RİZE SEÇİM SONUÇLARI

Rize ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Rize ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Rize milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Rize milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Rize genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Rize seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Rize'de bulunan 11 ilçe seçim sonucu ile Rize Merkez ilçe sonucunu kapsayan Rize ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ardeşen ilçesi seçim sonuçları, Çamlıhemşin ilçesi seçim sonuçları, Çayeli ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Derepazarı, Fındıklı, Güneysu,Hemşin, İkizdere, Pazar ve Kalkandere ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Rize seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Rize Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Rize 2018 genel seçimlerinde %77,80 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %20,86 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %0,94 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Rize 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %72,99 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Rahmi Metin olmuştur. İkinci sırada %13,34 oy oranı ile CHP'nin adayı Ayhan Akyüz yer almıştır.