AMASYA SEÇİM SONUÇLARI

Amasya ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Amasya ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Amasya milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Amasya milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Amasya genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Amasya seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Amasya'da bulunan 6 ilçe seçim sonucu ile Amasya Merkez ilçe sonucunu kapsayan Amasya ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Göynücek ilçesi seçim sonuçları, Gümüşhacıköy ilçesi seçim sonuçları, Hamamözü ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Merzifon, Suluova ve Taşova ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Amasya seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Amasya Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Amasya 2018 genel seçimlerinde %59,39 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %38,44 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,80 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Amasya 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %47,28 oy oranı ile MHP'nin adayı Mehmet Sarı olmuştur. İkinci sırada %34,21 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Cafer Özdemir yer almıştır.