ÇORUM SEÇİM SONUÇLARI

Çorum ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Çorum ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Çorum milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Çorum milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Çorum genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Çorum seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Çorum'da bulunan 13 ilçe seçim sonucu ile Çorum Merkez ilçe sonucunu kapsayan Çorum ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Alaca ilçesi seçim sonuçları, Boyat ilçesi seçim sonuçları, Boğazkale ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Dodurga, İskilip, Kargı, Mecitözü, Laçin, Oğuzlar, Ortaköy ve Osmancık ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Çorum seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Çorum Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Çorum 2018 genel seçimlerinde %66,24 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %30,05 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %3,22 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Çorum 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %43,28 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Halil İbrahim Aşgın olmuştur. İkinci sırada %36,73 oy oranı ile CHP'nin adayı Özgür Kılıç yer almıştır.