SAMSUN SEÇİM SONUÇLARI

Samsun ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Samsun ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Samsun milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Samsun milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Samsun genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Samsun seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Samsun'da bulunan 17 ilçe seçim sonucu ile Samsun Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Samsun ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Atakum ilçesi seçim sonuçları, Çarşamba ilçesi seçim sonuçları, Canik ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Alaçam, Asarcık, Havza, İlkadım, 19 Mayıs, Vezirköprü, Terme ve Tekkeköy ilçesi seçim sonuçları, Samsun seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Samsun 2018 genel seçimlerinde %68,47 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %29,80 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,29 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Samsun 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %47,37 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mustafa Demir olmuştur. İkinci sırada %26,67 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Hayati Tekin yer almıştır.