HATAY SEÇİM SONUÇLARI

Hatay ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hatay ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Hatay milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Hatay milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Hatay genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Hatay seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Hatay'da bulunan 15 ilçe seçim sonucu ile Hatay Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Hatay ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve İskenderun ilçesi seçim sonuçları, Dörtyol ilçesi seçim sonuçları, Samandağ ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Reyhanlı, Yayaladağı ve Erzin ilçesi seçim sonuçları, Hatay seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Hatay 2018 genel seçimlerinde %50,36 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %38,50 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %10,83 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Hatay 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %55,16 oy oranı ile CHP'nin adayı Lütfü Savaş olmuştur. İkinci sırada %42,81 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı İbrahim Güler yer almıştır.