ERZURUM SEÇİM SONUÇLARI

Erzurum ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Erzurum ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Erzurum milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Erzurum milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Erzurum genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Erzurum seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Erzurum'da bulunan 20 ilçe seçim sonucu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Erzurum ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Aşkale ilçesi seçim sonuçları, Horasan ilçesi seçim sonuçları, Palandöken ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Pasinler, Oltu, Olur, Şenkaya, Tekman, Tortu ve Uzundere ilçesi seçim sonuçları, Erzurum seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Erzurum Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Erzurum 2018 genel seçimlerinde %73,77 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %14,08 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %11,80 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Erzurum 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %62,80 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mehmet Sekmen olmuştur. İkinci sırada %25,45 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Mahmut Uykusuz yer almıştır.