BİLECİK SEÇİM SONUÇLARI

Bilecik ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bilecik ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Bilecik milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Bilecik milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Bilecik genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Bilecik seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Bilecik'te bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Bilecik Merkez ilçe sonucunu kapsayan Bilecik ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Bozüyük ilçesi seçim sonuçları, Gölpazarı ilçesi seçim sonuçları, İnhisar ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Pazar ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Bilecik seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Bilecik Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Bilecik 2018 genel seçimlerinde %52,43 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %44,03 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %2,94 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Bilecik 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %50,64 oy oranı ile CHP'nin adayı Semih Şahin olmuştur. İkinci sırada %42,02 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Nihat Can yer almıştır.