclis, Araştırma Komisyonu kurdu zaten. Biz de komisyon olarak bir grup görevlendirdik alt komisyon olarak. Orada mutlakta bazı sıkıntılar var ki hızlı büyümenin getirdiği, ehliyetsiz ve liyakatsiz insanların belki de işe girmesi neticesi. Biz 5 yıl önce bu tersanecilik projesine başladığımız zaman gördük. İlk yaptığımız iş, tersanenin temelini atmadan önce okulun temelini atmak oldu. Yani meslek lisesini açtık ve öğrenci almaya başladık. Şu anda belki mezun aşamasına geldiler. İkinci yaptığımız iş meslek yüksek okulunu yaptırmaktı. Yani eğitim ayağını biz iş başlamadan tamamlamış olduk. Hiçbir işi olmayan, her işi yaparım ağabey diyenlerden biz kalifiye işçi oluşturabilmek için iş garantili kurslar tertipledik. O kişiler şu anda sertifikalı ve işi hazır kişiler oldular." Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Turan Aytaş da aynı konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Buralarda iki şey var. Bir, meslekten olan arkadaşlarımızın çalışmaması. Daha çok dışarıdan, bu meslekten olmayanların sektöre girmesiyle meydana gelen kazalar. İkincisi, iş emniyeti ve kurallarının uygulamasında olan eksikliklerdir. Biz Tuzla'da meydana gelen kazaların hem iş yoğunluğu hem arkasından siparişlerin kısa sürede teslimiyle ve ehliyetsiz arkadaşların çalışmasıyla oluşan kısaca bahsedebileceğimiz sebeplerdir. Bunun için bizim çok ehemmiyet verdiğimiz konu eğitimdir. Biz, Tuzla bölgesinde gemi inşaata ait bir okul çalışması, şu anda birinci katı atıldı. Sanırım Eylül ayında açılacak. Böylece burada yetişecek çocuklarımız bu sanayide çalışacaklar" dedi.

"Bu eksik, biz bunu kabul ediyoruz" diyen Aytaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü gemi yapım meslek lisesi 1982 yılında kapatılmasıyla bir boşluk doğdu. 2002 yılına kadar gemi inşaatı zirvede değildi zaten. 2002 yılında kuralların değişmesiyle, tankerlere getirilen yeni kurallarla gemi inşaatında bir patlama oldu. Biz de bundan büyük bir pay aldık. Yani yüzde 300 arttı. Türkiye, sipariş olarak 22. sıradan dünya dördüncülüğüne geldi. Gemi adedi olarak dünya 5'incisiyiz. İlave olarak yat yapımında dünya 3'üncüsüyüz. Böyle bir yere gelen Türkiye. Tabi bu hızlı bir gelişmenin meydana getirdiği eksikler var. Biz hiç ölüm olayının olmasını istemiyoruz. Kabul edilecek bir şey de değil. Ama her sektörde kaza olur. Kazalarla ilgili tedbirleri almak zorundayız. En önemlisi, iş güvenliğiyle ilgili tedbirlerdir. Yani işe alınan arkadaşlara iş güvenliğiyle ilgili eğitim verilecek. Her tersanede iş güvenliği sorumluları olacak. Bunlar olmadan olmaz. Bu sırf tersaneler değil diğer yerlerde de olması gereken tedbirlerdir. Yani siz bir inşaat yaptığınızda da orada çalışan her bir işçi için emniyet tedbiri almak zorundasınız." (EK-ÖS-MU-Y) 16.06.2008 21:23 TSİ

Kaynak: İHA