SAKARYA SEÇİM SONUÇLARI

Sakarya ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sakarya ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Sakarya milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Sakarya milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Sakarya genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Sakarya seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Sakarya'da bulunan 16 ilçe seçim sonucu ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Sakarya ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Adapazarı ilçesi seçim sonuçları, Akyazı ilçesi seçim sonuçları, Geyve ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Erenler, Ferizli, Hendek, Karasu, Sapanca ve Taraklı ilçesi seçim sonuçları, Sakarya seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Sakarya Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Sakarya 2018 genel seçimlerinde %72,19 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %25,24 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %2,24 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Sakarya 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %65,04 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ekrem Yüce olmuştur. İkinci sırada %27,63 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Cihan Kolip yer almıştır.