HAKKARİ SEÇİM SONUÇLARI

Hakkari ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hakkari ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Hakkari milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Hakkari milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Hakkari genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Hakkari seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Hakkari'de bulunan 4 ilçe seçim sonucu ile Hakkari Merkez ilçe sonucunu kapsayan Hakkari ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Çukurca ilçesi seçim sonuçları, Şemdinli ilçesi seçim sonuçları, Yüksekova ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Çukurca, Şemdinli, Derecik ve Yüksekova ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Hakkari seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Hakkari Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Hakkari 2018 genel seçimlerinde %71,80 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %22,65 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %4,76 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Hakkari 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %59,67 oy oranı ile HDP'nin adayı Cihan Karaman olmuştur. İkinci sırada %33,25 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Cüneyt Epcim yer almıştır.