YALOVA SEÇİM SONUÇLARI

Yalova ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yalova ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Yalova milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Yalova milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Yalova genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Yalova seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Yalova'da bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Yalova Merkez ilçe sonucunu kapsayan Yalova ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Altınova ilçesi seçim sonuçları, Çınarcık ilçesi seçim sonuçları, Armutlu ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Termal ve Çiftlikköy ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Yalova seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Yalova Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Yalova 2018 genel seçimlerinde %51,68 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %40,24 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %7,68 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Yalova 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %45,91 oy oranı ile CHP'nin adayı Vefa Salman olmuştur. İkinci sırada %44,93 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Yusuf Ziya Öztabak yer almıştır.