SİVAS SEÇİM SONUÇLARI

Sivas ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sivas ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Sivas milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Sivas milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Sivas genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Sivas seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Sivas'ta bulunan 16 ilçe seçim sonucu ile Sivas Merkez ilçe sonucunu kapsayan Sivas ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Zara ilçesi seçim sonuçları, Yıldızeli ilçesi seçim sonuçları, Hafik ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kangal, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, İmranlı, Koyulhisar, Divriği, Gemerek ve Akıncılar ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Sivas seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Sivas Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Sivas 2018 genel seçimlerinde %74,11 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %23,82 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,71 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Sivas 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %49,35 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Hilmi Bilgin olmuştur. İkinci sırada %36,45 oy oranı ile BBP'nin adayı Doğan Ürgüp yer almıştır.